Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Documente care trebuie depuse in calitate de PFA

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
enachescus

enachescus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 01.09.2013
Salutare.

Am un PFA pe care primesc bani lunar de la o firma din UE. Ca sa fie treaba buna, de la inceput am apelat la o contabila si in continuare aceasta se ocupa de hartii si tot ce tine de PFA.

Cel putin teoretic. In afara de plata contributiilor estimative in fiecare trimestru la anaf, mi-a spus ca eu nu mai am nimic de facut, se ocupa ea de tot.

Stiu ca exista anumite declaratii, hartii care trebuie depuse. Si la cum se schimba legislatia acum, poate mai trebuie sa fiu atent si la altceva.

Mentionez ca prestez doar o singura activitate, deci primesc in fiecare luna o singura factura.

Vreau sa aflu de la cei care au experienta ca PFA, ce ar trebui sa verific/sa-i cer sa vad daca isi face treaba cum trebuie?

Multumesc.

Edited by enachescus, 10 November 2016 - 21:48.


#2
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 23.10.2015
esti la real sau la norma?

cat ii dai contabilei?

#3
enachescus

enachescus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 01.09.2013

 LukRo, on 10 noiembrie 2016 - 22:06, said:

esti la real sau la norma?

cat ii dai contabilei?

Sistem real, platitor tva.

180 lei ii dau lunar.

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
PFA-ul e preferat de multi tocmai din cauza birocratiei reduse.
in principiu depui estimativa si rectificativa, si mai depui declaratia 392. daca esti platitor de tva cred ca mai ai si pe acolo de depus niste acte, dar nu stiu sa-ti spun care (depinde ce anume faci, daca ceri returnare de TVA sau nu etc.)

#5
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 23.10.2015
mda, 180 lei pt 10 minute pe luna.

Intereseaza-te si tu ce trebuie sa depui. Mai bine cumperi copilului o jucarie decat sa ii arunci aiurea.

#6
enachescus

enachescus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 01.09.2013

 _Smiley_, on 10 noiembrie 2016 - 22:28, said:

PFA-ul e preferat de multi tocmai din cauza birocratiei reduse.
in principiu depui estimativa si rectificativa, si mai depui declaratia 392. daca esti platitor de tva cred ca mai ai si pe acolo de depus niste acte, dar nu stiu sa-ti spun care (depinde ce anume faci, daca ceri returnare de TVA sau nu etc.)

Multumesc pentru toate detaliile.

 LukRo, on 10 noiembrie 2016 - 23:32, said:

mda, 180 lei pt 10 minute pe luna.

Intereseaza-te si tu ce trebuie sa depui. Mai bine cumperi copilului o jucarie decat sa ii arunci aiurea.

E totusi bine sa ai o contabila. Te mai ajuta la intocmit acte, mai ales cand esti la inceput si nu ai de unde sa fii in tema cu toate informatiile.

#7
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 23.10.2015

 enachescus, on 14 noiembrie 2016 - 00:39, said:

E totusi bine sa ai o contabila. Te mai ajuta la intocmit acte, mai ales cand esti la inceput si nu ai de unde sa fii in tema cu toate informatiile.

O factura pe luna. Cat de complicat crezi ca este contabilitatea primara la o factura?

PS: Probabil ca tu deja iti tii jurnalul de incasari si cheltuieli, nu?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate