Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Probleme fotograf nunta/botez

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
bogdabo123

bogdabo123

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 11.11.2016
Buna ziua,
As dori sa incep si eu sa fac evenimente (am facut 2 majorate si un botez la prieteni pana acum si chiar mi-a placut) insa mi-e teama ca nu o sa ma descurc pe termen lung.
Stiu ca piata e suprasaturata si da, chiar nu e nevoie de inca un fotograf de eveniment, si sunt multi clienti care, daca s-ar putea, ar plati cat mai putin posibil. Cu toate astea, as vrea sa stiu care ar fi, dupa voi, cele mai mare griji, impedimente in meseria voastra de fotograf de nunta/botez. Care sunt cele mai mari obstacole? Competitia? Clientii? Preturile albumelor de nunta (mie mi se par destul de mari :( ) ?
Va multumesc.
Later edit: daca mesajul e in subforumul nepotrivit, va rog sa ma anuntati.

#2
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
daca iti e teama, nu te baga, poate busesti nunta cu-i nu trebuie si-ti pune ala pielea in cui definitiv.

#3
justapoorboy

justapoorboy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 23.10.2016
Pe moment ai nevoie de cursuri. daca esti bun si ai aparatura, faci bani. Nu doar in Romania, ci si in afara. :)

#4
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006

View Postjustapoorboy, on 11 noiembrie 2016 - 16:45, said:

..daca esti bun si ai aparatura, faci bani. Nu doar in Romania, ci si in afara. Posted Image
Ma tem ca reteta nu e asa simpla. Pe de alta parte bani poti face si daca nu ai scule sau daca nu esti bun.
De exemplu cariera mea a fost marcata de un tutorial, definitoriu:
http://www.dailymoti...ideo_shortfilms

#5
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Nenea Achim m-a rupt la sentiment.

#6
bogdabo123

bogdabo123

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 11.11.2016
Am si echipement si ma si pricep sa-l folosesc.
Problema e ca nu stiu exact activitatea in ce consta... Oare reusesc sa ofer fotografiile la timp? Sa impac dorintele clientilor cu nevoile mele ...

#7
Tort

Tort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 02.01.2016
Termenul in care trebuie sa predai pozele il stabilesti tu, nu clientul.

#8
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,688
  • Înscris: 26.02.2008
Si clientul ce stabileste?

#9
bogdabo123

bogdabo123

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 11.11.2016
Exact. Adica, daca am 10 nunti intr-un sezon, posibil sa nu pot sa ofer pozele in 21 zile, sa zicem.
Voi cum faceti?

#10
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006
Tu pui raul inainte? De ce ti-e frica nu scapi.
De obicei intr-un contract sunt si penalitati.
Termenele se pun realist..dupa care adaugi min. 50% de siguranta.
O sa lucrezi "la negru"?

Edited by crokodilu, 12 November 2016 - 00:39.


#11
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009
Cel mai simplu era, sa pui 5-10 poze facutè  de tine si ne dadeam seama, daca discutia are sens sau nu.

#12
caramelooo

caramelooo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.11.2016
nu exista niciun obstacol atata vreme cat stii ce faci.
cum a zis un tip mai sus, pune cateva poze sa vedem daca merita sa iei in considerare o cariera in fotografie.

#13
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Singurul mod in care poti deveni fotograf de eveniment, in situatia in care esti acum (in pom), este sa te duci ucenic la un fotograf de eveniment. Ii cari sculele, ii editezi pozele, mergi second shooter si daca vede ca ai potential, o sa te trimita singur la evenimente. In timp vei invata mersul lucrurilor, cadrul legal, vei invata sa procesezi, vei invata sa discuti cu oamenii si sa gestionezi o afacere.

Fotografia de eveniment e un one man show, in care trebuie sa fii fotograf, retoucher, psiholog, informatician, contabil, manager si avocat, nu e asa roz cum pare dinafara.

Edited by nicolaie, 12 November 2016 - 01:14.


#14
bogdabo123

bogdabo123

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 11.11.2016

View Postnicolaie, on 12 noiembrie 2016 - 01:12, said:

Fotografia de eveniment e un one man show, in care trebuie sa fii fotograf, retoucher, psiholog, informatician, contabil, manager si avocat, nu e asa roz cum pare dinafara.


La asta ma gandeam si eu si de asta imi e frica. Adica, nu stiu daca o sa reusesc sa jonglez toate astea.

Am vazut in afara ca multi fotografi de nunta externalizeaza serviciile de editare poze/printare, astfel isi elibereaza timpul enorm. Credeti ca la noi se poate asa? Sau te duci tare in buget?

#15
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006

View Postbogdabo123, on 14 noiembrie 2016 - 10:30, said:

La asta ma gandeam si eu si de asta imi e frica. .
Cand eram mic si m-a speriat un caine, bunica a chemat o baba sa imi descante, acum nu mai mi-e frica de caini. Posted Image

Daca stii sa faci poze si ai ceva cunostinte si echipamente foto + prelucrare nu vad dece ti-ar fi frica. Usor usor iti faci un palmares, iti imbunatatesti tehnica de negociere, de prezentare, iti eficientizezi workfloul, si daca astrele vor fi favorabile ai totate sansele sa performezi. Zici ca ai fost deja la 3 evenimente, ar fi suficiente sa-ti dai seama de complexitate. Insa trebuie tinut cont ca o nunta poate fi mult mai complexa fata de un bairam sau un botez. Trebuie sa fii constient ca ai si responzabilitati, ca trebuie sa iti iei toate masurile de siguranta posibile (carduri, baterii, camere, stocare, backup, contract).

Edited by crokodilu, 14 November 2016 - 12:28.


#16
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006

View Postbogdabo123, on 14 noiembrie 2016 - 10:30, said:



La asta ma gandeam si eu si de asta imi e frica. Adica, nu stiu daca o sa reusesc sa jonglez toate astea.

Am vazut in afara ca multi fotografi de nunta externalizeaza serviciile de editare poze/printare, astfel isi elibereaza timpul enorm. Credeti ca la noi se poate asa? Sau te duci tare in buget?

Si la noi se externalizeaza, pentru cine are curaj si chef sa ia din nou la prelucrat o nunta busita de editor. Vorbeam cu un coleg care a inceput sa externalizeze si zicea ca i-a facut un tip 3 nunti bune si 2 proaste. In situatia asta nu stiu cum poti asigura calitate constanta. Adica e ok asa daca nici tu nu stii sa editezi, ba poate ai norocul sa faca editorul mai bine decat faci tu, dar daca ai deja un stil format si clientii au pretentii, nu prea iti mai permiti sa faci asa ceva.

Cand am fost la prima mea nunta ca fotograf nu stiam nici ce se va intampla pe parcursul nuntii si cumva am scos-o la capat. Sfatul meu ramane, mergi ucenic/second shooter/fotograf la o agentie sau fotograf si stai pe capul lui pana incepi si inveti usor.

Stiu ca e greu si sunt multe deprinderi dar nu ai sa ti le formezi daca stai si te ingrijorezi. Nu vei putea fi un fotograf de nunta bun daca nu esti un fotograf pasionat si nu ai viziune, pentru asta va trebui sa inveti, va trebui sa ceri critica, sa te expui si din suturi in fund sa inaintezi.

#17
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,172
  • Înscris: 03.08.2010
Sunt niste fotografii nene, nu vreun proiect NASA. Când aud d-astea ca "distrugi nunta", ma pufneste rasul. Nu e vreun film de Hithcock....

#18
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006

View Postunderrated, on 14 noiembrie 2016 - 13:11, said:

.. Când aud d-astea ca "distrugi nunta", ma pufneste rasul. ..
Pai de exemplu vine spikeul de tensiune si arde hardu si backupul. Sau constati ca ultimile 100 de cadre nu s-au salvat pe card. Sau ca ai pozat cu capacul pus pe obiectiv. Sau ca ai ratat fix poza cu sora preferata a miresei ca tocmai setai blitul, si fata a plecat in canada si nu mai vine decat peste 2 ani. Sau nu s-a declansat blitul fix la aruncarea buchetului.

Edited by crokodilu, 14 November 2016 - 13:22.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate