Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Claas Dominator

- - - - -
  • Please log in to reply
110 replies to this topic

#1
Ravasy

Ravasy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 30.09.2013
Ce Dominator recomandati pentru o ferma de 50 de ha?

#2
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Pentru 50 ha nu cumperi combina ci faci contract de recoltare cu cine detine . Doar daca doresti sa te extinzi la cateva sute de ha abia atunci te gandesti la achizitia uneia . Sau daca ai intentia sa mai prestezi si la altii atunci merita cumparat una second hand . in limita unui buget acceptabil .

#3
SaS_100

SaS_100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 02.02.2013
Dacă omul vrea sa-și cumpere o combină pentru el, nu văd de ce mai vine cineva cu argumentul ca nu se merită, când el deja are în cap sa-și cumpere. Ți se pare corect după un an de așteptare și investiții sa depinzi și la recoltat de cineva care îți v-a recolta când își termină lui? Sunt de părere ca dacă vrei și ai posibilitatea de a-ți cumpăra o combină, cumpăra-o și pt 20 ha.
Când vrei te-ai urcat și i-ai dat cheie, fără sa mai depinzi de nimeni.
Un dominator 86,96 sunt mai mult decât perfecte pentru o suprafață de 50 ha, bineînțeles ca aceste combine acoperă intr-o campanie mult mai multa suprafața, dar dacă omul dispune de bani și asta vrea, sa-și cumpere cu toată încrederea.

#4
Ravasy

Ravasy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 30.09.2013
Eu sunt constient ca intretinerea unei combine nu e ieftina plus ca trebuie cineva care se pricepe sa stea pe langa mine vreo 1-2 ani pana o invat.
As mai avea posibilitatea de a face la cateva ferme mai mici. Dar cel mai mult vreau pentru mine.
Exact cum a spus si Sas_100 agricultura trece prin vremuri dure. Concurenta e mare, trebuie atentie, iar faptul ca nu ai cu ce recolta la timp deja e un mare minus.
Nu am nimic cu cei care imi presteaza. E firesc sa faca la ei mai intai. Dar nu mai pot astepta in fiecare an saptamani intregi in care stau pe tusa.
Daca aveam combina mea, era treierat tot deja, iar printre timp aram si semanam graul.
Si chiar daca reparatiile totale intr-un an ma ajung la aceeasi suma pe care o dau la cel care imi treiera, dar macar imi fac la timp. Nu se mai aplica principiul ''lasa ca merge si asa''.

Edited by Ravasy, 09 November 2016 - 13:59.


#5
SaS_100

SaS_100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 02.02.2013
Stai liniștit ca dacă ai parte de o sculă cât de cât ok, o înveți singur, după doua trei zile de muncă cu ea îi știi toate reglajele, și cele mai fine.
Tot ce ai de reglat la ea este sitele, vântul și contrabatatorul. Rulmenții ții schimbi singur, fără ajutorul unui fost "combainier" mai mult te încurca. Majoritatea sunt cu concepțiile lor de comuniști...
Dacă deschizi bine ochii când mergi sa o achiziționezi, crede-mă ca nu o sa ai parte de prea multe investiții în ea pe timpul campaniei.

#6
Ravasy

Ravasy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 30.09.2013
ok. Multumesc. Ceva pareri despre combinele JD si New Holland fabricate in aceeasi perioada cu Dominatoarele?

#7
SaS_100

SaS_100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 02.02.2013
Dețin doua combine John Deere, pot sa zic ca sunt mai mult decât mulțumit de cum merg. De asta am optat sa fie și a doua tot John Deere.
Îți dau un sfat, ca sa-ți poți face o idee un John Deere seria 975 la 10.000 îl găsești pe afară, intr-o stare chiar foarte bună. Cu o asemenea combina duci 100 ha într-o campanie, dacă ai unde presta. Dominatoarele sunt cam scumpe, dar dacă îți permite buzunarul cumpar-o!

#8
Ravasy

Ravasy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 30.09.2013
Am inteles. Da-mi un exemplu de niste preturi informative pentru piesele mai importante. Sa-mi fac o idee.
Ce motor e pe JD seria 975?
Se poate pune tocator pe ea?

Edited by Ravasy, 12 November 2016 - 10:27.


#9
SaS_100

SaS_100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 02.02.2013
Sa începem cu începutul, piese pentru combine John Deere găsești la Deva, de doi ani aduce cineva acolo toate piesele din dezmembrări, cumpără combinele și le dezmembrează în Germania și Austria. În tara ajung subansamble.
Motor John Deere de 150 cp cu turbo la el am văzut ca e 3.500/4000€ depinde cum te înțelegi cu el. Practic motorul e cel mai scump, sitele le cumperi tot setul cu 500 € și crede-mă ca zici ca-s noi. Un cal costă 350€ (am avut și eu nevoie de unul, povestea e lunga) cutia de viteze cu ambreiaj cu tot costa 1500€ doar le pui sus.
Un reductor de la roti costa 400/500€, axul de la cai 600€ și planul înclinat 350€. Cam astea sunt piesele care sunt cele mai de valoare pe o combină, restu sunt mărunțișuri.
Cat despre motorizarea de pe seria 975 știu ca e în doua feluri:
motor simplu aspirant de 110 cp
motor cu turbo de 150 cp (așa e și pe a mea)
Iar despre tocător pot sa-ți zic ca cele care au venit din fabrica cu tocătorul în dotare, sunt reușite. Ca sa te apuci tu acasă să-i montezi unul e cam complicat.
A mea are tocătorul pus de fabrică, tot ce îmi mai lipsește la ea este un heder de porumb pe 4 sau 5 randuri, depinde cum o sa găsesc. Cele pe 6 randuri sunt cam grele de ea. Apropo era sa uit intre seria 975 și 1075 sunt doar diferențe la capotaje și cabină, în rest este aceeași combină doar sub alta serie. Sper sa te fi ajutat acest post, dacă o sa-ți cumperi John Deere și o sa ai nevoie de piese, îți voi da numărul băiatului de la Deva.

#10
Ravasy

Ravasy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 30.09.2013
Voi tine cont. Multumesc.

#11
sandusandel

sandusandel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 30.11.2013

 Ravasy, on 12 noiembrie 2016 - 14:42, said:

Voi tine cont. Multumesc.
Am vazut conversatia si zic sa ma bag si eu sunt la a-3-a combina care o am si e claas dominator 96 nu am mai mult de 50 de hectare, inainte faceam prestari servicii cu Massey ferguson 520, cinci ani de zile forte buna combina dar e cam mica ,apoi am luat  un claas dominator 105 tot buna si ia dar ca-m mare si grea am folosito 3 ani si am dato la un prieten in localitate o are si acum, de 3 ani am un claas dominator 96 care functioneza ca un ceas .Piese peste tot se gasesc si la un pret acesibil fara probleme la variatoare sau sa schimbi bucsile silentbloc ca la John Deere am un coleg care a renuntat la JD a avut doua 1075 una e pusa pe butuci a rupt casa sitelor iar cea lalta ia cazut motoru de doua ori in campanie a reparato  la motor si a vanduto .10000 e , acum are un claas turcano noua .
Sunt forte bune si claas dominator 85 e aprope ca 86 ; 96 si claas 76 e foarte bun .
Eu am dat 10000 e pe claas 96 si am mai bagat 1300e de am schimbat sinele la toba, tablele la postbatator, curele, rulmenti ,lucrez de trei ani cu ia si trier si floare si porumb cu tavite scote foarte curat si merge mai repede ca JD 1075 am lucrat pe brazda cu JD 1075 .

Attached Files



#12
sorinalin

sorinalin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 25.02.2015
Buna ziua ,lucrez 90 hectare si mai fac si cv prestari,am combina romaneasca si nu mai tine gluma,am gasit un class dominator 96 cu tot cu masa porumb tocator la 13000 euro ,sunt bune? Care aveti ,ati avut probleme? Multumesc

#13
savo_stelyca

savo_stelyca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 06.01.2011

 sorinalin, on 06 decembrie 2016 - 07:44, said:

Buna ziua ,lucrez 90 hectare si mai fac si cv prestari,am combina romaneasca si nu mai tine gluma,am gasit un class dominator 96 cu tot cu masa porumb tocator la 13000 euro ,sunt bune? Care aveti ,ati avut probleme? Multumesc
Am eu!Am gasit-o jumatate arsa,adica cabina si motorul topit,am refacut-o si treier de doi ani cu ea si nu am avut nici o problema!O poza inainte si una dupa!

Attached Files



#14
sandusandel

sandusandel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 30.11.2013
Sunt foarte bune ,usor de intretinut ,piese se gasesc .
Mai ales daca e si pe hidramat ,

#15
sorinalin

sorinalin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 25.02.2015
Care a gasito eu e si hidramata,si nu stiam cat sunt de bune multumesc de raspuns

#16
rionut83

rionut83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 12.11.2012

 sorinalin, on 06 decembrie 2016 - 07:44, said:

Buna ziua ,lucrez 90 hectare si mai fac si cv prestari,am combina romaneasca si nu mai tine gluma,am gasit un class dominator 96 cu tot cu masa porumb tocator la 13000 euro ,sunt bune? Care aveti ,ati avut probleme? Multumesc
Ce combina romaneasca ai?

#17
sandusandel

sandusandel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 30.11.2013

 sorinalin, on 09 decembrie 2016 - 20:05, said:

Care a gasito eu e si hidramata,si nu stiam cat sunt de bune multumesc de raspuns
Eficienta se vede la deplasare ,intoarcere fara sa mai folosesti ambreiaju si mai ales cand treieri pe teren moale cand vezi ca se duce in jos roata, imediat dai inapoi mansa si iesi nu apuci sa intepenesti nu mai trebuie sa schimbi viteza ca sa dai inapoi are trei viteze de deplasare ajunge la 23-25 km la ora, site lungi reglabile ,cai usori goi pe dedesupt nu se infunda ,sup cai mai are un plan inclinat sa aduca semintele inapoi la sita. silent blocuri solide nu se uzeaza repede  ,doar 3 variatoare .toba .vant si turatie rabator. Motor mercedes 150 cai cu turboaspiratie pompa de injectie in linie ,consum 10litri pe hectar  cu deplasari de o parcela la alta .

#18
sorinalin

sorinalin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 25.02.2015

 sandusandel, on 10 decembrie 2016 - 19:38, said:

Eficienta se vede la deplasare ,intoarcere fara sa mai folosesti ambreiaju si mai ales cand treieri pe teren moale cand vezi ca se duce in jos roata, imediat dai inapoi mansa si iesi nu apuci sa intepenesti nu mai trebuie sa schimbi viteza ca sa dai inapoi are trei viteze de deplasare ajunge la 23-25 km la ora, site lungi reglabile ,cai usori goi pe dedesupt nu se infunda ,sup cai mai are un plan inclinat sa aduca semintele inapoi la sita. silent blocuri solide nu se uzeaza repede  ,doar 3 variatoare .toba .vant si turatie rabator. Motor mercedes 150 cai cu turboaspiratie pompa de injectie in linie ,consum 10litri pe hectar  cu deplasari de o parcela la alta .
multumesc de raspunt ;)

 rionut83, on 09 decembrie 2016 - 21:44, said:

Ce combina romaneasca ai?
sema 140m an 1996

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate