Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Magnus Carlsen (Norvegia) vs Serghei Kariakin (Rusia) pentru titlul mondial la sah

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Nick_85

Nick_85

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,559
  • Înscris: 24.01.2014
Stiu ca nu este subiect de poiana dar ar fi interesant sa urmarim partida live si sa ne dam cu parerea. Nu am facut niciodata asa ceva pt un meci de sah dar ar fi un experiment interesant in contrast cu un meci de fotbal de exemplu, nu credeti?

putem da un ton de poiana subiectului daca este nevoie gen Ocident vs Rusia sau interes si pt sporturile mintii.

Magnus Carlsen 25 ani, copil minune al șahului mondial, actual campion mondial reprezinta scoala occidentala

Sergey Karjakin 26 ani, detine recordul pt cel mai tanat grandmaster, titlu obtinul la 12 ani si 7 luni, reprezinta scoala rusa

primul joc incepe la ora 18,00 GMT

ps. stie cine un link pt stream live?

#2
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,077
  • Înscris: 20.12.2007

View PostNick_85, on 11 noiembrie 2016 - 12:38, said:

Stiu ca nu este subiect de poiana dar ar fi interesant sa urmarim partida live si sa ne dam cu parerea. Nu am facut niciodata asa ceva pt un meci de sah dar ar fi un experiment interesant in contrast cu un meci de fotbal de exemplu, nu credeti?

putem da un ton de poiana subiectului daca este nevoie gen Ocident vs Rusia sau interes si pt sporturile mintii.

Magnus Carlsen 25 ani, copil minune al șahului mondial, actual campion mondial reprezinta scoala occidentala

Sergey Karjakin 26 ani, detine recordul pt cel mai tanat grandmaster, titlu obtinul la 12 ani si 7 luni, reprezinta scoala rusa

primul joc incepe la ora 18,00 GMT

ps. stie cine un link pt stream live?
Pai si de ce totusi l-ai pus in Poiana ? Ce este relevant social in jocul astora ?

#3
Nick_85

Nick_85

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,559
  • Înscris: 24.01.2014

View PostKokoshmare, on 11 noiembrie 2016 - 12:43, said:

Pai si de ce totusi l-ai pus in Poiana ? Ce este relevant social in jocul astora ?
social - interesul societatii intr-un meci de sah constand pt titlul mondial vs o finala de campionatul mondial de fotbal

si desigur aici cred ca poate starni mai mult interes

#4
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006

View PostNick_85, on 11 noiembrie 2016 - 12:38, said:

ps. stie cine un link pt stream live?
Nu dau pe chess.com?

Edited by Genjurooo, 11 November 2016 - 14:04.


#5
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,835
  • Înscris: 01.11.2005
Daca oranduirea lumii s-ar disputa la un meci de sah, da, m-as uita cu ochii beliti si urechile ciulite.
Acum, cel mai important meci de sah este intre Trump si Putin ( sau mai degraba intre Trump si Rest Of World )...restul meciurilor de sah eclipseaza pe langa asta.

Edited by tehnics, 11 November 2016 - 13:54.


#6
entwistle

entwistle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 03.11.2008
Incearca https://www.chessbom...s-championship.
Poate mutarile vor fi cu un mic decalaj, intrucit transmisia live este contracost, insa chat-ul este savuros

#7
Nick_85

Nick_85

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,559
  • Înscris: 24.01.2014
mersi pt link.

prima partida incepe in 6h si 20min

View PostGenjurooo, on 11 noiembrie 2016 - 13:41, said:

Nu dau pe chess.com?
din ce vad e contra cost.

ar mai gasit link-ul asta https://chess24.com/...ampionship-2016

as prefera ceva cu comentatori pt insides

Edited by Nick_85, 11 November 2016 - 15:08.


#8
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,044
  • Înscris: 26.11.2001
un meci cu adevarat fabulos, merci pt link

#9
Verrde

Verrde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,696
  • Înscris: 08.08.2016
Urmariti aici meciul mocca.
https://chess24.com/...ship-2016/1/1/1

#10
Nick_85

Nick_85

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,559
  • Înscris: 24.01.2014
prima partida incepe in 14 minute.

am gasit un link pe twitch.tv cu comentator

https://www.twitch.tv/chessnetwork

#11
entwistle

entwistle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 03.11.2008
Magnus a început cu o variantă destul de rară din QPG, numită atacul Trompovski. Orice referire la alegerile din SUA este pur întîmplătoare Posted Image

#12
Nick_85

Nick_85

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,559
  • Înscris: 24.01.2014
Magnus dupa 6 mutari la pus in mare dificultate pe rus.

Karjakin are deja 20 min de cand se gandeste la a 6 mutare.

#13
RazvanClaudiu111

RazvanClaudiu111

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 28.03.2015

View PostNick_85, on 11 noiembrie 2016 - 12:38, said:

Stiu ca nu este subiect de poiana dar ar fi interesant sa urmarim partida live si sa ne dam cu parerea. Nu am facut niciodata asa ceva pt un meci de sah dar ar fi un experiment interesant in contrast cu un meci de fotbal de exemplu, nu credeti?

putem da un ton de poiana subiectului daca este nevoie gen Ocident vs Rusia sau interes si pt sporturile mintii.

Magnus Carlsen 25 ani, copil minune al șahului mondial, actual campion mondial reprezinta scoala occidentala

Sergey Karjakin 26 ani, detine recordul pt cel mai tanat grandmaster, titlu obtinul la 12 ani si 7 luni, reprezinta scoala rusa

primul joc incepe la ora 18,00 GMT

ps. stie cine un link pt stream live?

Nick, majoritatea jocurilor de sah la nivel de campionat sunt transmise pe www.chess.com. Este cel mai mare site dedicat sahului.

Cat despre sah-ul in sine, nu stiu cat de multe o sa intelegem. Am un ELO intre 1100 - 1200 si nu gasesc util sa vad un maestru cum joaca. Este nevoie sa intelegi logica din spatele miscarilor, altfel, totul este extrem de abstract, cel putin pt mine. Am stat de cateva ori sa urmaresc GMs cum joaca si la nivel practic, nu am invatat nimic.

#14
Nick_85

Nick_85

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,559
  • Înscris: 24.01.2014
nici eu nu inteleg prea multe dar cand este un comentator bun atunci da, mai inteleg ceve din ce incearca sa faca jucatorii si devine interesant.

primele 2 partide- 2 draws

#15
octav727

octav727

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,795
  • Înscris: 17.01.2012
S-a ajuns la tie-break. Se incepe cu 4 partide de rapid chess - 25 minute/partida. Daca egalitatea se mentine, urmeaza 2 partide de blitz (5 min.) si 1 partida "sudden death" -> albul primeste 5 min, negrul primeste 4 min. Dupa mutarea nr. 60 ambii jucatori vor primi un adaos de 3 sec/mutare. In cazul unei remize, negrul este declarat invingator.

Edited by octav727, 30 November 2016 - 23:51.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate