Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 

Rate neplătite la banca in Germania

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#1
Corneliai

Corneliai

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 09.11.2016
Aș putea scapă de o datorie la banca dacă îmi iau un avocat in Germania care sa dovedească ca nu mai am cu ce plăti datoria? ( am pierdut locul de munca) Nu dețin nici un bun si nici nu as putea sa mai lucrez aici pentru ca nu știu limba germana... ce altceva as putea face? Nu ma interesează ca intru in Schufa pentru ca nu vreau sa ma mai întorc aici.

#2
bind

bind

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 02.10.2016
Nu.

#3
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 05.12.2005
Intri în faliment personal, dar nu mai ai nicio libertate de mişcare apoi pt. 7 ani.

#4
Corneliai

Corneliai

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 09.11.2016
Iar dacă plec din Germania fără sa mai iau un avocat? Ce se întâmpla? In România nu am nimic pe numele meu( casa, mașina, terenuri sau altceva)

#5
bind

bind

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 02.10.2016
Uite de asta mi-e rusine mie sa zic ca sunt roman, pe unde merg.

Me, out.

#6
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
Deci nu stii limba germana, nu ai nimic pe numele tau, dar ai obtinut credit in DE. Hmm ...

#7
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,899
  • Înscris: 24.12.2010
pai si cu ce-l afecteaza ca nu mai are libertate de miscare pentru 7 ani daca el paraseste tara ? ce e in germania ramane acolo, de se intoarace in romania sau alta tara, e alta poveste
cunosc persoane care au avut datorii la banci in romania si au plecat in germania (nu sume mari, undeva pana la 5-10.000 euro), sunt in germania de 5 ani si lucreaza legal cu contract de munca si n-au nici o treaba cu bancile din romania.

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Oricând poţi scăpa de o datorie, achitând-o.

#9
Corneliai

Corneliai

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 09.11.2016

A fost cineva care a vorbit pentru mine. Sunt aici de 5 ani si nu pot sa mai stau.

#10
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008
Si in 5 ani nu ai putut invata macar un nivel elementar de germana? Cum te descurcai la cumparaturi?

#11
Corneliai

Corneliai

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 09.11.2016
Sunt singura cu o femeie bătrâna care nu vorbește. Fata ei vorbește romană si așa m-am descurcat atâția ani iar la cumpărături nu trebuie sa vorbești îți iei ce vrei si dai banii la casa. Dar nu desprea asta era vorba.

#12
bulan60

bulan60

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,274
  • Înscris: 19.01.2009

 Corneliai, on 09 noiembrie 2016 - 12:59, said:

A fost cineva care a vorbit pentru mine. Sunt aici de 5 ani si nu pot sa mai stau.
Du-te unde ai de dus ca planeta e mare si viata scurta!
Sfat valabil nu doar in Sodoma si Gomora fugi si nu te uita in urma!

#13
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 05.12.2005
E şi o problemă de mărimea datoriei şi politica băncii. Au fost unii care au intrat la închisoare pt. datorii la bănci. Oricum fiind o comunitate economică se poate merge pe urmărire penală inclusiv în România.

#14
Corneliai

Corneliai

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 09.11.2016

 mihaicozac, on 09 noiembrie 2016 - 13:09, said:

E şi o problemă de mărimea datoriei şi politica băncii. Au fost unii care au intrat la Ă®nchisoare pt. datorii la bănci. Oricum fiind o comunitate economică se poate merge pe urmărire penală inclusiv Ă®n România.

Atunci cel mai bine e cu avocat. Si nu mai am griji in România.

#15
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 06.09.2004

 Corneliai, on 09 noiembrie 2016 - 12:36, said:

Aș putea scapă de o datorie la banca dacă îmi iau un avocat in Germania care sa dovedească ca nu mai am cu ce plăti datoria?
nu. exista alte solutii, re-esalonari, faliment, etc - dar de scapat de datorie, nu scapi doar asa, ca nu mai ai cu ce plati.

 Hider141, on 09 noiembrie 2016 - 13:01, said:

Si in 5 ani nu ai putut invata macar un nivel elementar de germana? Cum te descurcai la cumparaturi?
eu sunt de 3 ani in germania, nu vorbesc o boaba - si am contract de munca, platesc taxe, am asigurare medicala privata, apartament inchiriat, loc de parcare, samd. am mai avut mici problemute cand am facut reviziile la masina de ex, nu stiam sa le explic exact ce vor sa faca, dar s-au rezolvat toate.

Edited by born2lose, 09 November 2016 - 13:11.


#16
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 05.12.2005

 Corneliai, on 09 noiembrie 2016 - 13:11, said:

Atunci cel mai bine e cu avocat. Si nu mai am griji in România.
Griji o să ai oricum, până la rezolvarea situaţiei, într-o formă sau alta.

#17
Corneliai

Corneliai

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 09.11.2016

 born2lose, on 09 noiembrie 2016 - 13:11, said:


nu. exista alte solutii, re-esalonari, faliment, etc - dar de scapat de datorie, nu scapi doar asa, ca nu mai ai cu ce plati.



eu sunt de 3 ani in germania, nu vorbesc o boaba - si am contract de munca, platesc taxe, am asigurare medicala privata, apartament inchiriat, loc de parcare, samd. am mai avut mici problemute cand am facut reviziile la masina de ex, nu stiam sa le explic exact ce vor sa faca, dar s-au rezolvat toate.


Te înțeleg si eu de cinci ani mi-am plătit tot la timp nu am avut nici un pic de probleme cu întârzieri sau altceva de genu dar de 5 ani singura iar sotu si copiii acasă nu știu cât mai rezist. Vroiam doar sa ma informez sa văd ce S-ar putea întâmpla.

#18
DeLUXe3

DeLUXe3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 07.11.2016

 bind, on 09 noiembrie 2016 - 12:54, said:

Uite de asta mi-e rusine mie sa zic ca sunt roman, pe unde merg.

Me, out.

Nu inteleg postarile astea asa, agresive si la misto ???

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate