Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ipoteza unui arc electric

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#37
Aditzu92

Aditzu92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 12.02.2013
In poza ta de pe net, intrarea in statie e in stanga pozei...iar trafo de masura nu se vad. Separatorul din dreapta este pus dupa intreruptorul de la Electroputere.
Trafo de masura sunt cele care monitorizeaza curentul si tensiunea de pe linie ca sa iti activeze protectiile.
Care e caderea de tensiune pe un arc electric ?

#38
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

View PostAditzu92, on 08 noiembrie 2016 - 14:42, said:

Offtopic: dle. Arg, in viata asta exista o singura energetica si incearca sa ramai la subiect.
Care este caderea de tensiune pe un arc electric ?

Daca vrei sa inveti cum se proiecteaza un intrerupator de 110kV incearca in scoala nu pe SP, mai ia o data la mana cursurile poate este unul care ti-a scapat.

#39
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,326
  • Înscris: 09.09.2006

View PostAditzu92, on 08 noiembrie 2016 - 14:47, said:

[...]Care e caderea de tensiune pe un arc electric ?
Care parte din răspunsul lui XON-XOF n-ai prins-o?
Caracteristicile arcului electric sunt fenomene tranzitorii extreme, nu are nimeni ce să-ți răspundă la întrebare. Practic, în fiecare moment arcul are alte caracteristici, atâta timp cât nu este întreținut voit (cazul cuptoarelor electrice).

#40
Aditzu92

Aditzu92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 12.02.2013
Am inteles ca este un fenomen tranzitoriu.
Dar stie cineva sa-mi explice pe scurt ce se intampla cu tensiunea si curentul in zona arcului ?
Ecuatiile matematice din spate trebuie sa aiba o explicatie mai simpla...
Stie cineva sa-mi zica pe scurt o astfel de explicatie. Eu unul nu stiu, si recunosc. Pe google am gasit explicatii complexe si pe langa subiect.

Edited by Aditzu92, 08 November 2016 - 15:03.


#41
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,326
  • Înscris: 09.09.2006

View Postarg, on 08 noiembrie 2016 - 12:07, said:

@buntzi
[...]Un soc de 200MW va decupla mai multe generatoare vom avea situatia din 10 mai 1977.
Va decupla fix un rahat. Este o probă normală care se face la punerea în funcțiune a oricărui grup energetic, aruncarea de sarcină (load rejection). Orice grup este (sau ar trebui să fie) proiectat încât să se oprească în siguranță la un defect în rețea care îi deschide întreruptorul de sarcină. Unele grupuri sunt proiectate să rămână sincronizate dar să reducă sarcina la consumul propriu - transformatorul derivație (house load operation). Protecțiile liniilor și barelor din substații sunt coordonate ca să se evite efectul de avalanșă. Chestia asta cu pică SEN când dă afară o mașină e semn de sistem aflat la limită sau exploatat prost, nu e caracteristică unui sistem cu suficientă rezervă și redundanță (pe care se presupune c-o ai când ai energie de exportat).

LE: @Aditzu92: găsești explicațiile așa tocmai pentru că fenomenul este foarte complex.
Din cauză că tensiunea peste arc este foarte mică, curentul trebuie să crească proporțional ca să încerce să mențină puterea. Mai aproximativ de atât nu mă pricep să spun. Poate altcineva...

Edited by buntzi, 08 November 2016 - 15:09.


#42
Aditzu92

Aditzu92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 12.02.2013
Si de unde apare pierderea mare de putere pe arc ? (caldura)
Arcul este precum o cale de curent (rezistenta mica)...Daca avem rezistenta mica si cadere mica de tensiune...de unde naiba apare atata caldura degajata ?...
Din cauza densitatii mari de curent pe o cale ingusta ?

#43
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
@buntzi
"Dorel" vegheaza.
http://www.digi24.ro...lectrica-524516
Cei care stiu meserie au pecat pe afara si aici au ramas cei care intreaba ce e cu arcu de 100 la 2000.

Edited by arg, 08 November 2016 - 15:23.


#44
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,326
  • Înscris: 09.09.2006

View PostAditzu92, on 08 noiembrie 2016 - 15:14, said:

Si de unde apare pierderea mare de putere pe arc ? (caldura)[...]Din cauza densitatii mari de curent pe o cale ingusta ?
Cam da. Plus că efectul termic e proporțional cu pătratul curentului. Când curentul prin arcul respectiv ajunge la mulți kA, efectul caloric e pe măsură.

View Postarg, on 08 noiembrie 2016 - 15:21, said:

@buntzi
"Dorel" vegheaza.[...]
În articol scrie că a fost o defecțiune pe parte de linii, nu o aruncare de sarcină a unui generator.

#45
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostAditzu92, on 08 noiembrie 2016 - 14:47, said:

In poza ta de pe net, intrarea in statie e in stanga pozei...iar trafo de masura nu se vad. Separatorul din dreapta este pus dupa intreruptorul de la Electroputere.
Trafo de masura sunt cele care monitorizeaza curentul si tensiunea de pe linie ca sa iti activeze protectiile.

Scuze, dar nu ma pricep la photoshop.
Attached File  image008.jpg   91.11K   17 downloads

Reductorii de tensiune sunt pentru controlul prezentei tensiunei.
Cei de curent se monteaza dupa trafo, deoarece caderea e pe secundar.

#46
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,326
  • Înscris: 09.09.2006
Posted Image Doamne ce primitiv arată sărăcuțele...
Când lumea folosește deja arcuri și vacuum pentru întreruptoare de înaltă tensiune, la noi tot cu MOP. Măcar întreruptorul pare cu SF6...

Edited by buntzi, 08 November 2016 - 15:37.


#47
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Tehnica din anii '70, ce pretentii poti sa ai? Posted Image
Si cu astea alimentam Romania si in zi de azi!

ps. buntzi, fa un drum pana la Portile de Fier. Posted Image

Edited by ericmario, 08 November 2016 - 15:42.


#48
Aditzu92

Aditzu92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 12.02.2013

View Postbuntzi, on 08 noiembrie 2016 - 15:35, said:

Posted Image Doamne ce primitiv arată sărăcuțele...
Când lumea folosește deja arcuri și vacuum pentru întreruptoare de înaltă tensiune, la noi tot cu MOP. Măcar întreruptorul pare cu SF6...

E intreruptor in ulei...de la Electroputere.
La moda sunt alea in SF6 cu 6 bari presiune (Siemens, Eximprod, ABB)
Cum adica efectul termic e direct proportional cu patratul curentului ?...la un curent de 2A am un efect termic de 4W ?...sau cum masor efectul termic ?

#49
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostAditzu92, on 08 noiembrie 2016 - 15:43, said:

E intreruptor in ulei...de la Electroputere.
La moda sunt alea in SF6 cu 6 bari presiune (Siemens, Eximprod, ABB)
Cum adica efectul termic e direct proportional cu patratul curentului ?...la un curent de 2A am un efect termic de 4W ?...sau cum masor efectul termic ?
Daca ai stii cat costa un intreruptor rapid de inalta tensiune....
Noi avem nevoie de "n" manevre pe schimb (cuptor electric intr-o otelarie), de cei de 110KV ai dreptate, sunt foarte rar folositi.
De asta inca avem intreruptori BBC. (daca nu cunosti initialele, intreaba-ma Posted Image )

Referitor la intrebarea ta, sunt ingineri care fac calculele astea (eu doar "pun in opera" ce-mi spun ei, sunt un simplu electrician).
Dar in ultimii ani s-a simplificat mult treaba. Avem aparate SEPAM, care inlocuiesc intregi celule cu relee de protectie.
De la curenti maximali, la curenti de scurt-circuit.
Dar fiecare instalatie e particulara, ma gandesc ca nu degeaba sunt si aia ingineri.
Tre' sa faca si ei ceva, macar 5% din an. (aici am fost rautacios)

Edited by ericmario, 08 November 2016 - 15:58.


#50
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,326
  • Înscris: 09.09.2006

View Postericmario, on 08 noiembrie 2016 - 15:36, said:

[...]ps. buntzi, fa un drum pana la Portile de Fier. Posted Image
Nu mă pricep la hidro, iar partea electrică (exceptând generatoarele) arată cam la fel indiferent cu ce învârți generatoarele alea. Turbină cu aburi, cu gaze, chinezi cu pedale, negri cu vâsle, etc...

View PostAditzu92, on 08 noiembrie 2016 - 15:43, said:

E intreruptor in ulei...de la Electroputere.
La moda sunt alea in SF6 cu 6 bari presiune (Siemens, Eximprod, ABB)
Cum adica efectul termic e direct proportional cu patratul curentului ?...la un curent de 2A am un efect termic de 4W ?...sau cum masor efectul termic ?
Nu mai știu ce presiune vor în camera de stingere întreruptoarele, dar am găsit că OCO cycle release la 3.8 bar, deci probabil 6 - 7 bar ar fi presiunea normală. Nu mai sunt la modă SF6, ultima șopârlă sunt întreruptoarele în vid.
Acuma nu știu ce să mai răspund...Întrebările tale mi se par nițel ciudate pentru un inginer electric. Pe la cursul ăla de Aparate Electrice nu v-a povestit nimic despre arcul electric?

Edited by buntzi, 08 November 2016 - 16:03.


#51
Aditzu92

Aditzu92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 12.02.2013
Bun, eu am terminat electronica...
Sunt reprofilat pe energetica, pentru ca imi place...incerc sa aflu cat pot de multe de unul singur.
Sunt la inceput...recunosc ca am destule lipsuri...dar poate recuperez. Ma poti ajuta cu un raspuns la ce am intrebat ?

Edited by Aditzu92, 08 November 2016 - 16:04.


#52
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postbuntzi, on 08 noiembrie 2016 - 15:59, said:

Nu mă pricep la hidro....
Nici eu, dar curentul nu are habar cum e produs.( ca e hidro, nuclearo, termo, foto, eolian)
Eu nici macar nu sunt producator, ci consumator. Bine, nu eu... intelegi ideea.

Edited by ericmario, 08 November 2016 - 16:12.


#53
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

View PostAditzu92, on 08 noiembrie 2016 - 16:02, said:

Bun, eu am terminat electronica...
Sunt reprofilat pe energetica, pentru ca imi place...incerc sa aflu cat pot de multe de unul singur.
Sunt la inceput...recunosc ca am destule lipsuri...dar poate recuperez. Ma poti ajuta cu un raspuns la ce am intrebat ?

Iar cartile de electrotehica la citit, cu toata bunavointa sunt tone de informatie care iti lipseste si care nu pot fi explicate aici.

Edited by arg, 08 November 2016 - 16:11.


#54
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostAditzu92, on 08 noiembrie 2016 - 16:02, said:

Bun, eu am terminat electronica...
Sunt reprofilat pe energetica, pentru ca imi place...incerc sa aflu cat pot de multe de unul singur.
Sunt la inceput...recunosc ca am destule lipsuri...dar poate recuperez. Ma poti ajuta cu un raspuns la ce am intrebat ?
Te-ai replofilat bine, pentru ca e si banoasa, daca vrei.
Sincer, pe mine ma depasesc calculele astea, nu m-au interesat niciodata.
In schimb incerc sa ajut atat cat pot.

S-ar putea ca undeva in cursurile pe care le-ai "scapat" sa se fi explicat si ceea ce cauti tu acum?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate