Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...

Sony FH 10W reparatie
 

Configurare sistem supraveghere la router-convertor/router

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
ori

ori

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 20.09.2005
Salutare tuturor.
Am o problema la configurarea unui DVR/sistem de supraveghe.
Internetul intra intr-un convertor/router1 prin fibra optica. De aici pleaca un cablu FTP care ajunge intr-un alt router2. La acest router2 se conecteaza prin cablu FTP alte 2 calculatoare, wireless alte 4 calculatoare si 2 imprimante. Problema aici apare - prin cablu se conecteaza si DVR-ul sistemului de supravehere la ruouter2. Am setat IP 192.168.0.10, am facut forwarding la IP-ul DVR in router2, nimic. Camerele nu pot si accesate de pe internet si atat timp cat acestea sunt conectate la router2 nu mai am internet la restul calculatoarelor.
Care sa fie pasii pentru setarea acestui DVR la al doilea router, pentru a fi functional, si cu internet acces?

Multumesc anticipat.

#2
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
Activeaza din DVR optiunea UPnP!

DMZ si rezervare adresa pentru DVR.

#3
ori

ori

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 20.09.2005
Multumesc pentru raspuns.
Rezervarea IP pentru DVR am facut-o in router 2 la care este conectat. Forwarding, DMZ.
Recunosc ca nu stiu daca este activa optiunea UPnP in DVR.
Persoana care le-a setat initial pe primul router a disparut din peisaj, iar reteaua s-a extins cu al doilea router, si de aici problema.

Edited by ori, 03 November 2016 - 22:18.


#4
dxdx

dxdx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 02.05.2007
Din lan pot fi accesate? Cum este setat routerul 2? Ambele routere sunt pe dhcp?

#5
ori

ori

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 20.09.2005
Nu poate fi accesate nici din LAN. IP-ul ruter 2 este 198.168.0.100 de la router 1 care are IP dinamic de la provider.

#6
dxdx

dxdx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 02.05.2007
Pe scurt, exista echipamentul provider-ului si un router al tau, da? La echipamentul providerului nu ai acces, da? Prima data vezi ce ip are dvr. Setezi ip fix la dvr si apoi ii faci forward pe router. E clar ca nu ai ip corect pe dvr din moment ce nu il poti accesa din retea.

#7
ori

ori

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 20.09.2005
Asa este. Dar este o problema ca ma conectez cu DVR-ul la al doilea router si nu la primul?

#8
dxdx

dxdx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 02.05.2007
Nu este nici o problema. Nu stiu ce fel de echipament ai de la provider si nici care este providerul. Nici nu conteaza din moment ce nu ai acces la el. Lasa routerul tau sa realizeze conexiunea, si pentru LAN lasi pe  DHCP. Pui un monitor la DVR si setezi ip-ul DVR fix dupa care ii faci forward acelui ip.. Ce ip are routerul tau?

#9
ori

ori

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 20.09.2005
router2 are 192.168.0.100 (pentru ca vine de la router1), iar pentru LAN-ul de la el incepe de la 192.168.0.5 (pe router2)

#10
dxdx

dxdx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 02.05.2007
Deci tu accesezi router 2 prin ip-ul 192.168.0.100, corect? Atunci seteaza la dvr ip fix 192.168.0.101, NetMask 255.255.255.0 si Gateway 192.168.0.100.

#11
ori

ori

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 20.09.2005
Am sa fac setarile respective si revin cu raspuns.

#12
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004
daca nu ai acces la router1 ... sau daca router1 nu e in bridge-mode, sa poti face port-forwarding (nu forwarding de ip cum ai zis mai sus) fie din router1, fie din router2 ... nici o sansa; presupun ca nu poti accesa din afara nici router2, asa ca orice alte setari la dvr sunt de prisos, clasa C de ip-uri 192.168. nu e rutabila in internet

/edit: spune si modelele de router1 si router2

Edited by marco71, 04 November 2016 - 12:27.


#13
dxdx

dxdx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 02.05.2007
Nu cred ca este vorba despre 2 router. Am impresia ca exista un ont si un router. Din ce am inteles, pana acum a fost legat doar DVR-ul si treaba s-a complicat dupa ce a adaugat un router. Presupun ca DVR realiza conexiunea PPPOE. Din moment ce nu poate accesa din LAN DVR-ul, este clar ca acel DVR nu are ip de LAN. Cel mai bine ar fi o sa ne spuna ce modele sunt routere-ele si dvr-ul.

#14
ori

ori

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 20.09.2005
In sfarsit am aflat cum le cheama (pe echipamente)
Deci:
Internetul prin fibra optica intra in Routerul 1 (DASAN H64ORW) cu IP dinamic (de la providerul de internet) -> iese cablu din port LAN si ajunge in Router 2 (TP-LINK TL-WR841N) la care se conecteaza calculatoare si imprimante atat wireless cat si prin cablu de retea. Tot din acest router 2 TP LINK se conecteaza si DVR SAFER-6316N.
Ei, acum care sunt setarile si configurarile corecte pentru fiecare router si DVR in asa fel incat viteza internetului sa nu aiba de suferit (pana acum se deconecta de la internet toate aparatele conectate la Router 2 TP LINK cand conectam cablul DVR-ului) si sa se poata accesa camerele pe web din orice locatie, eventual pe telefon, tableta.

Multumesc mult.

Edited by ori, 04 November 2016 - 16:09.


#15
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004
Dasan H640RW e GPON ONT (cum zicea si colegul mai sus), de la provider, si probabil fara wifi, de aia s-a pus tp-link-ul dupa el, pentru wireless...
setarile corecte sunt greu de ghicit pe NeVe, dar trebuie s-o iei metodic, pe pasi, pentru ca ai mai multe probleme acolo:
- DVR-ul e in esenta tot un PC (cu linux embeded), deci se aplica la el aproximativ la fel ca la alte PC-uri din retea ... setezi la DVR in prima faza ip automat prin DHCP si-l conectezi ca alte echipamente de retea, la tp-link (vezi ce ip primeste si daca mai blocheaza alte exchipamente) ... abia dupa aia poate primi un ip fix nealocat pe altundeva
- odata rezolvata partea de conectivitate in LAN, treci la setari de remote-access (DMZ, port-forwarding), dar astea-s mai avansate, deocamdata nu-ti merge nici primul pas de mai sus

P.S. in principiu ar trebui sa ai macar acces pe configurarea tp-link, asa ca nu ne suparam (si nu sunt chestii de ascuns pe acolo, parolele nu sunt oricum vizibile) daca ne dai setarile de wan (ip, gateway), de lan (router-ip/local-ip) si eventual unu-doua ip-uri de la clienti conectati

#16
dxdx

dxdx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 02.05.2007
Cu primul router DASAN H64ORW nu ai treaba.
Avand in vedere ca nu poti accesa dvr-ul din retea, trebuie neaparat sa legi un monitor la el.
Apoi:
1. Main Menu->System-Network si setezi: Ip address:192.168.0.101, Subnet Mask:255.255.255.0, Gateway si Primary DNS :192.168.0.100 (acesta trebuie sa fie ip routerul 2), Debifezi DHCP Enable
2. Notezi Media Port
3. HTTP Port: setezi alt port, sa zicem 90
4. Te conectezi pe routerul tp-link si si faci port forwarding pentru pentru cele 2 porturi ale ip-ului 192.168.0.101
5. Teste!!!
Succes!

#17
ori

ori

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 20.09.2005
Fratilor am reusit sal conectez DVR-ul.
Il vad din retea, conectat la routerul TP Link dar nu reusesc sal vad de pe telefom. Am instalat vmEyeSuper, am incercat cu IP-ul alocat de provider + :90 portul http dar nu vrea

#18
dxdx

dxdx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 02.05.2007
Portul 90 este pentru broweser. Tie iti trebuie setat media port.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate