Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Back-up fisiere hosting

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Mikyx

Mikyx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 27.02.2012
Buna seara,
Rog un sfat.
Am un hosting de la Hostgator, unde imi tin siteurile, insa nu prea le am cu partea tehnica.
Recent, logandu-ma am observat o alerta precum ca nu se poate realiza back-up-ul fisierelor. Astez si poza. Apoi pagina respectiva ma conduce catre un cloud back-up-ul cu niste abonamente la ei. Intrebarea mea este, acel cloud back-up ce avantaje imi ofera, ceva spatiu mai mult sau in ce consta (in afara ca e "cloud"?
Va multumesc anticipat pentru sfaturi.

Attached Files



#2
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
Nu-s familiar cu interfata Hostgator, dar probabil nu ai suficient spatiu pe disc pentru backup. Siteurile tale sunt oricum in romana si ai putea trece la un host de aici cu performante si specificatii mai bune.
Un plan de backup se face stergand backupurile vechi, dar hostgator... cine stie ce se intampla la ei, sunt genul de firma care incearca sa stoarca bani de la om prin toate metodele posibile.

#3
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
Pai isi si zice: Backup failed; reason: INODE usage. Inode fiind fisierele. Orice fisier (mail, script, poza) se contorizeaza la inode usage.

#4
bind

bind

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 02.10.2016
Posibil ca alerta sa fie falsa  ca sa te oblige sa iei abonament la ei.

#5
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 08.01.2008
Spatiu este suficient, din acea alerta eu inteleg ca s-a depasit numarul maxim de fisiere (100000). Adica nu conteaza cat spatiu ai, important este sa te incadrezi in acel numar de fisiere.

#6
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Sterge cateva mii de mailuri vechi si totul se rezolva de la sine.

#7
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 08.02.2011
Nu cred ca foloseste vreun cont de email, asa rezulta din imaginea aia. Oricum pentru 20 de $ pe an nu mai ai restrictie la numarul de fisiere si probabil pe alt server, dar spatiul e de doar 1 GB.   Astia cu 20 GB de acum sunt gratis ?

#8
motanu_mic

motanu_mic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 16.12.2013
de ce nu lucrezi cu o firma de hosting din romania? recomand mxhost si hostvision si cand ai probleme de genul doar trimiti tichet si in maxim 10-20 minute ti se raspunde

#9
Mikyx

Mikyx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 27.02.2012

View Postmodoran, on 08 noiembrie 2016 - 05:33, said:

Nu cred ca foloseste vreun cont de email, asa rezulta din imaginea aia. Oricum pentru 20 de $ pe an nu mai ai restrictie la numarul de fisiere si probabil pe alt server, dar spatiul e de doar 1 GB.   Astia cu 20 GB de acum sunt gratis ?
Pai platesc doar hostingul lunar, cam 80 lei. Dar mai am si alte siteuri, ca daca as plati cate 10 lei minim/site la un hosting romanesc tot acolo as ajunge.
rickysyv - nu am mailuri vechi in email incerc sa pastrez cat mai putine. Ma intreb oare daca se poate cumva elibera spatiul de la back-up? Ce s-ar putea intampla in cel mai rau caz?
Oricum la INODE usage, undeva mai jos e o bara si e doar pe jumate plina, cred ca se refera la faptul ca am depasit numarul maxim de fisiere.

#10
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,815
  • Înscris: 07.08.2008
Cu 80lei/luna iti iei un vps destul de bun si nu mai ai probleme din astea, doar ca trebuie sa inveti sa il admnistrezi... sau iei ceva cont shared mai premium, pana in 17euro(80lei) si poti avea si back-up zilnic care nu ocupa din spatiul alocat, de ex. cum au cei de la MxHost.

Din pacate, asta e unul din dezavantajele de a lua pachet de gazduire cu totul "nelimitat", sunt multe conditii care cu siguranta te vor deranja pe viitor.

#11
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
Eram sigur ca te usca aia de bani. De $20 iei host foarte performant in Ro si mai ramai si cu bani.
N-as zice sa te bagi pe VPS, ca acolo e de lucru, si oricum nu cred ca ai siteuri asa solicitante.

#12
Mikyx

Mikyx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 27.02.2012

View PostMizu, on 08 noiembrie 2016 - 12:37, said:

Eram sigur ca te usca aia de bani. De $20 iei host foarte performant in Ro si mai ramai si cu bani.
N-as zice sa te bagi pe VPS, ca acolo e de lucru, si oricum nu cred ca ai siteuri asa solicitante.
Am un soft recent achizitionat si gazduit pe server si banuiesc ca ala imi mananca spatiul... pana acum era totul in regula.. Dar o sa incerc sa ma mai documentez...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate