Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Gaini ouatoare doar cu numele

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,678
  • Înscris: 29.03.2010

 Radupoleuca23, on 10 noiembrie 2016 - 21:52, said:

Ce pot sa zic?Imi vine sa i le dau de cap prostului de la care le-am cumparat.

Prost nu e niciodată cel ce vinde :)

#20
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Animalele de rasa sunt mult mai pretentioase decat cele din rase mixate. Daca nu respecti intocmai retetarul pentru hrana, se intampla si de astea. Vezi cata proteina primesc, e important. Daca sunt prea inghesuite, sunt stresate si nu mai fac oua.
Ideea sa iei un cocos-doi e foarte buna. Probabil, neavand cocos, nu se simt protejate.

Edited by Freddy12, 11 November 2016 - 11:08.


#21
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

 Dude_2nd, on 10 noiembrie 2016 - 22:27, said:

vin tătarii:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0Oaa-5CbWLY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Posted Image

wtf
parca ar fi desprinse din serialul ala de pe National Geographic: Marea Migratie

Posted Image Posted Image Posted Image

#22
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,041
  • Înscris: 17.03.2005
Avand in vedere ca topicul a ajuns pe o arie tehnica, poate ar fi mai bine sa inceteze aberatiile, or mai fi si altii in situatii similare, acum sau peste 2 ani, si e aiurea sa citeasca tot soiul de tampenii.

atata vreme cat nu stii ce pasari ai luat, te poti astepta la orice. Isa brown nu e o rasa e un hibrid, rasa mixta e un termen idiot care inseamna fix nimic si nicidecum nu sunt mai pretrbtioase sau mai putin pretentioase decat ouatoarele in cauza...
ca fapt divers, rasa e una, hibridul e alta, ouatoare sau mixt se refera la tipul de pasare, pt oua, care au o carcasa mica si de slaba calitate, mixte, care produc si un numar rezonabil de oua dar si o carcasa utilizabila, si carne, care oua foarte slab dar produc o carcasa de calitate, mare si cu randament foarte bun.
rasele mixte sunt una, de exemplu rhode island, plymouth rock, new hampshire, wyandotte, orpington, etc.... iar hibrizii mixt , numiti de unii comercianti total imbecil "rasa mixta"  sunt hibrizi mixt carne-oua....gen kabir samd.

cocosul....la ouatoare e ca lautarul la meci...daca e pe acolo posibil ca unii suporteri sa se distreze maj bine cand echipa favorita ia bataie...sau poate sa iso ia si bataie, in cazul gainilor un cocos prost poate sa le streseze si sa aiba efect contrar celui estimat...in principiu gaina oua si fara cocos si tot in principiu prezenta cocosului daca e un cocos ok poate sa creasca productia de oua cu cateva procente, irelevant in situatia de fata.

De ce nu oua...pai cumparand de la un necunoscut habar nubai ce ai luat...pot fi hibrizi f1 sau pui scosi din ...dracu stie ce, pot fi cel mult f2 dar conteaza si cocosul, daca ala e altceva decat rasa ouatoare ...ai niste gaini care dracu stie ce caracteristici au...

Apoi  ouatoarea buna incepe sa intre la luat dupa 16 saptamani DACA  are toate co ditiile optime...daca a crescut optim, a avut hrana corecta, conditii de viata corecte...orice lipsa provoaca intarzieri....pe la 18-20 ar fi trebuit sa inceapa dar se poate intampla, functie de conditii sa intarzie mai mult..daca a venit si frigul sau daca sunt ramase rau in urma din cauza unei alimentatii proaste....adio mama...
vor oua insa e imposibil de spus pe ghicite de ce nu oua inca..

Ce e de facut?
sa pui mana sa te documentezi si sa le oferi hrana si co ditii de viata cat mai aproape de ce trebuie ubei pasari ca sa oua...si apoi sa ai rabdare  nu e nimeni de vina decat tu...
In lipsa altor detalii, pe care posibil fara cunostinte despre cresterea pasarilir sa nici nu le poti oferi pt ca  nu iti dai seama de niste lucruri, nu se poate fhici de ce..iar daca stiai sa cresti pasari, ca sabfii capabil sa iti dai seama de niste lucruri, nu ajungeai in situatia asta...la varsta asta cineva care se pricepe, are oua si de la mixte dapai de la ouatoare...

Deci rabdare si pune mana pe carte ca nu e deajuns sa cumperi gaini si sa le dai ceva de mancare, sau nu intotdeauna....animalele se cresc nu doar cu munca ci si cu "stiinta".


#23
Rakdos

Rakdos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 02.05.2016
Thx!

#24
laum

laum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 22.09.2005

 Radupoleuca23, on 10 noiembrie 2016 - 22:39, said:

Cred ca pana la urma sunt rasa lenesa ManancaSiDormi

Posibil sa fie rasa mixta, harnica si isteata : Mananca(oua)SiDormi. :)

Sacrifica o gaina si vezi cat sunt de mari ouale in ea.

#25
Rakdos

Rakdos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 02.05.2016
Haha
Revin cu detalii :)))
Mai nou iau 10 15 oua dar mi se pare ca prostovanele mele isi mananca outele...
Ce e de facut..?
Le pot dezvata sau trebuie sa construiesc alte cuibare cumva in panta sa se rostogoleasca oul undeva de unde sa il pot atinge doar eu...? :)

#26
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014

 Radupoleuca23, on 07 decembrie 2016 - 17:36, said:

Haha
Revin cu detalii Posted Image))
Mai nou iau 10 15 oua dar mi se pare ca prostovanele mele isi mananca outele...
Ce e de facut..?
Le pot dezvata sau trebuie sa construiesc alte cuibare cumva in panta sa se rostogoleasca oul undeva de unde sa il pot atinge doar eu...? Posted Image

Sti vorba aia ... minte de gaina. Deci nu cred ca le poti dezvata, trebuie sa fi tu mai istet ca ele.

#27
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,041
  • Înscris: 17.03.2005

 honeymik, on 09 decembrie 2016 - 14:26, said:


Sti vorba aia ... minte de gaina. Deci nu cred ca le poti dezvata, trebuie sa fi tu mai istet ca ele.
Pt mine ca om pasionat de gaini, vorba aia e o vorba inventata de prosti, poate ca gaina nu are multa minte insa au oricum destula in comparatie cu multi bipezi. Daca o sa cresti gainj suficient timp o sa ai ocazia sa constati treaba asta.

Revenind, asta nu are treaba cu inteligenta ci are treaba cu alimentatia in primul rand si secundar poate fi potentata de stress...raspunsul e insa ca acele gaini primesc o hrana de slaba calitate in comparatie cu nevoile lor.


#28
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,567
  • Înscris: 31.01.2010

 Radupoleuca23, on 07 decembrie 2016 - 17:36, said:

Haha
Revin cu detalii Posted Image))
Mai nou iau 10 15 oua dar mi se pare ca prostovanele mele isi mananca outele...
Ce e de facut..?


Pai prima data convinge`te ca maninca oua, avind 200 de gaini e mai complicat dar merge si statistic.
Daca gasesti 15-16 care ar trebui sa oua dimineata dar seara ai mai putine, e clar , maninca oua, deci modifci  cuibarul.
Daca ai peste, deja e mai complicat calculul dar aplicind statistica te apropii de adevar.

Grig

Edited by Ion_Bumbu, 11 December 2016 - 11:26.


#29
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,041
  • Înscris: 17.03.2005
Adica ca sa le caute de oua sau ca ca sa le intrebe galeș:
-Doamna, azi ce faceti?
Alora care vor raspunde "Mai nimic", sa le bage pe gat laxativ sau ceva, nu mainatiu la ce era reclama

#30
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,567
  • Înscris: 31.01.2010
E vorba sa afle daca maninca sau nu ouale .
Cum sa afle care vor oua in ziua aia, e alegerea fiecaruia.
Eu nu ma pricep si la gaini dar stiu ca se poate .

#31
Ionel1980

Ionel1980

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 10.04.2016

 parintele, on 11 decembrie 2016 - 20:51, said:

Adica ca sa le caute de oua sau ca ca sa le intrebe galeș:
-Doamna, azi ce faceti?
Alora care vor raspunde "Mai nimic", sa le bage pe gat laxativ sau ceva, nu mainatiu la ce era reclama

Sau:Doamna, azi ce faceți? Ouă sau carne?

#32
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005

 barbosa, on 10 noiembrie 2016 - 21:48, said:

Eu am luat in aprilie pui de ouat de o zi. Vreo 50. Si toata toamna am luat cate 15-20 de oua zilnic. Acum a scazut la 6-7 pe zi.
Imi poti spune te rog daca s-au ouat si in perioada iernii (daca nu le-ai taiat) si eventual sa precizezi daca ai surse de caldura sau doar adapost neincalzit.
Nu ma intereseaza superproductie ci daca oua fara conditii ideale.
Multumesc.

Edited by vdingo11, 24 January 2017 - 10:54.


#33
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
O gramada de bani in furaje, in gaini, de-a gata, stresate, de 3 saptamani la mine, azi au facut primul ou, tot Iza, Isa Brown cred ca sunt, asa ma gandesc ca sunt toate pe piata cand le cumparam de pe la magazine. Azi de 1 Aprilie ziua in care se pacalesc oamenii, le aud !, au inceput ! gainile sa produca bani , aurul galben, OUL.
L-am mutat in cuibar, acum astept sa apara alte oua, sezonul abia e la inceput. O intrebare pentru cei experiementati, daca le dau trifoi proaspat, acum ele iau numai concentrat pentru gaini ouatoare, cu nimic amestec, ca vreau sa le introduc si masa vegetala, am inteles ca fac ceva boala ? daca le dau trifoiul acesta, ca e scump asa cu furaj, efectiv nu renteaza financiar, eu am trifoi o gramada la dispozitie, l-am pus in ideea ca intr-o zi o sa am ceva animale care o sa il manance.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Cfb4udBuLzM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#34
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,041
  • Înscris: 17.03.2005
Da-le nene ce vrei, crezi ca daca in buletin le zice isa ori melisa nu sunt tot gaini?


#35
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 parintele, on 01 aprilie 2017 - 17:37, said:

Da-le nene ce vrei, crezi ca daca in buletin le zice isa ori melisa nu sunt tot gaini?

mersi parinte , merg pe mana ta, in fiecare zi trifoi la gaini, o sa vad cand il cosesc pe motocoasa cum sa il pun la pastrat si peste iarna, iepuri nu prea as vrea sa tin, oi nu ma lasa vecinii sa iau, ce sa fac cu trifoiul acela uscat peste iarna, la ce sa il dau ? Ce animale sa imi mai iau ca ma duc peste baba aia si ii mai iau o bucata de teren si sa mai pun niste animale pe acolo, ceva sa le mancam nu asa de decor.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate