Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 

Programator autodidact la 32 de ani?

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
Aurifex

Aurifex

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 08.11.2016
Salutare tuturor,
Dupa cum spune si titlul, sunt curios sa aflu ce sanse are sa profeseze in domeniu un X-ulescu (adica eu), care n-a avut tangente cu programarea (la nivel profesional ma refer) pana la 32 de ani si care de curand a descoperit ca-i place sa programeze. Personal cunosc foarte multi web designeri/front-end developers autodidacti si fara diplome in domeniu, insa nici un programator (java, .net, android, baze de date, etc.) din cei pe care-i cunosc nu e self-made sa zic asa, ci toti au terminat o facultate in domeniu. Deci ce parere aveti ?

#2
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
In programare facultatea e apa de ploaie... nu te ajuta mai deloc, fiindca pentru a profesa oricum va trebui sa inveti totul de unul singur aproape tot.
La facultate doar ti se arata anumite elemente de baza din mai multe domenii (diferite limbaje de programare, algoritmica, ceva retelistica, ceva programare pe server, socket-uri)...
Chestii ce le poti invata intr-o saptamana (unele chestii chiar mai rapid)
Nu zic ca nu sunt bune, dar nu te baza deloc pe ele... avantajul e ca ai niste profesori pe care-i poti intreba mai mult decat predau ei.

Edited by AndyM, 08 November 2016 - 18:47.


#3
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 29.10.2014
Totul se învață în timp, dar se învață, so go for it.

Mai ales că dezvoltarea algoritmilor e easy-peasy că materiale sunt pe toate gardurile.

Edited by RedDev, 08 November 2016 - 18:50.


#4
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
eu am 42 si m-am apucat sa invat C++ (CTT cum zicea in profesor care preda indormatica). mi se pare destul de interesant, chiar daca nu o sa profesezi, orice lucru invatat e bun, iti tine mintea activa.

#5
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
In 4 ani de facultate (calculatoare) am invatat programare cat am invatat in 2 luni de practica in cadrul unei firme de programare...

@jegmihai scuze, am editat.

Edited by easy90rider, 08 November 2016 - 19:09.


#6
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View Posteasy90rider, on 08 noiembrie 2016 - 19:04, said:

in 2 luni de practica...
Practica in cadrul unui job propriu-zis?

#7
cdsoft

cdsoft

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 03.11.2016
In nici o facultate nu inveti nimic util care sa iti foloseasca in practica... doar generalitati teoretice.
Problema e ca unii ca sa te angajeze/contracteze mai vor si diplome, si mai sunt necesare si pentru a beneficia de anumite facilitati fiscale. \
De invatat, daca ai o pasiune in asa ceva vei invata mai mult singur acasa decat sa ii pierzi in facultate.

#8
Bogdan199O

Bogdan199O

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 16.03.2015
E interesant ce vrei sa faci. Si eu o sa incerc ceva asemanator. Daca iti mai ramane timp, fa-ti un jurnal cu ce inveti si de unde, le va fi de folos multora ( inclusiv mie ). :D

#9
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006

View Postcdsoft, on 08 noiembrie 2016 - 19:21, said:

In nici o facultate nu inveti nimic util care sa iti foloseasca in practica... doar generalitati teoretice.
poate d'asta am dat eu in ultimii ani doar de "programatori" care faceau ochii mari cand le spuneam sa suprascrie o metoda intr-o clasa derivata :)
e adevarat ca inveti foarte multe lucrand, dar daca nu stapanesti cat de cat conceptele de baza (chestiile alea pe care le inveti in facultate, precum OOP) iti va fi foarte greu sa treci de nivelul de code monkey si (partea care-i atrage de obicei pe "pasionatii" care n-au avut de'a face cu programarea, dar au descoperit subit ca e menirea lor) sa ajungi la veniturile vehiculate in general cand se discuta de programare.

#10
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007

View Postcdsoft, on 08 noiembrie 2016 - 19:21, said:

In nici o facultate nu inveti nimic util care sa iti foloseasca in practica... doar generalitati teoretice.
Problema e ca unii ca sa te angajeze/contracteze mai vor si diplome, si mai sunt necesare si pentru a beneficia de anumite facilitati fiscale. \
De invatat, daca ai o pasiune in asa ceva vei invata mai mult singur acasa decat sa ii pierzi in facultate.
aici sa stii ca nu ai dreptate. eu ma refer la ce am invatat eu 5 ani la agricultura. am facut carte sa stii, am facut si practica, chiar a fost buna facultatea. asta am facut eu la bucuresti, am inteles ca in alte centre nu era chiar asa.

#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostAurifex, on 08 noiembrie 2016 - 18:38, said:

Deci ce parere aveti ?
Tot iti ia timp studiul indiferent de combinatie si atunci de ce sa nu impusti doi iepuri?

#12
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
Cerinte minime:
1. Rabdare
2. Dorinta FOARTE MARE sa inveti
3. Ambitie
4. engleza

-ai invatat singur java,c...ca sa vezi cum e ?
-poate nu intelegi unele chestii singur si atunci iti trebuie ceva cursuri cu profesor,facultate...

Edited by cristirg, 08 November 2016 - 20:24.


#13
Aurifex

Aurifex

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 08.11.2016
Wow, nu ma asteptam la atatea reply-uri intr-un timp asa de scurt. Va multumesc tare mult de ajutor. Am sa incerc sa si raspund la cateva dintre comment-uri :

View Postcristirg, on 08 noiembrie 2016 - 20:23, said:

-ai invatat singur java,c...ca sa vezi cum e ?
da, am incercat din curiozitate java, am ajuns sa fac cateva programele de capul meu, mai mult calculatoare de tot felul (de ex : cat va fi ora peste 75 de ore sau ce numere adunate dau numarul X, etc). De aici m-a prins « virusul » ca sa zic asa.

View Post_Smiley_, on 08 noiembrie 2016 - 19:46, said:

(partea care-i atrage de obicei pe "pasionatii" care n-au avut de'a face cu programarea, dar au descoperit subit ca e menirea lor) sa ajungi la veniturile vehiculate in general cand se discuta de programare.
sincer sa fiu ma asteptam si la punctul asta de vedere fiindca intr-adevar chiar si eu cunosc multa lume care vrea sa intre in domeniul asta datorita salariilor. Insa pana acum nu stiu vreunul sa fi ajuns sa profeseze. Eu sunt atras mai degraba in primul rand de provocarea pe care mi-o da invatatul lucrurilor noi si in al doilea rand de partea de problem solving care se zice ca o gasesti in programare, dar in acelasi timp ma gandesc si la varianta de a-mi face o cariera din chestiile care ma pasioneaza (ca doar e la moda, peste tot pe net auzi sloganul "do what you like and you will never work another day in your life" Posted Image )

View PostBogdan199O, on 08 noiembrie 2016 - 19:36, said:

E interesant ce vrei sa faci. Si eu o sa incerc ceva asemanator. Daca iti mai ramane timp, fa-ti un jurnal cu ce inveti si de unde, le va fi de folos multora ( inclusiv mie ).
Pai as putea incepe din topicul asta Posted Image  Am inceput cu “Head First Java” si “Java: A Begginer’s Guide” Astea doua le-am parcurs cam trei sferturi. “Am incercat si “Thinking in Java” dar mi se pare putin cam complicata pentru nivelul meu, asa ca am lasat-o pe mai tarziu. De asemenea am urmat pana acum cam jumatate din cursurile CS50 de la MIT si in paralel mai citesc din “Coders at work”, “Apprenticeship Patterns” si “Design of Everyday Things”. Cum am spus si mai sus am inceput sa fac si programele simple de unul singur pe langa cele din carti si sa rezolv cateva challenge-uri pe hackerrank.

#14
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
ideea la salarii si invatatul din practica (vs "generalitati teoretice") e cam asta: 800-1kE e un salariu realizabil, daca te duce capul; pentru mai mult (spre 3-4kE) nu faci fata doar cu practica si fara teorie.

#15
Aurifex

Aurifex

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 08.11.2016

View Post_Smiley_, on 08 noiembrie 2016 - 21:36, said:

ideea la salarii si invatatul din practica (vs "generalitati teoretice") e cam asta: 800-1kE e un salariu realizabil, daca te duce capul; pentru mai mult (spre 3-4kE) nu faci fata doar cu practica si fara teorie.

Haha, inseamna ca ma asteapta un viitor stralucit, fiindca de multe ori stau mai bine la teorie decat la practica :)
Intr-o nota mai serioasa: iti multumesc mult pentru raspuns, chiar ma ajuta foarte mult sa-mi fac o idee despre cerintele in domeniu. Cand zici teorie te referi la teorie invatata autodidact sau la diploma (sau ambele)? fiindca eu am auzit ca arhitectii software si deveolperii de rang inalt cam toti sunt cu diplome si mai putini autodidacti; e adevarat sau doar zvonuri?

#16
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
Tot singur inveti si teorie si practica, nu sta profesorul cu palnia sa-ti toarne cunoastere. Diploma e doar o certificare sa arati ca ai invatat.

Edited by dani.user, 08 November 2016 - 22:36.


#17
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostAurifex, on 08 noiembrie 2016 - 21:27, said:

Insa pana acum nu stiu vreunul sa fi ajuns sa profeseze.
Mai sunt, cel putin pe unde am fost eu am vazut cazuri. Insa majoritatea corvarsitoare sunt cei cu studii.

#18
cdsoft

cdsoft

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 03.11.2016

View Postdani.user, on 08 noiembrie 2016 - 22:35, said:

Tot singur inveti si teorie si practica, nu sta profesorul cu palnia sa-ti toarne cunoastere. Diploma e doar o certificare sa arati ca ai invatat.
Diploma nu certifica decat ca cineva a platit taxa pentru ca tu sa obtii acea diploma si ca tu ai pierdut acei 3 ani pe acolo.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate