Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

Politia cunoaste adresele dintr-un oras?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
37 replies to this topic

#19
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,127
  • Înscris: 10.07.2013
Poate va veti intalni intamplator in oras iar prietenul iti va restitui chiria pe 6 luni+dobanda....Bafta!Posted Image

*Politia nu este obligata sa iti dea adresa cuiva.

Edited by xmanyacs77, 05 November 2016 - 17:53.


#20
anz

anz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 16.02.2013
Nu zic eu ca a fost normal ce am facut, sa-i dau lui locul meu contra cost, dar despre ce a facut el ce parere aveti? A profitat de mine, de locul meu de camin, de tot... Oare asta inseamna ca este legal?
Este ca si cum eu m-as la cineva in chirie, as sta cat veau, ii promit ca-i dau banii la sfarsit si dupa aia plec si ramas bun... Eu asta nu inteleg, despre ce a facut el nu zice nimeni nimic? ca se numeste ca a profitat de mine, cel putin eu asa conside...
Si nu stiu daca are rost sa intram in detalii nu-stiu-de-care, cu sub-inchiriere camera statului, si nu-stiu-mai ce, a fost vorba de un simplu serviciu contra serviciu, a avut nevoie de chirie, eu i-am dat, si dupa aia m-a inselat.
Eu asa vad lucurile.

#21
bind

bind

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 02.10.2016
Rupe-i capul.

#22
anz

anz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 16.02.2013

 SpeedDemon, on 05 noiembrie 2016 - 15:30, said:

Subinchiriere camera de la guvern/ inchiriere nedeclarata la fisc, te bagi in mai multe probleme.
Politia legal nu iti poate da adresa lui nici daca ar fi comis ala vreo infractiune/contraventie...chestie care n-a facut spre deosebire de tine care ai comis 2 deja.
Daca vrei neaparat sa afli poate se descurca un detectiv particular, astia sunt fosti politisti/au cunstinte in interiorul politiei.
Tocmai ca a comis infractiune/contraventie. Asta cum se numeste, daca nu INSELATORIE? Sau nu stau eu bine cu vazul...
Ca si cum eu m-as duce la un magazin, iau ce vreau iar la plata ies tot pe la intrare, ca sa evit la casa.

 corina_geo, on 05 noiembrie 2016 - 17:40, said:

am avut un prieten


Exact! Ai avut, sau crezi ca ai avut...pentru ca daca era prieten, nu se intampla asta.

Si sper ca realizezi ca daca nu ati pus ceva pe hartie, semnat de ambele parti, restul sunt vorbe-n vant!

Nu era prea moral oricum sa te apuci sa sub-inchiriezi un loc care, de drept ar fi apartinut altcuiva, trebuia sa-l cedezi din moment ce tu nu ai putut sa te bucuri de el.
Nu este nevoie de nimic pus pe hartie.
El a avut nevoie de chirie, eu am avut chirie, i-am dat-o iar cand a tebuit la plata a disparut. Asta nu se numeste inselatorie, sau cum se numeste atunci?

 xmanyacs77, on 05 noiembrie 2016 - 17:51, said:

Poate va veti intalni intamplator in oras iar prietenul iti va restitui chiria pe 6 luni+dobanda....Bafta!Posted Image

*Politia nu este obligata sa iti dea adresa cuiva.
Nu am nevoie sa-mi dea adresa lui, doar sa se duca la el acasa si sa-i zica sa-mi dea banii si sa-i mai dea pe deasupra si vreo alta amenda  pentru ce a facut.
De-asta am nevoie, nu sa-mi dea mie adresa lui, ca n-am ce face cu adresa unui golan si a unui debedeu!

#23
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Politia ,daca vrea ,stie totul ,si daca ai si temei legal ,te poate ajuta .

#24
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Poti dovedi cu acte tot ce ai zis aici?

#25
khristy36

khristy36

    Sunt bestii care se plimba prea mult pe pamant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,596
  • Înscris: 02.10.2010
Vise, tata,vise.Sa-ti spun cum se misca politia.Asta vara imi este furat telefonul de la munca,dupa 3 zile baga o cartela in telefon, si-mi apare nr cartelei.Sun, imi raspunde  o persoana trecuta de 70 de ani,careimi spune adresa unde sta.Fuga la acea adresa, cand ajung in poarta sun la 112 sa vina un echipaj sa-mi recuperez telefonul.Prima intrebare: unde v-a fost furat telefonul?
La servici in Mamaia.
Merge-ti si depune-ti plangere la politia Mamaia.
Si daca va spun ca a fost furat acum de pe strada?
Mergeti si depune-ti plangere la sectia de politie.
Asta este politia noastra.

#26
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
E o confuzie aici. Tu ai platit chiria la camin si are sa-ti dea bani acestia sau bani de chirie la camin si ceva pe deasupra?

#27
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,875
  • Înscris: 27.04.2010

 dorin_2k, on 05 noiembrie 2016 - 15:31, said:

Crezi ca politia e "pagini aurii"? Sa cauti dupa nume si prenume anumite persoane?
Asta cu cautatul dupa nume/prenume se face, doar ca de catre Politie si alte structuri (este o baza comuna), si nu la o solicitare de genul asta.

 anz, on 05 noiembrie 2016 - 17:58, said:

Nu zic eu ca a fost normal ce am facut, sa-i dau lui locul meu contra cost, dar despre ce a facut el ce parere aveti? A profitat de mine, de locul meu de camin, de tot... Oare asta inseamna ca este legal?
Este ca si cum eu m-as la cineva in chirie, as sta cat veau, ii promit ca-i dau banii la sfarsit si dupa aia plec si ramas bun... Eu asta nu inteleg, despre ce a facut el nu zice nimeni nimic? ca se numeste ca a profitat de mine, cel putin eu asa conside...
Si nu stiu daca are rost sa intram in detalii nu-stiu-de-care, cu sub-inchiriere camera statului, si nu-stiu-mai ce, a fost vorba de un simplu serviciu contra serviciu, a avut nevoie de chirie, eu i-am dat, si dupa aia m-a inselat.
Eu asa vad lucurile.
Vezi gresit ... la o ilegalitate (ce ai facut tu) ti s-a raspuns cu o alta ilegalitate (ce a facut el). Politia nu va interveni in aceste magarii ... Tu nu ai aflat pana acum ca banii de chirie se platesc in avans ??? Uite ca afli acum ... E o vorba, "prostia se plateste". Uita de banii aia si vezi-ti de treaba in continuare, ca nu ai ce face. Si ia-o si ca pe o pedeapsa divina, cine stie ...

#28
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016

 anz, on 05 noiembrie 2016 - 17:58, said:

Nu zic eu ca a fost normal ce am facut, sa-i dau lui locul meu contra cost ...

Ti-ai raspuns singur.

#29
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 anz, on 05 noiembrie 2016 - 18:09, said:

Nu este nevoie de nimic pus pe hartie.
El a avut nevoie de chirie, eu am avut chirie, i-am dat-o iar cand a tebuit la plata a disparut.  
Nu aveai voie să subînchiriezi, așa că n-ai cum să reclami că nu ți s-a dat ceva ce nu aveai dreptul să ceri.

 anz, on 05 noiembrie 2016 - 18:09, said:

Nu este nevoie de nimic pus pe hartie.
Asta nu se numeste inselatorie, sau cum se numeste atunci?
Nu e înșelătorie, ar fi datorie însă doar dacă era chiriaș cu forme legale. Nu e treaba polițiștilor să facă pe recuperatorii, n-ai ce să cauți la poliție cu o reclamație de-asta.

Edited by althea, 05 November 2016 - 19:57.


#30
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Bacauani,ia cautati Str.Miorita 36,Nu exista.Vine 34---38.Culmea ca am (avem)CI pe 36.De ..la 14 ani.Singurul de stia era postasul.

#31
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,393
  • Înscris: 06.02.2008
Nu există blocul? E pe lângă blocul turn pe Mioritei?

#32
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Eu am gasit pe gmaps acuma nu stiu care parte o fi asta? https://www.google.r...1m0!2m1!3b1!3e0

#33
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 04.01.2006
Initiator, nu se intelege perfect ce-ai facut de fapt
a. i-ai cedat locul tau lui contra cost, v-ati inteles la o suma, ramanand sa-ti dea el banii altadata si sa stea in locul tau si sa achite caminul lunar la casierie si acum nu-ti mai da suma
sau
b. a stat pe locul tau fara sa ii ceri bani si nu si-a platit caminul ?
Eu cred ca e punctul a). Gestul "prietenului" e urat, dar n-ai nicio acoperire.
Nu ai nicio cale legala de a obtine banii. Nu aveti acte, si chiar de ati avea, e complet interzis sa lasi pe altul pe locul tau in camin sau sa-l vinzi. Cand te-ai cazat aveai un regulament, sigur scrie de asta.
Daca vrei sa mergi peste el, cu un pic de efort afli unde sta, dar mergi si mai mult in ilegalitate. Il bati, ii iei banii cu forta?
Si eu am fost student si stiu cam ce valoare au banii dar pana la urma n-ai pierdut nimic la faza asta. Decat daca ai tu restante la camin ca ala n-a platit, desi nu cred ca asta e situatia.

Edited by ambr0zie, 06 November 2016 - 17:14.


#34
trident

trident

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 15.01.2006
Nu ai voie sa subinchiriezi camera de camin.

#35
justthink

justthink

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 22.06.2006

 anz, on 05 noiembrie 2016 - 18:09, said:

...
Ca si cum eu m-as duce la un magazin, iau ce vreau iar la plata ies tot pe la intrare, ca sa evit la casa.

Nu nu, ai inteles gresit. E ca si cum te-ai intalni in spatele magazinului cu soferul dubei de aprovizionare sa-ti dea produse pe sub mana, le ei, si nu il platesti.

#36
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 04.01.2006
Sau, ma scuzati, ca si cum ai vrea sa mergi la fete profesioniste, te gandesti ca-i scump, agati pe una in club, iti faci treaba si la sfarsit iti cere bani. Ca doar voiai sa platesti la fete, ei de ce nu?
Oricum ala numai prieten nu e. E un profitor si un coclit. Invata si tu ceva din chestia asta: 1. vezi ca ce-ai facut putea avea efecte mai rele decat sa nu primesti banii care oricum nu ti se cuvineau (exmatriculare, pierderea cazarii. Stiu, multi fac manevra asta, dar esti sigur ca nu-i prinde nimeni niciodata? ) 2. daca tot faci afaceri mai curate sau nu, intai banul si apoi serviciul, nu exista invers 3. ai grija la prieteni, eu mi-am luat-o de multe ori ca ma gandeam ca omul e nevinovat pana la proba contrarie, acum nu mai dau imprumut, spre exemplu, decat la oameni ce-i stiu de multi ani.

Edited by ambr0zie, 07 November 2016 - 14:54.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate