Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Pareri Samsung 50KU6092 ?

- - - - -
  • Please log in to reply
270 replies to this topic

#1
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,042
  • Înscris: 22.05.2003
Pe eMag este 4200 lei, iar la Carrefour online 2300 lei.

Pare a fi un model dedicat pietei romanesti, ca Google raporteaza doar site-uri romanesti si spam.

Teoretic suna bine:
- 4k
- diagonala de 50 inch
- WIFI inclus


Stie cineva cu ce se mananca?

#2
Gran_Torino

Gran_Torino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 21.02.2009
Am citit pe topicul de achizitii tv ca este un tv recomandat.

Off topic legat de preturi.
Asta e "secretul" reducerilor de blacfraidei. Urca preturile până la cer înainte si "marea reducere" e un pret mai mare decât are pe tot parcursul anului. Emagul este un magazin pe care îl prefer ca si mod de profesionalism, dar mizeriile de genul asta cu păcăleală de bf (care o fac toate magazinele de electronice) arata ce mizerie e pe piata românească cu asa-zisele reduceri inexistente de blaicfraidei.


#3
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006

View PostGran_Torino, on 07 noiembrie 2016 - 18:32, said:

arata ce mizerie e pe piata românească cu asa-zisele reduceri inexistente de blaicfraidei.

Tu crezi că schema asta de marketing s-a inventat la noi?
Cine a ieșit pe afară știe că și dincolo e exact la fel. Du-te în MediaMarkt sau Saturn înainte de Black Friday să vezi cum e.

#4
Gran_Torino

Gran_Torino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 21.02.2009
Andi
daca vorbeai cu cineva care chiar nu a iesit din tara, mai mergea.
Evenimentul este inventat la ei, procedura este romaneasca (mutarea datei cand vor ei,  weekenduri si saptamani intregi de blaicfreidei, reduceri inexistente).
Am achizitionat de Black friday (amazon, etc) din extern produse care aveau reducere in medie 15-25% din pretul cel mai scazut al produsul respectiv.

Edited by Gran_Torino, 07 November 2016 - 18:54.


#5
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016
Apare pe site-ul Samsung in romana, deci e comecializat oficial la noi. Modelul de baza e 50KU6000. La altex e ~2500 lei, pretul corect pt. un 4K low-end cu panel cu refresh real de 50Hz.

La peste 4000 lei (cum e pretul la emag) mai bine urmaresti reducerile la un model din gama KS http://www.emag.ro/t...h/pd/D4CHJ3BBM/

#6
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006

View PostGran_Torino, on 07 noiembrie 2016 - 18:52, said:

Andi
daca vorbeai cu cineva care chiar nu a iesit din tara, mai mergea.
Evenimentul este inventat la ei, procedura este romaneasca (mutarea datei cand vor ei,  weekenduri si saptamani intregi de blaicfreidei, reduceri inexistente).
Am achizitionat de Black friday (amazon, etc) din extern produse care aveau reducere in medie 15-25% din pretul cel mai scazut al produsul respectiv.

Și eu am ieșit de suficiente ori ca să știu că nu merită să cumperi electronice de dincolo, la noi prețurile sunt mult mai ok. Cu toate reducerile lor de Black Friday, tot nu coboară prețurile cum coboară la noi. M-am nimerit de câteva ori chiar de Black Friday în Saturn sau MediaMarkt și mă cam dezumflam, verificam pe tel să văd care-s prețurile prin Altex sau emag și erau mai bune. Nu mai zic de garanție și retur.
Și oricum, nu văd nimic în neregulă cu mutarea datei sau cu prelungirea perioadei. Din partea mea, poate să fie tot anul Posted Image
Apropos, nu cred că acest Samsung de care vorbește ADM, poate fi găsit la 500 de euro dincolo, cât e acum la Carrefour.
Cred că e unul și același model cu UE50KU6079 la nemți.

Edited by Andi Pavel, 07 November 2016 - 19:16.


#7
Gran_Torino

Gran_Torino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 21.02.2009

View PostAndi Pavel, on 07 noiembrie 2016 - 19:03, said:

Apropos, nu cred că acest Samsung de care vorbește ADM, poate fi găsit la 500 de euro dincolo, cât e acum la Carrefour.
aici sunt de acord cu tine, cu urmatoarea mentiune.
Hai sa facem un test cu screenshot-uri la pret azi la pretul din Carrefour cat si de la emag (tot de azi) si apoi de blaicfreidei la emag, evomag, etc la acelasi produs, cu marea reducere care NU se va apropia macar de pretul oferit azi de Carrefour.
Sa aratam marea pacaleala a magazinelor emag and co de bleicfreidei:
Data stelara 7 Noiembrie 2016 (non bleicfreidei):
pret Televizor LED Smart Samsung, 125 cm, 50KU6092, 4K Ultra HD
Emag=4.299,90 Lei
Attached File  pret emag 7 noiembrie 2016.jpg   220.83K   110 downloads
Carrefour=2.299,90 lei ( reducere de la 3.499,90 lei)
Attached File  pret Carrefour Blackfriday tot 7 noiembrie 2016.jpg   225.36K   112 downloads
inca un element de comparatie-compari.ro 3.499,90-3.699,90 ron
Attached File  pret compari-ro7 noiembrie 2016.jpg   177.77K   103 downloads
Ce vreau eu sa spun este ca magazine precum Carrefour care nu au ca principal obiect de activitate vanzarea de electrocasnice au reduceri mai bune la anumite produse electronice decat magazinele specializate in electrponice cu toate blaicfreiderule lor!
Adaugam in ziua de 18 noiembrie reducerea imensa pe care o va aplica emag, sa vedem de curiozitate daca va ajunge la cati lei fata de cat e acum in non-bleicfreidei.

L.E.
20 octombrie 2016 pret altex: 2.499 ron
http://forum.softped...2#entry20031603
Attached File  pret altex 20 Octombrie 2016.jpg   190.05K   94 downloads
7 Noiembrie 2016 Altex (in plin Blaicfreidei) 2.499 ron
Attached File  pret altex 7 noiembrie 2016-Black friday.jpg   113.43K   87 downloads

Edited by Gran_Torino, 07 November 2016 - 19:42.


#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
In ziua de azi nu se mai poate aprecia un produs electrocasnic dupa marca si model.
Singura posibilitate pentru a sti cu siguranta ceva , este prin verificarea codului de service, daca ai acces la baza de date a producatorului.

Exista sansa ca sa fie diferente intre produsul vandut de eamg si cel vandut de carrefour.

Edited by pasilla, 07 November 2016 - 19:25.


#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Confirm ce zice Andi Pavel despre magazinele alea din germania si austria.

La carrefour e cel mai bun pret. Daca ti-l doresti, nu cred ca il vei gasi mai ieftin... Daca la emag va fi vreodata la acel pret, recomand emag. Numai cine a avut probleme cu produsele stie ca emag e suerok.

#10
A-d-r-i-a-n

A-d-r-i-a-n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.09.2014
Pe 3 noiembrie era 3500 ala de pe emag.

#11
Gran_Torino

Gran_Torino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 21.02.2009

View PostAndi Pavel, on 07 noiembrie 2016 - 19:03, said:

Și eu am ieșit de suficiente ori ca să știu că nu merită să cumperi electronice de dincolo, la noi prețurile sunt mult mai ok. Cu toate reducerile lor de Black Friday, tot nu coboară prețurile cum coboară la noi. M-am nimerit de câteva ori chiar de Black Friday în Saturn sau MediaMarkt și mă cam dezumflam, verificam pe tel să văd care-s prețurile prin Altex sau emag și erau mai bune. Nu mai zic de garanție și retur.
Eu cred ca nu ai fost in magazinele potrivite
best deals on Black Friday 2015

Quote

1. iPad Mini 2 for $199 – Wal-Mart
At Wal-Mart, you can pick up the 16GB iPad Mini 2 with Wi-Fi in space gray or silver for $199 (regularly $268-fara reducere).
pret in Romania aprox 298 Euro
https://www.price.ro...grey_892714.htm
Deci da, preturile la noi sunt mai bune Posted Image
2.

Quote

Xbox One 500GB console with "Gears of War" digital download for $299.99 (regularly $349.99-fara reducere).
pret emag azi 7 noiembrie 2016: aprox 372 dolari (1489 ron) la reducere chiar.
3. Consola Sony PlayStation 4, 500GB + Joc Uncharted

Quote

At GameStop, you can purchase the PlayStation 4 500GB "Uncharted" bundle for $299.99 (regularly $349.99 fara reducere).
pret emag in azi 7 noiembrie 2016: aprox 425 dolari (1700 ron)

Edited by Gran_Torino, 07 November 2016 - 19:56.


#12
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006
@Gran_Torino, poate nu vei găsi la Samung 50KU6092 cel mai mic preț la emag, dar vei găsi la alte modele cel mai mic preț.
Fluctuațiile astea de preț sunt perfect controlate, sunt concertate între magazine, în strânsă colaborare cu distribuitorul, în cazul de față distribuitorul Samsung pe România.
Schema pe care se merge e asta: magazinul X reduce prețul la un produs, iar un magazin concurent Y nu îl reduce sau chiar îl mărește. Și invers, magazinul Y reduce prețul la un produs, în timp ce magazinul X îl mărește la același produs.
Schema e copiată la indigo de dincolo.
De exemplu, acest Samsung e acum în jur de de 600 de euro la unele magazine din Germania, în timp ce la altele e aproape 900. De Black friday, va fi probabil 600 la cele la care acum e mai scump și mai scump la cele la care acum e mai ieftin.

#13
Gran_Torino

Gran_Torino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 21.02.2009
Raman la ideea de mai sus:

View PostGran_Torino, on 07 noiembrie 2016 - 18:52, said:

Evenimentul este inventat la ei, procedura este romaneasca (mutarea datei cand vor ei,  weekenduri si saptamani intregi de blaicfreidei, reduceri inexistente).
Am achizitionat de Black friday (amazon, etc) din extern produse care aveau reducere in medie 15-25% din pretul cel mai scazut al produsul respectiv.
Si in postarile ulterioare ti-am argumentat ca esti in oarece eroare ce si cum la ultimul blaic freidei la ei.

View PostAndi Pavel, on 07 noiembrie 2016 - 19:57, said:

@Gran_Torino, poate nu vei găsi la Samung 50KU6092 cel mai mic preț la emag, dar vei găsi la alte modele cel mai mic preț.
Te rog alege ce model vrei tu si il urmarim acum si atunci.
Eu doar intamplator am citit de modelul de mai sus si am propus sa facem un test.
Garantez ca NU se va intampla ce afirmi tu (ce am subliniat).

Edited by Gran_Torino, 07 November 2016 - 20:06.


#14
Gran_Torino

Gran_Torino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 21.02.2009
Un site interesant pentru comparatii.

#15
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Adevarul este ca , comertul mioritic e ma aparte ( chestie de mentalitate mioritica )
Insa mi-ati adus aminte de martie 2012 cand am cumparat plasma 3D Panasonic cu 2500 lei de la Altex si la alte magazine tot de profil ajungea si la 5300 lei , functionand si in prezent fara nici o reparatie
Singura "constanta" de atunci si pana in prezent fiind aceeasi mentalitate
Pacat ca nu se mai fabrica plasme erau mult mai calitative fata de ce exista in prezent

#16
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006

View PostGran_Torino, on 07 noiembrie 2016 - 19:55, said:

Eu cred ca nu ai fost in magazinele potrivite
best deals on Black Friday 2015

E drept că nu am fost în SUA. Eu vorbeam de zona noastră, de magazine similare din Europa. Nu înțeleg de ce-mi dai linkuri cu Wal-Mart și cele mai bune afaceri din SUA în 2015. :D
Mă rog, nu o mai lungesc, nu mi se pare un subiect suficient de interesant. Eu m-am lămurit demult cu prețurile din vestul Europei comparativ cu cele de la noi la electronice.

#17
cryyysis

cryyysis

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.11.2016
am cumparat acest tv de la mediagalaxy , cu putin mai mult ce-i drept dar sunt multumit de el ,nu stiu cat de bine o sa se comporte in jocuri , o sa achizitionez si un ps 4 pro destul de curand si o sa revin , sunt foarte curios daca o sa ma pot bucura de uhd hdr de la consola pe acest tv , in game mode bineinteles unde am inteles ca are un input lag destul de scazut , PS: asta a fost si unul din motivele pentru care l-am ales,in rest posturile hd se vad excelent , cele sd bine iar 4k arata incredibil pentru un tv la 2500 ron,despre sunet nu stiu ce sa spun, folosesc un sistem 5.1.Ca o concluzie,chiar il recomand si consider ca este un best buy avand in vedere pretul actual

Edited by cryyysis, 08 November 2016 - 11:19.


#18
adiv82

adiv82

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 18.12.2008
Putere consumata       190

am renuntat la ideea de a achizitiona acest produs cand am vazut consumul mare de energie electrica.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate