Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Allview P7 Pro

- - - - -
  • Please log in to reply
300 replies to this topic

#19
DanteXFX

DanteXFX

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 14.11.2016
am telefonu de 2 zile si pot zice ca is multumist de telefon si la aspect si la performanta baterie cam mica dar e ok,in rest un mare upgrade fata de fostu meu xperia m2 aqua

#20
planner26

planner26

    European sadea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,824
  • Înscris: 15.03.2009
I-am luat sotiei de Black Friday acest model Allview P7 Pro. Dupa ce l-am butonat, pot sa spun ca este un smartphone 4G reusit pentru pretul lui. Cum si alte telefoane mult mai scumpe are si plusuri, si minusuri, si acest acest model are atat plusuri, cat si minusuri!

PRO:
- design placut
- tehnologie 4G
- se misca super bine pe net, atat cu internetul de pe abonament, cat si pe wi-fi
- camera acceptabila (in comparatie cu alte modele mai scumpe, acest smartphone scoate poze reusite, si cu blitz, si fara)
- sunetul clar si tare (nu gajaie la volum maxim, si nu are sunetul ala de tabla ca la Allview X2 Soul Style)
-raport calitate/pret OK

CONTRA:
- baterie cam slabuta (doar 2300 mAh)
- in meniu parca are o mica intarziere (poate mi se pare mie fiind obisnuit cu Samsung J5)
- luminozitatea trebuie setata undeva la 75% din valoarea maxima, deoarece pana la jumatate, mi se pare cam prea intunecat ecranul. (Marind valoarea luminozitatii, bateria se va consuma mai repede)

#21
duca_razvan

duca_razvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 29.03.2008
O prima impresie: se misca bine, sunt foarte multumit de el.
Rezultat test geekbench 4 https://s27.postimg....07_00_49_25.png
Test 4G Digi https://s27.postimg....1207_103141.png

#22
duca_razvan

duca_razvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 29.03.2008
Un plus: telefonul acesta, ca si HTC One M8 are in meniul de setari Extreme Power Saving Mode, e foarte util http://www.androidce...mode-htc-one-m8

#23
MadK9

MadK9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 10.10.2007
Salve oameni buni.
In dorinta nebuneasca de a face un upgrade la telefonul personal, nepermitandu-mi un top of the line phone, m-am inhamat si eu la niste rate si am cumparat acest utilaj.
Ce pot sa spun despre el?
Atrage un pic privirea datorita dimensiunii inguste pe care o are. Pe partea tehnica insa... Sunt multe de discutat insa cel mai mult deranjeaza autonomia bateriei! E chiar deranjant. Mai mult ca sigur asta se datoreaza prostei optimizari a soft-ului si a aplicatiilor preinstalate. Pe parte de hardware, desi procesorul este pe 64bits el face parte din gama celor lowwww cossst... Senzorii sunt foarte responsivi, camera este aproape medie, si cred ca doar autofocusul o scoate in fata, touchscreenul este precis insa nu foarte exact, insa ma deranjeaza, personal, lipsa iluminarii butoanelor fizice! Asta e primul semn ca e un telefon low cost cu adevarat si mult prea supraevaluat.
Inca un mare minus este aplicatia laucher default a telefonului... Doamne ce m-a disperat lag-ul incredibil de mare pe care il are!!! Am instalat imediat un third party launcher... Insa pentru 2gb ram pe care ii are, frate, nu asa ar trebui sa se comporte acest telefon!!! E clar ca sufera de o optimizare proasta a softului si cred ca va putea fi remediata printr-un update.
In mare asta e experienta mea personala, dupa cateva zile de butonat acest utilaj.

#24
DanteXFX

DanteXFX

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 14.11.2016
Lag? Eu cu OG YouTube + Taichi panda + Facebook + messenger + chrome deschis nam avut nici cel mai mic lag

#25
MadK9

MadK9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 10.10.2007
Hmmm, pai telefonul meu sa aiba o problema??? Sau ai un secret? Adica ai resetat la fabrica telefonul de nou cumva? Asa as fi auzit pe unele forumuri, ale altor telefoane de fapt, ca cica acest lucru ar elimina parte din micile neajunsuri sau sughituri ale sistemelor de operare...

#26
DanteXFX

DanteXFX

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 14.11.2016

View PostMadK9, on 14 decembrie 2016 - 10:24, said:

Hmmm, pai telefonul meu sa aiba o problema??? Sau ai un secret? Adica ai resetat la fabrica telefonul de nou cumva? Asa as fi auzit pe unele forumuri, ale altor telefoane de fapt, ca cica acest lucru ar elimina parte din micile neajunsuri sau sughituri ale sistemelor de operare...
da iam resetare din fabrica.....

#27
HailWhore

HailWhore

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.12.2016
Am descoperit ceva in legatura cu bateria, se pare ca Allview & bateria telefonului ne mint. Bateria nu functioneaza la 2300 mAh, ci la doar 1000 mAh. Priviti poza aceasta: http://m.imgur.com/vLxcu7o
Dupa cum cedeti, in poza scrie "Current Power - 840 mAh, exact cat indica telefonul in bara de notificari (84), asta dovedeste ca bateria chiar are doar 1000 mAh.
Astept pareri, si probabil ceva explicatii.
PS: Aplicatia cu care am vazut acele statistici se numeste "Battery Doctor"

Edited by HailWhore, 18 December 2016 - 19:23.


#28
DanteXFX

DanteXFX

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 14.11.2016

View PostHailWhore, on 18 decembrie 2016 - 19:21, said:

Am descoperit ceva in legatura cu bateria, se pare ca Allview & bateria telefonului ne mint. Bateria nu functioneaza la 2300 mAh, ci la doar 1000 mAh. Priviti poza aceasta: http://m.imgur.com/vLxcu7o
Dupa cum cedeti, in poza scrie "Current Power - 840 mAh, exact cat indica telefonul in bara de notificari (84), asta dovedeste ca bateria chiar are doar 1000 mAh.
Astept pareri, si probabil ceva explicatii.
PS: Aplicatia cu care am vazut acele statistici se numeste "Battery Doctor"
Nu cred sa aiba numa 1000mah e probabil ceva bug ca daca era de 1000mAh pica extrem de repede

#29
HailWhore

HailWhore

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.12.2016

View PostDanteXFX, on 18 decembrie 2016 - 20:00, said:


Nu cred sa aiba numa 1000mah e probabil ceva bug ca daca era de 1000mAh pica extrem de repede
Ce alta explicatie gasesti? Chiar acum am incercat si cu Battery Saver si tot 1000 mAh spune.

#30
DanteXFX

DanteXFX

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 14.11.2016

View PostHailWhore, on 18 decembrie 2016 - 22:27, said:


Ce alta explicatie gasesti? Chiar acum am incercat si cu Battery Saver si tot 1000 mAh spune.
Eroare de soft, durata bateriei ii egala cu fostu meu m2 aqua

#31
DanteXFX

DanteXFX

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 14.11.2016
http://m.gsmarena.co...2_aqua-6582.php

Are aproape acelasi talk time ca si p7 pro mai adauga faptu ca p7 pro are specificatii bune si rezultatul e durata bateriei actuale

#32
MadK9

MadK9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 10.10.2007
Pai e total aiurea. Chiar daca raportarea eronata a capacitatii bateriei ar fi o explicatie a autonomiei proaste a acestui telefon, insa vreo 3 aplicatii raporteaza 1000mA, un lucru e cert: trebuie fortat producatorul pentru a scoate un update ce sa optimizeze consumul exagerat. Insa ar trebui sa existe ceva posesori care sa faca valva pentru a putea pune in miscare procedura. Daca allview nu stie atunci nici nu poate face nimic.

#33
MadK9

MadK9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 10.10.2007
Eu deja am trimis un tichet catre allview cu problema bateriei, cred ca nu ar fi rau daca fiecare dintre voi, cei care aveti un p7 pro, sa faceti acelasi lucru, asta daca va pasa de telefon, daca nu, e doar un obiect si cred ca poate fi vandut, exista cred, obtiuni acceptabile si mai pline de energie/ baterie decat allview...

#34
nanashu

nanashu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 18.08.2004
telefonul, la originea lui, este un Gionee P7... pare un terminal interesant, dar vad ca unii au mari probleme cu el (in speta autonomia execrabila): https://forum.softpe...allview-p7-pro/ ... care sa fie adevarul?

#35
nanashu

nanashu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 18.08.2004

View Postirynel90, on 23 noiembrie 2016 - 18:12, said:

@DragonRSR - Slotul pentru card este deasupra slotului SIM 1.L-am achizitionat si eu, dar cred ca are o problema cu bateria.Nu duce mai mult de 7 ore in conditii de utilizare normala.La tine cat tine bateria?

inteleg ca e vorba de 7 ore de SOT (adica numar de ore cat a fost ecranul activ)

#36
nanashu

nanashu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 18.08.2004

View PostHailWhore, on 18 decembrie 2016 - 19:21, said:

Am descoperit ceva in legatura cu bateria, se pare ca Allview & bateria telefonului ne mint. Bateria nu functioneaza la 2300 mAh, ci la doar 1000 mAh. Priviti poza aceasta: http://m.imgur.com/vLxcu7o
Dupa cum cedeti, in poza scrie "Current Power - 840 mAh, exact cat indica telefonul in bara de notificari (84), asta dovedeste ca bateria chiar are doar 1000 mAh.
Astept pareri, si probabil ceva explicatii.
PS: Aplicatia cu care am vazut acele statistici se numeste "Battery Doctor"

din cate stiu eu, aceste aplicatii nu au cum sa interogheze si sa afle aceste date direct din acumulator... ele acceseaza (si raporteaza valoarea) gasita intr-o sectiune speciala din android (unde trebuie trecuta valoarea acumulatorului cand este pus ROMul pe telefon)

nu neg ca poate sa fie si o problema a acumulatorului. eu am un P5 Quad cu acumulator de 2100mAh si tine zile bune si acum, la 3 ani si 2 luni de la cumparare. Am avut si eu o problema de consum exagerat dar era de la faptul ca telefonul nu intra in DeepSlep (poti sa instalezi aplicatia BetterBatteryStats si sa vezi daca iti intra sau nu in DS si ce aplicatii iti tin procesorul Awake si cat timp)

Incearca urmatoare treaba:
in aplicatia de telefon tasteaza *#446633#... ai intrat in EngineerMode (ATENTIE!!! - NU MODIFICI NIMIC DIN CE ESTE ACOLO) >>> mergi in Hardware Testing si cauta POWER > Charge Battery si vezi ce scrie acolo... apoi poti merge si in Log and Debugging si sa vezi ce scrie la Battery Log

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate