Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Viteza de scriere DVD DL variaza

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
maxx_bgd

maxx_bgd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 01.05.2008
Salutare.
Obisnuiesc sa scriu dvd-uri double layer intr-o unitate optica  pt desktop, Lite-ON ,cu softul Nero 8.3.6 la viteza de 4x si in timpul scrierii imi afiseaza ca scrie cu 3.9x constant si nu am avut nicio problema. Insa recent am achizitionat o unitate optica portabila slim (LG GP57ES40) si desi dau sa imi scrie acelasi discuri, tot cu Nero la aceeasi viteza de 4x, viteza nu este constanta, la incepand fiind mai mica (3.3x, 3.4x, etc.) si crescand treptat pana ajunge la 3.9x, insa se mai intampla ca si dupa sa mai scada mai jos de 3.9x si creste iar  pana la 3.9x. Este normala aceasta variatie a vitezei de scriere, sau e o problema cu aceasta unitate?

#2
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008
Nu sunt foarte sigur, dar poate dimensiunea buffer-ului unitatii are legatura cu asta. La unitatea asta LG din cate vad e de 1MB si poate la LiteON aveai 4/8MB sau chiar mai mult.

#3
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Daca se alimenteaza din USB, atunci este posibil ca USB-ul sa nu ofere suficient curent. Conecteaza-l la alt port USB (din spatele unitatii Desktop) sau foloseste un cablu USB in Y si conecteaza-l la doua porturi USB.

Edited by _-_, 11 November 2016 - 09:44.


#4
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,935
  • Înscris: 26.05.2007
USB 2.0 sau USB 3.0 ?

#5
maxx_bgd

maxx_bgd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 01.05.2008

 Hider141, on 11 noiembrie 2016 - 09:41, said:

Nu sunt foarte sigur, dar poate dimensiunea buffer-ului unitatii are legatura cu asta. La unitatea asta LG din cate vad e de 1MB si poate la LiteON aveai 4/8MB sau chiar mai mult.

Si asta afecteaza calitatea scrierii discului, sa apara probleme mai tarziu cu citirea de pe disc?

#6
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,513
  • Înscris: 06.01.2012
E normal.
Nu orice model mentine scrierea la viteza maxima pe toata suprafata discului.
Atata timp cat nu iti strica discurile nu-ti face griji.

 Hider141, on 11 noiembrie 2016 - 09:41, said:

Nu sunt foarte sigur, dar poate dimensiunea buffer-ului unitatii are legatura cu asta. La unitatea asta LG din cate vad e de 1MB si poate la LiteON aveai 4/8MB sau chiar mai mult.
N-are nici o treaba.

 ChemTeacher, on 11 noiembrie 2016 - 09:54, said:

USB 2.0 sau USB 3.0 ?
E irelevant.
4x inseamna 5mb aproximativ, usb 2.0 tine fara probleme viteza asta.

#7
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010

 maxx_bgd, on 11 noiembrie 2016 - 09:54, said:

Si asta afecteaza calitatea scrierii discului, sa apara probleme mai tarziu cu citirea de pe disc?
In niciun caz.

#8
maxx_bgd

maxx_bgd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 01.05.2008
O sa incerc sa il conectez si printr-un cablu mini USB Y, sa vad daca o sa se comporte la fel sau nu?

#9
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,513
  • Înscris: 06.01.2012
De ce ti-ai luat acest dvd-rw extern?
Nu de alta, dar e de doua ori mai incet ca cel din desktop.

#10
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,546
  • Înscris: 07.02.2003

 maxx_bgd, on 11 noiembrie 2016 - 09:31, said:

Salutare.
Obisnuiesc sa scriu dvd-uri double layer intr-o unitate optica  pt desktop, Lite-ON ,cu softul Nero 8.3.6 la viteza de 4x si in timpul scrierii imi afiseaza ca scrie cu 3.9x constant si nu am avut nicio problema. Insa recent am achizitionat o unitate optica portabila slim (LG GP57ES40) si desi dau sa imi scrie acelasi discuri, tot cu Nero la aceeasi viteza de 4x, viteza nu este constanta, la incepand fiind mai mica (3.3x, 3.4x, etc.) si crescand treptat pana ajunge la 3.9x, insa se mai intampla ca si dupa sa mai scada mai jos de 3.9x si creste iar  pana la 3.9x. Este normala aceasta variatie a vitezei de scriere, sau e o problema cu aceasta unitate?
Bineinteles ca este normal, odata ce ai setat unitatea sa aleaga ce viteze vrea ea... daca ii specifici exact ce vrei tu si nu "best speed" o sa poti alege mai bine. DL-urile in general se scriu mai lent intrucat e nevoie de precizie mai mare si ar trebui sa fie 4-8x CLV. DVD-urile normale se scriu calumea, pana la 8x merg in CLV, dupa aia 10-12x merg P-CAV si de la 16x in sus CAV only.

Edited by andreic, 11 November 2016 - 11:17.


#11
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,935
  • Înscris: 26.05.2007

 jeffy86able, on 11 noiembrie 2016 - 10:08, said:

E irelevant.
4x inseamna 5mb aproximativ, usb 2.0 tine fara probleme viteza asta.
Corect la viteza de transfer 5.28 MB/sec......dar este vorba si de intensitatea curentului transmisa de port USB ( 2.0 , ~500 mA, fata de USB 3.0 ~ 900 mA  ).

#12
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,546
  • Înscris: 07.02.2003
E irelevanta intensitatea, nu consuma mult in scriere, consuma cel mai mult accelerarea discului iar aia daca nu o poate face atunci da eroare de scriere si gata.  DVDRW-ul meu extern vine cu 2 mufe la un capat tocmai pentru a compensa intensitatea la nevoie.
In plus cred ca stiti ca nero afiseaza vitezele medii deci nu cea reala instantanee, pentru aia se face un registry hack.

Edited by andreic, 11 November 2016 - 11:19.


#13
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016

 maxx_bgd, on 11 noiembrie 2016 - 09:31, said:

unitate optica  pt desktop, Lite-ON ,cu ...in timpul scrierii imi afiseaza ca scrie cu 3.9x
unitate optica portabila slim (LG GP57ES40) ...(3.3x, 3.4x, etc.) ..... 39x, ....sa mai scada mai jos de 3.9x si creste iar  pana la 3.9x.

 jeffy86able, on 11 noiembrie 2016 - 11:12, said:

De ce ti-ai luat acest dvd-rw extern?
Nu de alta, dar e de doua ori mai incet ca cel din desktop.

Hmmm, cum ti-ai dat seama ca e e 2 ori mai incet ?!?!?!
Eu vad amxim o diferenta de 0.7x.

#14
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,513
  • Înscris: 06.01.2012
Ma refer la vitezele maxim de scriere ale unitatii, nu la viteza cu care scrie el. Ne informam si noi inainte sa ne dam cu parerea?

#15
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016
Pai, el are o problema la viteza 4x, deci viteza maxima este, pina acum, irelevanta.
Apoi, LiteON este model... mdeah, nu stim de care, deci viteza maxima este ... mdeah, nu stim cit.
Apoi LG GP57ES40 are viteze maxime 5-8x, mai precis 6-8x pentru DL cum zice initiatorul.
Mie mi se par viteze OK, mai ales tinind cont de diversele recomandari sa scrii cu viteze mai mici... bla bla bla....

#16
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,513
  • Înscris: 06.01.2012
Ba e relevanta, ca poate scrie la viteza maxima cu un writer bun pe un disc bun.
Si el are Verbatim-uri, care sunt MKM001 sau MKM003, adica bune.
Lite-on e model ... irelevant care este, orice Lite-on scrie dual layer scrie la 16x single layer oricum.
Aia cu scris cu viteza mica e o tampenie, singura recomandare sa scrii cu viteza medie e daca ai writer prost sau discuri proaste.

#17
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016
De unde pana mea stii tu ca are Verbatim ?
Ma rog, este irelevant asta, principalul este ca pe thread nu scrie nimic de verbatim.
"Lite-on scrie dual layer scrie la 16x single layer oricum." - asa, si ce ne intereseaza asta single player ?!
SI, oricum, daca vroia viteza mare sau anumite discuri, nu ar fi trebuit sa specifice asta ?!
Intrebarea e cu totul alta si deviem de la discutie.

#18
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,513
  • Înscris: 06.01.2012
Da, cred ca citisem aiurea de pe alt topic.
N-a zis ce discuri are.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate