Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Rate neplătite la banca in Germania

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#37
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
Cetăţenia europeană are pe lângă drepturi şi dezavantaje, unul din ele este că nu e nevoie de mandat de extrădare ca să te salte de acasă în cazul în care calci pe bec în UE.
Sincer eu nu aş încerca să fentez datoria, am văzut cazuri de oameni care au dus o viaţă imposibilă ani de-a rândul după un faliment personal. Pe lângă asta dacă ajungi la tribunal în niciun caz nu rămâi cu 15k datorie. Ştiu pe cineva cu o mică firmă care de la 5.000 Euro datoraţi Casei de Asigurări Medicale a intrat în insolvenţă şi apoi faliment, După sentinţă i s-a numit administrator judiciar şi a ajuns cu datoriile la 85.000 de Euro. Probabil că în caz de faliment personal nu se umflă în aşa hal, dar toată tărăşenia pune în mişcare destul de mulţi oameni, care trebuie plătiţi.
Eu cred că în loc de avocat ar trebui să mergi cu banii ăia la bancă, să îţi arăţi disponibilitatea pt. rezolvarea situaţiei şi să ceri reeşalonare. Altfel se vor adăuga la datorie tot felul de comisioane şi ataxe de avertizare care vor umfla suma.

#38
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 adisz, on 09 noiembrie 2016 - 19:33, said:

denky
Faci o mare mare confuzie.
Intr-adevar,forumul este de a da ajutor celor care il cer.Cei care cer ajutor sunt obligati cel putin moral sa expuna macar 50% din adevar.
Dar cazul de fata este cusut nu cu ata alba,ci cu funia,cu parama,cu odgonul daca vrei.Sunt baliverne de la un capat la altul,pe care orice om de buna credinta le vede de la distanta.Chiar si tu ai remarcat acest lucru,dar vrei sa ne "moralizezi".
Si n-ai ce fel de raspunsuri sa dai la cazul de fata,cand totul este o minciuna.Sau daca vrei,nimic nu este adevarat.Relatarile se bat cap in cap si totul este incoerent.
Este ceva tipic noilor membri,care deschid la bascalie topice care ori se vor inchide repede ori se va asterne praful pe ele.Iar onor initiatorii uita cu buna stiinta sa mai posteze.

Este f posibil sa ma insel, dar daca nu ma insel? E ca si la condamnatii la moarte, bagi mana-n foc ca nu a fost executat niciodata vreun nevinovat?
Nu vreau sa moralizez pe nimeni, crede-ma

#39
George_Calinescu

George_Calinescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 28.10.2016
cum a ajuns cu datoriile la 85.000 de Euro?

#40
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
Nu ştiu multe detalii, însă doar lichidatorul a primit vreo 15.000 Euro pt. administrarea insolvenţei.
Suma de 85.000 o ştiu că am fost să semnez la el, că eram trecut pe listă ca şi creditor la firmă cu vreo 5.000 de Euro.

Edited by mihaicozac, 10 November 2016 - 10:37.


#41
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Am scris mai sus" Da, de aia cand am zis ca vin din Romania s-a facut brusc liniste..Si am avut senzatia ca ma privesc cu ura..".
De ce sa fiu eu privit cu gaura curului pt ca cineva din tara mea a mancat lebedele? Nu stiu daca e adevarat sau nu, dar daca legenda a prins, asta e..
Anul trecut in Viena dupa ce am zis de unde suntem, brusc ni s-a cerut o garantie. De care nu scria nimic in momentul rezervarii hotelului. Cand am comentat mi s-a zis limpede, "nu va convine nu-i bai, nu va cazam. Ne dati in judecata, veniti in Viena la fiecare proces, la final Justitia decide Avem un mare afis aici, Hotelul isi rezerva dreptul a si alege clientii. Care e si pe net. Regret ca nu ati fost atent si nu l-ati vazut." Foarte politicos.. dar decis. Adica pe romaneste te bag in , prefer sa pleci .
Si da, mi-au blocat garantia si mi-au deblocat-o exact cum au zis.. Jur ca abia asteptam sa le scriu ca au intarziat cu macar o zi..
Asa ce de aia si eu si altii care am trecut prin viata simtim anumite "scapari"..si reactionam urat si acid..
De aia si adisz a zis cam la fel.
Pe de alta parte, cine a deschis topicul e la primele postari. Nu avut cand sa isi creeze o imagine de om corect. Da, nu cred ca sunt singurul care citeste printre randuri ..Si dupa niste ani de experienta prin acest forum, sincer, eu plec de la prezumtia de tepar, excroc, papagal, pt ca m-am lovit de asa de multi, meserie te halesc, dar nu stiu sa leg 3 piese....
Asa ca in functie de ce scrie incep sa ii acord credit.

#42
George_Calinescu

George_Calinescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 28.10.2016
poate aveau dreptate cei din vienna.

#43
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,721
  • Înscris: 13.07.2011

 Prien, on 10 noiembrie 2016 - 11:19, said:

Am scris mai sus" Da, de aia cand am zis ca vin din Romania s-a facut brusc liniste..Si am avut senzatia ca ma privesc cu ura..".
De ce sa fiu eu privit cu gaura curului pt ca cineva din tara mea a mancat lebedele? Nu stiu daca e adevarat sau nu, dar daca legenda a prins, asta e..
Anul trecut in Viena dupa ce am zis de unde suntem, brusc ni s-a cerut o garantie. De care nu scria nimic in momentul rezervarii hotelului. Cand am comentat mi s-a zis limpede, "nu va convine nu-i bai, nu va cazam. Ne dati in judecata, veniti in Viena la fiecare proces, la final Justitia decide Avem un mare afis aici, Hotelul isi rezerva dreptul a si alege clientii. Care e si pe net. Regret ca nu ati fost atent si nu l-ati vazut." Foarte politicos.. dar decis. Adica pe romaneste te bag in , prefer sa pleci .
Si da, mi-au blocat garantia si mi-au deblocat-o exact cum au zis.. Jur ca abia asteptam sa le scriu ca au intarziat cu macar o zi..
Asa ce de aia si eu si altii care am trecut prin viata simtim anumite "scapari"..si reactionam urat si acid..
De aia si adisz a zis cam la fel.
Pe de alta parte, cine a deschis topicul e la primele postari. Nu avut cand sa isi creeze o imagine de om corect. Da, nu cred ca sunt singurul care citeste printre randuri ..Si dupa niste ani de experienta prin acest forum, sincer, eu plec de la prezumtia de tepar, excroc, papagal, pt ca m-am lovit de asa de multi, meserie te halesc, dar nu stiu sa leg 3 piese....
Asa ca in functie de ce scrie incep sa ii acord credit.

in orasele mari ale Europei vestice, romanii au un nume foarte murdar. In Londra, peste tot vezi rromi care stau la alba neagra sa ii traga in piept pe englezii prosti. In Frankfurt se fac afaceri cu aur. La Viena cersetorie, prostitutie.

Suntem patati in toata Europa si nu numai. Sa nu iti zic, cand am zburat in Australia au vrut aia in aeroport sa ma controleze complet doar ca aveam pasaport romanesc, iar niste colegi cu pasapoarte austriece au trecut fara sa se uite la ei. Dar pe mine vroiau sa ma dezbrace sa imi faca control.

Edited by business11, 10 November 2016 - 11:32.


#44
George_Calinescu

George_Calinescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 28.10.2016
in insolventa se imbogatesc ceiu care se ocupa de lichidare.

#45
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,078
  • Înscris: 04.02.2011

 mihaicozac, on 09 noiembrie 2016 - 13:09, said:

E şi o problemă de mărimea datoriei şi politica băncii. Au fost unii care au intrat la închisoare pt. datorii la bănci. Oricum fiind o comunitate economică se poate merge pe urmărire penală inclusiv în România.

Odată ce s-a achitat o parte din sumă, nu mai intră la caz penal.

 DeLUXe3, on 09 noiembrie 2016 - 13:20, said:

Nu inteleg postarile astea asa, agresive si la misto ???

Frustrări, chestii, trestii.

#46
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,078
  • Înscris: 04.02.2011

 myshyk, on 09 noiembrie 2016 - 16:26, said:

Apreciez ca esti un om corect si ca vrei sa ajuti un "conational".
Problema este ca acest "conational" al tau este un jeg, care doreste sa insele statul german. Fara ca prin acest lucru, sa realizeze cat rau face altor romani, corecti, cinstiti, care si-au achitat in totalitate datoriile fata de statul in care au ales sa traiasca.In ochii opiniei publice, 100 000 de romani care traiesc in strainatate si se achita de datorii si-si platesc toate taxele, nu fac cat un jeg, un nemernic care face datorii si apoi fuge de plata acestora. Ca in cazul de fata. Asa incat nu pot fi de acord ca un asemenea specimen sa fie ajutat. Nu merita, pentru ca raul pe care-l face altor mii de oameni corecti, este imens. Iar cei care ajuta asemenea rahaturi sa scape de consecincele faptelor lor, devin complici la injosirea tuturor celorlalti romani de buna credinta.
Si pe urma dam vina pe rromi, ca "uite cum ne fac rromii de rusine in fata lumii"!. Halal de noi.

Imi pare rău însă ţin să contrazic argumentat afirmațiile de mai sus.  Nu face nici un rău statului german,  ci cel mult unei instituții private. Nici măcar,  creditul este asigurat.  Cel mult se poate spune că per ansamblu crește insignifiant costul cu creditarea. Dar impactul unei astfel de creșteri este infim,  deoarece, odată îngreunat accesul la credite, piaţa se reajustează rapid. Imobiliarele se scumpesc mai puțin,  etc. În schimb,  banii din credit se întorc oricum în economie. Deci,  per ansamblu,  nu pierde nimeni.

#47
roxlol

roxlol

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 25.02.2016

 Corneliai, on 09 noiembrie 2016 - 12:52, said:

Iar dacă plec din Germania fără sa mai iau un avocat? Ce se întâmpla? In România nu am nimic pe numele meu( casa, mașina, terenuri sau altceva)
Nu se întâmplă nimic,dacă pleci,știu persoane care au procedat exact asa,au luat credit 5000 euro,după care pa.Posted Image

#48
George_Calinescu

George_Calinescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 28.10.2016
Cetăţenia europeană are pe lângă drepturi şi dezavantaje,

care sunt dezavantajele?

#49
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
Trebuia să scriu "dezavantaje", pt. că discutam de o infracţiune, respectiv neplata unei datorii. Mă refeream la faptul că bazele de date naţionale se unifică şi e mai greu dacă nu imposibil să te sustragi pedepselor dintr-o ţară UE dacă fugi de acolo. Nu mai e nevoie de extrădare, te execută direct pe unde te prinde dacă ai condamnare într-una din ţările membre. La fel şi amenzile sau altele asemenea.

#50
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015
Nu cred ca e corect sa denumesti "infractiune" deplata unei datorii.

Asta ar insemna automat ca discutam despre un caz de incalcare a unei legi penale, ceea ce nu e cazul.

#51
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,888
  • Înscris: 24.12.2010
neplata ratelor la banca reprezinta infractiune ? pai nu mai bine te impusca in cap si gata, rezolvam problema ?
pe de alta parte, asta cu "unificarea bazelor".. o sa mai treaca multa apa pe dunare. romania abia a descoperit era internetului, si deja vrem sa ne unificam cu prima putere in europa germania ?
si pe de alta parte, de ce creditul este pus doar pe umerii consumatorului ? banca sa nu abia riscuri deloc ? poate omul sa plateasca, voi vedea banii aia inapoi vreodata, etc etc ?
repet, cunosc persoane MULTE, cu credite din romania (ce-i drept nu sume mari, 2-5-10k euro), plecati in germania mai mult de 10 ani, lucreaza cu contract de munca si s-au integrat sistemului. absolut nimeni nu i-a cautat.

#52
blackcardinal

blackcardinal

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.04.2018
Salut,am lucrat la inceputul anului in Germania,unde mi am si deschis un cont in banca la Commerzbank,unde mi a dat un card de credit de 1000 de euro si la girokonto,cardul de salarii un dispokredit de 1000 de euro.Momentan am revenit in tara,din cauza unor probleme familiale,si evident am ramas cu cele 2000 de euro dator pe cele doua carduri.Nu ma pot intoarce decat prin toamna in Germania sa mai muncesc.Ma poate cineva sfatui cum sa procedez sa mi se reesaloneze datoria ,si sa platesc o suma modica lunara,pina ma voi reintoarce la munca,caci nu vreau sa fiu dat la vreo firma de recuperari.Va multumesc!

#53
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,003
  • Înscris: 09.08.2005
Ca sa fim siguri ca discutam acelasi lucru: ai cheltuit pe linga salariu si creditul si descoperitul de cont?
Daca da, o varianta e sa discuti cu banca - le explici situatia si vezi ce negociati.
Varianta 2 e sa platesti de aici macar suma minima lunara atit pentru credit cit si pentru descoperit. Asa banca va sta linistita. Evident vei acumula dobinzi pentru restul sumei dar e mai bine decit sa ajungi la executare silita.

#54
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
Dacă nu aranjezi cu banca intri la SchuFa şi nu mai pupi credit în vecii vecilor nicăieri, poate doar la cămătari.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate