Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Donatie detector metale

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#37
leonardusius

leonardusius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 12.10.2009
Intrucat nu am vrut sa se inchida primul topic doar am apelat la moderator sa-mi stearga cateva interventii considerate ''nepotrivite'' si ''agresive'' vis-a-vis de cat de prost sunt legile facute la noi, doresc sa ofer o astfel de mostra chiar din legea pe care insistent ma indemnau sa o aprofundez. Stimabililor, fiti buni si nu mai aparati semidoctii care fac legi !
Ordonanta de guvern 43/2000
.....''(61) Persoanele fizice și juridice care dețin și/sau comercializează detectoare de metale sunt obligate să obțină, în prealabil, autorizația inspectoratului de poliție al județului respectiv, a Direcției Generale de Poliție a municipiului București, în a căror rază teritorială își au domiciliul sau, după caz, sediul, și să se înregistreze la aceste autorități.''

Deci daca detin trebuie ca inainte sa detin.....blah, blah, blah,;;..etc.............o bulibaseala leit post-decembrista care nu numai ca e mostra de ilogica si prostie dar produce si efecte adverse multor cetateni. Aveti aici un exemplu perfect:
''Mi-a fost CONFISCAT detectorul la autorizare''

''http://detectiemetal....php?f=7&t=8715'
Tocmai de asta vroiam sa pun mai intai problema pe forum, ca sa nu trebuiasca sa consum timp, bani, si mai ales sanatate nervoasa in lupta cu birocratia, prostia si rautatea.
Deci ramane cum am stabilit: la topicul inchis a ramas o ceata deasa, la fel cum si cetateanul din exemplul de mai sus a ramas intr-o ceata deasa. Diferenta e ca el a ramas si fara detector, si fara bani si foarte aproape sa plateasca o amenda de zeci de milioane de lei.

#38
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
ce nelamuriri ai?
cine-i de vina ca x sau y nu cunoaste legislatia?
legile, asa cum sunt, bune, proaste, sunt legi!... unde-i lege, nu-i tocmeala! facute de semidocti sau de autodidactim nu conteaza!...

in mod normal as fi spus ca bulibaseala e doar in mintea ta, dar esti un user vechi si nu-mi permit!

dpdv legal, problema e destul de clara!, cine nu intelege legea e sfatuit insistent sa apeleze la ajutor specializat, la consilieri, avocati, etc!

Edited by Nero-d, 09 November 2016 - 19:17.


#39
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,853
  • Înscris: 27.04.2010
N-am citit celalalt topic, dar ... e greu sa zici ca n-ai detector pana iei autorizatia ??

#40
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
România este o țară cu un patrimoniu arheologic deosebit de bogat. Avem grămezi de pământ care n-a fost săpat de 2000 de ani încoace. (În contrast, un studiu realizat de Universitatea Utrecht arată că peste 2/3 din teritoriul Olandei a fost inundat suficient de mult de-a lungul veacurilor încât să fi fost dizolvate majoritatea rămășițelor feroase sau cleioase din sol)

În acest context, este normal ca legislația românească să prevină pe cât posibil "căutarea de comori", evident cu scopul de a proteja pe cât posibil patrimoniul istoric al țării.

Cum tot suntem pe aria de dezbateri legislative, consider că acest imperativ cultural justifică pe deplin aspectele birocratice asociate cu deținerea detectoarelor de metale.

#41
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009

 leonardusius, on 09 noiembrie 2016 - 18:44, said:

Intrucat nu am vrut sa se inchida primul topic doar am apelat la moderator sa-mi stearga cateva interventii considerate ''nepotrivite'' si ''agresive'' vis-a-vis de cat de prost sunt legile facute la noi, doresc sa ofer o astfel de mostra chiar din legea pe care insistent ma indemnau sa o aprofundez. Stimabililor, fiti buni si nu mai aparati semidoctii care fac legi !
Ți-am unit topicurile dar dacă vrei să continui trebuie să schimbi tonul.

#42
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,450
  • Înscris: 02.09.2006
E plina lumea de scheme electronice performante dupa care se poate realiza un detector in regim home made. Astea ce regim au?

#43
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
au regim legal :) de detinere!

#44
leonardusius

leonardusius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 12.10.2009

 althea, on 09 noiembrie 2016 - 20:04, said:

Ți-am unit topicurile dar dacă vrei să continui trebuie să schimbi tonul.

Multumesc mult. Cat priveste tonul nu se poate sa nu fi oripilat de cate ti s-ar putea intampla din cauza unor legi fasarite....Pune-te in situatia omului din link-ul meu care a trebuit sa umble pe la avocati, procese, Politie, etc cu lunile si anii ca sa i se faca dreptate......si nu se stie daca a reusit pentru ca nu am mai aflat rezultatul apelului.

 tytysor, on 09 noiembrie 2016 - 20:48, said:

E plina lumea de scheme electronice performante dupa care se poate realiza un detector in regim home made. Astea ce regim au?

Corect. Legile noastre nici macar nu tangentiaza subiectul.....

 britneysbitch, on 09 noiembrie 2016 - 19:36, said:

România este o țară cu un patrimoniu arheologic deosebit de bogat. Avem grămezi de pământ care n-a fost săpat de 2000 de ani încoace. (În contrast, un studiu realizat de Universitatea Utrecht arată că peste 2/3 din teritoriul Olandei a fost inundat suficient de mult de-a lungul veacurilor încât să fi fost dizolvate majoritatea rămășițelor feroase sau cleioase din sol)

În acest context, este normal ca legislația românească să prevină pe cât posibil "căutarea de comori", evident cu scopul de a proteja pe cât posibil patrimoniul istoric al țării.

Cum tot suntem pe aria de dezbateri legislative, consider că acest imperativ cultural justifică pe deplin aspectele birocratice asociate cu deținerea detectoarelor de metale.

Hai, las-o balta ! Ar insemna in USA sa se interzica toate armele pentru ca au cea mai mare rata de criminalitate cu armele de foc din lume.........logica stramba. Pai, daca vrem sa fim corecti si mai ales democrati, atunci trebuie sa ne asumam costurile aferente. Libertatea si democratia nu sunt gratis, cum cred majoritatea.
Cat priveste afirmatia '' acest imperativ cultural justifică pe deplin aspectele birocratice asociate cu deținerea detectoarelor de metale'', ma abtin sa mai zic ceva ca sa nu fiu luat iar la vizor. Dar totusi nu pot crede cat de ''comunist'' suna si acum dupa 25 de ani......sper ca ai sesizat ghilimelele. Nu sunt impotriva unei legi serioase, clare, si de buna-credinta, DELOC, dar haosul legislativ din toate sectoarele in Romania (sa ne gandim la taxa de mediu, scoasa, introdusa, rescoasa, reintrodusa, de zeci de ori, spre exemplu, si unde statul a pierdut zeci de mii de procese cu EL INSUSI, tocmai din cauza unor legi DE FASAREALA)a facut pe multi sa se gandeasca la emigrare. Eu unul daca as mai avea 20-30 de ani nici nu as sta pe ganduri.

 shymano, on 09 noiembrie 2016 - 19:27, said:

N-am citit celalalt topic, dar ... e greu sa zici ca n-ai detector pana iei autorizatia ??
Conform ''legii'', daca deti trebuie ca in PREALABIL sa detii !!!!  Era greu sa se scrie asa: ''persoanele care doresc sa detina ..............'' ??? Nimeni nu verifica aceste legi ? Avocatul poporului ce face ? Taie frunza la caini ? De ce nu ataca legea la Curtea Constitutionala ca sa fie retrimisa spre ........rectificare ? Dar mai catastrofal este ca nici dupa zeci de ani NIMENI nu amendeaza o astfel de eroare care dupa cum am prezentat poate produce efecte juridice serioase unor cetateni de buna credinta. Eu unul daca as fi fost in situatia ieseanului ala dadeam direct in judecata la CEDO si Statul platea la greu.......adica tot noi. Si atunci, de ce sa fiu mustruluit ca am o constiinta civica mai ...acida ???

 Nero-d, on 09 noiembrie 2016 - 19:08, said:

ce nelamuriri ai?
cine-i de vina ca x sau y nu cunoaste legislatia?
legile, asa cum sunt, bune, proaste, sunt legi!... unde-i lege, nu-i tocmeala! facute de semidocti sau de autodidactim nu conteaza!...

in mod normal as fi spus ca bulibaseala e doar in mintea ta, dar esti un user vechi si nu-mi permit!

dpdv legal, problema e destul de clara!, cine nu intelege legea e sfatuit insistent sa apeleze la ajutor specializat, la consilieri, avocati, etc!

Rog cu multumiri sa nu te erijezi in avocatul erorii de dragul statului de drept(i). Nu face bine la sanatate(a) nationala.

#45
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009

 leonardusius, on 10 noiembrie 2016 - 10:10, said:

Rog cu multumiri sa nu te erijezi in avocatul erorii de dragul statului de drept(i). Nu face bine la sanatate(a) nationala.
Iar începi?! Ce așteptări ai de la o dezbatere, tu să scrii și ceilalți să te aplaude sau cum?

#46
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012

Quote

Libertatea si democratia nu sunt gratis, cum cred majoritatea

Exact aceasta era și contențiunea mea vis-a-vis de poziția dumneavoastră cu privire la "legea detectoarelor".

La noi în țară, s-a legiferat (în mod tacit, prin 2001, la propunerea PRM) regimul deținerii detectoarelor de metale în conjuncție cu legea privind protecția patrimoniului național. Adică întreg Parlamentul (literalmente) a fost de acord că legea asta este necesară în actuala forma atât de mult, încât nici nu s-au mai obosit să o dezbată, trimită prin comisii ș.a.m.d. A fost adoptată tacit.

Și toate astea, bineînțeles, pentru că "libertatea nu e gratis", ci libertatea (în sensul acceptat de societățile din civilizațiile occidentale, ale căror valori le-am adoptat și noi chipurile) este strict permisă atât timp cât liberatea individuală nu atacă: a) libertatea altui individ sau B) legea, ordinea și spiritul societății.

Acum probabil că veți trage concluzia "teleologică" că simpla existență a aceste legi este un atac cu privire la libertate dumneavoastră; de fapt, legea protejează interesul societății, precum și interesul celor care vor, cu bună credință, să exploreze mediul înconjurător. Altfel, le-am interzice cu totul, deoarece practica demonstrează că majoritatea celor care dețin detectoare de metale se trezesc cu DIICOT-ul pe acasă după ce au încercat să valorifice în scop personal patrimoniul național. Dar tocmai, pentru a proteja interesul legitim al cetățenimii, s-a ajuns la acest compromis foarte acceptabil.

Dreptul comparat ne arată că în Suedia, California, Irlanda, Fed. Rusă și alte jurisdicții, posesia de detectoare de metale este reglementată exact ca în România. În Austria, Belgia și alte jurisdicții, nu este interzisă deținerea acestora, dar trebuie notificată o anumită autoritate în caz că cineva dorește să le folosească.

Raționamentul legii a fost explicat mai sus, dar în lumina faptului că pentru noi, românii, protejarea patrimoniului cultural este un imperativ, marja de discuție cu privire la utilitatea acestei legi este foarte mică.

Sigur că alte nații se **** pe el de patrimoniu cultural, în Iraq sau Rep. Pop. Chineză fiind ori detonate, ori betonate mari vestigii culturale. La fel, în anumite țări astfel de legi nu există pentru că pur și simplu nu există vestigii culturale acolo. Din fericire (sau păcate pentru cei care nu sunt de-acord cu punerea în aplicare a legii din domeniu), România are un patrimoniu cultural foarte mare și dorește să și-l protejeze.

#47
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Bai baiete, trebuie sa ai un detector si un act de vanzare legal, al lui pe numele tau, cu seria lui. Apoi obtii autorizatia in 7 zile, daca nu ai cazier.
Ce o fi atat de greu?

Ti-o iei pe cocoasa daca folosesti detectorul fara autorizatie (citeste ordonanta si legea).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate