Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Regularizare taxe finalizare constructie. La ce valoare?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
zooza

zooza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 10.12.2007
   Am o problema lagata de taxele achitate catre ISC la finalizarea constructiei , si anume: constructie casa finalizata in iulie 2011, am facut receptia lucrarii la primarie si am achitat 0,7 % din valoarea lucrarilor executate catre ISC in data de 07.07.2011l, valoare si taxe aferente stabilite de biroul urbanism din cadrul primariei
   Cu data de 14.10.2016 primesc de la ISC o notificare de plata in valoare de 1927,2 lei din care 963,6 taxe neachitate si 963,6 penalitati. Sun, intreb ce se intampla si o doamna de acolo imi spune ca regularizarea taxelor la finalizarea lucrarii se face dupa valoarea de impozitare calculata de primarie. Merg la primarie, cer lamuriri si domnii de la urbanism se cam balbaie, ei au calculat toate taxele la valoarea lucrarii, pana in septembrie 2016 si acuma calculeaza la valoarea de impozitare, dupa multe discutii in contradictoriu cu ISC-ul.
   Deci eu am achitate taxele calculate de primarie, acuma ISC-ul spune ca nu-i bine si tot eu trebuie sa platesc diferenta + penalitati.
  Intrebarea mea este la ce valoare ati achitat voi taxele la finalizarea constructiei, valoarea lucrarilor executate sau valoarea impozabila a locuintei?
  Si daca eu am chitanta cu data de 07.07.2011, ei pot sa faca notificarea de plata in 14.10.2016?( tot doamna cu care am vorbit la telefon zicea ca da, ca nu stiu ce cu datele din 2011 care se prelucreaza in 2012, deci se incadreaza in termenul legal de 5 ani)

#2
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,084
  • Înscris: 16.02.2013
ISC si CSC se calculeaza la valoarea lucrarilor ( contractului ) fara TVA.

#3
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Conform Codului Fiscal valabil in 2011, norme de aplicare, art. 267, al. 15:

Quote

(15) În cazul unei autorizaţii de construire emise pentru o persoană fizică, valoarea reală a lucrărilor de construcţie nu poate fi mai mică decât valoarea impozabilă a clădirii stabilită conform art. 251.
Greseala e a primariei.

#4
zooza

zooza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 10.12.2007
Pai si mie de ce imi spune la valoarea de impozitare?
In legea 571/2003 privind Codul fiscal la art.267 (15) se zice ca" in cazul unei autorizatii de construire emise pt o persoana fizica, valoarea reala a lucrarilor de constructie nu poate fi mai mica decat valoarea impozabila a cladirii stabilita conform art.251".In rest tot ce am gasit in legi face referire la valoarea lucrarilor de constructie.
De aceea intreb pe cei care au facut receptia, ei cum au platit?

View Postbladhaund, on 04 noiembrie 2016 - 18:16, said:

Conform Codului Fiscal valabil in 2011, norme de aplicare, art. 267, al. 15:

Greseala e a primariei.
Am postat in acelasi timp
Si de platit cine plateste?

Edited by zooza, 04 November 2016 - 18:34.


#5
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Nu conteaza cum au platit altii, conteaza care e legea aplicabila si in ce situatie te gasesti. Din nefericire, te gasesti in situatia in care ISC insista sa aplice legea si are dreptate. Plateste si incheie problema.

#6
zooza

zooza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 10.12.2007
Ok, m-am lamurit, ISC-ul are deplina dreptate. Ma pot indrepta cumva impotriva primariei?

#7
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Daca ai probe...

Ei au proba declaratiei data si semnata de tine.

#8
zooza

zooza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 10.12.2007

View Postbladhaund, on 04 noiembrie 2016 - 18:49, said:

Daca ai probe...

Ei au proba declaratiei data si semnata de tine.
Declaratia mea se refera la costul lucrarilor executate. Valoarea de impozitare din care trebuia sa platesc au calculat-o ei. Deci ei mi-au spus suma pe care trebuie sa o platesc la posta , dovada platii am pus-o la dosarul pe care l-am depus la ei, dosar pe care ei l-au trimis mai departe.

Edited by zooza, 04 November 2016 - 19:24.


#9
zooza

zooza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 10.12.2007
In autorizatia de constructie apare rubrica : " lucrari in valoare de". Aici se completeaza suma rezultata din devizul din proiectul de executie sau
suprafata desfasurata X valoarea impozabila X zona unde constructia x 1.05 (daca este peste 150mp), calculata de primarie?
   daca achit restanta catre ISC si dau primaria in judecata pt penalitati, pe durata procesului se suspenda plata penalitatilor?

#10
dutzuc

dutzuc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 13.05.2009
Reinvii acest topic pentru ca ma aflu fix in aceeasi situatie. Am primit astazi un plic prin care sunt instiintat sa platesc in termen de 15 zile, calculat cu tot cu penalitati,fabuloasa suma de 6200 lei. In mod normal procentul real pentru ISC insemnad undeva la 2500 lei.
As plati fara nici o retinere 2500 de lei, dar nu mi se pare firesc ca in 5 ani de zile sa nu primesc nici macar o instiintare de plata si sa ma trezesc cu penalitati de 3500 lei.
As dori sa aflu daca ati mai rezolvat ceva legat de primarie si daca imi recomandati sa apelez la un avocat...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate