Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Accident porc mistret...

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
Andrewvasiliev92

Andrewvasiliev92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 11.07.2016
Deci, duminica dupa inserat, in jurul orei 6, in drum spre Vaslui la iesirea din Stefan cel Mare una bucata porc mistret de ziceai cai vitel zup imi "taie" calea si desi nu aveam mai mult de 60 km/h nu am putut evita contactul si am aruncat purcelul K.O. in sant, iar masina destul de sifonata. Ingrozit de moarte ca nu am stiut peste ce am dat, totul sa intamplat asa repede dupa intalnirea cu un nene ce a uitat sa schimbe faza lunga la iesire din curba, am tras masina pe dreapta dupa impact, am incercat sa zaresc peste ce am dat, dar fara succes, am sunat 112 in cam jumate de ora a venit nenea politai, cea mai lunga jumate de ora din viata mea ca nu stiam peste ce dadusem, era intuneric, santul destul de adanc fara nici o lumina mia fost frica sa ma apropii de victima pana au costatat organele ca e vorba de un porc mistret. Miau dat dovada pentru daunele masinii si mau sfatuit sa dau in judecata ocolul silvic pentru despagubiri necesare reparari autovehiculului.

A mai fost cineva in situatia asta, sau cunoasteti cazuri? Care ar fi procedurile corecte de urmat?

Scuze pentru povestea siropoasa, dar miar fi utile cateva sfaturi.

#2
sstelian

sstelian

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 208
  • Înscris: 09.06.2016
macar ai taiat si tu o bucata din el? nu de alta dar..vine craciunul ...

#3
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,608
  • Înscris: 16.08.2010
A patit varul meu o chestie de-asta. A zis politaiul "sunt sigur ca mistretul nu avea asigurare... da' nu poti sa-l iei acasa, vin cei de la AGVPS sa-l ia."
Bine bre! Exista o lege care protejeaza anumite specii dar porcul e mort, ce sa mai protejezi? Si cum porcul nu avea asigurare si masina era distrusa(porcul avea 120 kg) nu se poate face o compensare? Nu bre, ca exista o lege data de 'dormitorii' nostri din parlament si trebuie sa manance si porcii de la asociatie, nu? Daca 'ezista o esplicatie' rog pe cel care o are s-o puna aici.

#4
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Vezi pe la astia -
http://www.fpvs.ro/

#5
andrei_221

andrei_221

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,773
  • Înscris: 22.12.2006
poti da in judecata asociatia de vanatoare ca nu a semnalizat in acel loc cu indicatorul... Multi au castigat aceste tipuri de procese...
Attached File  indicator-rutier-atentie-animale.jpg   164.51K   47 downloads

Edited by andrei_221, 07 November 2016 - 21:00.


#6
Andrewvasiliev92

Andrewvasiliev92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 11.07.2016
Ba chiar am stat jumate de ora fara sa stiu peste ce am dat, si multumesc pentr atentionarile la greselile de ortografie, oricum eram constient de ele.

Porcul a fost ridicat de ocolul silvic.

#7
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,688
  • Înscris: 21.08.2008
Exact acum 11 ani (masina nu avea 1000 de km) am lovit cu vreo 80-90km/h, noaptea pe la ora 22 la iesirea din Afumati spre Urziceni un ditamai porcul mistret. Noroc de casco... Inutil sa mai spun ca in PV s-a consemnat ca era vorba de caine, nici politistul nu m-a crezut pana cand nu i-am aratat urme de par (cret) in geamul spart al farului.
Si eu am primit fara exceptii replici ca mai sus referitor la interactiunea cu animalul.Posted Image

#8
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,915
  • Înscris: 01.01.2010
Stiti cum se simte cand accidentezi un proc mistret?! Ca-n zid, pe cuvant.

#9
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016
Nu dai in judecata ocolul silvic.

Pentru semnalizare nu sunt ei raspunzatori. Nici pentru gardurile contra animalelor.

Cred ca CNADR-ul e mai vinovat in chestia asta.
Sau cine e raspunzatoare pentru bucata aia de drum.

#10
Arm-Med

Arm-Med

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.11.2016

 Andrewvasiliev92, on 07 noiembrie 2016 - 20:13, said:

Deci, duminica dupa inserat, in jurul orei 6, in drum spre Vaslui la iesirea din Stefan cel Mare una bucata porc mistret de ziceai cai vitel zup imi "taie" calea si desi nu aveam mai mult de 60 km/h nu am putut evita contactul si am aruncat purcelul K.O. in sant, iar masina destul de sifonata. Ingrozit de moarte ca nu am stiut peste ce am dat, totul sa intamplat asa repede dupa intalnirea cu un nene ce a uitat sa schimbe faza lunga la iesire din curba, am tras masina pe dreapta dupa impact, am incercat sa zaresc peste ce am dat, dar fara succes, am sunat 112 in cam jumate de ora a venit nenea politai, cea mai lunga jumate de ora din viata mea ca nu stiam peste ce dadusem, era intuneric, santul destul de adanc fara nici o lumina mia fost frica sa ma apropii de victima pana au costatat organele ca e vorba de un porc mistret. Miau dat dovada pentru daunele masinii si mau sfatuit sa dau in judecata ocolul silvic pentru despagubiri necesare reparari autovehiculului.

A mai fost cineva in situatia asta, sau cunoasteti cazuri? Care ar fi procedurile corecte de urmat?

Scuze pentru povestea siropoasa, dar miar fi utile cateva sfaturi.
Pai si daca era o persoana ? Il lasai sa moara-n sant ? :dontgetit:

#11
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,367
  • Înscris: 06.02.2008

 unucelalalt, on 07 noiembrie 2016 - 20:42, said:

Vezi pe la astia -
http://www.fpvs.ro/
FPVS nu se ocupă cu așa ceva, ai fost ironic?

#12
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 Arm-Med, on 07 noiembrie 2016 - 22:13, said:

Pai si daca era o persoana ? Il lasai sa moara-n sant ? Posted Image
N-ai citit titlul, nu?

#13
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.12.2006

 Arm-Med, on 07 noiembrie 2016 - 22:13, said:

Pai si daca era o persoana ? Il lasai sa moara-n sant ? Posted Image

Presupun ca nu-si imagina ca e ori mistret, ori un om care fugea repede in 4 labe :D
Mistretul (si nu numai) ranit e foarte periculos, te omoara f usor.
Chiar si cu rani mortale, explozia de adrenalina ii da puteri mult peste ce iti poti imagina.

#14
Arm-Med

Arm-Med

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.11.2016

 ericmario, on 07 noiembrie 2016 - 22:30, said:

N-ai citit titlul, nu?
N-ai citit continutul nu ?

#15
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 Arm-Med, on 07 noiembrie 2016 - 22:36, said:

N-ai citit continutul nu ?
A explicat clar ca a lovit un mistret.
Pentru ce incerci sa deturnezi discutia cu inventii paranoice?
Nu te poti abtine de la flame?Posted Image

#16
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,864
  • Înscris: 25.01.2007
ai citit numai inceputul si sfarsitul?

Quote

Ingrozit de moarte ca nu am stiut peste ce am dat, totul sa intamplat asa repede dupa intalnirea cu un nene ce a uitat sa schimbe faza lunga la iesire din curba, am tras masina pe dreapta dupa impact, am incercat sa zaresc peste ce am dat, dar fara succes, am sunat 112 in cam jumate de ora a venit nenea politai, cea mai lunga jumate de ora din viata mea ca nu stiam peste ce dadusem, era intuneric, santul destul de adanc fara nici o lumina mia fost frica sa ma apropii de victima

daca era un om, crapa ala si de foame si de sete, nu numai de la rani.

#17
Andrewvasiliev92

Andrewvasiliev92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 11.07.2016
Ohh da mistretul nu murise cand a ajuns politia, era mai viu ca niciodata, doar ca nu se mai putea misca si nu scotea sunete.

Cum am zis, santul fiind adanc si neavand sursa de iluminare nu am indraznit sa ma apropii, pur si simplu se vedea o gramada mare si neagra si presupun ca daca era un om masina nu s-ar fi botit asa tare. Un om pe margina drumului il zaresti cat de cat, dar in cazul de fata animalul a sarit in fuga pur si simplu in fata masinii...

#18
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,367
  • Înscris: 06.02.2008
Administratorii fondului de vânătoare te salută! De la o friptură de mistreț :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate