Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Culoarea mobilei de bucatarie si a usilor

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
ImDrunk

ImDrunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 04.08.2006
Buna ziua,

Am achizitionat un apartament destul de recent pe care trebuie sa il finisez acuma.
Bucataria este semi decomandata, m-am gandit sa pun parchet si gresie gri in bucatarie si living, nu un gri foarte tare dar nici prea sters, undeva la mijloc sa zic asa. Mobila in bucatarie vreau sa o fac alba, acu intrebarea ii daca sa o fac doar alba sau in combinatie cu ceva culoarea? pereti sunt tot albi, in loc de faianta o sa pun panouri de sticla colorate, ma gandeam sa fac blatul tot gri sa nu fie tot alb. Ar fi suficient sau sa pun ceva culoare si pe mobila? Iar usile habar nu am ce culoarea sa le aleg, sper sa ma ajutati voi.

Mersi,
Andrei

#2
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,557
  • Înscris: 15.05.2010
te salut,

eu mi-am facut bucataria anul trecut (cumnatul meu face mobila la comanda, el a facut mobila)...ca si culoare pt blat am ales Wenge, gresia este usor galbuie (spre portocaliu), iar culoarea mobilei alese este ferrara brun cu crem

e doar o sugestie.... vezi /https://www.facebook...54427991251521/

Edited by pupama, 04 November 2016 - 11:54.


#3
ElsaAn

ElsaAn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 07.06.2016

View PostImDrunk, on 04 noiembrie 2016 - 11:35, said:

Buna ziua,

Am achizitionat un apartament destul de recent pe care trebuie sa il finisez acuma.
Bucataria este semi decomandata, m-am gandit sa pun parchet si gresie gri in bucatarie si living, nu un gri foarte tare dar nici prea sters, undeva la mijloc sa zic asa. Mobila in bucatarie vreau sa o fac alba, acu intrebarea ii daca sa o fac doar alba sau in combinatie cu ceva culoarea? pereti sunt tot albi, in loc de faianta o sa pun panouri de sticla colorate, ma gandeam sa fac blatul tot gri sa nu fie tot alb. Ar fi suficient sau sa pun ceva culoare si pe mobila? Iar usile habar nu am ce culoarea sa le aleg, sper sa ma ajutati voi.

Mersi,
Andrei

Ma bucur ca ai deschis acest topic. Si eu tot pe alb raman la bucatarie :)
Parerea mea este ca albul da o eleganta aparte si mareste spatiul foarte mult. Daca ai parchetul pe nuante de gri si mobila alba, eu as merge pe niste usi albe.
Blatul da foarte bine ori in nuanta bucatariei, in cazul tau alb ori similar cu ce ai pe jos. Orice alta culoarea este exclus, din punctul meu de vedere.
Accentele de culoare le poti da prin niste tablouri, un ceas sau chiar sa integrezi putin lemn (o nuanta de nuc/alun) prin accesorii.

Nu stiu cum sa inserez niste poze :(

#4
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,838
  • Înscris: 13.07.2011
banuiesc ca la bucatarie ai si aparatura, care iti recomand sa o iei pe inox (nu pe clasicul alb comunist). Bucataria poti sa o lasi alba, in viitor o sa arate foarte steril ca la farmacie, poti sa bagi si niste tonuri de gri diferite fata de faianta. Blatul iti recomand granit nero mat, arata foarte bine si iese ca si contrast in comparatie cu gresia.

Usiile daca sunt din lemn atunci poti alege nuca inchisa, bate destul de frumos (vorbesc din proprie experienta)

#5
ImDrunk

ImDrunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 04.08.2006

View Postbusiness11, on 04 noiembrie 2016 - 15:05, said:

banuiesc ca la bucatarie ai si aparatura, care iti recomand sa o iei pe inox (nu pe clasicul alb comunist). Bucataria poti sa o lasi alba, in viitor o sa arate foarte steril ca la farmacie, poti sa bagi si niste tonuri de gri diferite fata de faianta. Blatul iti recomand granit nero mat, arata foarte bine si iese ca si contrast in comparatie cu gresia.

Usiile daca sunt din lemn atunci poti alege nuca inchisa, bate destul de frumos (vorbesc din proprie experienta)

Nu am cumparat electrocasnicele, urmeaza, pe inox o sa le cumpar. Bucataria o sa arate steril doar daca o sa fie toata alba, nu ii cazul.
Zici ca merg usi de culoarea nucii pe parchet gri?

View PostElsaAn, on 04 noiembrie 2016 - 12:39, said:

Ma bucur ca ai deschis acest topic. Si eu tot pe alb raman la bucatarie Posted Image
Parerea mea este ca albul da o eleganta aparte si mareste spatiul foarte mult. Daca ai parchetul pe nuante de gri si mobila alba, eu as merge pe niste usi albe.
Blatul da foarte bine ori in nuanta bucatariei, in cazul tau alb ori similar cu ce ai pe jos. Orice alta culoarea este exclus, din punctul meu de vedere.
Accentele de culoare le poti da prin niste tablouri, un ceas sau chiar sa integrezi putin lemn (o nuanta de nuc/alun) prin accesorii.
Nu stiu cum sa inserez niste poze Posted Image

Ce culoare ai ales pentru blat? Eu parca nu l-as pune alb, vreau si o pata de culoare.
Am vazut ieri ceva panouri de sticla tare interesante
[ https://s18.postimg.org/4nf5cfyq1/IMG_3323.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by ImDrunk, 05 November 2016 - 12:21.


#6
ElsaAn

ElsaAn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 07.06.2016
Usile merg ca nuca in perete maro pe parchet gri. Fa usile albe, parerea mea sa fie pe aceeasi linie cu peretii albi si parchetul orice culoare. Astfel o sa dai senzatia de spatiu marit. Daca vrei pata de culoare poti sa faci peretele deasupra blatului de lucru sau blatul de lucru intr-o nuanta de lemn. Panourile acelea de sticla sunt faine dar eu le-as combina cu un blat pe o nuanta calda de lemn sau chair gri,nu pe alb. Intra pe site-ul celor de la Kuka bucatarii si vezi in portofoliu lor ca au cateva bucatarii cu blatul gri sau de lemn. Poate te inspira ceva :)
Majoritatea bucatariilor facute de ei sunt pe alb, asa ca ai de unde sa alegi.

Edited by ElsaAn, 05 November 2016 - 13:50.


#7
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View PostImDrunk, on 05 noiembrie 2016 - 12:21, said:


Zici ca merg usi de culoarea nucii pe parchet gri?



Eu zic ca da Posted Image Depinde, insa, de "desenul" parchetului, repwectiv al nucului. Daca este destul de uniform, e ok. Daca e mai complicat, s-ar putea sa ai o problema. Cand pui lemn langa lemn este foarte important sa probezi inainte. Nu cu mostre mici, ci cu panouri destul de maricele, la locul faptei, in lumina uzuala zonei. Personal, prefer contrastul dintre materiale naturale (sau dintre materiale cu aspect & culoare de material natural), celui de culori.
Si eu trec printr-o perioada alb-gri-nuc. Adica gresia e gri (destul de inchis), peretii albi, faianta alba, dulapurile nuc (cele de jos) si albe (cele de sus), tot albe si plintele. Blatul este din quartz alb; manerele dulapurilor, chiuveta, hota, frigiderul, aragazul, din inox. "Culoarea" vine din zona de servit masa, din zona de sedere (fiindca totul e open concept) si, mai ales, pe geam, de afara.
Spor la treaba !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate