Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Gaini ouatoare doar cu numele

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
Rakdos

Rakdos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 02.05.2016
Buna ziua !
In luna mai am cumparat 200 de gaini ouatoare aduse din Germania (sunt maro,cred ca rasa Isa Brown),iar dupa calculele mele in luna august tr sa faca oua.
Suntem in Noiembrie si de abia acum iau cate 3-5 oua pe zi.
Au acces permanent afara si in adapost,apa proaspata si mancare de 4 ori pe zi dar 0 productie...
Toata vara au fost afara si au mancat toata iarba verde de pe suprafata respectiva.
Imi puteti da cateva sfaturi?Nu prea  am experienta...
Va multumesc!

#2
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007
Iarna găinile nu se prea ouă datorită scăderii luminii diurne si împutinării nutreturilor verzi.
O solutie ar fi instalarea unor becuri care să rămână aprinse câteva ore după apusul soarelui si introducerea in furaj a unor suplimente de proteine, vitamine si minerale
Ouatul este influentat si de temperatură. Dacă sunt zile reci, în adăpost trebuiesc montate surse de căldură care să menţină o temperature de 15-17 oC

#3
sceptic_schizo

sceptic_schizo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 23.02.2009
Sa inteleg ca tu ceri de fapt niste retete pe baza de carne de pui ?
A venit sezonul rece, gata cu ouatul
O solutie ar fi sa le tii ca pe cele de la crescatorie : doar in sala incalzita, fara acces afara, sa le pacalesti subconstientul ca e vara !

#4
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Concediaza cocosii , pui altii ca in America .

#5
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Deci, de pascut au pascut linistite dar oua yok.... Sa nu fie cocosi...
Ideea e urmatoarea: daca le-ai luat foarte tinere, au nevoie de o perioada pentru a ajunge la maturitate si a intra in productie. Iarna, daca nu au asigurat un confort nu prea fac oua... Asa ca va trebui sa astepti pana la primavara.

#6
Rakdos

Rakdos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 02.05.2016
Poate radeti poate ziceti ca-s dus  dar persoana de la care le am cumparat a zis ca nu au nevoie de cocos...
Am un singur cocos batran de la alte gaini( de carne) care mai trece din cand in cand pe la astea de oua.
Ziceti ca au nevoie de cocos...?:/

Edited by Radupoleuca23, 10 November 2016 - 21:07.


#7
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Nu râde nimeni, nu au nevoie de cocoș.
Dacă folosești ouăle pentru consum, desigur.

#8
Rakdos

Rakdos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 02.05.2016
Na...atunci chiar nu stiu.
O sa cumpar un termometru si o sa-l pun in adapost sa urmaresc temperatura;daca e sub 15 grade atunci voi pune un calorifer.
O sa le cumpar niste proteine,vitamine,si mai astept...

Edited by Radupoleuca23, 10 November 2016 - 21:21.


#9
carens

carens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,162
  • Înscris: 12.03.2016

View PostRadupoleuca23, on 10 noiembrie 2016 - 21:06, said:

Poate radeti poate ziceti ca-s dus  dar persoana de la care le am cumparat a zis ca nu au nevoie de cocos...
Am un singur cocos batran de la alte gaini( de carne) care mai trece din cand in cand pe la astea de oua.
Ziceti ca au nevoie de cocos...?:/
Au nevoie de cocos ca sa nu fie stresate de atata iarba si trai bun. Mai bine schimbi "scopul" si le faci de carne, le tai si le bagi la lada frigorifica, e mai ieftin decat sa le dai de mancare pana la primavara.

#10
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Iarna, daca vrei sa se oua, trebuie asigurate ceva conditii, adica hrana usor mai proteica, sa aiba caldura in cotetz, sa le dai sa bea apa calda... Nu se oua ca primavara dar cat de cat... Poti sa le iei si un cocos, mai intretine atmosfera. Nu e gluma... gainile au si ele un spirit de echipa iar cocosul se zice ca le intretine o anumita armonie de grup.

#11
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Cam proasta afacere ai facut. Eu am luat in aprilie pui de ouat de o zi. Vreo 50. Si toata toamna am luat cate 15-20 de oua zilnic. Acum a scazut la 6-7 pe zi.

Edited by barbosa, 10 November 2016 - 21:48.


#12
Rakdos

Rakdos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 02.05.2016
Ce pot sa zic?Imi vine sa i le dau de cap prostului de la care le-am cumparat.

#13
carens

carens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,162
  • Înscris: 12.03.2016

View PostRadupoleuca23, on 10 noiembrie 2016 - 21:52, said:

Ce pot sa zic?Imi vine sa i le dau de cap prostului de la care le-am cumparat.
Poti sa apreciezi cat cantaresc in medie ? Ele nu au nicio vina, anotimpul si lipsa spatiului adegvat duce la productia slaba de oua.

#14
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006

View PostRadupoleuca23, on 10 noiembrie 2016 - 20:23, said:

Imi puteti da cateva sfaturi?


View PostRadupoleuca23, on 10 noiembrie 2016 - 21:52, said:

Ce pot sa zic?

Poate ca li s-o fi facut dor de:
Attached File  satar.jpg   3.88K   22 downloads

#15
carens

carens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,162
  • Înscris: 12.03.2016
Rezultate la gainile Isa Brown:
prezinta o excelenta capacitate productiva pe care o redam sumar in continuare:
In perioada de crestere (0-17 sapt.) trebuie sa respectati parametrii de crestere, hranire si tratament. Orice greseala in aceste domenii urmand a fi resimtita in productia obtinuta ulterior.
La intrarea in ouat puicutele Isa Brown vor avea greutatea de 1.500g
Gainile incep ouatul de la 18-20 de saptamani
Puicutele Isa Brown au procent de ouat de 93-96% mentinut pe o perioada lunga si o capacitate productiva maxima de 326-336 oua/an
Ouale sunt sanatoase, cu coaja tare, galbenus intens colorat, si au o marime medie de 63-64 g/ou
La sfarsitul perioadei de ouat gainile ajung la o greutate de 2.100-2.200g
Tratamente:
in apa de baut, acidifiant Nutrisure (produs natural), rol antibiotic si stimulator de crestere prin imbunatatirea digestiei (Dozaj: 1ml/l apa, permanent)
vaccinari impotriva urmatoarelor boli:
este efectuata vaccinarea cotra bolii lui Marek la puii de o zi
ziua 18 – Boala de Newcastle si Bursita infectioasa;
ziua 28 – Bursita infectioasa;
ziua 35 – Boala de Newcastle/ Bronsita infectioasa;

Adapostul
● Dezinfectia adapostului , folosind produsul Procid Forte cu actiune asupra bacteriilor, virusurilor, fungilor si algelor. Dozaj : 5ml/ l apa, folosind 250-500 ml / mp prin pulverizare cu timp de expunere 30 minute, dupa care solutia se spala.
● Iluminarea va trebui sa fie realizata, de preferinta, cu becuri cu incandescenta care permit obtinerea unei bune repartizari a intensitatii luminoase. Pentru a evita o iluminare prea intensa se poate ameliora repartizarea luminii folosind becuri de culoare rosie. Atunci cand se atinge 50% procent de productie, se recomanda o durata de iluminare de aproximativ 15 ore.
● Temperatura ideala trebuie sa fie de 23-24˚C, aceasta temperatura permite optimizarea performantelor de productie si a consumului de furaje. Daca temperatura coboara sub 15˚C in timpul iernii, gainile vor consuma mai mult furaj si totodata va scadea drastic procentul de oua
Echipamentul
● Densitatea gainilor peste 18 saptamani nu trebuie sa depaseasca 7 pasari/ mp suprafata utila sau chiar mai putin.
● Furajarea cu furaj preparat din concentratul PVM Viva Bio CC 1210 faza I amestecat cu uruiala de cereale in proportie de 1 la 3, permite satisfacerea nevoilor de productie si de crestere. O buna alimentatie amelioreaza calitatea si coloratia cojii si previne demineralizarea scheletului. Sistemul de furajare trebuie sa asigure un front de furajare de 10 cm/pasare la hranitoare (lineara), sau o farfurie cu circumferinta de 80 cm pentru 20 de pasari.
● Adaparea se face la discretie cu apa proaspata si se recomanda o adapatoare rotunda pentru 100 de pasari sau 1 niplu/ 10 pasari.
● Cuibarele se amplaseaza in locurile putin luminate si trebuie umplute cu paie pentru a reduce ouatul pe sol, se recomanda un cuibar pentru 5-6 gaini plasat pe 1sau 2 nivele.

#16
Rakdos

Rakdos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 02.05.2016
Au undeva la 1,5 kg .Sunt unele mai micute dar sa nu le luam in considerare.
Daca le am luat in mai( de parca 6 saptamani) acum au 33 de saptamani...wtf?!?
Cred ca o sa le incep sa le bat...sau mai bn dau drumul cainelui sa faca niste rotocoale prin cotet o data pe zi...ca poate odata cu besinile va iesi si oul

Edited by Radupoleuca23, 10 November 2016 - 22:23.


#17
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
ca sa faca oo, gainile trebuie sa aiba caldura.
daca sunt crescute in free-range, si au acces afara prin ploaie, nu te astepta la oo cu carul.

vin tătarii:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0Oaa-5CbWLY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

:D

Edited by Dude_2nd, 10 November 2016 - 22:29.


#18
Rakdos

Rakdos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 02.05.2016
Omg :)))))

Vechile gaini (16 la numar) faceau ce vor toata ziua(free range asa cum zici tu),prin ploaie,prin vant,cu crestele la pamant... si luam aproximativ 12 13 oua pe zi...iarna cum spuneti..productia scadea la 5 6 dar tot era ceva...

Cred ca pana la urma sunt rasa lenesa ManancaSiDormi

Edited by Radupoleuca23, 10 November 2016 - 22:40.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate