Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Case 1056 xl, nu cuplează 4x4

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
adymun

adymun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 24.02.2009
am un tractor case 1056 xl si nu cupleaza 4x4.
uleiul nou schimbat, electrovalva am verificat-o si pare a fi ok.
unde sa mai verific.

#2
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Satelitii.
http://www.piesetrac...ane-transmisie/

Edited by ericmario, 07 November 2016 - 17:27.


#3
raul_16nic

raul_16nic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 19.03.2009
verifica mai bine

#4
adymun

adymun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 24.02.2009

 ericmario, on 07 noiembrie 2016 - 17:26, said:


Am ridicat partea din fata dar rotile nu se învârt independent.

#5
adymun

adymun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 24.02.2009
Cuplarea 4x4 se face pe pinioane ori discuri. Are cineva o schita

Cuplarea 4x4 se face pe pinioane ori discuri. Are cineva o schita

#6
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005
1. verifici daca iti ajunge comanda la electrovalva - scoti mufa,masori cu un multimetru daca iti ajunge tensiune cand se apasa cuplarea 4x4. Daca nu iti ajunge tensiune, inseamna ca poti avea de la siguranta arsa si pana la cabluri roase de soareci
2. Presupunand ca iti ajunge tensiune - tot cu un multimetru masoara impedanta bobinei electrovalvei. Nu stiu exact valoarea, daca e pe undeva pe la 10 ohm cred ca e ok
3. Daca ai tensiune la mufa si electrovalva are impendanta de mai sus - atunci poate fi blocata partea mecanica a electrovalvei. Nu stiu exact la modelul tau, insa la alte tractoare facute de CNH valva de 4x4 este identica cu cea de la cuplare diferential. Daca cuplarea diferentialului se face electric la tine - atunci poti incerca sa schimbi electrovalvele intre ele(cea de 4x4 cu cea de diferential)

Daca pana aici totul e ok:

4. Cu puntea fata suspendata daca invarti de roata stanga intr-o directie, roata dreapta trebuie sa se invarta invers. Daca se intampla asa, e ok pana aici
5. Tot cu fata suspendata,blochezi una din roti, chemi ajutoare si incerci sa invarti cealalta roata. In acelasi timp cineva sa urmareasca cardanul de transmisie 4x4. Daca reusesi sa invarti doar o roata, si la invartirea acesteia se misca cardanul... atunci sansele sunt sa fie futizat ambreiajul de cuplare 4x4.

#7
adymun

adymun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 24.02.2009
Am sa verific. Ms

#8
Mariusliktractoare

Mariusliktractoare

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.12.2018
Salut, am si eu un tractor Pronar 1221 A II , si nu stiu ce are ca de 2 zile nu i se mai cupleaza 4x4 de la ce poate sa fie aceasta problema?

#9
savo_stelyca

savo_stelyca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 06.01.2011

 adymun, on 07 noiembrie 2016 - 17:16, said:

am un tractor case 1056 xl si nu cupleaza 4x4.
uleiul nou schimbat, electrovalva am verificat-o si pare a fi ok.
unde sa mai verific.
Am reparat de curand un asemenea tractor si exact la cuplarea fata am umblat! Pot fi mai multe cauze. Cea mai grava ar fi sa nu se fi spart cumva rulmentul de la pinionul din transmisie care antreneaza grupul de cuplare fata(este cu ace,foarte scump si ar trebui sa desfaci de tot tot diferentialul),alta cauza ar fi sa nu cumva sa se fi rupt discurile de frictiune din grupul de cuplare ori sa nu ai vreo planetara rupta la puntea fata,satelit,coroana .Problema frecventa la tractoarele astea este ca nu decupleaza fata...Ar trebui sa il ridici de fata si sa invarti de roti (oprit el ramane cuplat)si ar trebui sa nu se invarta cardanul.Daca nu se invarte ai problema la grupul fata,punte iar daca se invarte ai problema la grupul de  cuplare.Il dai jos si verifici pinionul din transmisie,se vede si misti cu mana de el,ar trebui sa nu se invarta si sa fie fix,iar daca se invarte si joaca sus jos,e rulmentul de ti-am zis dus.Daca nu verifici grupul de cuplare,vezi ca trebuie presat la presa hidraulica ca sa scoti siguranta iar la desfacere trebuie mare atentie ca are segmenti in cilidrul ala interior si se rup foarte usor si costa cam 7 mil setul!

#10
george_sgm

george_sgm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 06.02.2014

 Mariusliktractoare, on 12 decembrie 2018 - 22:33, said:

Salut, am si eu un tractor Pronar 1221 A II , si nu stiu ce are ca de 2 zile nu i se mai cupleaza 4x4 de la ce poate sa fie aceasta problema?

 Mariusliktractoare, on 12 decembrie 2018 - 22:33, said:

Salut, am si eu un tractor Pronar 1221 A II , si nu stiu ce are ca de 2 zile nu i se mai cupleaza 4x4 de la ce poate sa fie aceasta problema?
lipsa ulei transmisie circuit electric defect sau segmenti ambreiaj 4x4 uzati

#11
Vlad544

Vlad544

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.05.2020
Salut am si eu un tractor john deere 3350 si nu se ma decupleaza 4x4
Ce pot face

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate