Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Focus mk3(benzina/diesel) manual VS Focus mk3 automat(powershift)

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
cristik112

cristik112

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 17.02.2011
Pentru maxim 20k km pe an, folosire 50% urban, 50% extra-urban, ce masina ar fi mai fiabila si mai usor de intretinut?

Din ce am citit si cautat pana acum, cutiile automate powershift sunt usor de intretinut iar per total costul de intretinere ar fi mai mic decat pentru o cutie manuala dar fiind un diesel pot aparea alte probleme. Care ar fi compromisul corect pentru situatia descrisa mai sus?

L.E. As vrea o parere legata de cele doua modele mentionate in titlu in materie de fiabilitate si costuri intretinere, o comparatie intre focus manual si focus automat.
Din ce am am gasit eu, costurile ar fi cam aceleasi asa ca as vrea si o parere de la voi.

Ca sa fiu mai clar, am de ales intre un model automat 125hp , 1.6 si manual pe benzina ecoboost 1.0, 125hp

Edited by cristik112, 09 November 2016 - 16:44.


#2
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Ce diferente la costuri de intretinere manual vs automat ai gasit? Sau cum se intretine o cutie powershift? Sau te referi la masina cu echiparile respective...

#3
Darkage_

Darkage_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 18.07.2016
Powershift nu e o cutie care sa te dea pe spate neaparat. Ia cauta pe net review-uri ( nu romanesti ca astea sunt subiective si pe bani). La motor, 1.6 aspirat, benzina se mai gaseste !?!?...simplu, dovedit, fiabil, imbunatatit de-a lungul timpului; 1.0 ecoboost....nou, categoria " ascutitoare", plin de electronica, turbo ( cu plusuri si minusuri), nu exagerat de economic la consum.

Edited by Darkage_, 09 November 2016 - 19:00.


#4
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Powershift e de 2 feluri: uscat si umed. Daca e ala uscat, au fost probleme cu el in trecut, mai ales prin US. Parca ala vine pe motoarele pe benzina mai slabe ca putere, iar cel umed vine pe motoarele diesel. Intereseaza-te care powershift este exact pe modelul ala de masina. Powershift-ul umed e fiabil si merge foarte bine. Eu am acum masina cu powershift diesel. Inainte am avut manuala pe benzina. Nu m-as intoarce la manuala in niciun caz. Powershift-ul face tot ce vrei. Cel putin varianta de pe masina mea are mod normal si mod sport + padele pe volan pt schimbat manual daca vrei. Padelele nu-s foarte confortabile, ca fiind pe volan isi schimba pozitia si daca vrei sa schimbi intr-o curba mai stransa nu le nimeresti asa usor, dar nu e important. In condusul normal nu ai nevoie de ele. Iar daca vrei sa tragi de masina mai mult, treci in S si n-ai treaba. Astea le zic in conditiile in care motorul e suficient de puternic. Nu stiu cum s-ar descurca powershift-ul ala pe motorul de 1.6 benzina aspirat. Ala nu e motor bun pt cutie automata. Cutiile automate tind sa-ti tina motorul in zona de consum optim, si asta inseamna turatii mici. Daca motorul ala e lesinat pana in 3000 de ture, si cutia ti-l tine mereu sub 2000, atunci cand bagi talpa in ea, o sa fie nevoie sa retrogradeze 2 trepte si asta ia ceva timp deci trebuie sa anticipezi putin. Daca ai un motor diesel sau un ecoboost pe benzina cuplate la o automata, alta ar fi treaba. Eu nu recomand 1.6 aspirat + automata pe Focus. Diesel sau ecoboost mai puternic da. Ca o paranteza, eu nu am intalnit inca situatii in care sa fi zis: ce bine era sa am manuala.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate