Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Donatie detector metale

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#19
leonardusius

leonardusius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 12.10.2009

View Postcristi_71, on 08 noiembrie 2016 - 20:01, said:

Adica o mare mwie. In romania daca descopar pe terenul meu un zacamant de aur, diamante, petrol, gaze etc. vine statul, ma "despagubeste" si ma lasa fara ele.

Exact. Asta nu se intampla in US insa, spre exemplu. In plus, la noi statul te despagubeste cu cat crede el si cand vrea el; vezi oamenii care au descoperit tezaure si nici acum dupa 6-7 ani n-au primit acei 33% (sau cat, nu-mi mai aduc aminte) ce li se cuvenea; pentru ca legile sunt de o prostie colosala: primariile de pe raza descoperirii trebuie sa te despagubeasca, si daca ai facut descoperirea intr-un satuc de 50 locuitori evident ca nu vor avea fonduri niciodata.....si asteapta sa vina de la prefecturi, care nu au nici ele si care asteapta sa aloce guvernul,........VAI S-AMAR !

View Postleonardusius, on 08 noiembrie 2016 - 20:47, said:

Exact. Asta nu se intampla in US insa, spre exemplu. In plus, la noi statul te despagubeste cu cat crede el si cand vrea el; vezi oamenii care au descoperit tezaure si nici acum dupa 6-7 ani n-au primit acei 33% (sau cat, nu-mi mai aduc aminte) ce li se cuvenea; pentru ca legile sunt de o prostie colosala: primariile de pe raza descoperirii trebuie sa te despagubeasca, si daca ai facut descoperirea intr-un satuc de 50 locuitori evident ca nu vor avea fonduri niciodata.....si asteapta sa vina de la prefecturi, care nu au nici ele si care asteapta sa aloce guvernul,........VAI S-AMAR !

Raman la ideea mea mai veche ca  un ad-hoc de intelectuali seriosi, corecti si decenti pot face legi mai clare, mai bune si mai sanatoase de 100 de ori.....

Edited by leonardusius, 08 November 2016 - 20:48.


#20
cdsoft

cdsoft

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 03.11.2016

View Postcristi_71, on 08 noiembrie 2016 - 20:01, said:

Adica o mare mwie. In romania daca descopar pe terenul meu un zacamant de aur, diamante, petrol, gaze etc. vine statul, ma "despagubeste" si ma lasa fara ele.
Ce vrei sa insinuezi cu acel "despagubeste"? Ca sunt mici despagubirile? Ca idee sa stii ca sunt mai mari decat ai obtine pe piata libera.
Cunosc pe cineva care a incercat sa vanda o proprietate cu aproximativ 50.000 euro o perioada destul de mare si nu gasea doritori... si dupa ceva ani a primit mai mult de 50.000 euro pentru mai putin de jumatate din acea proprietate, iar cu banii aia a amenajat pe restul terenului spatiu comercial pe care il inchiriaza pe niste mii de euro lunar si are si el o mica afacere acolo. Practic acea despagubire l-a aranjat pe viata, nici nu visa la asa ceva :D

#21
leonardusius

leonardusius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 12.10.2009
Si da, si ba ! Chestii concrete:
1. Un cunoscut a fost ''deposedat'' de o autostrada care ii trecea pe un teren agricol si a primit in compensatie o suma pe care nimeni nu i-o dadea (nu ca nu facea, dar era intr-un loc unde nu se inghesuia nimeni).
2. Maica-mea a primit despagubire de la ANRP pentru tot ce a pierdut in Basarabia o suma care este cel mult jumate din pretul minim de ''targ''; plus ca nu mai mentionez magariile facute cu transele de despagubiri, impartirea pe ani, etc.....a primit in 2009 40% din suma pe loc si suntem in 2016 si inca nu a primit complet ceilalti 60%; conform noii legi o sa-i primeasca in 2018 (ultima transa). Deci 10 ani, timp in care poti sa fi mort de mult......ceea ce este valabil in cazul meu; D-zeu s-o ierte.

Edited by althea, 09 November 2016 - 13:04.
3.d


#22
cdsoft

cdsoft

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 03.11.2016
De ce sa nu recunoastem ca despagubirile din Basarabia au fost o mizerie, nu trebuia sa existe asa ceva de la inceput.
Ca de altfel multe alte despagubiri istorice, care s-au acordat in cel mai dubios mod (in sensul ca s-au acordat pe acte incomplete, inventate, false, etc) si in unele cazuri s-au retrocedat chiar si proprietati ce fusesera instrainate (vandute) in prealabil de catre inaintasi...
Sunt exemple cu sutele numai daca dai o cautare pe Google, si acolo apar doar o mica parte, cele la care inevitabil au fost sub atentia publicului.
Dar sunt mult mai multe in care nu au fost implicate persoane publice sau retrocedari care au afectat multe parti, in sensul ca s-au retrocedat direct in bani sau proprietati neocupate (si deci nu au existat parti care sa conteste revendicarile). Pana si primul om al tarii, presedintele Iohanis e un astfel de caz, daca in acea cladire nu locuiau acei oameni acolo si nu contestau retrocedarea nu se sesiza absolut nimeni ca acea retrocedare a fost efectuata in totalitate pe acte false.
Asta cu retrocedarile a fost una din mega tepele date la stat dupa 1989, cam la acelasi nivel cu privatizarile pe 2 lei.

Dar ca sa revin la bogatiile tezaur din subsol, intradevar procedura e greoaie si dureaza mult pana sa obtii acea parte la care ai dreptul in mod legal, si sa nu fii surprins sa constati ca multe din astea nu sunt supraevaluate, pentru ca nu exista interes sa se faca asa ceva inca.

#23
leonardusius

leonardusius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 12.10.2009
Ai perfecta dreptate. Eu mai adaug la magariile si furaciunile enumerate si alea cand adevaratii beneficiari ai retrocedarilor si-au vandut pe nimic drepturile la tot soiul de banditi pe mai nimic pentru ca nu mai aveau timp sa se lupte in instante sau sa astepte procedurile legislative/guvernamentale......cat priveste despagubirile din Basarabia, s-au facut la tepe si tunuri aici de nici nu cred ca vreodata o sa se afle valoarea adevarata a fraudelor......scandalul de la ANRP a fost extrem de mediatizat cand un smecher a luat la supraevaluare zeci de milioane de la stat pe proprietati care nu valorau nici a zezea parte. In cazul mamei mele, am avut un noroc fenomenal cu bunica: cand s-a refugiat, a luat absolut toate actele originale de proprietate pe care le avea (mosteniri, testamente, etc) si le-a pastrat pot sa spun cu sfintenie......mai ales ca era sotie de jandarm de plasa. A pastrat pana si ordinul de serviciu in care se mentiona transferul bunicului in Regat, cu localitate si data si stampila si semnaturi, etc.....avea un dosar plin de hartii oficiale, inclusiv fotografii cu imobilele in chestiune). Chestiile astea am crezut ca vor ajuta enorm sa poata obtine repede solutionarea dosarului dar ...vax........Desi a fost printre foarte putinii care inca mai puteau dovedi cu acte in regula (fara sa foloseasca smecheria aia mentionata de tine cu adusul martorilor......care intr-adevar a fost o catastrofa in lege) n-a primit nimic nici dupa 8 ani. A fost in audienta la ANRP de cel putin 3 ori (batrana, bolnava, 800km dus-intors), a trimis zeci si zeci de scrisori recomandate, a dat sute de telefoane, etc..........a trebuit sa adauge zeci de alte acte la dosar dupa cum se modificau legile..............Abia in 2009 i-a fost aprobat si virata prima transa de 40%, suma care dupa cum spuneam e o gluma proasta. In schimb alti smecheri care nici n-aveau legatura cu basarabia au avut dosare rezolvate instant si supraevaluate de 10 ori. Astai Romania. Cand l-am dat jos pe nea Nicu, eu si generatia mea, nu am crezut nicio clipa ca o sa fie si mai rau de cum era.......


Chestia cu Iohannis e adevarata. Plus ca are suspiciuni extrem de serioase ca s-a ocupat cu traficul de copii/infieri in strainatate imediat dupa revolutie, sursa averii pe care n-o poate justifica.........dar daca e sponsorizat de Merkel, adica UE, n-avem ce face: ''vrei nu vrei, bea Grigore agiazma...!''. Si parerea mea este ca ceilalti sunt si mai rai.

Edited by althea, 09 November 2016 - 13:05.
3.d - nu mai cita mesajele imediat anterioare!


#24
trustmygod

trustmygod

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 25.09.2006
Ca sa iti doneze detectorul de metale trebuie sa ai autorizatie de la serviciul investigatii criminale a inspectoratului judetean ce se elibereaza in 10 zile.  Vezi Ordonanta de guvern 43/2000 si Ordinul Nr. 251/409/2275/M 115 din 31 mai 2004.

#25
leonardusius

leonardusius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 12.10.2009
Si apropo, copiii butonand la telefon ma striga din camera:
A castigat Trump !!!!!!!!!!!!
Pentru mine nu-i o noutate ca ''Berlusconi'' castiga a 3 oara, ci faptul ca este o relevanta ca prostia este universala......Nu fac politica, nu ma intereseaza DELOC, dar cred ca in cazul asta Romania a belit ciocanul: - unirea cu Basarabia, geopolitica cu rusii, inclusiv pretul la gaze,  Deveselu',  etc..........

Edited by althea, 09 November 2016 - 13:06.
te citezi ?i pe tine?!


#26
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Detectorul de metale are regim special. El trebuie sa fie radiat de pe fostul proprietar si "inmatriculat" pe actualul. Totusi , cumparatorul trebuie sa depuna documentatia la directia patrimoniu a politiei resedintei de judet de care apartine , inainte de a cumpara sau primi de la altcineva detectorul  intrucat , este foarte posibil sa nu primesti autorizatia de detinere daca ai anumite probleme la cazier .

#27
leonardusius

leonardusius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 12.10.2009

View Posttrustmygod, on 09 noiembrie 2016 - 10:42, said:

Ca sa iti doneze detectorul de metale trebuie sa ai autorizatie de la serviciul investigatii criminale a inspectoratului judetean ce se elibereaza in 10 zile.  Vezi Ordonanta de guvern 43/2000 si Ordinul Nr. 251/409/2275/M 115 din 31 mai 2004.

Eu ? E prima data cand aud despre asa ceva . Ca sa ce ?  Eu inca nici nu-l am ..........

View PostJurasikMan, on 09 noiembrie 2016 - 10:51, said:

Detectorul de metale are regim special. El trebuie sa fie radiat de pe fostul proprietar si "inmatriculat" pe actualul. Totusi , cumparatorul trebuie sa depuna documentatia la directia patrimoniu a politiei resedintei de judet de care apartine , inainte de a cumpara sau primi de la altcineva detectorul  intrucat , este foarte posibil sa nu primesti autorizatia de detinere daca ai anumite probleme la cazier .

Curat murdar, coane....Sa zicem atunci ca-l cumpar direct din magazin........cu factura. Ce documentatie  anticipata ????

#28
trustmygod

trustmygod

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 25.09.2006
Ca sa il detii in mod legal. Altfel amenda intre 25000-70000 lei .

#29
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Regimul detinerii unui detector este destul de asemanator cu acela al detinerii unei arme de foc. Stiu ca suna aiurea dar asa stau lucrurile .

#30
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Un bun exemplu de tranzacţie cu detectoare de metale:
http://hunedoaralibe...-un-hunedorean/

#31
leonardusius

leonardusius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 12.10.2009

View PostMembruAnonim, on 09 noiembrie 2016 - 12:19, said:

Un bun exemplu de tranzacţie cu detectoare de metale:
http://hunedoaralibe...-un-hunedorean/

Edited by leonardusius, 09 November 2016 - 13:03.


#32
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009

View Postleonardusius, on 08 noiembrie 2016 - 19:11, said:

Fi bun si taci. Poate stiu mai bine.  
Nu știi. Și nici nu pare că ai vrea să știi, cobi1 ți-a pus linkcu ce ai avea de făcut dar tu ai de dezbătut alte chestii: cât de proaste-s legile, cine-ar trebui să le facă, cum se fac despăgubirile ANRP, Iohannis, Trump... și mai ești și agresiv cu cine își bate capul să te-ajute.
Ai terminat întrebările despre vânzarea legală a unui detector de metale? Ca să știm dacă mai lăsăm topicul deschis, că ai făcut varză din el.

#33
leonardusius

leonardusius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 12.10.2009

View PostJurasikMan, on 09 noiembrie 2016 - 10:55, said:

Regimul detinerii unui detector este destul de asemanator cu acela al detinerii unei arme de foc. Stiu ca suna aiurea dar asa stau lucrurile .

Edited by leonardusius, 09 November 2016 - 13:03.


#34
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
leonardusius, sfaturile au marele avantaj că pot fi ignorate. Dacă nu te interesează părerile noastre despre ceea ce intenţionezi să faci, de ce ai mai deschis discuţia? Sau dacă tot ai făcut-o, poţi să te prefaci interesat de răspunsuri şi să faci ce-ţi trece prin cap. Poate ajungi vedetă media ca personajul din articolul de mai sus.
Dacă e cazul, putem să căutăm ceva bilete de Anglia.

Edited by MembruAnonim, 09 November 2016 - 12:55.


#35
leonardusius

leonardusius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 12.10.2009

View Postalthea, on 09 noiembrie 2016 - 12:48, said:

Nu știi. Și nici nu pare că ai vrea să știi, cobi1 ți-a pus linkcu ce ai avea de făcut dar tu ai de dezbătut alte chestii: cât de proaste-s legile, cine-ar trebui să le facă, cum se fac despăgubirile ANRP, Iohannis, Trump... și mai ești și agresiv cu cine își bate capul să te-ajute.
Ai terminat întrebările despre vânzarea legală a unui detector de metale? Ca să știm dacă mai lăsăm topicul deschis, că ai făcut varză din el.

Stimabile, am sa sterg toate reply-urile mele care nu convin daca se poate (daca nu, rog insistent cu mari multumiri moderatorul sa le stearga). Sa nu mai existe discutii. Cat priveste intrebarile legate de achizitionarea unui detector de la o persoana care detine legal s-a reusit a se crea o mare ceata si ABSOLUT nimic clar si la obiect.

View Postleonardusius, on 08 noiembrie 2016 - 17:23, said:




#36
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009

View Postleonardusius, on 09 noiembrie 2016 - 13:05, said:

Cat priveste intrebarile legate de achizitionarea unui detector de la o persoana care detine legal s-a reusit a se crea o mare ceata si ABSOLUT nimic clar si la obiect.
Marea ceață tu ai creat-o cu devierile de la subiect. Ți s-a spus tot ce aveai nevoie, găsești informațiile dacă reiei topicul.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate