Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Nikon D90 - probleme functionare

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
rusugaby

rusugaby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 02.04.2005
Salutare,

detin un Nikon D90 de prin 2011 si pana acum nu am avut probleme cu functionarea sa.
Recent l-a apucat damblaua...nu mai pot sa-l folosesc deoarece display-ul nu mai afiseaza nimic.
Daca apas pe butoanele de Meniu, Live view, Info - nu afiseaza nimic...daca vreau sa vizualizez fotografiile...nimic...
Display-ul din partea superioara arata toate informatiile normal, exceptie facand locul unde afiseaza numarul de pozitii ramase.... in loc sa afiseze gen   [ 4.1k ], nu mai afiseaza decat  [ ].
Inainte, daca nu avea card sau aparatul era inchis fara card, afisa   [   E  ]....acum nu afiseaza decat  [   ]  (valabil si cand este inchis si cu card in el).

Uneori isi revine ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat si-l pot utiliza normal...dar numai cand vrea el si pt cat timp vrea el.

Ciudat este ca se comporta ca si cum nu ar avea nimic....aparatul focalizeaza prin vizor, declanseaza, blitul functioneaza......doar ca nu mai afiseaza nimic pe display si nici nu inregistreaza imaginile pe card.

Ce am incercat:
- l-am resetat din butoane => fara rezultat
- i-am pus alte carduri (care pe alte aparate functioneaza) => fara rezultat
- am pus alte obiective => fara rezultat
- i-am scos bateria/cardul si l-am lasat fara si mai mult de o zi => fara rezultat
- in momentele in care l-am prins sa functioneze, din meniu am formatat cardul, am curatat senzorii => fara rezultat (a 'murit' dupa cateva foto facute)

S-a mai confruntat careva cu aceasta problema?
Oare care poate fi cauza (pe google nu am gasit nimic asemanator)?

Multumesc

#2
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Incearca sa-i faci upgrade de firmware.
Daca e stricat insa ceva hardware, memorie BIOS/firmware, procesor de imagine, buffer de memorie, etc., trebuie schimbate respectivele piese.

#3
rusugaby

rusugaby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 02.04.2005

 loock, on 03 noiembrie 2016 - 14:13, said:

Incearca sa-i faci upgrade de firmware.
Daca e stricat insa ceva hardware, memorie BIOS/firmware, procesor de imagine, buffer de memorie, etc., trebuie schimbate respectivele piese.

O sa incerc diseara...oricum avea ultimul firmware..sper sa reusesc sa-l rescriu (conditia e sa am acces la display)

#4
Master_Yoda

Master_Yoda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 27.08.2014
Nu ai ce update de firmware sa-i faci pentru ca nu au scos firmware nou de la lansare. Au scos niste mici update-uri care se ocupa de inlaturarea aberatiilor cromatice si distorsiunilor din anumite obiective nou aparute, nu au treaba cu functionarea camerei.

Daca spui ca problema dispare si revine banui ceva contacte imperfecte sau dezlipite. Se rezolva in service.

Edited by Master_Yoda, 03 November 2016 - 15:12.


#5
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
La kamerawerk cu D90-ul ala !

#6
rusugaby

rusugaby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 02.04.2005
Aseara a functionat.
Am reusit sa-i rescriu firmware-ul.
Am facut si vre-o 100 de foto aiurea....sa vad daca 'moare'. Ei bine, nu a facut-o.
Mai ramane sa o scot la o plimbare de cateva mii sa vad cum se comporta.
Sper sa fi fost doar ceva software.

#7
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,121
  • Înscris: 16.04.2007
Nu cred!
L-ai folosit in mediu umed in perioada in care a aparut defectul?
Contactul cu lichide (sub diverse forme) da simptome asemanatoare.
Sau soc mecanic.
Aceste aparate au placile conectare cu conectori destul de sanatosi, dar uneori, la socuri puternice (cazaturi) se deplaseaza.
Am gasit un aparat canon, care, in urma unei scapari unconector s-a deslipit de pe placa,dar buretele care care tinea presat conectorul, facea ca, camera sa functioneze aproape normal :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate