Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

teapa contract?

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
mateius

mateius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 02.04.2014
Problema sta cam asa:Am trimis un c.v la un lant mare de clinici,astia m-au trimis la o firma de recrutari ca parca ei nu ar putea sa le faca.Am semnat contractul,am fost la medicina muncii,am fost la protectia muncii si contract scrie ca trebuia sa incep munca pe 1 noiembrie pentru o clinica de-a lor..M-a sunat tipa care m-a recrutat sa-mi zica sa nu ma duc acolo si sa astept sa ma sune ea pentru locatie ca nu o sa lucrez pentru ei,o sa lucrez pentru casa de asigurari.Ma duc azi acolo,mi-au cerut aceleasi acte ca si cei de la firma de recrutari si astia de la casmb au zis ca o fiu voluntar pentru ei,cu toate ca pe contract am data in care incep munca si pana cand(fiind un contract temporar) si un salariu de incadrare,doar ca apar angajat pentru alta firma.e ceva in neregula in situatia asta?mi se pare cam aiurea...

#2
ralu_seby

ralu_seby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 11.11.2007
Buna! Pentru clarificare: contractul l-ai semnat direct cu Angajatorul/clinica unde urmeaza sa lucrezi, cu detalierea punctului de lucru? Cum adica sa lucrezi pentu Casa de asigurari? Ce treaba are aceasta cu clinica?

#3
mateius

mateius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 02.04.2014

View Postralu_seby, on 07 noiembrie 2016 - 11:48, said:

Buna! Pentru clarificare: contractul l-ai semnat direct cu Angajatorul/clinica unde urmeaza sa lucrezi, cu detalierea punctului de lucru? Cum adica sa lucrezi pentu Casa de asigurari? Ce treaba are aceasta cu clinica?
L-am semnat cu firma de recrutari,nu m-am vazut cu nimeni de la clinica.m-au trimis direct la firma de recrutari.Pe contract scrie locatia unde ar fi trebuit sa lucrez,scrie salariul de incadrare,pe carticelele alea de la protectia munci scrie traseul pana la clinica respectiva..Pe contract apare ca angajator firma de recrutari dar eu ca prestator pentru o alta societate.Scrie clar ca ''misiunea va fi executata in favoarea centrului medical unirea'' si tipa aia de la clinica ma trimite la casmb..si ca voluntar

#4
ovi_dany

ovi_dany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 22.11.2009
ManPower HR, Profesional? Astea sunt firmele care se ocupa de recrutari?

#5
mateius

mateius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 02.04.2014

View Postovi_dany, on 07 noiembrie 2016 - 11:58, said:

ManPower HR, Profesional? Astea sunt firmele care se ocupa de recrutari?
IQHR

#6
ralu_seby

ralu_seby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 11.11.2007
Practic, tu ar tb sa fii angajatul clinicii, prin intermediul unui serviciu externalizat, respectiv firma de recrutare. Nici mie nu imi este clar cum ai ajuns de la clinica la casmb si in baza carui contract, ar tb sa ceri clarificari firmei de recrutare. In aceasta situatie, de voluntar, contractul semnat in ce masura mai este valabil? Vei fi remunerat, se va pastra valoarea negociata conform contractului?! Trebuie sa iti fie clar si tie intreaga situatie, indiferent de ce s-a agreat intre firma angajatoare si clinica/casmb. Si tu trebuie sa fii in cunostinta de cauza, ca sa eviti eventuale surprize neplacute...

#7
mateius

mateius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 02.04.2014

View Postralu_seby, on 07 noiembrie 2016 - 12:04, said:

Practic, tu ar tb sa fii angajatul clinicii, prin intermediul unui serviciu externalizat, respectiv firma de recrutare. Nici mie nu imi este clar cum ai ajuns de la clinica la casmb si in baza carui contract, ar tb sa ceri clarificari firmei de recrutare. In aceasta situatie, de voluntar, contractul semnat in ce masura mai este valabil? Vei fi remunerat, se va pastra valoarea negociata conform contractului?! Trebuie sa iti fie clar si tie intreaga situatie, indiferent de ce s-a agreat intre firma angajatoare si clinica/casmb. Si tu trebuie sa fii in cunostinta de cauza, ca sa eviti eventuale surprize neplacute...
la semnarea contractului mi-au cerut si iban-ul..m-a sunat tipa de la clinica si mi-a spun ca formularul ala de voluntariat trebuie completat ca o formalitate,gen..nici mie nu imi este clar..o sa sun la firma respectiva..nu mi se pare chiar in regula situatia

#8
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009
La mine la lucru e o situatie similara cu un coleg: asta e voluntar aici, la unitatea unde isi desfasoara activitatea. Dupa 2 luni de voluntariat i s-a facut angajarea, in cadrul altei unitati, dar aici unde a ramas de fapt presteaza tot ca voluntar. Pontajul si plata i se face la unitatea unde a fost angajat, dar nu a fost acolo deloc (de fapt o data, l-am dus eu sa isi viziteze locul de munca).

Dar chestia este ca acest coleg al meu a lucrat ca voluntar fara sa aiba intocmite documente in acest sens. Ma rog, is niste chestii mai de rahat pe aici.

La tine, daca esti angajat intr-un loc ar trebui sa ti se faca pontajul acolo si salariul sa-l iei de la acel angajator, iar voluntariatul il faci in alta parte, probabil pentru ca in acel loc nu pot face angajari.

#9
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,160
  • Înscris: 28.06.2005
Nu e o teapa. Tu esti angajat la o firma de leasing de personal.
Si ei te trimit sa  muncesti acolo unde au ei contracte si unde e nevoie de tine.
Azi lucrezi la CASMB, maine la GigiMed SRL etc.

#10
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Povestea pe scurt:
tu te-ai dus la o firma de recrutari sa iti gasesti o slujba temporara;
firma de recrutari ti-a gasit o slujba la o clinica;
apoi te-a sunat cineva sa iti spuna sa nu te duci la clinica;
dupa care ai fost trimis la casa de asigurari ca "voluntar" !

Eu imi imaginez ca femeia de la firma de recrutari te-a sunat sa iti spuna sa nu te duci la clinica sa muncesti deoarece ea a avut un comision foarte mare daca trimite pe cineva la casa de asigurari ca "voluntar".
Intrebarea e, tu vei fi platit cat timp muncesti ca "voluntar" la casa de asigurari ?!

Mergi la firma de recrutari si intreaba unde muncesti, cat muncesti si cu cat esti platit.
Parerea mea !

#11
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 07.06.2014
si eu am foat la fel angajat la un moment dat. angajta firmei de recrutari, cu punct de lucru la firma x. apoi s-a facut transferul de la firma de recrutari la firma x, pt ca le-a placut colaborarea. oricum, firma de recrutari este doar cu titulatura acolo, in rest, punctul de lucru iti da tie salariul, programul, bonificatii, etc.

doar ca orice act de salariat ai nevoie, va trebui sa mergi la firma de recrutari pt ca esti angajatul lor in acte. nu e nimic ilegal, este doar o practica pt ca anumite companii sa nu faca trafic de personal, te angajeaza doar daca le convine de tine.

#12
mateius

mateius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 02.04.2014

View Postsuper8, on 07 noiembrie 2016 - 12:36, said:

Povestea pe scurt:
tu te-ai dus la o firma de recrutari sa iti gasesti o slujba temporara;
firma de recrutari ti-a gasit o slujba la o clinica;
apoi te-a sunat cineva sa iti spuna sa nu te duci la clinica;
dupa care ai fost trimis la casa de asigurari ca "voluntar" !

Eu imi imaginez ca femeia de la firma de recrutari te-a sunat sa iti spuna sa nu te duci la clinica sa muncesti deoarece ea a avut un comision foarte mare daca trimite pe cineva la casa de asigurari ca "voluntar".
Intrebarea e, tu vei fi platit cat timp muncesti ca "voluntar" la casa de asigurari ?!

Mergi la firma de recrutari si intreaba unde muncesti, cat muncesti si cu cat esti platit.
Parerea mea !
nu tipa de la recrutari m-a sunat..tipa de la clinica,ea m-a trimis si la firma de recrutari..pe contract scrie ca o sa fiu platit nu mi-a dat nimeni mai multe informatii

#13
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@mateius, explica si tu clar situatia, exact ce s-a intamplat si ce vrei sa rezolvi !
Ai un un stil de a pune intrebari ce ridica alte 69 de intrebari...

Fara suparare.

#14
mateius

mateius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 02.04.2014

View Postsuper8, on 07 noiembrie 2016 - 12:58, said:

@mateius, explica si tu clar situatia, exact ce s-a intamplat si ce vrei sa rezolvi !
Ai un un stil de a pune intrebari ce ridica alte 69 de intrebari...

Fara suparare.
bun..am depus c.v la regina maria.m-a sunat o fata de acolo si a zis ca are nevoie de un operator introducere si validare date si m-a trimis la ei la medicina muncii,dupa(aceeasi fata) m-a trimis la firma de recrutari sa semnez contractul.Am facut acolo si protectia muncii.Mie fata respectiva mi-a zis atunci pana sa fac contractul ca are nevoie pentru ei,adica pentru Regina Maria.si asa scrie si in contract,ca prestez servicii pentru centrul medical unirea care apartine de ei.am inteles toata treaba cu firma recrutare,dar nu inteleg de ce ma suna dupa ce am facut contractul fata de la clinica sa-mi spuna ca de fapt singura legatura care o sa o am cu regina maria e ca ei m-au recrutat,dar eu o sa lucrez pentru casmb,nu pentru ei..si de ce la casmb figurez ca voluntar nu ca angajat temporar cum scrie si pe contract..asta e nelamurirea mea.de ce ma trimit de colo colo

#15
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
OK, deci tu ai contract de munca temporar, insa firma de recrutari te-a relocat la CSMB ca voluntar.
Probabil ca firma de recrutari avea nevoie de un om la CSMB sa lucreze ca "voluntar"; dar tu esti platit de firma ce te-a recrutat.

Daca ce am zis mai sus e gresit, te sfatuiesc cu tarie sa te duci la firma de recrutari si sa ii rogi sa te lumineze !
Alta solutie nu stiu.

#16
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 07.06.2014
initiator - pana la urma, avand in vedere incertitudinile, ce te costa sa vb direct cu firma si sa intrebi exact ce te doare? crezi ca forumul stie ce semnezi si cu cine ce vb tu?

#17
mateius

mateius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 02.04.2014

View Postsuper8, on 07 noiembrie 2016 - 13:09, said:

OK, deci tu ai contract de munca temporar, insa firma de recrutari te-a relocat la CSMB ca voluntar.
Probabil ca firma de recrutari avea nevoie de un om la CSMB sa lucreze ca "voluntar"; dar tu esti platit de firma ce te-a recrutat.

Daca ce am zis mai sus e gresit, te sfatuiesc cu tarie sa te duci la firma de recrutari si sa ii rogi sa te lumineze !
Alta solutie nu stiu.
pai asta e chestia,ca nu m-a relocat firma de recrutari ci tipa de la clinica

View PostDany_Darke, on 07 noiembrie 2016 - 13:16, said:

initiator - pana la urma, avand in vedere incertitudinile, ce te costa sa vb direct cu firma si sa intrebi exact ce te doare? crezi ca forumul stie ce semnezi si cu cine ce vb tu?
pai asta o sa fac,dar am zis sa mai cer si niste pareri

#18
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Oh, inseamna ca firma unde muncesti avea nevoie de oameni in alta parte pe postul de "voluntar".

Atata timp cat tu vei fi remunerat la finalul lunii, nu trebuie sa iti faci griji vizavi de unde muncesti ! asa e la firmele de recrutari.
Azi muncesti undeva iar peste 3 zile in alta parte; dar la final tot vei fi platit.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate