Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Lamai bolnav

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
smm marian

smm marian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 19.03.2007
Buna ziua am un lamai in varsta de 15 ani l am udat prea mult in luna martie de atunci pierde frunze constant numai ca acum mai are doar cateva.frunzele se inegreau la varf se rasuceau si cadeau acum insa s au uscat si o parte din ramurile ramase goale frunzele se usuca pateaza se inegresc si din partile laterale.am dat cu topsin alliete dithane degeaba am colindat pe net am gasit pe un site american ca ciupercile criptogramice ar fi de vina.intentionez sa scimb o parte din pamantul din vas el a venit intr o galeata impanzita de radacini asa ca eu doar am adaugat in completare pamant de citrice.m ati putea ajuta cu vreun sfat?ce ar presupune spalarea radacinilor mai exact? spal si cu vreun fungicid  gen topsin radacinile ? am citit si am gasit si acest remediu dar nu stiu ce pasi ar presupune?  am dezgolit putin radacinile la suprafata si au culoare maro deschis . am cumparat pamant de la agro cu respect un profan in ale citricelor. mihai
https://sensei3.sunp...ro/lamai_bolnav am cateva poze la acest link nu prea ma descurc sa le pun pe forum

Edited by smm marian, 11 November 2016 - 12:17.


#2
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,065
  • Înscris: 24.02.2011
Din cate stiu eu, nu trebuie sa umbli la radacini ca mai rau ii faci. Nu trebuie sa stea in locuri unde sunt curenti de aer, de exemplu langa usa deoarece ii pica frunzele, si trbuie udat mai rar. Ca sa-i creasca rapid ramuri noi, este bine sa-i administrezi in primavara balega de cal.

#3
Anisoara_S

Anisoara_S

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 23.02.2015
Radacinile lamaiului traiesc in simbioza cu o ciuperca. Este posibil ca udarea excesiva sa fi afectat echilibrul dintre parteneri( radacini-ciuperca).
Spalarea radacinilor nu i-ar face bine. Eventual udati planta si la radacina cu tratamente, poate sa fie si o boala acolo.
In 15 ani de cand il aveti, ati mai avut probleme cu el?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate