Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Să rămân ?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
sommne

sommne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 31.07.2012
Salutare !

Fiind vorba de liceu, mi-am dorit din generală să ajung la un profil real Știinte ale naturii sperând că va fi un profil destul de "ușurel", în primul an și jumătate am încercat și am făcut tot posibilul să am note destul de mari. M-am chinuit mult cu obiectul chimie, nu mi-a plăcut în clasele a IX-a și a X-a și nu-mi place nici acum. Problema este că acum nu mai fac față la acest obiect.

Credeți că e mai avantajos, să mă transfer, acum, în clasa a XI-a începând cu semestrul al II-lea la profilul uman Știinte sociale ? Am nevoie de o părere din partea unor persoane care au mai trecut prin așa ceva.

Edited by sommne, 10 November 2016 - 15:52.


#2
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Cand am citit titlul credeam ca ne intrebi daca sa ramai sau nu insarcinata ...
Orice profil alegi tot ai de invatat si pus osul deci nu gresesti nici daca , nici daca . Liceul conteaza pre putin , gandeste-te daca vrei sa faci o facultate si alege liceul care te pregateste pt acea facultate .

#3
A-d-r-i-a-n

A-d-r-i-a-n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.09.2014
Treci pe profil servicii, e mai bine decat la stiinte sociale, mai inveti cate ceva util.

#4
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

 sommne, on 10 noiembrie 2016 - 15:50, said:

Salutare !

Fiind vorba de liceu, mi-am dorit din generală să ajung la un profil real Știinte ale naturii sperând că va fi un profil destul de "ușurel", în primul an și jumătate am încercat și am făcut tot posibilul să am note destul de mari.
Ce r*ahat este asta? Nu asa iti planifici cariera si viata. Scopul tau de-acum incolo e sa ai o meserie din care sa faci bani. Tine minte asta. Alegeti niste meserii pe care vrei sa le practici si indreapta-te cu pasi mici spre ele. Una ti se va potrivi pana la urma. Nu fa scoala pentru note mari. Va fi greseala vietii tale. Si ai numai una.
Ok, mai poti sa faci si alte greseli mari, dar e off-topic :P

#5
A-d-r-i-a-n

A-d-r-i-a-n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.09.2014

 Bursul, on 10 noiembrie 2016 - 16:08, said:

Ce r*ahat este asta? Nu asa iti planifici cariera si viata. Scopul tau de-acum incolo e sa ai o meserie din care sa faci bani. Tine minte asta. Alegeti niste meserii pe care vrei sa le practici si indreapta-te cu pasi mici spre ele. Una ti se va potrivi pana la urma. Nu fa scoala pentru note mari. Va fi greseala vietii tale. Si ai numai una.
Ok, mai poti sa faci si alte greseli mari, dar e off-topic Posted Image
Poate ia omu bursa si are nevoie de banii aia.

#6
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
oricum la facultate tre'să uiţi ce ştii acum.
încearcă să iei note maximale, axează-te pe profilul unde le poţi avea...

#7
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

 A-d-r-i-a-n, on 10 noiembrie 2016 - 16:17, said:


Poate ia omu bursa si are nevoie de banii aia.
Unul cu bursa n-are intrebari existentiale de genul asta.

#8
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 cobi1, on 10 noiembrie 2016 - 15:54, said:

Cand am citit titlul credeam ca ne intrebi daca sa ramai sau nu insarcinata ...

Eu ma pregateam sa-i recit "O, ramai"

#9
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,539
  • Înscris: 04.01.2006
Stiinte ale naturii si ai probleme cu chimia ... pai e destul de importanta pentru profil.
Daca n-ai parinti pentru care nota 9 e de rau si nota 8 e cataclism nuclear, mai jos nici nu exista note, invata la chimie cat sa ai note de trecere ca sa n-ai surprize..
Sa nu mai faci greseala sa alegi un drum in cariera (ca pana la urma la varsta ta liceul si facultatea sunt cariera) sperând că va fi un profil destul de "ușurel"
Nu te transfera pe alt profil, e posibil sa ai lacune, de fapt e foarte posibil, si dai din lac in put.
Axeaza-te pe materii care chiar iti plac si pentru care simti ca ai inclinatii.
Iar la facultate nu mai face aceeasi greseala - du-te undeva unde iti place si unde poti gasi joburi dupa, nu unde crezi ca e usurel.

#10
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Forteaza acum, nu vei regreta mai tarziu.

#11
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014

 sommne, on 10 noiembrie 2016 - 15:50, said:

Salutare !

Fiind vorba de liceu, mi-am dorit din generală să ajung la un profil real Știinte ale naturii sperând că va fi un profil destul de "ușurel", în primul an și jumătate am încercat și am făcut tot posibilul să am note destul de mari. M-am chinuit mult cu obiectul chimie, nu mi-a plăcut în clasele a IX-a și a X-a și nu-mi place nici acum. Problema este că acum nu mai fac față la acest obiect.

Credeți că e mai avantajos, să mă transfer, acum, în clasa a XI-a începând cu semestrul al II-lea la profilul uman Știinte sociale ? Am nevoie de o părere din partea unor persoane care au mai trecut prin așa ceva.

Depinde ce vrei sa faci in continuare. Ce facultate vrei sa urmezi - are legatura cu chimia ori cu ce faci acum? Are legatura cu stiintele sociale? Vrei doar nota de bac mare si crezi ca nu te descurci cu chimia (Care e obligatorie pt bac?) dar poti da admiterea la materia respectiva? Are legatura materia cu facultatea ce ti-o doresti ? (in strainatate trebuie sa fi urmat anumite materii pentru a putea aplica).

#12
zoom0mooz

zoom0mooz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 09.03.2016
incearca sa gasesti un meditator bun...
Problema este profesorul pe care-l ai....
Eu eram pe la sfarsitul clasei a 11a si uram fizica.... eram zero barat.... si trebuia sa ma pregatesc pentru admitere la Electro /AC (1987) care nu era gluma...

Am gasit un cercetator de la un institut de cercetari in fizica - nu era profesor... habar n-avea ce era in manuale... m-a luat cu calcule de traiectorii de rachete in trepte, structura bombleor atomice si altele dintr-astea.... m-a pregatit dupa cursurile de la facultatea de fizica de la vremea aia cu mecanica pe derivate partiale de trebuia sa ajung la formulele din liceu numai eliminand variabile sa ajung la cazuri particulare...
Dupa un an am luat cea mai mare nota la fizica desi zbarnaiam la mate...

Chestia este ca trebuie sa gasesti pe cineva care e pasionat si entuziasmat de chimie si empatic, cu abilitatea de a-ti transmite din pasiunea lui...
Si stiu ca exista chimisti de genul asta... poate chiar un student de la chimie ajuns acolo din chemare si nu din greseala....

Edited by zoom0mooz, 11 November 2016 - 05:10.


#13
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

 Bursul, on 10 noiembrie 2016 - 16:25, said:

Unul cu bursa n-are intrebari existentiale de genul asta.

Bursul este masculinul de la bursa?

Doar am intrebat.Posted Image

#14
sommne

sommne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 31.07.2012
Revin din nou cu o întrebare, în cazul în care mă transfer la profil științe sociale sau turism și alimentație. Îmi poate spune și mie cineva la ce materii voi da diferențele ?

#15
m1hai3

m1hai3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 12.01.2014
Tot ce pot sa-ti spun este ca noul regulament-cadru nu iti permite sa schimbi profilul in vacanta dintre semestre, ci doar in vacanta de vara. In rest, e decizia ta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate