Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Lentile degresive

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Heimdal

Heimdal

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 11.11.2016
Salut,

Stie cineva unde ar trebui sa caut lentile degresive de calitate (si ce marca), la un pret accesibil - inclusiv montare si efectuarea masuratorilor necesare?

#2
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
In ce tara?...

#3
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Banuiesc ca daca te duci la o firma de optica medicala mai rasarita vor avea si lentile buget si hi end . Desi par a fi de sticla toate domeniul este foarte sofisticat , numai un optician poate sa te scoata la lumina , medicul oftalmolog nu se ocupa de asa ceva , ei mai aud una alta dar opticianul este la curent cu noile descoperiri in materie .

#4
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
degresive sau progresive?
Eu am incercat. Si nu mi-au placut. Asa ca am trecut la 2 perechi..
Un sfat, cam scump. Tot dai niste bani si multi. Mai bine ti le faci si heliomate..Stiu, co$$$ta mai mult. Dar merita..

#5
Heimdal

Heimdal

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 11.11.2016
Degresive, nu progresive. Din cate inteleg, e acelasi principiu. Numai ca "progresivele" acopera tot intervalul de distante (vedere de aproape si la departare), pe cand "degresivele" acopera doar vederea de aproape si distanta medie, adica pana la maxim 4 m.
Cred ca sunt multe firme de optica medicala care ofera asa ceva, dar nimeni nu afisaza preturi si e imposibil sa compari. Te intampina cu o abordare de "marketing" aiurea. Intrebi, iti spun cu greu ca sunt la pret in jurul a 400-500 lei, apoi incep sa-ti spuna o poveste lunga, cu masuratori, straturi de acoperire lentile, branduri, multe altele, sfarsind prin a-ti spune ca au o oferta la 1200 lei, dar mai bine ar fi sa le iei pe cele de 1600 lei... Pana la urma habar n-ai ce cumperi.

De fapt, ce brand ar trebui sa caut si cam la ce pret minim pentru o solutie rezonabila, fara “fitze”?

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Addpower, Hoya. Ce nevoi ai, mai exact? Si care e dioptria pt citit?

#7
Heimdal

Heimdal

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 11.11.2016

 MembruAnonim, on 12 noiembrie 2016 - 19:39, said:

Addpower, Hoya. Ce nevoi ai, mai exact? Si care e dioptria pt citit?

Multumesc pentru raspuns.
3.5 pentru citit. M-ar interesa varianta maxima - pentru 4 m. Nu cred ca vreau filtru calculator sau alte chestii similare. Nu prea cred in ele, ecranele din ziua de azi nu mai sunt asa agresive. Dar caut o varianta care chiar functioneaza bine si nu am resurse mari.

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
O varianta de buget ar fi lentile de la Rhein, Innovator Office cu HMC ( tratament de baza ) in jur de 350 de lei, perechea.

Bineinteles ca varianta de top ar fi de la Hoya, Hoyalux Tact 400 TrueForm cu SHV in jur de 1000 de lei, perechea.

Inca o varianta f ok ar fi de la NovaLenti, UVTECH OFFICE ROOM cu Iron, in jur de 1200 de lei. perechea.

Addpoweru' despre care ti am zis nu te ajuta la 4 m. De ce vrei sa vezi pana la 4 m? Ce lucrezi?

#9
Heimdal

Heimdal

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 11.11.2016

 MembruAnonim, on 13 noiembrie 2016 - 10:07, said:

. De ce vrei sa vezi pana la 4 m? Ce lucrezi?

50% proiectie pe ecran la 1.5m si tastatura la 0.5m;  25% citit de la 40 cm si display / tastatura laptop;  25% - activitati tip “birou”, adica 2-3 metri.

Poate ar merge si max. 2-3 m, dar ma gandeam ca daca aleg maximul de 4 metri inseamna mai putine dioptrii si mai fortez putin ochiul sa compenseze. Pana acum m-am descurcat cu 0.75 – 1 la proiectia pe ecran la 1.5 m, dar nu prea mai merge.

Am vazut o prezentare foarte profesionista de la Rhein. Inteleg ca Hoya sau NovaLenti sunt cam de 3 ori mai scumpe decat Rhein. Chiar sunt de trei (sau cel putin de doua) ori mai bune? Cum simti in realitate aceasta diferenta?

Edited by Heimdal, 14 November 2016 - 01:50.


#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Heimdal, on 14 noiembrie 2016 - 01:49, said:

Am vazut o prezentare foarte profesionista de la Rhein. Inteleg ca Hoya sau NovaLenti sunt cam de 3 ori mai scumpe decat Rhein. Chiar sunt de trei (sau cel putin de doua) ori mai bune? Cum simti in realitate aceasta diferenta?

E vorba despre tehnologie. Cu cat tehnologia este mai performanta, cu atat lentila iti ofera un camp vizual maxim. Si tratamentele sunt mai performante, de aceea producatorii mai bine situati pe piata ofera garantii mari ( 3 ani ) pe tratamente.

Daca ai un buget limitat, si Rheinu' e o alegere buna. :)

#11
Heimdal

Heimdal

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 11.11.2016

 MembruAnonim, on 14 noiembrie 2016 - 10:00, said:


E vorba despre tehnologie. Cu cat tehnologia este mai performanta, cu atat lentila iti ofera un camp vizual maxim. Si tratamentele sunt mai performante, de aceea producatorii mai bine situati pe piata ofera garantii mari ( 3 ani ) pe tratamente.

Daca ai un buget limitat, si Rheinu' e o alegere buna. Posted Image

Multumesc pentru informatii. Sunt tentat de Rhein daca sunt mai ieftine. Abia vad si eu ce inseamna "degresive", fara sa-mi sparg buzunarul.
Ai auzit ceva despre lentile "Omega"? Spunea cineva ca sunt echivalent Essilor. Sau e doar marketing?

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cu placere. Cum ziceam, un degresiv de la Hoya iti ofera un camp vizual mai clar, dar eu cred ca te vei simti bine si cu astea de la Rhein daca vor fi montate perfect. Chiar vreau sa revii pe topic si sa mi dai un feedback. Bafta!

N am auzit de lentilele Omega. Nu lucrez cu ele, insa nu cred ca s echivalentul Essilor. lol Fie vorba intre noi, cei de la Essilor au un marketing f bun, ca asa, sa te fereasca dumnezeu de un policarbonat de la ei! :lol:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate