Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Sistem de navigatie portabil PNI S506 ecran 5 inch Android si Waze - Pareri, Testare, Suport tehnic

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
topos

topos

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.10.2016
Am vazut un produs destul de nou , acest gps pni s506 , dar nu am gasit nimic pe forum despre el . As dori daca se poate un test ceva cu el sau daca are cineva sa scrie o parere despre el .
Suport pni o propunere pt test se poate ?

Edited by Adm, 26 October 2016 - 12:55.


#2
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ce-UykGWMDk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pana la urma e un telefon cu Android cu WAZE/Here we Go/Google Maps!

Waze nu poate merge fara conexiune la internet.

In plus, nu inteleg de ce inca se foloseste adaptor mini-USB, nu micro-SUB, care de cativa ani e standard.

Orice telefon Android poate sa faca ce face acest "gps dedicat".
A intarziat cu cca 3-4 ani pe piata...

Din pacate nu are decat WIFI!
Deci trebuie fie sa faci hotspot de pe telefon, fie sa conectezi prin USB un modem (si atunci nu-l mai poti alimenta).

Edited by Ahasverus, 26 October 2016 - 10:12.


#3
topos

topos

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.10.2016
Ideea este daca acel fm transmiter lucreaza clar sau mai mult interferente decat muzica.
Caracteristica asta era fffffff interesanta in afara de procesor si ram . Asa ceva nu am gasit pe o tableta/ telefon.

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,115
  • Înscris: 22.05.2003
FM transmitter pare o functie adaugata, nu una principala.
N-ar trebui sa existe probleme, dar acum gasesti FM trnasmitter pe toate drumurile, separate, care se baga direct in bricheta.

Quote

FM Transmitter
Sistemul de navigatie portabil PNI S506 este echipat cu FM transmitter. Acesta permite transmiterea melodiilor stocate in memoria interna/externa a navigatiei, pe radioul FM din masina.


#5
suport_PNI

suport_PNI

    Active Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 1,825
  • Înscris: 21.01.2013
Topic dedicat Sistemului de navigatie portabil PNI S506 ecran 5 inch Android si Waze, suport tehnic, informatii, detalii, testare si pareri ale clientilor:

[ http://download.mo.ro/leaflets/3143/gps-andoid-pni.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://download.mo.ro/leaflets/3140/gps-android-s506.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://download.mo.ro/leaflets/2601/ram.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://download.mo.ro/leaflets/3141/memorie-gps-andoid.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://download.mo.ro/leaflets/3142/conectica.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://download.mo.ro/leaflets/1846/player-media.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://download.mo.ro/leaflets/2604/fm.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Waze si Here Maps
Cu PNI S506 va puteti bucura de toate avantajele unei tablete cu Android. Puteti instala aplicatii de pe Google Play, puteti juca jocuri sau vedea videoclipurile preferate. In plus, S506 vine cu doua aplicatii de navigatie si trafic preinstalate: Waze si HERE Maps. Waze te ajuta sa gasesti cea mai buna ruta spre serviciu si inapoi, dar si sa afli care sunt situatiile care te-ar putea intarzia: accidente, ambuteiaje in trafic, devieri de circulatie, toate partajate de ceilalti soferi in timp real.
Note:
Pentru a seta calea de navigatie, apasati lung pe ecran pe "Navigatie GPS". Din interfata care apare, selectati HERE Maps sau Waze ca soft de navigatie predefinit. Revenind la interfata principala, apasati o singura data pe "Navigatie GPS" pentru a lansa aplicatia selectata anterior.
Daca doriti sa folositi aplicatia HERE Maps offline, trebuie sa descarcati harta dorita.
Pentru a putea folosi aplicatia Waze, trebuie sa faceti hotspot din telefonul mobil.
Ecran 5"
Ecranul de 5 inch este extrem de sensibil si precis la atingere.
Memorie interna
Memoria interna a navigatiei este de 8GB, ceea ce inseamna ca se pot integra harti complexe sau adauga fisiere multimedia suplimentare.
Procesor puternic
Receptia si afisarea pozitiei GPS pe harta se face instantaneu, datorita procesorului Quad Core Cortex A7 cu viteza de 1.3GHz si a memoriei RAM de 1GB.
Conectica
Conectica navigatiei PNI S506 este formata dintr-un port miniUSB, un slot microSD pentru harti suplimentare sau fisiere multimedia si o mufa jack pentru casti.
Player multimedia
Unitatea GPS are trei functii importante: player video, player audio si player foto. Suporta fisiere video precum: AVI, WMV, MP4 si fisiere audio: MP3 si WAV. De asemenea, suporta formate JPG, BMP si PNG.

Caracteristici Generale:
Culoare produs  Negru
Sistem de operare  Android 4.4.2
Ecran LCD
Dimensiune ecran  5 inch
Touchscreen  Da
Rezoluţie ecran  800 x 480 pixeli
Navigaţie GPS
Chipset GPS  Quad Core Cortex A7
Frecvenţă procesor  1.3 GHz
Memorie DDRAM  1 GB
Memorie interna  8 GB
Slot card SD/MMC  Da, micro SD
Card SD/MMC maxim  64GB
Bluetooth incorporat  Da
FM transmitter  Da
Port miniUSB  Da
Harta inclusa  Da
Player
Formate video suportate  AVI / MPG / MKV / RM / RMVB / MP4 / MOV / VOB / DAT / FLV / TS / 3GP / WEBM(VP8) etc.
Formate audio suportate  MP1 / MP2 / MP3 / WMA / WAV / OGG / OGA / APE / FLAC / AAC / M4A / 3GPP etc.
Formate foto suportate  JPG / JPEG / BMP / GIF / PNG / JFIF etc. pana la 8000x8000px
Formate e-book suportate  PDF / TXT / CHM / DOC / EXCEL / EPUB / RTF / FB2
Alte detalii
Limbă meniu  Română, Engleză
Alimentare  5V / 1.5A
Dimensiuni (L x H x G)  132 x 184 x 12 mm/ 152 g
Acumulator incorporat  Da, 3.7V 890mAh
Pachetul conţine
Navigatie portabila  Da
Alimentator auto  Da
Cablu USB  Da
Suport de parbriz  Da
Manual de utilizare  Da

Pentru membrii forumului  ce au vechime pe Softpedia, activitate pe topicurile dedicate GPS, electronice  si cu experienta in domeniu pastram oferta de a transmite GRATUIT acest produs in teste pentru 2 saptamani, cu rugamintea ca dupa returnare sa posteze pe acest forum un review.
Sunt convins ca sunt oameni care iubesc acest domeniu si sunt curiosi sa il tina macar in teste, si de ce nu daca le place sa il achizitioneze cu o reducere de 50% fata de pretul de pe site-ul producatorului.
Va astept cu cereri pe PM, dupa care sa construim impreuna un topic documentat care sa ajute atat vechii cat si noii utilizatori de Sisteme de navigatie portabile .

Attached Files



#6
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,966
  • Înscris: 18.09.2008
Buna, va primi update la o versiune superioara de Android?

#7
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,259
  • Înscris: 24.01.2008
Nu vad nimic de (conexiune la) internet (ideal slot de SIM integrat).  Waze fara el...

Hotspot din telefon nu mi se pare cea mai fericita solutie... folosesc direct telefonul, asa.

Edited by Barboso, 09 November 2016 - 10:21.


#8
suport_PNI

suport_PNI

    Active Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 1,825
  • Înscris: 21.01.2013
Se da la teste pe topicul dedicat
http://forum.softped...-suport-tehnic/

- FM transmitter - este o functie secundara ce poate fi folosita in cazul in care se doreste redarea de continut multimedia audio in boxele auto; Nu stiu in ce masura va ajuta utilizatorul de waze aceasta functie, dar intuitia imi spune ca aproape deloc.

- Acest produs doreste sa acopere cererea clientilor de a avea un dispozitiv cu waze, heremaps suplimentar dedicat in auto doar pentru aceste aplicatii, la un pret decent.
De ce un GPS cu Waze:     Pentru ca am folosit waze pe smartphone, si m-am indragostit de aplicatie.
                                           dar
                                           Sincer ma deranjeaza cand ma suna cineva si eu sunt cu smartphone-ul pe bord cu waze activat. Chiar daca am un handsfree in ureche, waze dispare de pe ecran, si am pierdut navigarea pentru moment.
                                           Si cel mai grav, bateria la smartphone se duce vazand cu ochii cand e waze activat ( cu date mobile si receptor GPS activat) . Alimentatorul auto abia face fata sa incarce, in acest regim de utilizare.
  Deci eu prefer ca telefonul sa ramana cu functia principala cea de telefon, si pentru navigare sa folosesc un alt dispozitiv dedicat.

#9
suport_PNI

suport_PNI

    Active Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 1,825
  • Înscris: 21.01.2013
Cu riscul de a ma repeta:
"Note:
Pentru a seta calea de navigatie, apasati lung pe ecran pe "Navigatie GPS". Din interfata care apare, selectati HERE Maps sau Waze ca soft de navigatie predefinit. Revenind la interfata principala, apasati o singura data pe "Navigatie GPS" pentru a lansa aplicatia selectata anterior.
Daca doriti sa folositi aplicatia HERE Maps offline, trebuie sa descarcati harta dorita.
Pentru a putea folosi aplicatia Waze, trebuie sa faceti hotspot din telefonul mobil."

Versiunea de android curenta este una stabila optimizata si conceputa sa functioneze eficient cu aplicatiile Waze si Here map. Preferam sa folosim un software stabil, functional si optimizat, in defavoarea unor update-uri la versiuni ce pot crea probleme.
Totusi nu excludem un update de versiune de android in viitor, avand in vedere evolutiile software-ului.

- Acest produs doreste sa acopere cererea clientilor de a avea un dispozitiv cu waze, here maps suplimentar dedicat in auto doar pentru aceste aplicatii, la un pret decent.
De ce un GPS cu Waze: Pentru ca am folosit waze pe smartphone, si m-am indragostit de aplicatie.
   dar
   Sincer ma deranjeaza cand ma suna cineva si eu sunt cu smartphone-ul pe bord cu waze activat. Chiar daca am un handsfree in ureche, waze dispare de pe ecran, si am pierdut navigarea pentru moment. Daca sunt intr-ul oras necunoscut. .. . .
   Si cel mai grav, bateria la smartphone se duce vazand cu ochii cand e waze activat ( cu date mobile si receptor GPS activat) . Alimentatorul auto abia face fata sa incarce, in acest regim de utilizare.
  Deci cu riscul de a fi subiectiv, eu prefer ca telefonul sa ramana cu functia principala cea de telefon, si pentru navigare sa folosesc un alt dispozitiv dedicat.

  Astept solicitarile de testare pe privat :)

#10
twism007

twism007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 14.09.2007
Ce ar trebui sa ma faca sa aleg acest produs in detrimentul unei tablete ieftine cu android?

#11
suport_PNI

suport_PNI

    Active Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 1,825
  • Înscris: 21.01.2013

View Posttwism007, on 09 noiembrie 2016 - 10:38, said:

Ce ar trebui sa ma faca sa aleg acest produs in detrimentul unei tablete ieftine cu android?

Testati si vedeti. Acesta este scopul acestui topic, chiar sa faceti diferenta intre o tableta si acest dispozitiv.

Consider ca un test facut de o persoana obiectiva cu experienta de pe acest forum, este mult mai concludenta, fata de cateva argumente ce pot fi considerate subiective, pe care le pot eu aduce, ca reprezentant al importatorului.

#12
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,259
  • Înscris: 24.01.2008
Daca nu-s indiscret si cu riscul de a fi usor offtopic (scuze !)... ceva planuri (sau chiar produsul) pt o navigatie integrata 2DIN, cu Android si 3G / 4G (integrat, nu vreau stick, nu vrreau hotspot), aveti ?

#13
ct10dre

ct10dre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 03.05.2006
Nu merita 400 ron ,maxim 250 . Mufa miniusb te forțează sa mai cari un încărcător cu tine .
  Bateria de 890 mAh e degeaba în caz de o drumeție ceva , combinata cu procesorul ala . Trebuie sa îl ții în permanenta conectat . Poate pni suport ne da mai multe date oficiale despre stand-by și timp de folosire pe baterie .
Waze e degeaba dacă nu ai net ,e și foarte slab la rutare .
De ce sa fac hotspot din telefon și sa consum baterie și mai mult cu wifi când pot sa folosesc direct telefonul ? Oricum la mașină  ai doar o singura priza de 12 v , în majoritatea cazurilor.  Deci nu ai cum sa le încarci pe amândoua simultan,oți moare gpsul ori telefonul .
  Dacă ai prize multiple de 12v atunci ai o masina noua deci și navigație, nu ai nevoie de acest device.

  Acest device nu are nici o logica din punctul meu de vedere , la acei bani iei o tableta de 7 inci cu slot sim  și baterie de minim 2000 mah .
  Scoateți o versiune cu microusb, baterie minim 1500 mah , slot sim și apoi cereți 400 ron pe ea .

Intuiesc ca versiunea android e 4 datorita reducerii costurilor de implementare, nu se compara cu 6 ca viteza ,economie de energie.
Cine a proiectat acest device ar trebui concediat ,sau trimis în timp cu vreo 5 ani în urma :)
Nu poți sa vii pe piața cu ceva vechi ,sa prezinți ca fiind ceva inovativ , decat dacă ești Apple și ai o turma care cumpără orice cu mar pe el .

#14
suport_PNI

suport_PNI

    Active Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 1,825
  • Înscris: 21.01.2013

View PostBarboso, on 09 noiembrie 2016 - 11:56, said:

Daca nu-s indiscret si cu riscul de a fi usor offtopic (scuze !)... ceva planuri (sau chiar produsul) pt o navigatie integrata 2DIN, cu Android si 3G / 4G (integrat, nu vreau stick, nu vrreau hotspot), aveti ?
Multumim de sugestie, este foarte buna, si o avem in vedere.

View Postct10dre, on 10 noiembrie 2016 - 02:36, said:

Nu merita 400 ron ,maxim 250 . Mufa miniusb te forțează sa mai cari un încărcător cu tine .


Vom tine cont de sugestiile dumneavoastra, care in mare parte sunt de bun augur in imbunatatirea produsului.

#15
sylverul

sylverul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.04.2007
Salut,


Il am eu. L-am luat la 200 RON.
E super tare da mai trebuie sa bagi bani in el ...here maps nu functioneaza corect, am renuntat la el. Launcher-ul cu care vine e o mizerie penala, gasesti altele mult mai bune.
Modulatorul FM e ...cam cel mai bun pe care l-am avut pana acum, ecranul e asa si asa in lumina directa a soarelui, nu e cine stie ce da vezi la el...e ok. Am pus in el un card micro SD de 32 GB si navigatia e legata prin bluetooth la un receiver bluetooth audio bagat in mufa de aux a masini.....calitatea e exceptionala.

Ce  nu i-am dat de cap inca, volumil mi se pare cam mic, in comparatie cu telefonul...adica...nu suna asa tare.
Daca mai vreti detalii....va ajut cu placere.

PS: Update la versiunea de android.....ma indoiesc ca va primi vreodata....dar e OK....nu ai nevoie....e totusi un HW facut petru navigatie...nu jocuri.

#16
suport_PNI

suport_PNI

    Active Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 1,825
  • Înscris: 21.01.2013

View Postsylverul, on 16 decembrie 2016 - 09:35, said:

Salut,
Il am eu. L-am luat la 200 RON.

Apreciem parerea obiectiva. Am notat urmatoarele sugestii de imbunatatire:
- heremaps nu functioneaza corect - puteti detalia? sa verificam ce putem imbunatati in acest sens?
- Launcher clasic - vom cauta sa aducem un update pa modelele urmatoare, alaturi de un launcher mai futurist.
- Pe partea de luminozitate, este mai dificil de lucrat, dar avem parasolare pentru GPS ce ajuta in momentele de soare puternic.
- Volum mic fata de telefon - verificam si incercam o imbunatatire.

Cum utilizati produsul? ce software folositi ? cum este viteza de raspuns? Ce conexiune de internet folositi in cazul waze?

#17
sylverul

sylverul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.04.2007
Buna ziua ,

Am sa incerc sa raspund si sa clarific unele puncte de vedere
- heremaps nu functioneaza corect - puteti detalia?

Nici cu versiunea pre-instalata, nici cu update din PlayStore nu am reusit sa fac heremaps sa mearga in mod landscape.
Am incercat here maps pe telefon si am obtinut acelasi rezultat. Nu cred ca se poate face ceva, dar poate am insel....

- Launcher clasic -
Parerea mea e ca launcher-ul cu care vine nu e o problema atat de mare in sensul ca poate fii schimbat usor. Are android, pot sa ii pun ce launcher vreau, flexibilitatea a fost punctul cel mai forte in decizia de a cumpara acest produs. Poate am fost putin cam dur, dar a fost primul lucru la care am renuntat, pentru ca nu mi-a placut.....a fost o parere subiectiva.

Am achitionat in schimb acest produs : https://play.google....r.motorcar.free si sunt foarte multumit de modul cum "interactionez" cu navigatia

- Pe partea de luminozitate,
Personal, nu consider o problema, luminozitatea e ok, sincer nu ma asteptam sa fie atat de OK pentru pretul asta. Ca sa clarific, am avut dificultati cand ecranul avea cateva amprente si soarele batea exact in el prin luneta masinii...in rest..super multumit.

- Volum mic fata de telefon
Asa cum am spus, navigatia e legata prin bluetooth la un receiver audio legat in inputul AUX al casetofonului. Desi totul e digital (comunicare bt-bt) .....se aude mai incet aceasi melodie pusa de la navigatie fata de cea pusa de pe telefon. Poate fii si de la mine, am sa mai fac teste si revin ...


Cum utilizati produsul? ce software folositi ? cum este viteza de raspuns? Ce conexiune de internet folositi in cazul waze?
Folosesc acest produs ca si  navigatie (doar waze si google maps) si ca player audio/multimedia. Ascult muzica de la el, stocata pe  cardul SD si apoi transmisa prin bluetooth la casetofonul masinii.

Ca si software-uri aditionale folosesc :
Car Launcher pro : https://play.google....uncher.motorcar
Power AMP music Player  : https://play.google....mpz.audioplayer
Waze

Sunt foarte multumit de viteza de raspuns, procesorul si memoria sunt de ajuns, waze functioneaza impecabil, navigatia e conectata la internet prin Mobile Hotspot-ul telefonului. Foarte des  fac schimb intre aplicatii....music player....navigatie...music player...si se misca cursiv si fluent.

As dori sa mai spun urmatoarele (dupa 2 luni de folosinta):

Nu folosesc navigatii off line pentru ca am trafic de date destul (si national si international), folosesc doar solutii online pentru live traffic....here maps care nu merge in landscape mode nu ma deranjeaza.....

Modulatorul FM integrat este cel mai bun pe care l-am avut vreodata....desi nu il prea folosesc. Am schimbat in ultimii ani cred ca vreo 10 modulatoare, dar asta se aude cel mai bine !
Nu consider ca bateria e prea mica, cum se spunea mai sus. Daca scot navigatia de la incarcator din masina, si o duc in casa sa mai fac un update la vreo aplicatie de la wifi, tine cam 1 ora...nici nu m-am gandit vreodata sa scot navigatia din masina, sa ma plimb cu ea prin oras....am telefonul pentru asta :D
Nu a pierdut niciodata semnalul GPS , lucru de ramarcat
A fost un best-buy pentru mine.

Cu stima.

#18
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
O versiune actualizată a acestui produs pe când?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate