Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Dimensiuni cod bare

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
mihai_costea

mihai_costea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 31.12.2013
Buna ziua. Am si eu o nelamurire cu privire la codul de bare inscriptionat pe etichetele diferitor ambalaje. Lucrez de putin timp in Corel draw, cu acela wizard creez codul de bare. Acesta vine cu dimensiunea standard (38.1 x 27.73 mm). Pe care bineinteles trebuie sa-l redimensionez in functie de pozitionare si marimea etichetei.
1. Exista anumite dimensiuni standard care pot fi citite de aparat sau atata timp cat este doar scalat (tras din colt) functioneaza pe orice dimensiune?
Stiu ca la codurile de bare se citeste partea alba, nu liniile negre.
2. Daca ii modific dimensiunea pe verticala-il aplatizez- (axa y), distantele intre respectivele spatii albe fiind aceleasi teoretic ar trebui sa functioneze chiar daca ajunge la dimensiuni foarte mici. Gresesc?

Incerc sa ma lamuresc daca codul de bare depinde sau nu de o anumita dimensiune standard sau poate fi citit indiferent de redimensionarea folosita.
Multumesc.

#2
Alucard

Alucard

    Steven Hyde

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 20.04.2004
Daca este tiparit foarte fin, adica sa fie delimitate zonele alea dintre linii, poate fi citit si la dimensiuni mici (ex. 2cm lungime, 0.5 inaltime).
Vezi ca este un font cu care poti face codurile de bare, idautomation ... faceam in excel dar trebuia sa il bag intre stelute (*), altfel nu mi-l citea pda.
Dimensiunea nu conteaza atat de mult cat conteaza imprimanta care listeaza codul ala. Am avut probleme cu codurile tiparite aiurea, la modul foarte sters, sau lipit stramb, iar cele care sunt sub tipla de plastic (exceptand tigarile, acolo tipla aia vine foarte fix peste cod) se citesc mai greu.
Bafta

#3
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
Nu-l generezi corect (presupun ca atunci cand il aduci in Corel, este Object, nu vector).
Nu are importanta dimensiunea, atata timp cat spatiile dintre linii sunt OK. Adica acel code de bare este scalat proportional, nu deformat. Si il poti face la ce dimensiune vrei tu. Daca-mi dai un user si passwd de TeamViewer, iti arat cum se face. Sau iti explic la tel, daca imi dai PM cu nr. tau.

#4
mihai_costea

mihai_costea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 31.12.2013

 balauru69, on 07 noiembrie 2016 - 14:01, said:

Nu-l generezi corect (presupun ca atunci cand il aduci in Corel, este Object, nu vector).
Nu are importanta dimensiunea, atata timp cat spatiile dintre linii sunt OK. Adica acel code de bare este scalat proportional, nu deformat. Si il poti face la ce dimensiune vrei tu. Daca-mi dai un user si passwd de TeamViewer, iti arat cum se face. Sau iti explic la tel, daca imi dai PM cu nr. tau.
Nu-l aduc in corel de nicaieri, am cifrele cu care il generez prin wizard-ul din corel. O data generat, e la dimensiunea specificata mai sus. Nu asta era problema sau nelamurirea mea. Ci dimensiunea standard a acestuia.
1. Daca exista una sau nu.
2. Daca poate fi scalat sau nu.
3. Daca poate fi deformat (pe orizontala sau verticala) sau daca nu.
Acestea sunt nelamuririle mele.

#5
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
1. Nu exista dimensiune standard.
2. Poate fi scalat.
3. Din cate stiu eu, daca il deformezi, nu il mai poti citi.
4. Fa-i ce vrei, printeaza-l, si incearca sa-l citesti cu telefonul. Daca il recunoaste, esti OK.

#6
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
când lucrezi în industria grafică cel mai urât e să deformezi obiectele...

- dacă ai nevoie, scalează proporțional
- poți micșora înălțimea codului de bare până la 7 mm (adică din lungimea liniilor)
- asigură-te că respecți indicațiile clientului sau ale tipografiei
- in lipsa indicațiilor precișe și exprese, vezi legea etichetării - respectă mărimea fonturilor
succesuri!

Edited by dacuburebista, 08 November 2016 - 08:21.


#7
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 mihai_costea, on 07 noiembrie 2016 - 14:11, said:

Nu-l aduc in Corel de nicaieri, am cifrele cu care il generez prin wizard-ul din corel. O data generat, e la dimensiunea specificata mai sus. Nu asta era problema sau nelamurirea mea. Ci dimensiunea standard a acestuia.
1. Daca exista una sau nu.
2. Daca poate fi scalat sau nu.
3. Daca poate fi deformat (pe orizontala sau verticala) sau daca nu.
Acestea sunt nelamuririle mele.
1. Nu e o dimensiune standard. Contează cât de bun e scanerul, coduri mai mari sunt mai ușor de citit. .(contează și calitatea imprimării )
2. La codurile liniare nu contează înălțimea. Pot fi scalate. Pot fi tăiate pe înălțime

Edited by DaculScoril0, 08 November 2016 - 11:23.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate