Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Problema overclock Intel G3258

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
qGh0sT

qGh0sT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 10.11.2015
Salut ! Am facut overclock la un intel G3258 ( 4.2 Ghz , Core Voltage: 1.265 , restul pe auto ).
Problema este ca nu imi arata noua frecventa nici in cpu-z, nici in throttle stop, doar in "task manager".
Motherboard : MSI H81-P33
OS : Windows 8.1
Multumesc anticipat pentru raspunsuri si timpul acordat.

#2
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011
De unde? BIOS? Windows? G3258 are multiplicator blocat, deci slabe sanse sa ti-l vada orice program infara de Task Manager. Eu am un AMD A4-3300 APU care i-am facut O.C. la 3 GHz si placa video integrata am urcat-o pana la 800 MHz. Desi teoretic este blocat multiplicatorul. A, si RAM-ul, la 1600MHz pentru ca placa video integrata. Tot pe o placa de baza MSI, A55M-P33. Ar trebui sa mearga daca nu lasi restul pe auto, ci cresti treptat BCLK si multiplicatorul, cu teste de stabilitate la fiecare treapta.

#3
qGh0sT

qGh0sT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 10.11.2015
Oc-ul a fost facut din BIOS, multumesc pentru raspuns, voi incerca.

#4
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BT0JMlUSCGo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
qGh0sT

qGh0sT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 10.11.2015

View Postxkos, on 04 noiembrie 2016 - 19:52, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BT0JMlUSCGo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Daca fac ca tipul din acel video imi da bsod .
Mersi oricum.

#6
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Ai facut cumva update de bios?

#7
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View PostAl3xandru35, on 04 noiembrie 2016 - 17:34, said:

Eu am un AMD A4-3300 APU care i-am facut O.C. la 3 GHz si placa video integrata am urcat-o pana la 800 MHz. Desi teoretic este blocat multiplicatorul.
Ai observat vreo diferenta in functionare? In locul tau l-as da inapoi, mai mult il chinui.

#8
qGh0sT

qGh0sT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 10.11.2015

View Postxeleron, on 04 noiembrie 2016 - 20:34, said:

Ai facut cumva update de bios?
Da, ultimul bios disponibil.

#9
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011

View Postjegmihai, on 04 noiembrie 2016 - 20:36, said:

Ai observat vreo diferenta in functionare? In locul tau l-as da inapoi, mai mult il chinui.

Don't make me laugh. Il am overclocat (overclockat) de minim doi ani. Si nu schiteaza nimica. Nici macar un BSOD nu am primit. Sa il dau inapoi? E luat in 2012-12-22 tot pc-ul, pe piese, deci sayonara garantie. O sa cumpar o placa video deicata cat de curand (sper) ca sa il mai las sa respire si el, plus un cooler. De ce?

Pentru ca eu fac OC pe cooler-ul stock. I like to live dangerous.

#10
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

View PostqGh0sT, on 04 noiembrie 2016 - 21:35, said:

Da, ultimul bios disponibil.
Intel le-a dat cu pumnun gura producatorilor de placi de baza pentru ca au permis overclockul pe chipseturi ce nu trebuiau sa aiba acele abilitati (adica toate exceptand cele care incep cu Z sau X),astfel ca ultimul bios cel mai probabil contine un upgrade de microcod care dezactiveaza toate optiunile de overclock.

#11
qGh0sT

qGh0sT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 10.11.2015
Problema este ca am văzut pe YouTube mai multe tutoriale despre overclocking pentru acest procesor ( același motherboard ) având aceași versiune de BIOS, iar ei nu aveau nicio problema, și nu înțeleg de ce .
Dacă las totul pe auto imi resetează automat setările BIOS-ului.

#12
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Nu mai ai opțiuni de oc dacă ai rulat w8.1 sau w10 cu updateuri fiindcă intel a forțat updateul de miceocod în cpu si nu îl mai poți overclocka.

#13
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View PostqGh0sT, on 04 noiembrie 2016 - 17:21, said:

Salut ! Am facut overclock la un intel G3258 ( 4.2 Ghz , Core Voltage: 1.265 , restul pe auto ).
Problema este ca nu imi arata noua frecventa nici in cpu-z, nici in throttle stop, doar in "task manager".
din moment ce frecventa ti-o arata in task manager, care ar fi problema???

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate