Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Problema ochelari? (miopie)

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
robytupa

robytupa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 397
  • Înscris: 30.04.2016
Salut!Sunt posesorul unei miopii de -0,75 la o. stang si -0,75 cu cilindru la o. drept (astigmatism 175 grade parca), oricum nu asta conteaza.M-am decis anul asta datorita faptului ca mi s-au modificat dioptriile sa fac o pereche de ochelari noua.Zis si facut m-am dus la West Eye (Bucuresti) sa fac controlul, iar apoi m-am dus cu reteta la Optica de vedere de pe Mihai Bravu sa imi aleg rama.Am gasit rama si oamenii de acolo mi-au recomandat lentile din plastic Hoya cu antireflex.Am zis ok, vreau ce-i mai bun.
Din momentul in care am fost a 2 a zi sa-i ridic au inceput problemele.Prima problema era ca vedeam mai prost decat cu ochelarii vechi( care nu aveau cilindru si dioptriile mai mici), am zis hai ca e de obisnuinta. Dupa am descoperit o chestie si mai nasoala.Se pare ca stratul anti-reflex era prost aplicat, motiv pentru care daca ma uitam la o sursa de lumina si miscam capul in jurul ei, mai vedem o reflexie a acesteia care se misca.(Imaginati-va daca aveam 5 becuri in fata eu vedeam 10 :)) ).
Am zis hai sa ma duc inapoi la magazinul de unde am facut ochelarii.Le-am explicat cu frumosu situatia si ei au dat vina prima oara pe doctor ca cica era gresita reteta.M-am dus dupa la doctor si i-am explicat situatia si m-a mai luat odata la panou, bineinteles pe gratis.Dioptriile erau corecte, si deoarece West Eye sunt in parteneriat cu Optica de vedere, doctorul a luat telefonul si a vorbit cu aia de la magazin si le-a zis ca problema e de la ei si trebuie sa o rezolve.
Intr-o saptamana am fost inapoi la magazin sa ridic ochelarii, care aveau lentilele schimbate. La prima vedere totul parea rezolvat.Insa am mai dat o tura prin mall.Si am descoperit cu stupoare ca reflexiile de care vorbeam mai sus nu au disparut ci sunt mai "subtile" asta la o sursa de lumina slaba, dar la o sursa de lumina puternica, de ex farurile unei masini le vad in continuare dublate daca misc capul.

PS: Cu ochelarii vechi nu am avut nicio problema cu nicio reflexie, deci nu mai stiu ce sa cred? Poate este o chestie de obisnuinta? Sau ochelarii noi au in continuare probleme cu anti-reflexul?

#2
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,091
  • Înscris: 29.06.2005
Daca te uiti doar cu un ochi, pe rand, la sursa de lumina tot dublate le vezi?

Eu tind sa cred ca problema e la reteta daca problema apare doar cand misti capul. Ori nu ai nevoie de cilindru, ori e gresit gradul acestuia.

Edited by florinel, 05 November 2016 - 08:22.


#3
robytupa

robytupa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 397
  • Înscris: 30.04.2016
Vad dublat cu ambii ochi...si doar la un ochi am cilindru,,,
Daca ma uit drept la sursa de lumina nu apare reflexia, dar daca ma uit pe langa ea apare acea "dublura" care se misca dupa cum misc eu capul, repet nu la toate sursele de lumina se intampla asta, doar la cele puternice gen farurile masinii

Edited by robytupa, 05 November 2016 - 08:47.


#4
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Din pacate,sunt foarte putini medici (optometristi) care stiu sa gaseasca cilindrul corect.Lentila cilindrica are si dioptrie si unghi.Daca una din ele e gresita...vezi dublu.De fapt,e mai complicat,sunt 3 variabile.Lentila e o combinatie de: dioptrie sferica,dioptrie cilindrica si unghi (axa) al ciIndrului.
Icearca sa remarci daca imaginea dubla e mereu pe aceeasi directie si daca e doar la ochiul cu cilindru.

Inca un sfat:lentilele din plastic sunt foarte sensibile la zgarieturi.Trebuie doar spalate,cu mare grija,altgel se zgarie.La dioptrii mici (sub 2-3) sunt de preferat cele din sticla minerala,pe care le poti sterge si pe uscat,ani de zile fara sa se zgarie.

Edited by danpet, 05 November 2016 - 08:51.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate