Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Probleme caini

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#37
Daniel2222

Daniel2222

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 21.07.2015

View PostJurasikMan, on 02 noiembrie 2016 - 17:21, said:

Traiul la bloc exact asta inseamna. Ca nu apare asa in toate situatiile este alta chestiune. Eu nu aprob cresterea cainilor in fata blocului ...insa se pare ca voi nu intelegeti ce inseamna pentru masele largi ( si mai putin procesatoare de informnatie ) democratia. Atunci cand s-a inventat primul tip de societate , s-au facut niste reguli generale .Pe masura ce societatea avansa , regulile au fost depasite si din acest motiv s-a simtit nevoia de aducere la zi a acestora. Problema este ca nici o situatie nu este absolut identica cu alta , motiv pentru care a aparut si interpretarea regulilor . O regula generala , mai degraba o cutuma , este aceea ca majoritatea decide . Ghinionul initiatorului topicului este ca , strict in aceast cauza , este impotriva majoritatii . Majoritatea celor de la scara lui doresc caini .....el nu doreste . Acum trebuie sa va hotarati . Cand ascultam de alegerea facuta de majoritate ? O luam de regula si o respectam ...sau abuzam de ea doar cand ne convine ?
Moralistilor .....Posted Image

Sau o alta abordare. Daca traiesti intr-un cartier mai rau famat din Bucuresti ...unde drogatii dorm si isi fac nevoile in scara blocului fara a deranja pe cineva , ce faci ? Te revolti impotriva regulii unanim acceptate de toti drogatii din bloc , sau te muti ? Acum , un ipocrit ar zice ca ia masuri , dar in realitate ar cauta alt apartament intr-o zona mai buna .
Daca zona este locuita de oameni care doresc caini in fata blocului , si daca tu abordezi problema pe forum si nu institutional , in opinia mea te incadrezi in acea grupa de persoane care doar sesizeaza ca sa isi elibereze din presiunea interioara adunata , dar care nu face nimic. Adevarul este ca , probabil , initiatorul ar vrea sa se rezolve problema fara a fi implicat cumva. Probabil; se teme de faptul ca nu va mai avea liniste cu vecinii daca ii reclama ( lucru care se va si intampla , probabil ) . Posted Image ..
Si aceste este , dragii mei , adevarul gol golut .

Stai un pic. Nu conteaza nicio majoritate aici. E lege care spune ca daca ai caine agresiv iesi cu el in botnita si lesa. Atata vreau. Pot sa-i creasca. Dar nu asa. Odata ce legea spune ca nu ai voie cu el fara lesa nu conteaza ca majoritatea vor sa fie lasati liberi. Defapt nici nu stiu ce vrea majoritatea. 3 insi nu constituie majoritatea. Ce facem daca majoritatea nu mai vor sa plateasca apa sau curentul? Ramanem fara curent sau respectam decizia majoritatii?

In ultima parte ai dreptate. Nu vreau sa iasa nici un scandal, nu vreau sa ma dau peste cap, nu-mi plac complicatiile. Daca nu mai vad cainii aia maraind la mine cand trec eu sunt multumit.

Daca ai facut o gluma si am inteles eu gresit postarea ta imi cer scuze.

Edited by Daniel2222, 02 November 2016 - 17:56.


#38
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Dar botnite au? Pentru ca, exista un paragraf de lege, (va trebui sa-l cauti pe net, sau poate stie vreun alt forumist) care stipuleaza acest lucru, legat de caini aflati pe strada. Cred ca de acest lucru poti profita pentru a rezolva situatia in mod legal.

#39
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

View PostJurasikMan, on 02 noiembrie 2016 - 17:36, said:

Stimate coleg , adesea exprimarile mele sunt interpretate (din viteza) eronat. Te faci vinovat de aceeasi usoara superficialitate ( pentru care te scuz anticipat ) . Citeste putin mai atent postarile mele ,urmarind de data aceasta  tonalitatea , ironia si umorul. Multumesc .
Pentru cine este acest raspuns?
Am o vaga banuiala ca nu sti.

Edited by arg, 02 November 2016 - 18:02.


#40
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Ia cumpara tu niste sorice de la o carmangerie . Taie-le marunt . Ziua , sa te vada si vecinii si sa inteleaga ca esti om cu suflet bun ...le dai cateilor o punga de sorice. Costa maxim 5 lei . Din acea zi, iti dau scris ca toti cainii vor da din codite cand te simt prin preajma , iar vecinii vor simti in tine un aliat si te vor trata cu prietenie .

Edited by JurasikMan, 02 November 2016 - 18:07.


#41
cristalqw

cristalqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 19.02.2009

View Postarg, on 02 noiembrie 2016 - 16:41, said:

Ai dreptate dar nu in totalitate, la bloc conteza ce este in lege si pe urma ce decide/opinia majoritatea.
Daca 1prorietar vrea sa se respecte legea si restul de proprietari trebuie sa respecte legea.
Te contrazic. Majoritatea decide indifererent de lege. Si in orice bloc sunt 2-3 oameni care sunt mai altfel : betivul, manelistul, bormasinistul, tropaitorii. Daca majoritatea se implica, respectivii amutesc. Daca majoritatii nu ii pasa sau ii sustin, respectivii fac ce stiu mai bine. Indiferent de lege si de faptul ca dupa ce se aplica o scurta perioada se linistesc. Apoi o iau de la capat.

#42
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
Si va plati amenda solidar cu cei trei vecini.

#43
Daniel2222

Daniel2222

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 21.07.2015

View PostJurasikMan, on 02 noiembrie 2016 - 18:06, said:

Ia cumpara tu niste sorice de la o carmangerie . Taie-le marunt . Ziua , sa te vada si vecinii si sa inteleaga ca esti om cu suflet bun ...le dai cateilor o punga de sorice. Costa maxim 5 lei . Din acea zi, iti dau scris ca toti cainii vor da din codite cand te simt prin preajma , iar vecinii vor simti in tine un aliat si te vor trata cu prietenie .

Ok, eu le arunc sorici si il las acolo sa-l manance. Ce se intampla daca unui copil ii sscapa mingea acolo si se duce sa o ia dintre 3 caini care mananca la soriciul pus de mine?

View Postcristalqw, on 02 noiembrie 2016 - 18:07, said:

Te contrazic. Majoritatea decide indifererent de lege. Si in orice bloc sunt 2-3 oameni care sunt mai altfel : betivul, manelistul, bormasinistul, tropaitorii. Daca majoritatea se implica, respectivii amutesc. Daca majoritatii nu ii pasa sau ii sustin, respectivii fac ce stiu mai bine. Indiferent de lege si de faptul ca dupa ce se aplica o scurta perioada se linistesc. Apoi o iau de la capat.

Din pacate ai dreptate...

#44
cristalqw

cristalqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 19.02.2009

View PostJurasikMan, on 02 noiembrie 2016 - 17:21, said:

Traiul la bloc exact asta inseamna.
Moralistilor .....Posted Image
Si aceste este , dragii mei , adevarul gol
Multumim mult si frumos. Eu cred ca initiatorul nu stia ce sa faca si a intrebat, nu judeca si tu atat de aspru. Si sunt convins ca o sa faca cum ii este mai bine fara sa fie moralist sau cu frica de represiuni.
Altfel, totul bine? Ar fi o idee buna sa cheme hingherii?

View PostJurasikMan, on 02 noiembrie 2016 - 18:06, said:

Ia cumpara tu niste sorice de la o carmangerie . Taie-le marunt . Ziua , sa te vada si vecinii si sa inteleaga ca esti om cu suflet bun ...le dai cateilor o punga de sorice. Costa maxim 5 lei . Din acea zi, iti dau scris ca toti cainii vor da din codite cand te simt prin preajma , iar vecinii vor simti in tine un aliat si te vor trata cu prietenie .
Acum te-am inteles corect. Nu conteaza regulile, conteaza ca cel nemultumit sa se descurce cu situatia. Iar ceilalti nu au decat sa faca la fel? Hm, seamana cunoscut. Si raportam ca la bloc toata lumea e multumita si nu sunt probleme. Mda. Si uite cum a aparut omul nou.

Edited by cristalqw, 02 November 2016 - 18:59.


#45
Serpent

Serpent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 09.01.2004
Daca ar fi intrat pe topicul asta si un ADEVARAT "IUBITOR DE ANIMALE", nu d'astia subtili, ti-ar fi zis că cățeii (fara nicio virgula...) aia simt sufletul omului!!! Si de aia te latra, ca esti rau! Si că cățeii aia n-ar face niciodata rau unui copil.
Adevarul e ca tehnic, un caine maidanez redevine animal salbatic dupa doar cateva generatii. Iar un om nu e pt. el decat o sursa de proteine, depinzand de imprejurari cum foloseste aceasta sursa. Orice interpretare a frazei anterioare este posibila si probabil adevarata.

O sa vi se para ciudat, dar eu chiar iubesc cainii, am avut caini in ~ 90% din viata. Insa maidanezii sunt cam tot atat de caini cat sunt sacalii aurii.
Mai clar, un iubitor de hamsteri nu va iubi si sobolanii de la ghena blocului... Posted Image

Edit: Hingherii sunt cei mai in masura sa aplice legea in cazul asta.

PS: Aici

Quote

In lege spune ca toti caini trebuiesc tinuti in lesa
mai trebuia obligatoriu un i. In alte propozitii mai mergea si fara al doilea, dar aici suna chiar ca in siriana.

Edited by Serpent, 02 November 2016 - 19:10.


#46
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,084
  • Înscris: 09.01.2007
am doi maidanezi pe care-i cresc la curte
dar pe strada sau la bloc nu vreau sa vad caini vagabonzi

#47
Andreea_A112

Andreea_A112

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.11.2016

View PostJurasikMan, on 02 noiembrie 2016 - 15:35, said:

Ce au facut vecinii tai nu este chiar corect dar trebuie sa intelegi ca traiul la bloc , adica in comun , inseamna si asta . Daca crezi ca nu poti sa te adaptezi , poate ar fi bine , pentru linistea ta si a familiei , sa cauti o solutie de mutat la casa .
Simplu , situatia se explica asa : tu nu vrei caini la bloc ....si vecinii tai nu sunt de acord cu asta . Stiu ca tu pui problema altfel : vecinii tai vor caini ...dar tu nu esti de acord .
Gresit. Decizia Curtii constitutionale este foarte clara:  1/11.ian.2012 afirma „Cu referire la interdicţia de a creşte şi adăposti câini în spaţiile adiacente domeniului sau locurilor publice în condiţiile art.l pct.14 din legea criticată referitor la art.131 , Curtea observă că o atare reglementare vizează situaţia condominiumurilor reglementate de art.2 lit.i) din Legea locuinţei nr.114/1996, republicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr.393 din 31 decembrie 1997. Terenul adiacent construcţiei nu poate constitui loc de creştere şi adăpostire al câinilor, întrucât nu este un loc propice acestei activităţi, afectând dreptul la viaţa de familie şi privată a terţelor persoane. Astfel cum s-a arătat mai sus, un drept legal nu poate aduce atingere  unui drept constituţional garantat.” Asa ca vecinii sunt cei care incalca clar legea.

Reclamatia anonima la hingheri, la primarie si, daca se repeta, la politie.

#48
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
@Andreea_A112
Bine ai venit pe SP.
Parerea mea este ca exprimarea este prea "avocateasca".
In fata blocului este simplu este terenul si problema primariei, mai nasol este cand ii baga pe casa scari.

Si uite partea nasoala:
http://www.dcnews.ro...sau_521204.html

Edited by arg, 03 November 2016 - 16:37.


#49
Andreea_A112

Andreea_A112

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.11.2016

View Postarg, on 03 noiembrie 2016 - 16:32, said:

@Andreea_A112
Bine ai venit pe SP.
Parerea mea este ca exprimarea este prea "avocateasca".
Multumesc!
Am citat pur si simplu decizia CC, normal ca e "avocateasca". Mai pe intelesul tuturor conform legii locuintei nu ai voie sa cresti animale in jurul blocurilor, deci ce fac acei vecini e ilegal.
Am avut si eu niste vecini care procedau la fel, am facut reclamatie si s-a daramat cusca si ridicat cainii. Acum au doi caini dar ii tin in apartamentul lor si cand ii scot ii scot in lesa, asa cum e normal.

#50
Hingherul

Hingherul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.07.2012
FOARTE IMPORTANT este sa faci o  reclamatie scrisa la primarie si sa suni hingherii in fiecare zi . Sa nu te lasi indus in eroare de ce spun cei de la primarie si sa spui doar oral problema , trebuie sa faci scris sa fie obligati sa iti raspunda in 30 de zile ce rezolvare au gasit problemei tele . Legea 258/2013 este destul de clara  , maidanezii nu au ce cauta pe domeniu public si nici in fata blocului mai ales in custi care de fapt sunt pe proprietatea primariei .O sa ai mari batai de cap cu acesti psihopati care se inchina cu doua maini la rectul  canilor dar legea este de partea ta si cel mai important este sa nu te lasi intimidat sub nici o forma .

Edited by Hingherul, 13 November 2016 - 20:03.


#51
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,212
  • Înscris: 05.06.2002
Ca sa urmezi procedura corect vii de acasa cu reclamatia scrisa in doua exemplare semnate si datate, unul il inmanezi lor, pe celalalt pui functionarul sa ti-l semneze de primire si sa scrie pe el numarul de inregistrare al reclamatiei. Asa se depune corect un act la o institutie de stat sau privata. Nu verbal, nu o foaie de hartie care o lasi pe un colt de birou si dupa o luna iti spun ca probabil "s-a ratacit". Daca procedezi asa isi dau seama ca au putin spatiu de manevra si vor aplica legea.

#52
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,856
  • Înscris: 06.10.2003
Si totusi, restul familiilor din asociatia de proprietari sunt ok cu cainii de langa bloc? Sau nu s-a discutat acest lucru in nici o sedinta?

#53
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,212
  • Înscris: 05.06.2002
cativa ii iubesc si majoritatea nu sunt de acord, dar nu vor sa-si faca dusmani.... de obicei asa se intampla.

#54
Andreea_A112

Andreea_A112

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.11.2016

View PostFane, on 13 noiembrie 2016 - 23:04, said:

cativa ii iubesc si majoritatea nu sunt de acord, dar nu vor sa-si faca dusmani.... de obicei asa se intampla.
Asa este, si asa ajung in general ca cei care sunt in minoritate sa isi impuna vointa majoritatii, chiar daca legea este de partea majoritatii.
Reclamatie scrisa la primarie, reclamatie la hingheri si perseverenta. Pentru ca daca acei caini vor musca pe cineva cei care ii hranesc vor spune ca nu sunt ai lor.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate