Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de spalat vase si grasimea

Campanie/Petitie - noua lege acce...

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 

Donatie detector metale

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
leonardusius

leonardusius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 12.10.2009
Va salut,

Doresc sa cumpar de la cineva un detector de metale dar nu pot sa ma deplasez 600km sa facem declaratie notariala de donatie. Ce se poate face in acest caz ? Vanzatorul, care este si jurist, mi-a spus ca legile sunt foarte imprecise si depind de fiecare sectie de patrimoniu de judet in parte cum vad problema. Mi-a mai spus ca poate fi o alta solutie o declaratie notariala de a mi-l face cadou, ceea ce nu ar necesita prezenta mea.....dar nu e sigur si trebuie sa verifice. Dvs. ce spuneti ?

#2
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,429
  • Înscris: 10.08.2005
Cred ca trebuie sa intrebi pe juridic

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cumperi sau îţi donează? Dacă îl cumperi, de ce nu facţi act de vânzare-cumpărare?

#4
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

 leonardusius, on 08 noiembrie 2016 - 13:53, said:

... mi-a spus ca legile sunt foarte imprecise...
Asta-i opinia lui, proprie şi chiar personală...
Meri la serviciul Patrimoniu de la Poliţia de unde locuieşti şi discută cu domnii de acolo.
Îţi vor explicat absolut tot ce ai de făcut, tot ei îţi vor elibera şi autorizația de deținere.

#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,001
  • Înscris: 07.11.2006

 MembruAnonim, on 08 noiembrie 2016 - 14:42, said:

Cumperi sau îţi donează? Dacă îl cumperi, de ce nu facţi act de vânzare-cumpărare?

Nu cred ca acel detector se poate cumpara la liber,asa ca un kil de ridichi.

Auzi la el,juristu,cica legile sunt imprecise si depind de fiecare sectie de patrimoniu de judet in parte.
De parca la Sarmizegetusa Regia ar fi altcumva decat la Pietroasele,de exemplu.

#6
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
https://pratmin.word...-unui-detector/

#7
cdsoft

cdsoft

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 03.11.2016
E o idiotenie sa limitezi detinerea unui astfel de bun, care nu poate produce nici un prejudiciu.
Astia chiar isi imagineaza ca infractorii ce sapa dupa comori o sa se inregistreze cu aparatele si nu o sa foloseasca unele la negru, neinregistrate pe care sa le poata abandona in cazul in care sunt prinsi in zone interzise?

#8
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

 cdsoft, on 08 noiembrie 2016 - 15:01, said:

E o idiotenie sa limitezi detinerea unui astfel de bun, care nu poate produce nici un prejudiciu...
Zi-i tu zău cu limba scoasă, că-i aşa cum spui.
Vezi că nu mere...

Nu-i locul pentru a dezvolta, da' legea-i cât se poate de OK.

#9
leonardusius

leonardusius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 12.10.2009

 adisz, on 08 noiembrie 2016 - 14:51, said:

Nu cred ca acel detector se poate cumpara la liber,asa ca un kil de ridichi.

Auzi la el,juristu,cica legile sunt imprecise si depind de fiecare sectie de patrimoniu de judet in parte.
De parca la Sarmizegetusa Regia ar fi altcumva decat la Pietroasele,de exemplu.

Da, stimabile, are dreptate. Am sunat la Politie sectia patrimoniu si mi-au spus ca legea e foarte interpretabila (m-am convins dupa ce am citit si pe alte forumuri) si ca singura rezolvare e sa aduc toate actele care le am si detectorul si apoi o sa se consulte ei si ''se rezolva''. Exact asa. Mi-a vorbit frumos si intelegator. Si nu ne mai lua cu ''vrajeli oficiale'', ca toata lumea stie ce legi facute cu picioarele avem la noi....

 cdsoft, on 08 noiembrie 2016 - 15:01, said:

E o idiotenie sa limitezi detinerea unui astfel de bun, care nu poate produce nici un prejudiciu.
Astia chiar isi imagineaza ca infractorii ce sapa dupa comori o sa se inregistreze cu aparatele si nu o sa foloseasca unele la negru, neinregistrate pe care sa le poata abandona in cazul in care sunt prinsi in zone interzise?

Absolut corect. O tampenie de lege ca asta e arhetipala pentru ultimii 25 de ani.....Imi vine acum in minte ''balbaiala'' aia decadala cu armele cu aer comprimat: lege dupa lege, una anula, alta reinstala, adnotari, amendari, reamendari, etc......n-am invatat sa luam exemplu de la statele moderne UE unde legislatia are 50-60 de ani (usor)neschimbata.

Edited by leonardusius, 08 November 2016 - 17:17.


#10
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Mno, spune exact unde erau acei diletanți, poate reușim să te ajutăm.

#11
leonardusius

leonardusius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 12.10.2009

 scaiba, on 08 noiembrie 2016 - 15:09, said:

Zi-i tu zău cu limba scoasă, că-i aşa cum spui.
Vezi că nu mere...

Nu-i locul pentru a dezvolta, da' legea-i cât se poate de OK.

Nu mai fa pe Gica Contra, toate canalele mass media au ridicat problema asta: legi proate facute pe ''genunchi'' si ''aprobate'' conform ''indicatiilor'' de partid. Vrei sa-ti dau exemple ? Nu mai vorbesc de continuarea.....adica delimitarea zonelor RAN in care nu ai acces cu detectorul; acolo ambiguitatile devin totale. Se vorbeste de 2km (parca) in oras si 3 inafara; asta devreme ce nici-un sit arheologic nu are nicio ridicare topo GPS ca sa sti sa nu intri unde nu trebuie.......sa nu vorbesc ca daca iau spre exemplu siturile mentionate (lacunar) in RAN in zona mea (raza 5km), nu exista nicio descriere, nicio atentionare, etc. Ba mai mult, din pura initiativa am incercat sa deduc unde ar veni un astfel de sit la 1km de locuinta mea despre care nu stia nimeni nimic si am aflat in cele din urma ca acolo a fost cedat locul de Primarie cu destinatia CIMITIR !!!!!! Intr-adevar acum este acolo cimitir. Vai s-amar....

#12
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Stimabile, nu fac pe nimeni.
Adică mai fac, da' numai când o cer unii insistent...

Mă iartă că ţi-am răspuns, și totodată acceptă că nu ai nici cea mai mică idee despre ce vorbești.
Dacă ai avea cea mai mică idee despre sumele plătite de noi toți pentru recuperarea măcar parțială a bucățelelor de istorie, n-ai mai vorbi astfel...

#13
cristi_71

cristi_71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 07.07.2008
De ce ar trebui sa dau eu statului un bun gasit in pamant, mai ales daca e gasit pe terenul meu?

#14
cdsoft

cdsoft

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 03.11.2016
Pentru ca statul cand s-a infiintat a decretat ca orice se gaseste in pamant e proprietatea lui, iar detinatorul pamantului nu are dreptul decat la ce este deasupra pamantului, dar si acolo cu niste restrictii :D

Practic tu nu detii pamantul, doar ai drept de folosinta :D

#15
leonardusius

leonardusius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 12.10.2009

 scaiba, on 08 noiembrie 2016 - 17:42, said:

Stimabile, nu fac pe nimeni.
Adică mai fac, da' numai când o cer unii insistent...

Mă iartă că ţi-am răspuns, și totodată acceptă că nu ai nici cea mai mică idee despre ce vorbești.
Dacă ai avea cea mai mică idee despre sumele plătite de noi toți pentru recuperarea măcar parțială a bucățelelor de istorie, n-ai mai vorbi astfel...

Fi bun si taci. Poate stiu mai bine. In plus, legea n-a diminuat cu nimic infractionalitatea de domeniu....cine vrea sa fure nu-si inregistreaza veci scula. Punct. E la mintea cocosului.

 cdsoft, on 08 noiembrie 2016 - 18:56, said:

Pentru ca statul cand s-a infiintat a decretat ca orice se gaseste in pamant e proprietatea lui, iar detinatorul pamantului nu are dreptul decat la ce este deasupra pamantului, dar si acolo cu niste restrictii Posted Image

Practic tu nu detii pamantul, doar ai drept de folosinta Posted Image

Incorect. Asta a fost pe vremea lu' nea Nicu. Acum ai dreptul la tot ce este sub pamantul tau dar primeaza interesul public inaintea celui personal; ceea ce este corect dupa mine. Asa se intampla si cu autostrazile care trec pe parcela ta, spre exemplu. Statul trebuie sa te despagubeasca la pretul pietei.....

#16
cdsoft

cdsoft

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 03.11.2016
Asa e, e ca si cum te-ai astepta ca asasinii si interlopii ce pot presta servicii cu arme sa isi inregistreze armele conform legii :D
Cam cat de idiot sa fii sa crezi asa ceva? Si cam cat de idiot ar trebui sa fii sa iti inregistrezi arma daca tu planuiesti sa o folosesti pentru a comite infractiuni?

#17
cristi_71

cristi_71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 07.07.2008

 leonardusius, on 08 noiembrie 2016 - 19:11, said:

Acum ai dreptul la tot ce este sub pamantul tau dar primeaza interesul public inaintea celui personal;
Adica o mare mwie. In romania daca descopar pe terenul meu un zacamant de aur, diamante, petrol, gaze etc. vine statul, ma "despagubeste" si ma lasa fara ele.

#18
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
Se muta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate