Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Sejur Budapesta - va rog, vreau ceva informatii

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
speedhubro

speedhubro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 20.05.2012
Buna tuturor, in ianuarie vrem sa mergem 2-3 zile in Budapesta si vom avea cazare prin zona centrala, vom merge cu masina din Timisoara, va rog sa imi spuneti ce am putea vizita!

#20
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Cum sa ghicim ce te intereseaza, muzee, sau cluburi de noapte?

#21
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 18.12.2007
https://www.tripadvi...al_Hungary.html
https://forum.softpe...6#entry16569320
https://forum.softpe...6#entry16622836

#22
speedhubro

speedhubro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 20.05.2012
am vrea sa vizitam ceva , nu cluburi!

#23
speedhubro

speedhubro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 20.05.2012
Am ajuns In Budapesta, un oras intradevar frumos, merita vizitat, azi prima zi, am ajuns cu masina prin centru, am parcat si nu am vazut ca e parcare cu plata, prima amenda 5000 si ceva de Ft, la cazare avem parcare, santem la vreo 2 km de centru, e mai bn sa folosim metroul sau autobuzele ?

#24
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 18.12.2007
Bun asa, un inceput minunat :lol:
In functie de zona in care aveti de umblat, luati autobuz sau metrou. Eu as folosi metroul cat mai mult cu putinta daca e vorba despre parcurgerea unor distante mai mari si as lasa autobuzul doar pentru situatia in care vreau sa mai vad si una alta cat ma deplasez.

P.S: sper ca aveti si niste haine mai groase la voi daca mai sunteti pe acolo catre sfarsitul saptamanii, se anunta un val de frig in weekend.

#25
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,668
  • Înscris: 20.09.2006
Si eu urmeaza sa merg in  perioada 3-5 februarie. Mai merge cineva weekend-ul ala? :)

#26
speedhubro

speedhubro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 20.05.2012
Pot sa va spun ca a fost superb, nu am apucat sa vizitam foarte multe, fiindca nu am stat decat in jur de 2 zile, am vizitat cetatea, centrul Budapestei, am fost la un Mall, unde am vizitat un acvariu foarte frumos, am servit masa intr-o seara pe corso, am colindat prin toate magazinele luxoase de firma de pe centru, imi pare totusi rau ca nu am fost intre Craciun si Revelion, cred ca ar fii fost mult mai frumos , deoarece prindeam si targul de craciun, noi am fost in data de 03.01.2016, recomand celor ce viziteaza acest oras, sa isi ia la ei suficienti bani, deoarece totul costa destul de mult si trebuie platit cam peste tot, mare grija celor ce merg cu masina, am lasat masina pe marginea drumului unde erau parcate multe masini, nu am observat ca era aparat de taxat pentru parcare, semne nu am vazut, asa ca atunci cand am revenit la masina , venind din alta parte , atunci am observat aparatul de taxat, prea tarziu, in parbriz era o amenda in jur de 70 lei, pe care am platito la posta a doua zii intr-un Mall, se putea achita si de acasa de pe internet bancking direct in contul lor care era mentionat pe amenda, de locuit am locuit la un ansamblu rezidendial , la aproximativ 1.5 km de centrul orasului, parcare subterana, in apartament pot sa va spun ca am avut tot confortul incepand de la bucatarie, 2 camere, baie , totul nou, la aprox 50 euro pe noapte, pot sa va spun ca am ramas placut surprinsi, eu sotia mea si fiul nostru si cred ca vom mai merge si alta data , dar urmatoarea data va fii vara, sa putem sa mergem si cu vaporasele pe Dunare si sa vedem si alte puncte turistice!
Daca doriti sa ma intrebati cate ceve , puteti sa o faceti mai jos sau pe privat!

Edited by speedhubro, 19 January 2017 - 17:36.


#27
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View Postspeedhubro, on 19 ianuarie 2017 - 17:34, said:

... am fost la un Mall, unde am vizitat un acvariu foarte frumos ...

Cumva aţi fost la Campona Center (unde e Tesco) şi aţi vizitat Tropicarium - Oceanarium ? Sau e vorba de alt mall ?


View Postspeedhubro, on 19 ianuarie 2017 - 17:34, said:

... imi pare totusi rau ca nu am fost intre Craciun si Revelion, cred ca ar fii fost mult mai frumos , deoarece prindeam si targul de craciun ...

Cred că târgul de Crăciun este înainte de Crăciun.
Între Crăciun şi Revelion nu mai e. Ar fi trebuit ajuns până în 24 decembrie.

Oricum, felicitările mele şi păcat de amenda aia, dar bine că n-a fost mai mare !


Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 21 January 2017 - 03:32.


#28
speedhubro

speedhubro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 20.05.2012

View PostOvidiuNS, on 21 ianuarie 2017 - 03:31, said:



Cumva aţi fost la Campona Center (unde e Tesco) şi aţi vizitat Tropicarium - Oceanarium ? Sau e vorba de alt mall ?




Cred că târgul de Crăciun este ĂŽnainte de Crăciun.
ĂŽntre Crăciun şi Revelion nu mai e. Ar fi trebuit ajuns până ĂŽn 24 decembrie.

Oricum, felicitările mele şi păcat de amenda aia, dar bine că n-a fost mai mare !


Sănătate şi toate cele bune !

Exact, Campona Center!

Se mai poate vizita in Budapesta , gradina zoologica, dar sincer  sa fiu nu stiu daca iarna se poate, noi am mai fost o data si am vizitato!

#29
monuku

monuku

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 16.11.2010
Si noi plecam pe 3 februarie la Budapesta si apoi cu trenul la Viena. Acum 5 ani am luat un autobuz din aeroport, dar nu mai stiu daca la prima statie de metrou trebuie sa luam bilet de metrou sau e valabil cel de la autobuz. Daca poate cineva sa ma lamureasca...

#30
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

View PostMr_Who, on 06 noiembrie 2016 - 23:24, said:

5-6 mii de forinti.
Acum o ora am ajuns in Budapesta. Am luat taxi-ul din aeroport pana la hotel Achat, deoarece era noapte. Mr Who a aproximat extraordinar. Doamna de la biroul ala din iesitrea din aeroport mi-a dat un bon pe care scria 6400 forinti. A spus ca e aproximativ, suma finala o platesc la sofer. La final, cursa a costat fix 6000 de forinti.
Asa arata budapesta acum:
Attached File  DSCF3285.JPG   394.24K   29 downloads

#31
Mr_Who

Mr_Who

    The One

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,728
  • Înscris: 24.11.2005
Sejur placut! :)

#32
speedhubro

speedhubro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 20.05.2012
Distractie placuta!

#33
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Mulțumesc mult.

#34
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
S-a terminat si minisejurul acesta. O informatie utila pentru cei care vor sa mearga de la aeroport in oras. Exista autobuzul 200E care va ia din aeroport si va duce la statia Kobanya-Kispest. Biletul costa 450 de forinti. De acolo puteti lua metroul numarul 3 si mergeti cam pe unde vreti in Budapesta. Va costa mult mai putin. Un bilet de metrou e 350  de forinti. Eu azi am fost la aeroport si am cheltuit pe transport:
350 forinti tranvai 1 de la hotel la statia Nepliget
350 forinti metrou 3 de la Nepliget la Kobanya-Kispest
450 forinti autobuz 200e de la Kobanya-Kispest la aeroport.
Total 1150 forinti. Parca e mult mai putin decat 6000 de forinti cat am dat la taxiu vineri noapte. Totusi cu tranvai-metrou-autobuz am facut o ora jumatate de la hotel la aeroport. Cu taxiul am facut 15 maxim 20 de minute!

#35
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

View Postspeedhubro, on 03 ianuarie 2017 - 22:53, said:

Am ajuns In Budapesta, un oras intradevar frumos, merita vizitat, azi prima zi, am ajuns cu masina prin centru, am parcat si nu am vazut ca e parcare cu plata, prima amenda 5000 si ceva de Ft, la cazare avem parcare, santem la vreo 2 km de centru, e mai bn sa folosim metroul sau autobuzele ?

Stai liniștit, aia e șmecheria lor. Cică îți mai dau amendă și acasă, dacă mergi pe autostradă prea rapid.
Și eu am luat amendă în Budapesta că am parcat în centru și cică era cu plată, dar nu scrie undeva ceva, sau o fi scris, în maghiară

#36
ionsalajan

ionsalajan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 20.08.2006
Am fost si eu la Budapesta la inceputul lui aprilie. Foarte frumoasa. Cetatea de pe colina si Dunarea ce trece prin oras, mi-au amintit de Praga. Cred ca cel mai mult mi-au placut parcul cetatii si plimbarea pe Dunare cu vaporasul atat pe timp de zi cat si seara. Preturi destul de mari dar merita vizitată.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate