Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Despre antigel

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
blackbone

blackbone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 26.05.2005
buna. ma poate ajuta cimeva cu un sfat? as vrea sa completez lichidul antigel la Fabia mea (1.4 16v 2004) Problema e ca nu stiu ce antigel a folosit proprietarul anterior...adica nu imi dau seama daca e rosu sau roz...Cred ca trebuie sa completez in jur de 200 de ml...Pot sa completez cu antigel concentrat g12? Rosu sau roz? :Posted Image

#2
DeLUXe3

DeLUXe3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 07.11.2016
Daca e vorba de fost proprietar, pune tu din nou de la 0.

Edited by DeLUXe3, 09 November 2016 - 11:55.


#3
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
g12 e doar roz din cate stiu eu. Oricum te intereseaza sa fie g12 nu culoarea. Preferabil sa il amesteci cu apa 1:1 si adaugi dupa.
SI da l-as schimba si eu daca ai luat masina de curand, dar la prima interventie asupra sistemului de racire.

Edited by diZy, 09 November 2016 - 11:55.


#4
blackbone

blackbone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 26.05.2005
cei de la service au zis ca mai rezista iarna asta, a slabit doar un pic...

#5
Bogdan199O

Bogdan199O

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 16.03.2015
Nu conteaza nuanta. Roz sau rosu e din aceeasi clasa. Important e sa nu pui albastru ( ala e pentru motoarele de generatie veche ). Cel mai bine il schimbi cu totul.

#6
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,850
  • Înscris: 27.01.2016
Trebuie sa pui neaparat antigel nou. Daca s-a adaugat prea multa apa in el sau daca e prea vechi antigelul motorul poate sa inghete la iarna si poti arunca practic masina la fier vechi.

Edited by Testosteron, 09 November 2016 - 12:19.


#7
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Exista antigel Long Life 5-8 ani.

1. Cauti in manual ce tip (norma) de antigel foloseste masina ta.
2. Nu amesteca sau nu pune dupa ureche.
Poti cauza precipitarea solutiei si corodarea elementelor din sistemul de racire.
3. Ca sa fii sigur, iti recomand sa il inlocuiesti pe tot.
Pana la urma nu e o cantitate mare, si mergi pe solutie 50%.

#8
Darkage_

Darkage_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 18.07.2016
Iti recomand sa-l schimbi daca nu stii de cand e in motor. Eu l-am schimbat odata cu distributia. Am pus rowe hightec , roz.Si la vechea masina tot rowe am pus si l-am tinut 3  ani ( car am tinut si atelajul). Era inca in parametrii optimi. 40 lei bidonul de 1,5 litri. Am avut acelasi motor 1.4 16v de la vag, productie 2004. Deci, G12, roz, cat mai de firma, cat mai bun, long-life.

#9
DeLUXe3

DeLUXe3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 07.11.2016
Antigelul devine coroziv, nu iti recomand completare, si inlocuire.

Edited by DeLUXe3, 09 November 2016 - 12:59.


#10
sctnicu

sctnicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 26.02.2016
Se foloseste numai antigel G12 rosu. Pentru completare, se poate folosi numai antigel G12 violet, conform cu norma TL VW 774 F

G12 este fara silicati
Daca nu stii ce a avut vechiul proprietar inlocuieste-l pe tot. La tine in instalatie intra 6 litri, faci amestecul 50% intr-un lighean afara, amesteci bine antigelul cu apa distilata dupa care il torni in instalatia de racire si faci aerisirea.

Edited by sctnicu, 09 November 2016 - 14:18.


#11
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,490
  • Înscris: 13.11.2011
La masina mea antigelul este cel de fabrica,original are 8 ani jumate,nu am completat niciodată nimic.In carte zice ca acesta se schimba la 10 anj.
Ar trebui sa verific punctul de inghet?sa inteleg ca in timp si-a mai pierdut din proprietati?
As scoate putin cu seringa si bag in congelator,cred ca ar fi un test bun...

#12
sctnicu

sctnicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 26.02.2016

 missionnad, on 09 noiembrie 2016 - 14:25, said:

La masina mea antigelul este cel de fabrica,original are 8 ani jumate,nu am completat niciodată nimic.In carte zice ca acesta se schimba la 10 anj.
Se foloseste densimetru ptr antigel, gasesti in orice hypermarket sau magazin de piese auto de cumparat.
Sau mergi la un service sa iti verifice ei antigelul pana la ce temperatura -, de inghet , rezista. Ei au un aparat profesional  numit refractometru.
Treaba e ca 8,5 ani este destul de mult. Antigelul mai unge si pompa de apa. Plus ca iti corodeaza si instalatia de racire daca e tinut prea mult

Edited by sctnicu, 09 November 2016 - 14:33.


#13
DeLUXe3

DeLUXe3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 07.11.2016
Cred ca e destul de vechi ca sa te mai zgarcesti la 3 litri de antigel, de 17 lei/L, o improspatare totala nu strica.

#14
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

 Bogdan199O, on 09 noiembrie 2016 - 12:16, said:

Nu conteaza nuanta. Roz sau rosu e din aceeasi clasa. Important e sa nu pui albastru ( ala e pentru motoarele de generatie veche ). Cel mai bine il schimbi cu totul.

Fii convins ca ala roz sau rosu poate fi bagat intr-un ARO 244 de exemplu,fara probleme.
In cazul culorilor este vorba despre impactul asupra clientului si a buzunarului sau.Atat.

#15
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
cel mai bine il schimbi. la reprezentanta cu G13 oem, asta e peste G12 si G12+ ca proprietati (plus lifetime). vei face un bine motorului iar tu vei simti ca e un pic mai silentios motorul.

daca doar completezi, baga un G12+ de genul hepu, deci nu orice firma. trebuie sa aiba cod VW, ala inseamna un anume G.

Edited by 41ex, 09 November 2016 - 14:52.


#16
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 29.05.2004

 missionnad, on 09 noiembrie 2016 - 14:25, said:

La masina mea antigelul este cel de fabrica,original are 8 ani jumate,nu am completat niciodată nimic.In carte zice ca acesta se schimba la 10 anj.
Ar trebui sa verific punctul de inghet?sa inteleg ca in timp si-a mai pierdut din proprietati?
As scoate putin cu seringa si bag in congelator,cred ca ar fi un test bun...

Nu conteaza doar punctul de inghet, e vorba si de aditivii anticoroziune, care se epuizeaza intr-o oarecare masura.
Eu zic ca dupa 8 ani ar cam fi cazul pentru o inlocuire completa, indiferent ce arata la densimetru. Nu stiu cat costa
la Mazda, eu am pus concentrat original G13 de la producatorul masinii (VW), 40 lei pentru 1.5 litri de la autoeco.
Am schimbat complet lichidul, la schimbarea pompei de apa, cu scoaterea furtunului de la radiator (cel de jos),
pentru ca nu stiu ce a fost pus inainte.

Edited by Razvan_N, 09 November 2016 - 14:59.


#17
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,490
  • Înscris: 13.11.2011

 sctnicu, on 09 noiembrie 2016 - 14:32, said:


Se foloseste densimetru ptr antigel, gasesti in orice hypermarket sau magazin de piese auto de cumparat.
Sau mergi la un service sa iti verifice ei antigelul pana la ce temperatura -, de inghet , rezista. Ei au un aparat profesional  numit refractometru.
Treaba e ca 8,5 ani este destul de mult. Antigelul mai unge si pompa de apa. Plus ca iti corodeaza si instalatia de racire daca e tinut prea mult
Daca 10 ani recomanda producatorul .....iti dai seama ca nu de tampiti au dat acest termen.
O sa trag putin intr-o seringa,apoi o bag in congelator....de ce sa mai dau 20 lei la service ptr o operatiune de cateva secunde?..Mai mare daraua decat ocaua.

#18
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,490
  • Înscris: 13.11.2011
Ca sa glumesc nici nu se meritã sa mai desigilez seringa.
Am consultat acum manualul de intretinere,producatorul recomanda 11 ANI.

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate