Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Referendum pe tema definirii familiei drept casatoria intre un barbat si o femeie

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1427 replies to this topic

Poll: referendum pe tema definirii familiei drept casatoria intre un barbat si o femeie (218 member(s) have cast votes)

Esti de acord sa se organizeze acest referendum?

  1. Voted Da (121 votes [55.50%] - View)

    Percentage of vote: 55.50%

  2. NU (97 votes [44.50%] - View)

    Percentage of vote: 44.50%

Cum vei vota? Definim familia ca si casatoria dintre un barbat si o femeie sau ramane ca pana acum?

  1. Voted Sunt pentru modificarea Constitutiei (100 votes [45.87%] - View)

    Percentage of vote: 45.87%

  2. Sunt impotriva modificarii Constitutiei (118 votes [54.13%] - View)

    Percentage of vote: 54.13%

Credeti ca este oportun sa se faca acum acest referendum?

  1. Da (99 votes [45.41%] - View)

    Percentage of vote: 45.41%

  2. Voted Nu (119 votes [54.59%] - View)

    Percentage of vote: 54.59%

Vote

#19
suciu2016

suciu2016

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.10.2016
nici una.

#20
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Mi se pare banal sa definesti familia, adica ceva ce oricum este esential societatii.
Este ca si cum ai avea nevoie de apa pentru a supravietui.

Este doar inceputul unui sir lung de situatii in care normalul va fi pus sub semnul intrebarii.

#21
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,308
  • Înscris: 30.01.2008

View Postleul_tau, on 04 noiembrie 2016 - 10:08, said:

Art.48 din Constituția României, aliniatul 2
Condițiile de încheiere, desfacere si de nulitate... se stabilesc prin lege.
Vă rog să definiți legea!
1. Nulităţi absolute care sancţionează încălcarea unor condiţii de fond pozitive
Nulitatea absolută a căsătoriei este reglementată de art. 293-295 C. civ.

Lipsa diferenţierii de sex
Din coroborarea dispoziţiilor art. 293 cu cele ale art. 271 C. civ. rezultă că este lovită de nulitate absolută căsătoria încheiată cu încălcarea condiţiei de fond potrivit căreia căsătoria se încheie între bărbat şi femeie. Practic, condiţia de fond
pentru încheierea căsătoriei constând în diferenţa de sex interesează în cazul unor malformaţii genitale grave ce constituie o lipsă de diferenţiere sexuală (herma-froditism) care împiedică posibilitatea de procreare şi relaţiile normale dintre soţi.

http://legeaz.net/di...olute-casatorie

Edited by Daco_Get, 04 November 2016 - 10:31.


#22
suciu2016

suciu2016

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.10.2016
steaua, ai dreptate.

aş face un singur referendum, mama tuturor referendumurilor, şi aş defini tot ce nu a fost definit şi a fost lăsat interpretabil de la 89 încoace.

Edited by suciu2016, 04 November 2016 - 10:30.


#23
leul_tau

leul_tau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 05.08.2013

View PostDaco_Get, on 04 noiembrie 2016 - 10:29, said:


1. Nulităţi absolute care sancţionează ĂŽncălcarea unor condiţii de fond pozitive
Nulitatea absolută a căsătoriei este reglementată de art. 293-295 C. civ.

Lipsa diferenţierii de sex
Din coroborarea dispoziţiilor art. 293 cu cele ale art. 271 C. civ. rezultă că este lovită de nulitate absolută căsătoria ĂŽncheiată cu ĂŽncălcarea condiţiei de fond potrivit căreia căsătoria se ĂŽncheie ĂŽntre bărbat şi femeie. Practic, condiţia de fond
pentru ĂŽncheierea căsătoriei constând ĂŽn diferenţa de sex interesează ĂŽn cazul unor malformaţii genitale grave ce constituie o lipsă de diferenţiere sexuală (herma-froditism) [b]care ĂŽmpiedică posibilitatea de procreare şi relaţiile normale dintre soţi.[/b

http://legeaz.net/di...olute-casatorie
Știi ce am tastat în mesajul 18?

#24
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,308
  • Înscris: 30.01.2008

View Postleul_tau, on 04 noiembrie 2016 - 10:35, said:

Știi ce am tastat în mesajul 18?
Ce am spus eu in mesajul  15 :)

#25
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Am votat pentru referendum ca idee , cine, cum,cind,unde si de ce ramine in dezbatere , dar a taia aripile gheilor e un lucru bun. Ok, e democratie, le lasam citeva pene sa zboare si ei dar mai la rasul solului.
Mai pe burta.

#26
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Sunt de acord cu referendumul.
Şi sunt pentru familia clasică. Nu am nimic cu homosexualii (atât timp cât nu antentează la mine) şi lesbienele, dar să nu depăşească parteneriatul civil.

#27
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005
Bun referendum, buna tema. Un referendum in care o sa aratam inca o data intregii lumi si ieuropei cat de pro...ăăăă...speciali suntem. Posted Image

OFF: un motiv de ce s-ar tine cont de referendumul asta si de ala cu 300 de lepre ba?

Edited by Bucifon, 04 November 2016 - 10:45.


#28
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Speciali nu cred că suntem singurii.

#29
leul_tau

leul_tau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 05.08.2013

View PostDaco_Get, on 04 noiembrie 2016 - 10:38, said:


Ce am spus eu in mesajul  15 :)
Îți arde de glume, știi de ce am fost suspendat o zi de pe forum și de către cine?

View Postlil debul, on 04 noiembrie 2016 - 10:39, said:

Am votat pentru referendum ca idee , cine, cum,cind,unde si de ce ramine in dezbatere , dar a taia aripile gheilor e un lucru bun. Ok, e democratie, le lasam citeva pene sa zboare si ei dar mai la rasul solului.
Mai pe burta.
Îți place să te joci?Cu cine? Ca idee, nu faci bine, nu ești singurul.

Edited by leul_tau, 04 November 2016 - 10:54.


#30
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,002
  • Înscris: 20.06.2005

View Postbenis, on 04 noiembrie 2016 - 10:18, said:

Nu prea cred că vor face treaba asta, dar cine știe.. Pe de altă parte, e cam aiurea să faci pe gică-contra, BOR își asumă orice, sunt în stare să susțină că ei au modernizat România, asta nu înseamnă că ar trebui să ne pară rău că România s-a modernizat Posted Image
Nu imi pare rau dar cu siguranta daca vor sustine ca ei sunt care au modernizat voi incerca combat ideea pentru ca stiu ca e invers.

#31
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,363
  • Înscris: 15.06.2004
E doar proiect... SI va pica la CUrtea Constitutionala instant.
A mai fost acu cativa ani o tentativa de referendum simultan cu alegerile iar curtea a decis ca nu se pot organiza impreuna.

#32
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,936
  • Înscris: 02.09.2005
io zic sa faca intai reefrendum daca mai vrem BOR sau nu

#33
muc_cel_mic

muc_cel_mic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,362
  • Înscris: 15.04.2008
De ce trebuie definita casatoria ?

#34
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,146
  • Înscris: 27.06.2007
eu ca barbat sunt lesbian si vreau sa ma casatoresc cu un grup de lesbiene;
asa ca eu votez pt. casatoria cu lesbiene...
am zis!

#35
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,636
  • Înscris: 13.10.2003
Sunt de acord ca aceasta problema poate fi rezolvata legislativ. Legiferarea unui parteneriat sau cum se doreste sa se numeasca intre doua persoane de acelasi sex (sau nu) care insa sa nu se numeasca casatorie, cu drepturi si obligatii asemanatoare. Casatoria este o notiune straveche si e gresit sa o stricam noi acum in epoca ,,moderna''.
Poate daca ONG-istii si activistii pro gay ar fi tintit asa ceva nu s-ar fi ajuns la atata tevatura, ori ei vor nici mai mult nici mai putin decat casatorie si adoptii de copii. Pe langa asta sunt si foarte agresivi in modul lor de a incerca sa impune schimbarea randuielilor societatii.
Nu am nimic cu ei personal, fiecare poate face in dormitorul sau ce doreste si cu cine doreste insa e gresit sa incerci sa schimbi societatea dupa aspiratiile tale, mai degraba trebuie sa incerci sa te integrezi.
Prevad ca referendumul asta va atrage lume in plus la vot care iarasi este un lucru bun ptr. democratie.

Edited by radumiki, 04 November 2016 - 10:59.


#36
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,668
  • Înscris: 06.08.2004

View Postradumiki, on 04 noiembrie 2016 - 09:55, said:

Parerea mea e ca orice referendum este binevenit cand se pun in discutie probleme controversate.
Acest referendum ar pute aduce mai multa lume la vot, deci inca un plus.
Minusul ar fi ca in loc sa se discute programe politice se vor muta dezbaterile pe acest subiect mai putin important in viziunea mea decat ce vor sa faca politicienii cu tara asta in urmatorii 4 ani, programele de guvernare mai exact.

Bun, atunci toate partidele care participa la alegeri sa aiba cate o tema de referendum.

PSD-ul e cu familia intre barbat si femeie.
PNL-ul sa fie cu scutirea de taxe totala a tuturor firmelor.
USR-ul sa fie cu lustratia, niciun fost comunist sa nu mai poata fi ales.
etc.

Problema si discriminarea potentiala e fata de partidele neparlamentare care nu pot depune o astfel de cerere de referendum, pentru ce isi aleg ei ca tema.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate