Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Sunt polițiștii îndreptățiți să te legitimeze când coboară dintr-o mașină civilă?

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
alexx8

alexx8

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.11.2016
Buna seara , am avut si eu o mica problema in aceasta seara, si am decis sa intreb aici , poate ma puteti lamuri...eram cu prietena mea in masina , masina era parcata in fata unor porti..nu incurca traficul sau ceva..era pe un drum mai retras pe la ora 12-1 noaptea, si ne vedeam si noi de ale noastre...masina are geamurile foliate pe spate..si in fata erau aburite...ceea ce impiedica vizibilitatea ...la un moment dat ...opreste in spatele masinii mele o masina...civila, din care coboara doi politisti cu uniformele pe ei ( fara sapca) si cu o lanterna...si incep sa se uite la masina...se apropie si incearca sa vada inauntru ...la un moment dat , si.au dat seama ca suntem inauntru...si ne.au zis sa coboram...am iesit eu afara , si mi.au cerut buletinul...mi.au zis ca amenda este intre 200-1000 lei pt asa ceva ...i.au cerut si buletinul fetei...si au scria datele de pe buletine intr.un carnet de.al lor...ne.a zis ca de data asta primi doar un avertisment verbal ... Ceea ce vroiam sa va intreb este daca au dreptul sa faca asta , sa.mi ceara sa ma legitimez si sa imi dea amenda ( nu a fost cazul) , avand in vedere ca au coborat dintr.o masina civila...nu s.au legitimat sau ceva, si nici nu aveau uniforma completa? ...multumesc

#2
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Erau doar curiosi..

#3
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Vrei sa mai faci cateva clone sa ne expui naratiunile scrise la ceas de seara despre politisti?

#4
alexx8

alexx8

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.11.2016
Karogs , la o intrebare ...nu se raspunde cu o intrebare...daca nu stii, mai bine te abtii din a comenta inutil.

#5
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Era normal sa se legitimeze e adevarat . In rest puteau sa fie si cu bicicleta .
Au voie sa te legitimeze in orice conditii daca sunt in exercitiul functiunii . Si nu-ti fa griji ca nu au plecat de langa neveste din liber ca da patriotismul afara din ei . Cel mult ii pot chema sefii sa sprijine anumite actiuni neprevazute .

Un lucru care multi nu il pricep e ca actele nu sunt proprietatea ta , ele iti confirma doar identitatea si de aia esti obligat sa le prezinti .

#6
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
aici imi permit sa te contrazic! :)
actele nu-ti sunt date in custodie!!! le platesti... sunt ale tale!

#7
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Nu masina din care coboara le da dreptul sa te legitimeze, ci statutul de politist.

#8
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

View PostNero-d, on 08 noiembrie 2016 - 05:29, said:

aici imi permit sa te contrazic! Posted Image
actele nu-ti sunt date in custodie!!! le platesti... sunt ale tale!
De fapt platesti eliberarea lor.

#9
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Postunucelalalt, on 08 noiembrie 2016 - 02:31, said:

Era normal sa se legitimeze e adevarat . In rest puteau sa fie si cu bicicleta .
Au voie sa te legitimeze in orice conditii daca sunt in exercitiul functiunii . Si nu-ti fa griji ca nu au plecat de langa neveste din liber ca da patriotismul afara din ei . Cel mult ii pot chema sefii sa sprijine anumite actiuni neprevazute .

Un lucru care multi nu il pricep e ca actele nu sunt proprietatea ta , ele iti confirma doar identitatea si de aia esti obligat sa le prezinti .


O dam in SF acum, nimic nu e in proprietatea noastra, nici noi macar, suntem doar niste vase, ca in Matrix......te legitimeaza, dar este obligat sa se prezinte, si sa prezinte, nume prenume, functia,

#10
ady69

ady69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 642
  • Înscris: 05.11.2005
pai puteai si tu la randul tau sa legitimezi politistul nume sectie si grad eventual sa iti arate si seria legitimatiei ca sa o notezi pt eventuala contestatie la amenda

#11
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Au dreptul pentru ca sunt unii la furat, care supravegheaza porti, intrari, etc. sau care fac trafic de droguri... In privinta contraventiei, nu stiu ce sa zic - unde v-au incadrat - "tentativa de sex in locuri publice", sau ce?

Edited by rosix, 08 November 2016 - 07:24.


#12
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011
Dar nu inteleg pana la urma de ce ti-au dat avertisment verbal(era posibila si amenda din cate spui)....ca erai intr-un moment intim cu prietena ta?ca doar erai in masina personala,nicidecum in parc sau in metrou.
Dupa ce v-au legitimat pe amandoi au dedus ca ea ar fi minora sau ce?

#13
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,931
  • Înscris: 11.07.2016
Strict la intrebarea din titlul topicului:
Da, politistul (daca se identifica ca atare) te poate legitima si daca coboara din OZN.
Dar trebuie sa se identifice ca politist, ceva de genu: buna seara, sunt agentul cutare de la politia  cutare,, va rog sa prezentati actele.(si iti arata insigna sau legitimatia lui).
Daca este in uniforma, trebuie sa scrie pe uniforma numele, gradul.

Edited by Malus_Dacus, 08 November 2016 - 07:37.


#14
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Eu unul nu cred ca era masina civila. Era masina de politie fara insemne. Sunt destule. Adica nu patrula cu masina lui personala, era masina de serviciu. E mai usor sa prinda contravenientii asupra faptului daca nu sar ei in ochi. Eu cred ca au oprit deoarece li se parea ceva suspect ori la masina ori la felul si locul in care era parcata. E de bine, isi faceau datoria. Daca maine vine ala de la curtea la care ati parcat voi in fata si reclama o spargere ghici pe cine vor chema la audieri?  Asta e motivul real al legitimarii. Eu eram pieton la 1 noapta si m-au legitimat. In caz ca se intampla ceva in zona la ora respectiva te cheama, nu neaparat ca suspect dar poate ai vazut ceva ce lor le-a scapat.

Edited by PoeOvidiu, 08 November 2016 - 07:42.


#15
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Orice om devine suspicios cand vede o masina oprita cum se clatina ritmic si geme.

#16
TheRipper0607

TheRipper0607

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 649
  • Înscris: 14.11.2015
au dreptul, mai ales ca au banuit bine, voi faceati ceva ilegal.
Se numeste "preventie"

#17
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,012
  • Înscris: 09.12.2015

View Postalexx8, on 08 noiembrie 2016 - 02:23, said:

Karogs , la o intrebare ...nu se raspunde cu o intrebare...daca nu stii, mai bine te abtii din a comenta inutil.
După ce nici nu cunoști legile în vigoare, faci sex în mașină în locuri publice pe timp de noapte și apoi te burzuluiești în fața organelor de ordine publică :signher: mai ai și tupeul de a comenta față de userii cu vechi state de serviciu pe forumul softpedia, 'mneata nu ai nici un pic de bun simț și nici o urmă de bună creștere/bune maniere

#18
cris_ncs

cris_ncs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 12.01.2007
O tara de sensibili am ajuns,oameni sint ofensati ca ii legitimeaza politia !

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate