Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Bojack Horseman

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,712
  • Înscris: 06.07.2005
Povestea unui cal actor care a atins apogeul in cariera prea devreme si acum se lupta cu demonii interiori.
Loveste puternic cu mesaje despre cariera, scop in viata, relatii. E un "rollercoaster" de umor absurd si drama.
E probabil unul dintre serialele grele, nu va lasati pacaliti de faptul ca e animat si ca multi oameni sunt animale: e plin de intelesuri ascunse. Daca esti ca mine, empatic/a, o sa te sfasie pe interior.
E comparat cu seriale precum Mad Men si Sopranos, trebuie vazut. Personal, mi se pare o capodopera.

[ http://pixel.nymag.com/imgs/daily/vulture/2016/07/21/bojack-horseman/21-bojack-12.w529.h352.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Bojack e interpretat de Will Arnett, majoritatea distributiei e formata din voci bune: Aaron Paul, Alison Brie, Kristen Schaal si altii.

#2
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Am aruncat si eu o privire peste el pentru Alison Brie. Ea nu impresioneaza cu nimic, dar Will Arnett m-a surprins ca vocea lui Bojack Horseman.

Primul sezon e mai compact, dar apoi scade in calitate, culminand cu episodul ala subacvatic lipsit de umor, originalitate sau mesaj.

Drama calului narcisist devine plictisitoare dupa o vreme deoarece nu pare sa invete din greseli. Relatia cu Diane avea potential dar au cuplat-o cu labradorul bidimensional, care nu am idee de ce ocupa atatea minute in fiecare episod, caci m-am plictisit de el dupa vreo trei episoade. Pana la urma relatia asta cu Mr. Peanutbutter o strica si pe Diane, din care nu mai inteleg nimic la finalul sezonului 3.

Cel mai constant personaj ramane deocamdata Princess Carolyn, dar in urmatorul sezon parca vad ca o fac varza si pe ea.

Intr-un final, imi place umorul negru depresiv sinucigas, dar devine repede repetitiv si ajungem la un serial de nota 6.

[ https://media.giphy.com/media/xThuWcwceLECkXEkKs/giphy.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,433
  • Înscris: 05.07.2018
Pe mine m-a prins de la primele episoade prin originalitate. Na, nu in fiecare zi vezi un serial de animatie in care animalele sunt egale cu oamenii si cu oamenii-animale.

Episodul ala subacvatic de care ai mentionat mi s-a parut un pic mai stralucit decat restul, chiar. Desi cel mai mult mi-a placut cel in care fura litera D ca sa o cucereasca pe Diane, fiind la cutite cu domnul Peanutbutter.

Comedia o lasa mai moale in sezonul 4, cand o da bine de tot spre drama.

#4
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,433
  • Înscris: 05.07.2018
Pe Netflix scrie ca a fost anulat, desi pe net am vazut ca va fi si sezonul 6.

#5
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,712
  • Înscris: 06.07.2005
Clar o sa avem sezon 6.
Mizule, cauti logica intr-un serial lipsit de asa ceva. Actiunea e tulbure, dar asta face micile momente de claritate cu atat mai satisfacatoare. Toata premiza e ca suntem, cu totii, fiinte imperfecte.
Daca n-ai avut tangente cu depresia / nu te atrage filozofia, cam greu sa rezonezi cu Bojack.

[ https://cdn-images-1.medium.com/max/1280/1*BZYq38fOz62zt_GQ8uOE0w.jpeg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

O chestie misto pe care am descoperit-o pe reddit: in fiecare sezon se foloseste o singura data cuvantul f-u-c-k, iar personajul care il rosteste se distanteaza de Bojack. E un fel de easter egg.

#6
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,433
  • Înscris: 05.07.2018
Se pare ca exista cate un pic de Bojack in fiecare dintre noi.

#7
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,433
  • Înscris: 05.07.2018
Mai aveti ceva stiri?

#8
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,433
  • Înscris: 05.07.2018
Mai sunt doua zile pana la noul sezon. Ultimul.

PS: va pun si [attachment=2338765:Capture.PNG] cu mine, atat de tragica e vestea.

#9
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,433
  • Înscris: 05.07.2018
Au aparut ultimele episoade. Go! Go! Go!

#10
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,433
  • Înscris: 05.07.2018
Mda... Nu stiu ce sa va zic, asa ca va spun. Episoadele astea au fost diferite. Poate, in goana noastra dupa fericire, le-am trecut cu vederea. Mie mi s-au parut fade. Desi aveam pretentii de la Bo, am ramas cu un gust dulce-amarui la ultimul episod. Un fel de poveste fara sfarsit. Un fel de n-as mai fi.

#11
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,712
  • Înscris: 06.07.2005
M-a intristat extrem de mult ca s-a incheiat. In schimb, au oferit un final pe cinste. Finalul a fost cat de fericit se putea pentru tonul serialului.

[ https://i.ibb.co/pzkFj11/6hte3xk72af41-jpg.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Eh, nu stiam ca e ultimul sezon.

A fost ok, simteam deja ca o cam intind, punctul culminant a fost sezonul cu Sarah Lynn.

#13
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,433
  • Înscris: 05.07.2018
Pe cat de bun e serialul, pe atat de fad e finalul. Puteau s-o mai tina cateva sezoane. Poate li s-au terminat bugetul sau inspiratia. Nu-mi dau seama. Dar mai puteau scoate cateva sezoane.

Semnat: micul BoJack din mine.

#14
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,433
  • Înscris: 05.07.2018
Cand voi naste al doilea copil, il voi boteza Calu'.

#15
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,433
  • Înscris: 05.07.2018
Never forget about Bo!

#16
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,433
  • Înscris: 05.07.2018
Cand o sa ma fac mare, vreau sa ma fac Natanticu. Pardon, Bo.

#17
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,433
  • Înscris: 05.07.2018
Never forget about Bo!

#18
Marcusbenbi

Marcusbenbi

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 27.03.2021

View PostPuferiu_, on 02 aprilie 2021 - 19:33, said:

Never forget about Bo!
Nu trebuie sa iti pierzi speranta. Alte seriale sunt reinviate si dupa 20 de ani 😁

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate