Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Imi pot deteriora vederea?

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

View PostCaptainMe, on 03 noiembrie 2016 - 10:24, said:

Eram ironic, am si precizat ca a fost o gluma.
Multuemsc celorlalti, o sa incerc treaba cu luminozitatea cand ajung acasa.

Si ceva lumina de ambient in camera ajuta.

#20
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,495
  • Înscris: 13.11.2011

View PostCaptainMe, on 03 noiembrie 2016 - 08:47, said:

Vad ca deja m-ati etichetat Posted Image Posted Image
Sunt obisnuit, nu e problema. Nu dorm noaptea, si desigur, nu am iesit din casa de 3 luni. Lasand gluma la o parte, problema e ca ochii imi obosesc repede, dupa 10-15 minute, nu dupa ore intregi. Ma joc maxim 2 ore pe zi, nu cred ca asta ar fii o problema.
Atunci du-te la oftalmolog.

#21
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
daca iti obosesc ochii dupa 10-15 minute deja sunt deteriorati.

#22
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View Postdark, on 03 noiembrie 2016 - 09:50, said:

. Recomand un monitor led TN, acesta are culorile mai șterse, nu îți vor solicita prea tare ochii. Luminozitatea o dai pe 0 și în funcție de asta, reglezi contrastul pentru o imagine acceptabilă. Să nu cumperi VA ori IPS.
Am trait sa o aud si p-asta. De calibrarea culorilor n-ai auzit..?

#23
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004
Am mai zis-o si cu alte ocazii, multi oameni care in mod normal nu au nevoie de corectie optica au mici vicii de refractie (hipermetropie sau astigmatism) care insa nu pun probleme decat cand se foloseste in mod indelungat vederea de aproape (citit mult sau stat mult la calculator). Si asta nu este ideea mea am auzit-o de la doctori. :)

S-ar putea sa te numeri si tu printre astfel de oameni si sa ai nevoie practic de niste ochelari cu dioptrii care sa iti corecteze miciile vicii de refractie pe care poate ca le ai. Iti recomand un consult oftalmologic in care sa ii spui medicului problema ta. Am o ruda care are o hipermetropie mica care nu i-a pus nici-un fel de probleme pana cand a trebuit sa citeasca foarte mult pentru examenul de rezidentiat. I s-au dat niste ochelari cu diptrii mici cu plus pe care i-a purtat doar cand citea si nu a mai avut nici-un fel de probleme.

Multi oameni dau vina pe monitor atunci cand ii dor sau ustura ochii insa in multe cazuri in realitate monitorul nu are nimic ci problema e de la ochi care au mici imperfectiuni. O alta problema mai este si sindromul ochiului uscat care se trateaza cu lacrimi artificiale. Si pentru aceasta problema se poate face un test la un oftalmolog.

#24
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
Setting-ul monitorului, pozitia la calculator. S-ar putea sa stai prea aproape si calibrajul sa fie gresit.
Incearca prima oara calibrarea corecta plus marirea distantei de Monitor si vezi atunci rezultate.


Daca nu ajuta la nimic, atunci ti s-a slabit muschiul si s-ar putea sa ai nevoie de ochelari.

#25
Master_Yoda

Master_Yoda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 27.08.2014
Ai nevoie de un monitor calibrat la o luminozitate de ~ 75-80 cd/m² si asezat in camera astfel incat sa nu te deranjeze lumina de afara.

Alta solutie de moment: resetezi monitorul la setarile din fabrica, reduci brightness si contrast pana poti sa privesti o imagine complet alba fara sa te deranjeze.
Pe pagina asta trebuie sa poti distinge toate (sau cat mai multe) patratele gri inclusiv cele de la 254 (foarte putin vizibile) http://www.lagom.nl/lcd-test/white.php
La fel aici http://www.lagom.nl/lcd-test/black.php pentru negre.

#26
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,437
  • Înscris: 16.03.2004

View Postjegmihai, on 03 noiembrie 2016 - 11:52, said:

Am trait sa o aud si p-asta. De calibrarea culorilor n-ai auzit..?
De ce să dea bani pe un IPS, mai scump decât un TN, dacă nu dorește culori tari fiindcă îl deranjează la ochi? apoi, TN-ul este mult mai bun pentru jocuri, având timp de răspuns mai mic.

#27
the_ice_master

the_ice_master

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 20.03.2008
F.lux, instslezi si vezi apoi

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate