Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Desfacere contract, angajatorul nu a respectat contractul

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
razvan2k5

razvan2k5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 24.10.2005
Angajatorul meu nu ii place sa asigure protectia muncii , salopete , bocanci , ochelari etc. tinand cont ca se fac si lucrari pe santier . Nu mai zic de concediu , orele de munca , salariu .....

Intr-o zi m-am saturat si nu am mai venit , a trecut cam o saptamana si nu am vorbit cu el , acum ameninta cu litera i .

Sunt prea stresat sa dau ochii cu el , mai imi e si vecin :( , se poate incheia contractul fara sa il mai vad?

multumesc.

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
celebra "litera i" nu mai exista de mult timp.
ar fi trebuit sa-ti dai demisia fara preaviz, codul muncii permite asta daca angajatorul nu-si respecta obligatiile.

#3
razvan2k5

razvan2k5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 24.10.2005
o pot face in scris pe email? sau o foaie predata personal?

#4
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
http://forum.softped...ceptat-demisia/

2exemplare pe hartie, unul semnat cu numar de intrare ramane la tine.
Esti sigur ca erai/esti angajat cu forme legale?

Edited by arg, 09 November 2016 - 11:07.


#5
razvan2k5

razvan2k5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 24.10.2005
nu imi aduc aminte sa fi semnat ceva , stiu ca mi se plateste medicalul si pensia , prima data am stat vreo 3 ani , dupa am fost la alti , nu a iesit bine si dupa o perioada de repauz mi sa oferit o perioada temporara.... dupa ce a expirat perioada am plecat si dupa m-a chemat inapoi iar ca ia plecat angajatul . De cand am plecat prima data nu imi aduc aminte sa fi semnat nici acordul partilor la prima plecare . Dar am semnat ca sa marit salariu minim pe economie...

in fine sunt 3 oameni in firma  , cu mine cu tot , sediu il are acasa , nu are secretariat si etc etc ...

Edited by razvan2k5, 09 November 2016 - 11:19.


#6
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
in principiu demisia o poti trimite prin orice mijloc (inclusiv email, daca poti dovedi ca si-l verifica periodic). varianta cea mai sigura, daca nu vrei deloc sa-l intalnesti, e prin posta, cu confirmare de primire.

#7
cdsoft

cdsoft

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 03.11.2016
Trimiti o scrisoare recomandata sau mai bine cu confirmare de primire ca sa primesti confirmarea direct.

Edited by cdsoft, 09 November 2016 - 11:47.


#8
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
initiator... lasand la o parte masurile de protectia muncii care nu cred ca ti-ar conveni, ... daca nu te-ai mai prezentat la serviciu esti absent nemotivat si-ti desface contractul de munca lejer pentru indisciplina!... "demisia" ta neavand nici o valoare!

#9
razvan2k5

razvan2k5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 24.10.2005
faptul ca nu i-am raspuns la telefon si ca nu i-am zis asta nu inseamna ca nu am avut motiv , motivul poate fi stresul si complicatiile de stomac si intestin venite cu acestea.....
dar in fine .... cica vrea cu acordul partilor... vad diseara ...

#10
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
da, bun!
nu de motivele tale e vorba ci de motive legale!... concediu medical spre exemplu! sau deces in familie!
adica ceva ce poti dovedi cu acte! chiar si asa... trebuia sa anunti!
n-ai cum sa te trezesti dupa o saptamana de ne-mers la serviciu ca vrei sa-ti dai demisia! Posted Image
daca ai semnat ca ti s-a marit salariul, ala e un act aditional la contractul de munca!

Edited by Nero-d, 09 November 2016 - 12:13.


#11
razvan2k5

razvan2k5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 24.10.2005
Da ... in fine , cu cred ca vrea sa faca asta  ca are si el de suferit ....

#12
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006

View Postrazvan2k5, on 09 noiembrie 2016 - 11:14, said:

nu imi aduc aminte sa fi semnat ceva , stiu ca mi se plateste medicalul si pensia , prima data am stat vreo 3 ani , dupa am fost la alti , nu a iesit bine si dupa o perioada de repauz mi sa oferit o perioada temporara.... dupa ce a expirat perioada am plecat si dupa m-a chemat inapoi iar ca ia plecat angajatul . De cand am plecat prima data nu imi aduc aminte sa fi semnat nici acordul partilor la prima plecare . Dar am semnat ca sa marit salariu minim pe economie...

in fine sunt 3 oameni in firma  , cu mine cu tot , sediu il are acasa , nu are secretariat si etc etc ...

Tunam si fulgeram impotriva muncii la negru.Tunam si fulgeram impotriva nedreptatilor.
Dar postarea de mai sus arata foarte clar de ce munca la negru este nemuritoare,cel putin pentru un timpPosted Image ,in Romania.

Un angajat care-si reclama drepturile,isi incepe pledoaria cu nu imi aduc aminte sa fi semnat ceva.
Stimate initiator,exact asa ti se vor rezolva si problemele tale.

#13
DeLUXe3

DeLUXe3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 07.11.2016
Si ce iti pare asa rau, poate sa-ti desfaca contractul si gata, te doare-n cot de spumele si amenintarile lui.

#14
razvan2k5

razvan2k5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 24.10.2005
Nici nu mai stiu la cine v-a referiti aici , adisz sunt un om simplu si cuvintele tale sunt mult prea grele sa le pot digera eu , daca vrei sa inteleg ceva si ai scris ceva pentru mine , te rog frumos sa scri sa inteleg si eu .
Firma nu e asa serioasa , mai ales la semnat chesti pe foaie , cum ziceam , pensia si medical ul imi sunt platite  . Noi semnam mai mult la protectia muncii care o faceam o data pe an si semnam in 12 rubrici , dar de 3 ani ciuciu.

Imi parea rau doar sa nu apara ceva rau pe la itm cand imi caut in alta parte de munca , atata tot , ca la cata chinuiala am primit merita sa ii dau foc la alea 3 masini pe care le are si la jafu ala de 1310 vechi de 15 ani care te rogi la dumnezeu sa nu iti cada scaunu pe strada , cu masialierul cazut pe undeva pe la romana (si acum lipseste) cu care suntem obligati sa mergem in fiecare zi , si cateva bate pe spate. Ceea ce fac e pe buna dreptate si sunt doar eu de vina ca am rezistat atat si nu am plecat mai repede , dar a iesit si ceva bine , experienta de 8 10 ani de electrician calificat , si nu cu ''las ca merge si asa '' si mai degraba cu ''daca nu iese bine , nu o facem deloc''.

Si cu berea ... nu beau , pur si simplu nu beau . Am mai mult de 1 an de la ultima si aia a fost cu lamaie ...:(

#15
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
Daca sti meserie lumea este mare.

#16
razvan2k5

razvan2k5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 24.10.2005
am semnat pentu amiabila cu acordul partilor , a bagat si 7 zile de concediu omu .. pui mei ..... cica sa incheiat pe 11 .11 .

am gasit la bbs , cica 1500 plus 200 bonuri , 8 ore pe zi cica ....

Edited by razvan2k5, 09 November 2016 - 17:34.


#17
cdsoft

cdsoft

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 03.11.2016
Ce este BBS?

Edited by cdsoft, 09 November 2016 - 17:44.


#18
razvan2k5

razvan2k5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 24.10.2005
building support services , firma mare fac mentenanta la multe cladiri.

bss scuze.

Edited by razvan2k5, 09 November 2016 - 19:10.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate