Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Service casa de marcat Datecs DP-50

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
corondo

corondo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 23.09.2014
Am o casa de marcat Datecs DP-50 si am inteles ca un contract de service este obligatoriu. Firma de la care am cumparat-o imi asigura si service, insa suma ceruta mi se pare cam mare.
Pot afla de undeva cam cat ar fi service-ul pentru modelul meu? Sau, pot incheia un contract de service cu o alta firma?
Ce obligativitate are firma de service in conditiile date?
Multumesc.

#2
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
in primul rand sa ti-o programeze!
apoi revizii... iar in caz de ceva... constatare!

de regula, la casele de marcat, lucrurile merg putin invers... alegi intai firma cu care vrei sa lucrezi apoi iei casa de la ei!

Edited by Nero-d, 09 November 2016 - 08:33.


#3
corondo

corondo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 23.09.2014
Au programat-o, totul e ok. O folosesc cam de 2 luni.

#4
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,864
  • Înscris: 25.01.2007
CAUTA SI TU FIRME. Sunt care cer si 300 lei, altii cer 20-30 de lei, ca pe tine te intereseaza hartoaga, sa ai sa o prezinti la control. La fel si la contractul cu firma de dezinsectie.

#5
ioanradu

ioanradu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 941
  • Înscris: 14.11.2009
Am lucrat cativa ani la o firma locala de vanzari si service case de marcat. Cat timp este in garantie (1 an de la achizitionare) nu ai obligativitatea de a avea un contract de service, dupa expirarea garantiei esti obligat. Dar si atunci poti face o revizie tehnica anuala la casa de marcat (aproximativ 120 lei) si in acest caz nu mai esti obligat sa ai contract de service. Se mai putea face candva contract de service la cerere adica aveai un contract semnat dar fara obligativitatea de a plati lunar o suma firmei autorizate de service cu care aveai contract, doar plateai interventia la casa de marcat atunci cand era nevoie, partea buna era faptul ca erai acoperit la un control. Numai ca la firma la care am lucrat eu renuntase la acest tip de contract ca nu era profitabil pentru firma. Dar iti spun sigur : cat timp este in garantie nu ai nevoie de contract de service, garantia casei de marcat acopera acel contract de service. In cazul in care te decizi sa faci contract de service dupa expirarea garantiei este indicat sa faci la firma de unde ai luat casa de marcat dar nu este obligatoriu, iti poti alege o alta firma de service autorizata. Revizia in sine nu inseamna mai nimic decat scoaterea acelui raport lunar care il poti scoate si tu si schimbarea orei de 2 ori pe an sau fixarea orei atunci cand o ia inainte. Se iau amenzi foarte mari daca ora difera cu mai mult de 3 minute decat ora reala. Am avut clienti destul de multi care au luat amenda 4000 lei pentru ca ora era inainte cu 3 - 5 minute fata de ora reala in momentul controlului. Contractul de service mai acopera si costul manoperii repararii casei de marcat atunci cand se defecteaza. Aceste detalii le obtii de la firma cu care faci contractul de service.

Edited by ioanradu, 09 November 2016 - 12:16.


#6
corondo

corondo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 23.09.2014
Unde pot afla exact si intr-un cadru legal, daca sunt sau nu obligat sa fac contract de service atata timp cat casa de marcat este in garantie?

#7
ioanradu

ioanradu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 941
  • Înscris: 14.11.2009

 corondo, on 09 noiembrie 2016 - 13:57, said:

Unde pot afla exact si intr-un cadru legal, daca sunt sau nu obligat sa fac contract de service atata timp cat casa de marcat este in garantie?
http://www.constalar...vice--1916.html

#8
corondo

corondo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 23.09.2014
Multumesc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate