Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Care e varianta corectă: fier sau fer?

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
De unde sa mai am manuale din secolul trecut? Poate prin scoli sa gasesti tabelul lui Mendeleev, unde scria frumos, FER. Ce am vazut pe google, fie nu era trecut numele elementului, fie scria fier. Nu stiu daca academicienii au modificat recent numele elementului chimic, sau e o greseala.

#20
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,866
  • Înscris: 27.06.2006

 rumegus, on 11 noiembrie 2016 - 16:16, said:

Pe vremea mea am invatat ca elementul chimic se numeste fer, metalul, aliajele, tevile, gardurile, sunt din fier.

Si eu la fel am invatat in facultate de la profa de chimie anorganica (doua semestre): elementul chimic se numeste fer.
===

O curiozitate: aveam un coltar de bucatarie bun (canapea) pe care doream sa-l donez unor rromi vecini care traiesc la casa la curte si care se ocupa cu colectarea deseurilor metalice si plastice.
Am vorbit cu unul din rromi sa vina la usa apartamentului si sa ia coltarul.Rromul a comentat: vin sa-l iau doar daca este din FER.
Nefiind fin fer ci din lemn, am dus eu coltarul jos la parter si de acolo a fost preluat tot de rromii vecini.

Morala: nu trebuie sa faci facultate ca sa sti ca se numeste fer.

Edited by gabicen, 22 November 2016 - 22:31.


#21
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

 gabicen, on 22 noiembrie 2016 - 22:28, said:

Si eu la fel am invatat in facultate de la profa de chimie anorganica (doua semestre): elementul chimic se numeste fer.
[...]
Morala: nu trebuie sa faci facultate ca sa sti ca se numeste fer.

Imi pare rau ca trebuie sa o contrazic pe doamna profesoara. Chestiunea nu este una de chimie ci una de lingvistica: elementul chimic se cheama la fel ca materialul metalic folosit de exemplu in atelier. Se intampla ca in arealul lingvistic daco-român s-au incetatenit in uz doua forme, una in care vocala ramane invariata, alta in care diftongheaza printr-o evolutie regulata (fenomenul nu este specific LR, a se vedea e.g. sp. "hierro"). Varianta nediftongata "fer" a fost considerata corecta si recomandabila pana la al doilea razboi mondial, dupa aceea reformele ortografice au impus norma lingvistica cu diftong, "fier". Bineinteles, uzul regional sau pe categorii de populatie al formelor cu sau fara diftong a ramas in buna parte imun la reforma ortografica, la fel cum grafia "câine" devenita oficiala prin reforma ortografica de dupa razboi nu a dus la disparitia formei regionale "câne".
Exista insa ceva in care norma de scriere a ramas cea nediftongata: compusii fierului (elementul chimic Fe) nu se numesc "fierosi" ci "ferosi", in nomenclatura chimica a substantelor au existat de exemplu "ferocianura" si "fericianura" inlocuiti mai recent de "hexacianoferat" ( II sau III ), oxizii se numesc "feric" sau "feros" (in schimb "oxid de fier II/III") etc. Asadar derivatele termenului "fier" in chimie prezinta un "e" tonic nediftongat.

#22
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
mdionis, mulțumesc pentru explicație. Acesta era genul de argumentare pe care îl căutam.

#23
bleujandarm

bleujandarm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 02.06.2013

 MembruAnonim, on 12 noiembrie 2016 - 21:07, said:

rumegus, cev poze cu coperta de unde sa se vada edtura si anul, poze cu tabelul lui Mendeleev cu fer ori ceva probleme se poate?

Attached File  IMG_0566.JPG   217.85K   10 downloads

Aici se vorbeste despre  fer, oxizii si sarurile de fer , in schimb minereurile sunt de fier.
Chiar scrie cu litere rosii " Atentie! Elementul cu Z=26, chimic pur se numeste fer. Materialul folosit in practica, al acestui element, se numeste fier."

Edited by bleujandarm, 03 January 2017 - 22:46.


#24
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

 bleujandarm, on 03 ianuarie 2017 - 22:42, said:

Aici se vorbeste despre  fer, oxizii si sarurile de fer , in schimb minereurile sunt de fier.
Chiar scrie cu litere rosii " Atentie! Elementul cu Z=26, chimic pur se numeste fer. Materialul folosit in practica, al acestui element, se numeste fier."

Poate sa scrie si cu litere colorate in culorile curcubeului, tot o aberatie ramane, subscrisa de niste persoane care perpetueaza eroarea. La fel cu aceia care plini de elan hipercorect scriu "ca si" in loc de "ca" in context semantic de 'pe post de', 'in calitate de', persoanele respective au senzatia ca ar fi depozitarii unei distinctii "de specialitate" care nu are insa legatura cu normele de limba si nu este nici istoric justificata.

#25
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Azi am avut posibilitatea de a deschide un DOOM, ediție 2010. Nu am găsit în el cuvântul ”fer” dar este ”fier” ca element chimic și metal. Dovada în imagini
[ https://s28.postimg.org/fvfs4nwd9/20170104_174105.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://s24.postimg.org/osxie1kw5/20170104_174028.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://s23.postimg.org/zb5ix2vff/20170104_174047.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#26
neafloricadinobor

neafloricadinobor

    Senior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 12.03.2016

 MembruAnonim, on 11 noiembrie 2016 - 16:06, said:

Plecând de la celebrul banc cu metalul prețios din 3, într-o discuție cu un presupus chimist, acesta a susținut că elementul chimic al cărui simbol este Fe, se numește fer și nu cum greșit s-a reținut Fier.
Din ce am căutat eu pe net, nu am găsit niciunde o imagine a tabelului lui Mendeleev, în română, în care să fie scris fer ci doar cu fier.
Aștept cu nerăbdare o clarificare argumentată a problemei.
În limba română populară sau cultă se spune fier.
În tabelul lui Mendeleeev sunt date denumirile latinești prescurtate ale elementelor, deci Fe de la Ferum.
În secolele 19 si 20 limba care a influențat cel mai mult limba română a fost franceza. În franceză se spune FER. De acolo a fost preluat cuvîntul fer și folosit în locul lui fier. Tot așa se întîmplă și azi, adică se preiau diverse cuvinte și expresii englezești și americane.
FER a fost doar o influfență a francezei.Înainte de război spuneau multe persoane la București, FER. Li se părea mai frumos și mai nobil. A trecut moda asta.
Există o greșeală în românește: unii oameni evită să pronumnțe ci i anumite cuvinte socotind că așa e corect. De ex ei pronunță fer, fert (un ou fert) crezînd că dacă e corect expoziție nu iexpoziție, Europa nu Ieuropa, exact nu iegzact, atunci e corect fer nu fier.

 Lex404, on 11 noiembrie 2016 - 16:09, said:

Fe vine de la Ferrum, din latina.
In limba romana cuvintele latine au ajuns, evident, fara sufixele specifice (rum).
Asta in limba romana arhaica.
Ulterior s-a trecut la varianta Fier.
Aia îți imaginezi tu și toți latinomanii. Nu ai nici o dovadă că așa a fost dar îți place să îți imaginezi că a fost așa. Ți se pare logic și dacă ți se pare logic crezi că așa a fost.

 Quantum, on 11 noiembrie 2016 - 17:45, said:

In ce vreme ai trait in si ce zona?
In zona mea folclorica se spune fier la elementul chimic Fe, iar tevile, gardurile, etc sunt din otel - care e un aliaj al fierului Posted Image

Pentru informarea ta si altora, fierul pulbere pur este verde. Unde ai vazut tu garduri verzi? Posted Image
Ești alături cu drumul. Se vorbește doar despre denumire.

 gabicen, on 22 noiembrie 2016 - 22:28, said:

Si eu la fel am invatat in facultate de la profa de chimie anorganica (doua semestre): elementul chimic se numeste fer.
===

O curiozitate: aveam un coltar de bucatarie bun (canapea) pe care doream sa-l donez unor rromi vecini care traiesc la casa la curte si care se ocupa cu colectarea deseurilor metalice si plastice.
Am vorbit cu unul din rromi sa vina la usa apartamentului si sa ia coltarul.Rromul a comentat: vin sa-l iau doar daca este din FER.
Nefiind fin fer ci din lemn, am dus eu coltarul jos la parter si de acolo a fost preluat tot de rromii vecini.

Morala: nu trebuie sa faci facultate ca sa sti ca se numeste fer.
În românește a fost mereu FIER. Numai franțuziții și imitatorii lor spuneau FER.
Ca să știi să scrii mai bine ce trebuie să faci?
Concluzia mea e că te grăbești să tragi concluzii fără să cunoști prea mult.

#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
De lămurit, s-a lămurit: singura variantă corectă e fier. Ce ne facem, însă, cu manualele sau auxiliarele de chimie unde profesorii idiți au scris fer?

#28
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

 neafloricadinobor, on 30 ianuarie 2017 - 12:35, said:

În limba română populară sau cultă se spune fier.
Inexact. Standardul literar este "fier". Ca variante regionale exista si "fer" sau "h[']er" (nordul arealului DR).

Quote

În tabelul lui Mendeleev sunt date denumirile latinești prescurtate ale elementelor, deci Fe de la Ferum.
Inexact. Simbolurile elementelor chimice nu deriva neaparat din denumiri latinesti. De exemplu, mercurul (lat. mercurium) are simbolul Hg care reprezinta prescurtarea numelui grecesc "hydor argyros" ('argint lichid'). Wolframul se cheama asa fiindca pe germana numele sau inseamna 'spuma lupului' (denumirea era justificata de modul in care se producea initial, ca reziduu superficial), de unde simbolul W (francezii inca ii mai spun si tungstène, cuvant inventat de descoperitorul sau suedez, Scheele). Oxigenul deriva in ultima instanta de la grecescul "oxys gennan" ('generatorul de acizi'); daca vrem sa glumim putem spune ca simbolul O vine de la otzet (corespunzator lat. "acetum" '[cu gust] acid'). Clorul (Cl) are numele derivat din grecescul "khloros" ('verde'), potasiul are simbolul K de la "kaliu", cuvant derivat din arabul "qali" ('soda') etc.
Evident, pe latineste se cheama "ferru(m)" cu geminata.

Quote

În secolele 19 si 20 limba care a influențat cel mai mult limba română a fost franceza. În franceză se spune FER. De acolo a fost preluat cuvîntul fer și folosit în locul lui fier.
Fals. Varianta nediftongata a cuvantului "fier" (atat cu "f" cat si cu "h" la initiala) este atestata in scrieri mult anterioare secolului al XIX-lea (e.g. Psaltirea Scheiana, Codicele Voronetean -- vezi Al. Rosetti - ILR) si caracterizeaza nordul arealului dacoromanic.

Quote

FER a fost doar o influfență a francezei.
Fals. Forma nediftongata reprezinta o varianta regionala veche si legitima in diasistemul DR. Dat fiind ca diftongul este deja prezent in romana primitiva (comuna), asa cum demonstreaza si formele din AR si MgR, este de banuit ca forma cu diftongul redus este o inovatie posterioara sec. X limitata la un areal mai restrans al graiurilor DR care se manifesta si la alti termeni in acelasi context fonetic (e.g. "a perde" in loc de "a pierde").

Quote

Există o greșeală în românește: unii oameni evită să pronumnțe ci i anumite cuvinte socotind că așa e corect. De ex ei pronunță fer, fert (un ou fert) crezînd că dacă e corect expoziție nu iexpoziție, Europa nu Ieuropa, exact nu iegzact, atunci e corect fer nu fier.
Poate fi si un hiperurbanism (o forma hipercorecta), insa formele subdialectale sugereaza altceva.

 MembruAnonim, on 30 ianuarie 2017 - 19:33, said:

De lămurit, s-a lămurit: singura variantă corectă e fier. Ce ne facem, însă, cu manualele sau auxiliarele de chimie unde profesorii idiți au scris fer?

Nimic. Se studiaza materia si se pune un asterisc de fiecare data cand se intalneste varianta nascuta de incultura autorilor. Se cere Institutului de Lingvistica al Academiei Romane sa exprime un punct de vedere special asupra acestei probleme si se transmite acest punct de vedere printr-o circulara tuturor profesorilor de chimie de pe cuprinsul statului roman, cu obligatia ca acestia sa semneze de luare la cunostinta. Asa ar fi normal daca cuiva acolo sus i-ar pasa; in realitate nu ii pasa nimanui de aceasta problema si nimeni nu va intreprinde nimic. Murphy.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate