Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Acoperisuri solare

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
42 replies to this topic

#1
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 29.11.2007
Pentru  cei ce nu inteleg limba engleza, acum trei zile Elon Musk a facut prezentarea / lansarea oficiala a sistemelor de acoperisurile solare. Elon Musk, adica CEO-ul de la Tesla Posted Image
Inovatia consta dintr-aceea aceea ca, in loc de invelitoare peste care se monteaza panouri fotovoltaice, Tesla va furniza "tigle" fotovoltaice.

De retinut ca atat casele din prezentare, cat si cele din jurul locului unde are loc prezentarea, au acoperisuri solare; acoperisuri din placi fotovoltaice.

Daca luam in considerare si faptul ca Tesla produce si unele dintre cele mai performante baterii de acumulare ... toata treaba suna bine!!!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/dRqSkR4ENAg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

https://techcrunch.c...uch-a-big-deal/

#2
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Am avut un post acum vreo 5 ani in care era o imagine cu o bucata de tigla ce avea incorporata o celula FV pe cat mai mare parte din suprafata ei.

Ideea nu e noua si nici ELON asta nu reinventeaza roata. La o cautare pe GOOGLE pentru "photovoltaic roof tiles" vei gasi o gramada de modele.

Problema la celulele astea este ca le scade randamentul cand devin mai calde sau ca au nevoie de un anumit unghi optim de orientare pe verticala.
Ce faci ? reproiectezi acoperisul ? Si mai este o chestie unde se amesteca meseriile. Ce va face Dorel care monteaza tigla pe casa, ce calificare are acesta ? sa nu incurce conectorii , sa faca stringurile cum trebuie, sa nu bata cuiu prin cablu.... etc. Practica ne omoara.
Cam asa era :

Attached Files


Edited by keta, 02 November 2016 - 00:24.


#3
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

View Postketa, on 02 noiembrie 2016 - 00:13, said:

Ideea nu e noua si nici ELON asta nu inventeaza roata.
Corect, ba mai mult, posibil sa aiba hibe
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/h6FXy_LQXrs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

dar totusi trebuie sa remarc rezistenta tiglei

Edited by MarianG, 02 November 2016 - 00:20.


#4
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 29.11.2007
Ati omis un aspect extrem de important. Si anume ciclul care include productia si vanzarea !!! Este plina lumea de inventatori muritori de foame si de inventii parasite fiindca nu s-au putut face bani din ele. Daca un produs nu patrunde pe piata, inseamna ca ... respectivul produs nu exista. Asta este realitatea.

Pe mine nu ma incalzeste - literal! Posted Image - faptul ca s-a mai gandit unu' la asta sau ca ideea a mai fost vehiculata pe internt; mare chestie ...
Pe mine ma intereseaza posibilitatea de a avea acces la aceasta tehnologie. Lansarea ei pe scara larga. Si, pentru asta Posted Image @ Tesla !

Cat despre viabilitate ... sa ne-ntelegem: e vorba de costuri, nu de partea tehnica. Si de competite. Si de "smearing", din pacate.
Elon Musk nu a inventat nimic. Asta e clar. Dar Tesla (masina) se vinde cu liste de asteptare. Cand ai o piata deja formata, e un pas destept sa oferi acelei piete un alt produs; nu cumplementar, ci ... pentru acelasi tip de buzunar garnisit. Nu, nici pe-asta, cu vanzari orizontale n-a inventat-o Tesla, ci Apple. Si merge.

S-auzim de bine.

Edited by DIY, 02 November 2016 - 00:30.


#5
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Ok, suntem incantati de idee.

Cum se reflecta in Romania ? Cu ce ne ajuta si ce posibilitati deschide romanului, nu producatorului.

Chestie practica, eficienta, cum se aplica ?

#6
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 29.11.2007

View Postketa, on 02 noiembrie 2016 - 00:13, said:

[...]
Problema la celulele astea este ca le scade randamentul cand devin mai calde sau ca au nevoie de un anumit unghi optim de orientare pe verticala.
Ce faci ? reproiectezi acoperisul ? Si mai este o chestie unde se amesteca meseriile. Ce va face Dorel care monteaza tigla pe casa, ce calificare are acesta ? sa nu incurce conectorii , sa faca stringurile cum trebuie, sa nu bata cuiu prin cablu.... etc. Practica ne omoara.
Cam asa era :

Sincer, nu cred ca ai tu de unde sti ce anume performate vor avea aceste panouri. Nu stie nimeni la ora asta. Sau, poate, ai facut parte din echipa de proiectare Tesla si atunci ... ai dreptate Posted Image
In concluzie, hai sa asteptam datele concrete, recomandarile de proiectare de la producator si dup-aia mai vorbim.

Esti ingrijorat ca cei de la Tesla nu au luat in calcul Doreii de Romania? Nu-i nimic. Il poti contacta pe Elon Musk si pe FB si pe Twitter (unde este foarte activ dar ... acolo trebuie sa vii cu ceva iesit din comun de interesant ca sa-i atragi atentia Posted Image ). Sau, si mai bine, trimite-ti ingrijorarile direct la Tesla:
http://ir.tesla.com/contactboard.cfm

View Postketa, on 02 noiembrie 2016 - 00:40, said:

Ok, suntem incantati de idee.

Cum se reflecta in Romania ? Cu ce ne ajuta si ce posibilitati deschide romanului, nu producatorului.

Chestie practica, eficienta, cum se aplica ?

Se aplica foarte simplu. Tii minte cat costa in PC in anii '80? Si ce memorie si performante avea? Dar in anii '90? Si cat costa cum per bit de memorie? Cam asa ...
Tii minte cat cosgtau panourile fotovoltaice acum nu mai mult de zece ani? Sau aparatele de aer conditionat? Si exemplele pot continua.

Edited by DIY, 02 November 2016 - 00:43.


#7
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View PostDIY, on 02 noiembrie 2016 - 00:42, said:

In concluzie, hai sa asteptam datele concrete, recomandarile de proiectare de la producator si dup-aia mai vorbim.


Pai ce ar fi sa urmezi propriul sfat?

Edited by Jammalan-the-Prophet, 02 November 2016 - 00:46.


#8
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 29.11.2007
Eu ma refeream, evident!, la comentariile de natura "tehnica". Nu pot crede ca nu ai inteles. asta. Posted Image
Nu inteleg de ce atata inversunare fata de o idee ... Chiar trebuie sa"demolam" totul? Chiar nu se poate sa avem o atitudine constructiva?
Hai s-auzim de bine, ca de rau ...

#9
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
De ce masinile dezvoltate de ELON nu sunt prevazute cu acoperis solar ?
Daca are tehnologia si poate , de ce nu face ?

Edited by keta, 02 November 2016 - 01:02.


#10
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Eu am nevoie de o protecție termică suplimentară al mansardei sau al podului în cazul casei mele,așa că panourile fotovoltaice cu rame de aluminiu pot oferi acest avantaj,datorită stratului circulant de aer dintre acoperiș și structură,apoi partea de protecție a țiglelor în caz de trăsnet,nu le găsesc prea sigure privind o pămâtare sigură trecută prin SPD-uri !!!Posted Image .După părerea mea sunt mai multe dezavantaje,decât avantaje în cazul țiglelor solare și eu personal n-aș opta pentru montajul acestor țigle solare pe acoperișul casei mele,dar mă rog poate unora li se pare o idee mai bună decât panourile fotovoltaice mono sau poli,la care măcar ai o eficiență energetică,cel puțin dublă pe același spațiu de acoperiș,față de țiglele solare,”ochiometric” vorbind !!!Posted Image

#11
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 29.11.2007
Musk spune ceva si despre izolatia termica pe care aceste tigle o asigura. Fara sa dea amanunte, insa. Pana la urma, nu pot crede ca cei care au perfectat produsul nu au luat in calcul elemente de baza, precum cele mentionate de tine. Sincer, nu cred ca vor avea nevoie sa invete limba romana ca sa vina sa-si gaseasca directia de proiectare aici Posted Image
Eu v-am anuntat ca s-a lansat un nou produs, un produs ce a depasit stadiul de vis si a devenit realitate. Cand vom avea mai multe date tehnice vom putea vorbi la obiect. Pana atunci ... hai vorbim mai asa, pe margine. Adica despre aspect, idee, marketing, etc. Asa cred eu ca e normal.

View Postketa, on 02 noiembrie 2016 - 00:55, said:

De ce masinile dezvoltate de ELON nu sunt prevazute cu acoperis solar ?
Daca are tehnologia si poate , de ce nu face ?

Posted Image Glumesti, nu-i asa?

Edited by DIY, 02 November 2016 - 01:30.


#12
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
O sa coste acoperisul cat casa. Plus risc prea mare de incendiu. N-as sta prea linistit cu atatea fire pe casa..

Nu exista energie solara profitabila. Pana si campurile alea pline de panouri tot noi prostii le platim in factura E-on, ca certificate verzi.Plus ca verdele asta e cu dus si intors.

Vezi aici si prostii care cumpara masini hibride care au poluat prin procesul de fabricatie mai mult decat or sa ''inverzeasca'' pe durata utilizarii planeta..

Pana mai avanseaza omenirea in domeniul asta...ne bazam pe hidrocentrale si energie nucleara.

#13
radoset

radoset

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 24.10.2016
asa cum aparatele electrice functioneaza "mai bine" bagate-n priza, tot asa si tiglele astea solare
au nevoie de soare ! ... este extrem de importanta locatia ! ... de aceea nu confundati (spre exemplu)  potentialul Romaniei cu al Egiptului !
cat priveste "piata romaneasca" a acestui produs, tu, cumparatorul, inainte sa te hotarasti sa cumperi, trebe sa "vezi" daca ai vreo "panta" a acoperisului cu fata spre sud,
daca ai consum ziua, daca are cine sa-ti dea zapada de pe tigla fotovoltaica etc ! ...
CINE SPUNE CA ENERGIA FOTOVOLTAICA NU ESTE RENTABILA, nu cunoaste "toate datele" ptr a
face aceasta afirmatie ! ...
eficienta (in transformarea energiei fotovoltaice in energie electrica) unei celule fotofoltaice, este "extrem"
de influentata si de "aparatura" auxiliara ! ... cum ar fi spre exemplu, inverterul !
si aici sunt convins ca Tesla "stie cate ceva" ! Posted Image

Edited by radoset, 02 November 2016 - 08:31.


#14
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,199
  • Înscris: 01.10.2009
Pentru cei carora le place sa-si monteze panouri solare pe acoperis, tiglele astea zic eu ca sunt mai estetice.

#15
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Din ce am inteles eu pana acum este ca Domnu' de la TESLA a lansat acoperisul solar si ca un alt domn ( DIY ) ne-a postat un clip.
Dar asa cum spune chiar dansul

View PostDIY, on 02 noiembrie 2016 - 00:42, said:

Sincer, nu cred ca ai tu de unde sti ce anume performate vor avea aceste panouri. Nu stie nimeni la ora asta. ................
In concluzie, hai sa asteptam datele concrete, recomandarile de proiectare de la producator si dup-aia mai vorbim.
va rog sa nu postati offtopic si asteptati pana apar datele concrete . Altfel consider spam orice alte comentarii .

Edited by ggelu, 02 November 2016 - 09:03.


#16
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

View PostDIY, on 02 noiembrie 2016 - 00:09, said:

Pentru  cei ce nu inteleg limba engleza, acum trei zile Elon Musk a facut prezentarea / lansarea oficiala a sistemelor de acoperisurile solare. Elon Musk, adica CEO-ul de la Tesla Posted Image
Pentru cei care n-au auzit încă, Tesla e pe cale să cumpere SolarCity, firma care se ocupă cu sistemele solare, o firmă neprofitabilă, înecată în datorii, aproape de faliment.
Bine, adevărul e că și Tesla e neprofitabilă și plină de datorii.
Toată treaba asta pune o grămadă de semne de întrebare pe partea financiară, mai ales că Elon Musk e acționar la ambele firme.

#17
radoset

radoset

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 24.10.2016
Gelu, "doar" ne dam cu parerea ! ...
in fond, nu suntem pe o arie profesionala ! ...Posted Image
acu' 20 de ani panourile fofovoltaice aveau un randament de cca 12-15% ! ...
acum s-a dublat ! ... au ajuns la 32% ! ...
avem "aceasi problema" ca in agricultura ! ... "suntem limitati la spatiul de productie" ! ... Posted Image
da! ... este o idiotenie ! ...deoarece deseturile planetei Terra, locul ideal ptr a monta panouri fotovoltaice, se extind de la an la an ! ... Posted Image
L.E. olandezii "au ajuns" la 800 de tone de tomate pe hectar ! ... ce "randament" au ei ?

Edited by radoset, 02 November 2016 - 09:53.


#18
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Panourile fotovoltaice nu au neaparat nevoie de soare. Au nevoie de lumina . Este altceva. Lumina ai chiar daca nu este soare ...
Mie imi place ideea , insa trebuie sa se dovedeasca si aplicabila. Acoperisurile au o caracteristica pe care multi par sa o uite. Acoperisul il faci pentru vreme rea ...nu pentru vreme buna. Vremea rea poate insemna grindina cat oul de gaina , zapada umeda si grea de 50 de cm , vant de 120 km/h ( sau mai mult in unele zone predispuse la uragane ) . Eu as incepe altfel cu tehnologia asta. Toti oamernii care locuiesc la case au si mici acareturi prin curtile lor , mici cladiri cu rol tehnic sau administrativ ...cotete , garaje , adaposturi pentru diverse. Eu as incerca tehnologia intai pe acele suprafete ( care pot fi foarte mari , in cazul meu cred ca am peste 400 de mp de acoperisuri la acareturile din curte ) . Si , cu siguranta ca este importanta si fiabilitatea in timp si costurile de instalare initiale. Daca se amortizeaza in 30 de ani ....nu-s interesante .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate