Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Recomandare cultura de arbori pt asigurarea lemnului de foc (pt uz propriu)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#73
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Oricum nu va taia nimeni un nuc sa-l puna pe foc, doar daca este putrezit poate.
Toaletari decente se pot face, nu o sa sara nimeni in sus, dar daca trebuie taiat de tot unul va trebui autorizatie.

p.s. Desi nu prea prea vad motive serioase pentru a taia un nuc.

#74
ucvph

ucvph

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 18.01.2010
Cât m-a amenințat pe mine tata cu reclamație la primărie pentru că am tăiat un nuc!
Și ce înjurături mi-am luat!

#75
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Pai in contextul caldurilor din aceasta vara, si altele, ce sa zic ! Avea dansul ceva dreptate !

#76
ucvph

ucvph

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 18.01.2010
N-am zis că nu avea dreptate, dar dacă s-a tras o linie de medie tensiune pe deasupra lui ce puteam să-i fac ?
Faza tare e că linia de tensiune trebuia să fie pentru un transformator destinat nouă, localnicilor, și de fapt a fost pentru un privat. Primarul ne-a păcălit ca să ne dăm acordul!
Între timp s-a montat și transformator iar primarul este pe la mititica.

#77
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,705
  • Înscris: 30.07.2003
De cateva zile ma tot gandesc ca de-as avea un loc mai mare sau o parcela in alta parte as umple cu copaci seriosi:
- stejar
- nuc
samd

Oricum, ma gandesc serios sa pun vreo trei stejari la marginile curtii, imi pare rau ca nu mi-a trecut prin cap in trei ani de cand sunt acolo.

#78
bogmil

bogmil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 01.03.2011
Salut. Ce ziceti domnilor, am 1000mp, teren lunca,tine apa si as vrea sa plantez in primavara salcie energetica. M-ar interesa ca sa o recoltez la 2-3 ani, si sa o recoltez manual, cu tocatoare la un tractor. Exact cum este in saci la domnul din clipul video. La mine merge in centrala, tocatura lemnoasa. Vreau sa va intreb ce parere aveti, daca merita,adica chiar creste salcia in diametru la 2,3 ani pt ca sao recoltez manual? Sau sa plantez plop energetic si sa.l recoltez la 5 ani, pt tocatura..?

#79
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Langa gard, intr-o gramada de nisip a rasarit un carpen acum vreo 4 ani. Acum are 5m inaltime (a ajuns la streasina casei cu etaj) si cam 10-12 cm diametru. Eu cred ca a crescut destul de repede si daca asta e ritmul lui de crestere atunci se preteaza ca lemn de foc. Si fata de salcie are si ceva putere calorica.
A rasarit intr-un loc umbros, in zona de deal, nu stiu daca are importanta si nu a fost ajutat in nici un fel,(udat, gunoi etc) doar cu ce a primit de la natura.

  Dezavantaje :
Probabil dureaza minim 10 ani poate chiar mai mult sa ajunga la o dimensiune la care sa merite sa il tai. Am observat ca a crescut foarte repede in primii doi ani. Parca in ultimul an a stat pe loc deci e posibil ca acea crestre rapda sa fie doar in primii 2-3 ani.
Nu se regenereaza ca salcia sau salcamul. L-ai taiat, e bun taiat.

Edited by PoeOvidiu, 21 December 2017 - 08:26.


#80
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,705
  • Înscris: 30.07.2003
Probabil s-a inaltat dupa soare.
Asa s-au lungit si pomii mei de dupa casa. Un cais si un cires aflati la nord de casa, s-au inaltat rapid. Fac 4 ani acum, au cam 8cm diametru si vreo 6m inaltime.

#81
tudor32

tudor32

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,008
  • Înscris: 19.11.2008

 ands, on 09 noiembrie 2016 - 20:53, said:

Va salut!
Detin 2500 mp de pamant care momentan nu au nicio utilitate. As vrea sa curat putin terenul si sa infiintez o plantatie de arbori din care sa pot scoate cam in 4-5 ani lemn de foc cat sa incalzesc o casa cu 5 camere. Detin o centrala pe lemne si carbuni si momentan cumpar lemne pt incazlire. Ma gandesc ca daca tot am terenul respectiv de pe care nu recoltez momentan decat otetari (care sunt buni doar sa aprind focul cu ei, lemnul arzand asemenea paielor dupa ce se usuca...). V-as fi recunoscator pt orice sugestie de arbore care poate creste linistit fara sa necesite conditii speciale de intretinere (gen irigare prin picurare). Multumesc!

Până la urmă ce ai plantat și cum stai cu creșterea?

#82
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Eu intre timp, am plantat o parcela (relativ similara) de teren cu salcami.
Cam 800 de bucati (destul de des) dar ii voi rari in viitor in functie de cum va evolua situatia.
Plantarea a avut loc in toamna 2019.
Schema de plantare aproximativa: 1,5 metri intre randuri, 1 metru intre ei, suprafata teren in jur de 2000mp, total in jur de 800 de puieti.

Puietii sunt achizitionati de la un producator local din Ialomita.
Daca este cineva interesat da-ti mesaj fara probleme.
Deci, avem anul 2020 cu primul an peste ei.
An teribil de secetos, dezastru pentru zona noastra, sunt cu moralul la pamant, nu doar din pricina agriculturii neaparat (am facut 700 kg de grau/ha).
Dar deja imi faceam griji pentru livezi, padurile de campie etc.
Lucrari efectuate:
Udari, sapat alveole, sapat de buruieni, de cateva ori.
Nu i-am ingrijit excesiv, dar nici nu i-am lasat in paragina.
Cu chiu cu vai anul a trecut, urmand o iarna si un an mult mai bun din punct de vedere al precipitatiilor, incomparabil.

Am atasat poze in ordine cronologica pe cat am putut.
Consider o crestere super ok, si arata totul peste asteptari.
Intre timp, pretul lemnului am inteles ca a explodat.

Succes!

Attached Files

  • Attached File  1.jpeg   185.03K   53 downloads
  • Attached File  2.jpeg   245.5K   51 downloads
  • Attached File  3.jpeg   221.35K   44 downloads
  • Attached File  4.jpeg   165.3K   40 downloads
  • Attached File  5.jpeg   138.53K   40 downloads
  • Attached File  6.jpeg   209.85K   42 downloads
  • Attached File  7.jpeg   219.95K   48 downloads
  • Attached File  8.jpeg   207.01K   41 downloads
  • Attached File  9.jpeg   179.15K   45 downloads
  • Attached File  10.jpeg   204.67K   51 downloads


#83
temporarysnooze

temporarysnooze

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,293
  • Înscris: 11.08.2020
Am văzut Powlonia crescuți fara nici un fel de întreținere prin curți și pe la porți pe la oameni. Unii arată că niște nuci bătrâni după bdoar câțiva ani. Nu știu cum se comportă în câmp dar in localitate le merge de minune și odată de ai unu doi copaci ii înmulțești singur. Cresc moca, că salciile, că salcâmii!

#84
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 16.04.2007
Am un pawlonia langa bloc, in fix un doi ani a crescut 2.5m.
La trunchi este 4cm in diametru. Dar este pus intr-o alveola de 50cm diametru, in rest numai beton!
Udat in zilele caniculare zilnic, un bidon de 5 litri.

#85
temporarysnooze

temporarysnooze

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,293
  • Înscris: 11.08.2020

View Postdem3ntor, on 31 august 2021 - 15:00, said:

Am un pawlonia langa bloc, in fix un doi ani a crescut 2.5m.
La trunchi este 4cm in diametru. Dar este pus intr-o alveola de 50cm diametru, in rest numai beton!
Udat in zilele caniculare zilnic, un bidon de 5 litri.
E problemă pe lângă blocuri; in unele locuri sunt adevărate placi de beton formate din ciment și alte materiale de construcții de pe vremea șantierelor acoperite în grabă cu pământ fără să se mai fi făcut curat.

#86
vandemm

vandemm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2009
Puterea calorica de al craci arbori cum e fata de trunchi, la o dimensiune medie de 8-10cm grosime, la salcam de exemplu?

E prea scump lemnul de foc 500 lei mcub si ala la furat( la cubaj la greu)...  Merge la centrala lemne cu craci taiate si despicate cele groase ?

#87
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Pai e cam aceeasi putere, daca ne raportam la kilograme din acelasi tip de lemn.
Normal ca cu cat avem crengile mai subtiri vom baga mai multe in soba, pentru ca ard mai repede.
Dar in general o tona de crengi mai subtiri vor face caldura relativ la fel cat o tona de tulpina groasa, cel putin asa gandesc eu.
Poate stiu colegii mai multe insa, unii sunt mai in tema. Posted Image

Edited by tavktm, 22 November 2021 - 22:02.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate