Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Allview P7 Pro

- - - - -
  • Please log in to reply
300 replies to this topic

#73
MadK9

MadK9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 10.10.2007
Salve din nou. A incercat cineva softul Gionee?


@DragonRSR:

Spune-mi te rog, ai avut telefonul root-at cand l-ai trimis in service?
Si in ce oras a fost reparat telefonul tau?
AL meu a suferit un "accident" (mi l-a aruncat nevasta de pereti... Posted Image ) si am capacul baterie spart.
Eu insa vreau sa-l trimit cu softul, din cauza bateriei, insa fiind capacul spart, dar si root-at sigur mi se va anula garantia... cu root-area am inteles ca unele service-uri inchid ochii, de aceea te intreb la tine cum a fost.

Multam.

#74
popaflorin19

popaflorin19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 744
  • Înscris: 10.06.2010
l-am pus eu softul Gionee....
deocamdata ma chinui sa restaurez IMEI-urile sper sa reusesc deoarece cu sn writer nu fac treaba.
am fost suficient de "destept" sa nu imi fac nici macar copie de siguranta la softul Allview
sper sa nu ajunga in cutia cu maimute prematur....

#75
dotunderground

dotunderground

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 665
  • Înscris: 06.01.2007
popaflorin19, incearca sa restaurezi imei-urile, mac-ul bluetooth si wifi si serial number-ul cu MauiMeta. Pt. serial number folosesti campul barcode. Vezi sa ai driver-ele corect instalate pe pc. Rescrierea cu MauiMeta nu se sterge la revenirea la setarile de fabrica sau la update-ul android-ului. Succes!

#76
popaflorin19

popaflorin19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 744
  • Înscris: 10.06.2010
Am reusit sa pun cu chiu cu vai inapoi IMEI-urile dar am alta problema: NO SERVICE pe ambele SIM-uri si toaca bateria in draci. Tind sa cred ca e ceva in neregula cu NVRAM-ul din softul Gionee. Am o rugaminte: poate cineva sa faca un back-up in meniul recovery si sa il urce undeva in ceva cloud. Multumesc anticipat.

#77
MadK9

MadK9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 10.10.2007

 popaflorin19, on 04 septembrie 2017 - 09:28, said:

Am reusit sa pun cu chiu cu vai inapoi IMEI-urile dar am alta problema: NO SERVICE pe ambele SIM-uri si toaca bateria in draci. Tind sa cred ca e ceva in neregula cu NVRAM-ul din softul Gionee. Am o rugaminte: poate cineva sa faca un back-up in meniul recovery si sa il urce undeva in ceva cloud. Multumesc anticipat.

Salut.
Ceva de genul am patit si eu cu un Lenovo... Nu tu IMEI, nu tu WIFI, nu tu Bluetooth! Rezolvat cu chiu cu vai, cu dureri de cap, cu MAUI META, asa cum iti sugera si dotunderground. Vei avea dureri de cap cu driverul insa daca ii vei da de cap o sa respiri usurat! Pe bune! Solutia temporara este copierea folderului NVRAM al softului ALLVIEW prin root explorer in softul Gionee, restart si ar trebui ca totul sa revina la normal. Asta insa pana la urmatoarea flashuire...

Dar tu vei rezolva problema si mai simplu!!!
Factory reset, de fapt hard reset cu formatare din meniul de fabrica al telefonului!!! Asa ca nu te mai chinui degeaba...
Daca nu ma insel, apesi tasta VOL- si POWER in acelasi timp (dupa ce ai inchis telefonul de fapt...). CUm apare logo Allview, dai drumul la VOL- si tii apasat in continuare POWER!
In scurt timp vei avea afisat scris mic galben, sus, in stanga ecran: Factory Mode! Ai vazut asta, ai luat mana de pe POWER ca se deschide meniul drop down cu selectiile.
Selectezi Clear eMMC si gata! Ai grija doar ca bateria sa fie full pentru ca va dura ceva acest proces!
Sa-mi spui cum a mers!

SUCCES!

P.S.
AM EU BACK-UP la SYSTEM pentru softul ALLVIEW, are vreo 4GB... e salvat prin TWRP. Incearca mai intai solutia mea si apoi mai vorbim! Tinem legatura!

Edited by MadK9, 05 September 2017 - 11:08.


#78
MadK9

MadK9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 10.10.2007
Pentru problema bateriei mai sunt ceva trucuri insa nu castigi prea mult, dar te amagesti ca macar incerci sa faci telefonul utilizabil.
Disable, dezactivare programe inutile... spunea cineva in forum metoda, cu LUCKY patcher parca, apoi cu Mobile Uncle sau Engineer mode din android, se dezactiveaza manual benzile 4G pe care nu le folositi! In functie de reteaua si frecventa 4G a fiecarui operator! ATENTIE mare aici! Eu am lasat doar banda 1 si banda 38 parca. Mai exista apoi inca o solutie software, GREENIFY se numeste aplicatia, se instaleaza si apoi se selecteaza toate programele care te deranjeaza pentru a intra in DEEP SLEEP sau hibernare fortata odata ce telefonul este in stand by. Pentru reclame si blocare conexiuni cand telefonul are ecranul oprit, mai folosesc ADGUARD sau NETGUARD, aplicatii firewall, filtreaza reclamele nedorite din browser si nu numai, opresc conexiunile active (wi-fi, 3g/4g) odata ce telefonul intra in stand-by...
Un mare plus al acestor aplicatii este faptul ca nu consuma baterie!!!

Edited by MadK9, 05 September 2017 - 11:29.


#79
popaflorin19

popaflorin19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 744
  • Înscris: 10.06.2010

 MadK9, on 05 septembrie 2017 - 11:27, said:

Pentru problema bateriei mai sunt ceva trucuri insa nu castigi prea mult, dar te amagesti ca macar incerci sa faci telefonul utilizabil.
Disable, dezactivare programe inutile... spunea cineva in forum metoda, cu LUCKY patcher parca, apoi cu Mobile Uncle sau Engineer mode din android, se dezactiveaza manual benzile 4G pe care nu le folositi! In functie de reteaua si frecventa 4G a fiecarui operator! ATENTIE mare aici! Eu am lasat doar banda 1 si banda 38 parca. Mai exista apoi inca o solutie software, GREENIFY se numeste aplicatia, se instaleaza si apoi se selecteaza toate programele care te deranjeaza pentru a intra in DEEP SLEEP sau hibernare fortata odata ce telefonul este in stand by. Pentru reclame si blocare conexiuni cand telefonul are ecranul oprit, mai folosesc ADGUARD sau NETGUARD, aplicatii firewall, filtreaza reclamele nedorite din browser si nu numai, opresc conexiunile active (wi-fi, 3g/4g) odata ce telefonul intra in stand-by...
Un mare plus al acestor aplicatii este faptul ca nu consuma baterie!!!
Inainte de a ma manca in partea dorsala sa pun softul gionee era relativ domestica bateria in sensul ca mergea aproape o zi intreaga. Acum tine maxim 5 ore fara sa fac nimic si asta avand in vedere ca nu e conectat la retea. Cred totusi ca e ceva in neregula cu softul Gionee. Era bine daca aveam facut un back-up dar.... nu am.

#80
MadK9

MadK9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 10.10.2007
Mda, regret... Eu ma gandeam ca e mai optimizat softul alora...
Dar, asa cum v-am spus mai sus, eu am gasit compromisul... Prin aplicarea si instalarea acelor aplicatii mititele, reusesc sa trec ziua cu el... Cu 2 simuri in el. Navighez zilnic cam 2 ore si cateva telefoane, ceva whatsapp, si de dimineata de la 6.45 pana acum de exemplu, inca mai am 42%...
Uite si dovada mai jos.

Edited by MadK9, 05 September 2017 - 20:04.


#81
MadK9

MadK9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 10.10.2007

 MadK9, on 05 septembrie 2017 - 20:01, said:

Mda, regret... Eu ma gandeam ca e mai optimizat softul alora...
Dar, asa cum v-am spus mai sus, eu am gasit compromisul... Prin aplicarea si instalarea acelor aplicatii mititele, reusesc sa trec ziua cu el... Cu 2 simuri in el. Navighez zilnic cam 2 ore si cateva telefoane, ceva whatsapp, si de dimineata de la 6.45 pana acum de exemplu, inca mai am 42%...
Uite si dovada mai jos.
Aseara nu am reusit sa urc poza de pe telefon... asa ca:

Attached Files


Edited by MadK9, 06 September 2017 - 11:35.


#82
MadK9

MadK9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 10.10.2007

 popaflorin19, on 05 septembrie 2017 - 12:28, said:

Inainte de a ma manca in partea dorsala sa pun softul gionee era relativ domestica bateria in sensul ca mergea aproape o zi intreaga. Acum tine maxim 5 ore fara sa fac nimic si asta avand in vedere ca nu e conectat la retea. Cred totusi ca e ceva in neregula cu softul Gionee. Era bine daca aveam facut un back-up dar.... nu am.

Salut.
Incerc eu sa pun pe drive back-upul meu. Poate te ajuta. O sa-ti dau link-ul pe privat. Fisierul are vreo 8 GB. Acum nu stiu cum se va comporta dupa restaurare, in sensul ca partitia NVRAM va lua IMEI-urile tale sau pe ale mele?

Edited by MadK9, 07 September 2017 - 09:39.


#83
popaflorin19

popaflorin19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 744
  • Înscris: 10.06.2010
Mersi. Iti spun diseara ce si cum. La rescris de IMEI-uri deja sunt expert :))) asa ca stai linistit daca sunt gresite le pun pe cele care trebuie.

#84
dotunderground

dotunderground

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 665
  • Înscris: 06.01.2007
popaflorin19, trebuie sa restaurezi imei 1, imei 2, serial number, mac wi-fi si mac bluetooth cu MauiMeta. Altfel ai sanse foarte mari sa consume foarte repede bateria, sa nu-si pastreze parolele de wi-fi, asocierile la bluetooth. Doar rescrierea imei-urilor cu Mobile Uncle si Engineer Mode poate duce la un consum exagerat al bateriei (uneori nu mai intra in deep sleep mode, alteori cauta permanent device-uri bluetooth sau wi-fi, chiar daca telefonul arata ca sunt oprite bluetooth-ul si/sau wi-fi-ul). Cu back-up nu am cum sa te ajut, nu am Allview P7 pro, ci Allview P6 pro.

#85
popaflorin19

popaflorin19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 744
  • Înscris: 10.06.2010

 dotunderground, on 07 septembrie 2017 - 11:33, said:

popaflorin19, trebuie sa restaurezi imei 1, imei 2, serial number, mac wi-fi si mac bluetooth cu MauiMeta. Altfel ai sanse foarte mari sa consume foarte repede bateria, sa nu-si pastreze parolele de wi-fi, asocierile la bluetooth. Doar rescrierea imei-urilor cu Mobile Uncle si Engineer Mode poate duce la un consum exagerat al bateriei (uneori nu mai intra in deep sleep mode, alteori cauta permanent device-uri bluetooth sau wi-fi, chiar daca telefonul arata ca sunt oprite bluetooth-ul si/sau wi-fi-ul). Cu back-up nu am cum sa te ajut, nu am Allview P7 pro, ci Allview P6 pro.
Cu maui am rescris IMEI dar persista problema cu no service pe ambele sim-uri. si intr-adevar toaca bateria foarte foarte repede. wi-fi functioneaza. probabil si bluetooth (nu am incercat). oricum cu mobile uncle nu pot face deoarece lipseste sectiunea respectiva in care poti trimite acea instructiune catre modem. am primit deja un back-up cu soft allview dar fiind la munca nu ma pot ocupa de asa ceva. voi incerca diseara.

#86
MadK9

MadK9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 10.10.2007
Asta se intampla din cauza frecventelor folosite de softul gionee! Este creat pentru regiunea Asia. Cel putin 4G foloseste alte benzi decat Europa... Imeiul tau e atribuit unui device din regiunea EMEA  si atunci... Ai putea activa benzile europene cu mobile uncle. Insa daca nu iti va merge back-up-ul meu... Ar putea fi ultima solutie inainte de a duce telefonul la un service, contracost, pentru resoftare.

#87
DanteXFX

DanteXFX

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 14.11.2016

 MadK9, on 05 septembrie 2017 - 11:02, said:

Salut.
Ceva de genul am patit si eu cu un Lenovo... Nu tu IMEI, nu tu WIFI, nu tu Bluetooth! Rezolvat cu chiu cu vai, cu dureri de cap, cu MAUI META, asa cum iti sugera si dotunderground. Vei avea dureri de cap cu driverul insa daca ii vei da de cap o sa respiri usurat! Pe bune! Solutia temporara este copierea folderului NVRAM al softului ALLVIEW prin root explorer in softul Gionee, restart si ar trebui ca totul sa revina la normal. Asta insa pana la urmatoarea flashuire...

Dar tu vei rezolva problema si mai simplu!!!
Factory reset, de fapt hard reset cu formatare din meniul de fabrica al telefonului!!! Asa ca nu te mai chinui degeaba...
Daca nu ma insel, apesi tasta VOL- si POWER in acelasi timp (dupa ce ai inchis telefonul de fapt...). CUm apare logo Allview, dai drumul la VOL- si tii apasat in continuare POWER!
In scurt timp vei avea afisat scris mic galben, sus, in stanga ecran: Factory Mode! Ai vazut asta, ai luat mana de pe POWER ca se deschide meniul drop down cu selectiile.
Selectezi Clear eMMC si gata! Ai grija doar ca bateria sa fie full pentru ca va dura ceva acest proces!
Sa-mi spui cum a mers!

SUCCES!

P.S.
AM EU BACK-UP la SYSTEM pentru softul ALLVIEW, are vreo 4GB... e salvat prin TWRP. Incearca mai intai solutia mea si apoi mai vorbim! Tinem legatura!
Poti sa imi trimiti back upu te rog frumos?

#88
MadK9

MadK9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 10.10.2007
@DanteXFX:

Salut, vezi ca ai mesaj pe privat.

Succes!

Ne tii la curent cu operatiunile pe care le executi, poate experientele noastre ii vor ajuta si pe altii care au nevoie...

#89
MadK9

MadK9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 10.10.2007
Salutare.
Am nevoie de un fisier de la voi, cine ma poate ajuta? Din partitia DATA/USER/0 am nevoie de folderul com.android.phone.
Ca un destept ce sunt, am instalat o alta aplicatie de apel telefonic, cea de la Google, si mi-a suprascris aplicatia stock a telefonului, aplicatie pe care desteptul de mine nu a salvat-o.... acum vreau sa trec din nou la dialerul stoc dar nu mai am fisierele necesare. Vad aplicatia default in setari/ aplicatii insa nu o vad in app drawer!!! Si efectiv, desi am semnal si Google Dialer dezactivat, pot primi apeluri insa nu pot efectua apeluri pentru ca nu gasesc si nu pot lansa aplicatia!!! Si nu vreau sa raman cu Google Dialer... Si nu vreau nici sa rescriu sistemul... asa ca voiam doar sa rescriu continutul acestui folder cu root explorer. Poate voi reusi sa rezolv buba...
Va rog!
In screenshot am continutul acestui folder care la mine are alte foldere dar sunt goale...
Multumesc.

Attached Files



#90
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008
Ti-ar trebui nu numai dosarul ci si aplicatia Phone.apk care trebuie instalata.

Edited by zyppster, 25 October 2017 - 16:22.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate