Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Probleme caini

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#1
Daniel2222

Daniel2222

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 21.07.2015
Am si eu o problema cu cainii din fata blocului.
Sunt caini mari, eu zic ca au in jur de 50 kg fiecare, toti negri si urati si latra cand te apropii de ei. Problema e ca stau pe un spatiu verde de langa bloc. Asa ca daca vrei sa intri in bloc nu ai cum sa nu te apropii de ei.

Sunt crescuti de vero 3 familii din blocul meu de mult timp. Am inteles ca au si program care si n ce zi sa le dea mancare. Eu le-am spus ca nu au voie sa creasca caini in fata blocului dar au zis ca ce ma intereseaza pe mine ca nu-mi fac nimic si ca e normal sa latre ca doar sunt caini. Le-am spus sa-i ia in apartament daca vor sa-i creasca si sa iasa cu ei cu lesa.
Dor ca nu conteaza, oamenii isi continua orarul de dat de mancare zilnic fara nici o jena.

Azi, cand am venit de la munca surprizaaaa! Le-au facut si o cusca mare si solida (nu o improvizatie) in care sa stea. Nu stiu cine a pus cusca dar este o camera de supraveghere la 3 metri de ea.  Se poate vedea care din ei a pus acesta cusca.
O sa pun si poze cu cainii ca sa vedeti ca nu exagerez cand zic ca sunt foarte mari.

Intrebarea mea ar fi: au voie sa creasca caini in fata blocului? Daca unui copil  ii sare o minge acolo li vor ataca. Ce se intampla in cazul asta? Cine raspunde? Am inteles, de la pr. asociatiei de locatari, ca un caine din cei trei care stau cel mai des pe aici e "infiat" de o persoana din bloc.

Am pus acest topic pe juridic pentru ca am nevoie de o indrumare. Ce pot sa fac in aceasta situatie? Pot sa depun o reclamatie? Unde? Se poate si online? Voi fi chemat des sa dau declaratii? Ma incurc cu multe drumuri pe la politie? Ce sa fac? Nu am avut niciodata nevoie de politie si nu stiu cum sa procedez.

Multumesc frumos.

Edited by Daniel2222, 02 November 2016 - 14:28.


#2
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
In ce localitate se petrec astfel de fenomene?

Sesizare la politia locala sau la primarie.

Edited by arg, 02 November 2016 - 14:35.


#3
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,212
  • Înscris: 05.06.2002
in mai toate.

#4
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
In primul rand a construit acel cotet pe spatiul public si sunt sigur ca nu au nici o autorizatie, aici poti suna la Politie sau Primarie. In al doilea rand, acele familii nu au acte pentru caini asa ca poti suna la Autoritatea pentru supraveghere si protectia animalelor sau direct la Politie.

In cazul in care animalele perturba linistea publica, pun viata in pericol si sunt periculosi ai toate drepturile sa iei masuri. Eu zic sa faci totul anonim ca daca vin hingherii si ii i-a atunci cred ca o sa se razbune vecinii bine de tot pe tine.

#5
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
Raclamatie la primarie si nu spui cine ii ingrijeste.

http://www.primarias...ro/petitii.html

 Fane, on 02 noiembrie 2016 - 14:31, said:

in mai toate.

Ai fost de curand prin Bucuresti?

Edited by arg, 02 November 2016 - 14:37.


#6
Daniel2222

Daniel2222

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 21.07.2015

 business11, on 02 noiembrie 2016 - 14:34, said:

Eu zic sa faci totul anonim ca daca vin hingherii si ii i-a atunci cred ca o sa se razbune vecinii bine de tot pe tine.
Nici pe mine nu ma incanta complicatiile dar cum fac asta? Merg la politie si le spun ca vreau sa fac o reclamatie anonima? Cum fac asta?

Edited by Daniel2222, 02 November 2016 - 14:41.


#7
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011

 Daniel2222, on 02 noiembrie 2016 - 14:40, said:

Nici pe mine nu ma incanta complicatiile dar cum fac asta? Merg la politie si le spun ca vreau sa fac o reclamatie anonima? Cum fac asta?

Normal reclamatia ramane anonima pentru a evita astfel de conflicte. Dar daca mentionezi repetat faptul ca nu doresti dusmani in bloc si doresti ca problema ta sa fie tratata cu confidenta atunci totul ar fi ok.

Fa si plangere la primarie, daca sunt mai multi in bloc cu problema ta, strange semnaturi sa nu fi singurul in cazul in care totul escaleaza.

Edited by business11, 02 November 2016 - 14:44.


#8
Daniel2222

Daniel2222

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 21.07.2015

 arg, on 02 noiembrie 2016 - 14:40, said:

Raclamatie la primarie si nu spui cine ii ingrijeste.

http://www.primarias...ro/petitii.html



Ai fost de curand prin Bucuresti?
Mersi pt link, vroiam sa-ti dau like la postare, si tie si celorlalti colegi care au dat sfaturi, dar nu am multe postari si nu am voie sa dau likeuri.
O sa incerc acolo.

#9
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009
oras?

#10
Daniel2222

Daniel2222

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 21.07.2015

 business11, on 02 noiembrie 2016 - 14:43, said:

Normal reclamatia ramane anonima pentru a evita astfel de conflicte. Dar daca mentionezi repetat faptul ca nu doresti dusmani in bloc si doresti ca problema ta sa fie tratata cu confidenta atunci totul ar fi ok.

Fa si plangere la primarie, daca sunt mai multi in bloc cu problema ta, strange semnaturi sa nu fi singurul in cazul in care totul escaleaza.

Ok , o sa vad ce pot sa fac. Sper sa nu intru in incurcaturi cu multe drumuri la politie si multe declaratii.

#11
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
www.primariaslatina.ro/petitii.html
Subiect: Caini fara stapani
Mesajul dumneavoastra:
Buna ziua.
Ma numesc...... si locuiesc in ......
Va rog sa luati masurile legale (sau ceva similar) pentru cei 30 caini fara stapani din fara blocului in care locuiesc.

p.s. ar trebuie se la faci cateva poze ca sa ai dovada in caz ca cei de la politia locala vor sa zica ca i-ai chemat degeaba.

Edited by arg, 02 November 2016 - 14:49.


#12
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,086
  • Înscris: 09.01.2007

 Daniel2222, on 02 noiembrie 2016 - 14:24, said:


Azi, cand am venit de la munca surprizaaaa! Le-au facut si o cusca mare si solida (nu o improvizatie) in care sa stea. Nu stiu cine a pus cusca dar este o camera de supraveghere la 3 metri de ea.  

adica dementii supravegheaza electronic sa nu le ia cineva cainii ?!

#13
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
In pisici, chema higheri si lasa-i sa se descurce cu ei.

#14
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,086
  • Înscris: 09.01.2007
Aham, m-am prins, aia au pus camera pentru a avea dovezi daca le maltratezi cainii - e caz de puscarie.
Eu in locul tau i-as filma cand le dau de mancare, dar as filma la vedere, fara sa zic nimic, fara sa intru in polemici. Pun pariu ca se panica.

#15
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,212
  • Înscris: 05.06.2002
daca faci asta vor sti care-i "dusmanul" si daca vine politia/hingherii/sanepidul vor sti dupa aia pe cine sa se razbune.

#16
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
@Fane
Si daca te musca si fac bucatele caini crezi ca este mai bine?

+ ca este plin de rahati de cine pe acolo.

Edited by arg, 02 November 2016 - 15:08.


#17
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Ce au facut vecinii tai nu este chiar corect dar trebuie sa intelegi ca traiul la bloc , adica in comun , inseamna si asta . Daca crezi ca nu poti sa te adaptezi , poate ar fi bine , pentru linistea ta si a familiei , sa cauti o solutie de mutat la casa .
Simplu , situatia se explica asa : tu nu vrei caini la bloc ....si vecinii tai nu sunt de acord cu asta . Stiu ca tu pui problema altfel : vecinii tai vor caini ...dar tu nu esti de acord .

Edited by JurasikMan, 02 November 2016 - 15:37.


#18
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
Nu este ok sa filmeze asa pe fata pentru ca asa isi dau aia seama cine este de vina cand dispar cainii.

Fa o plangere la primarie foarte simplu si usor, fa un Video sau niste poze la cum arata acolo in asa fel in cat sa nu te vada careva.

"Subsemnatul ........, cu adresa in ................,
doresc sa fac plangere pe baza urmatoarelor puncte:

1. Amenajarea unei locuinte pentru caini maidanezi pe spatiul public din incinta blocului ............, fara nici o autorizatie legala.
2. Ingrijirea cainilor maidanezi din incinta blocului ..........., fara actele necesare.
3. Punerea in pericol a locatarilor blocului ........ si nu numai.
4. Perturbarea linistii publice, prin latraturi, joaca animalelor, etc.
5. In urma decizilor luate de unii locatari ai blocului in privinta instalarii unei amenajari in incinta blocului, fara acordul nostru, avem probleme cu fecalele si mirosurile insuportabile.

Deoarece eu,........., impreuna cu restul locatarilor dorim luarea de masuri legale in privinta indepartarii amenajarii si indepartarea animalelor periculoase din incinta blocului nostru..

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate