Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

ESCROCI DE LUX

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,072
  • Înscris: 19.12.2012
Asa cum bine stim, Romania e tara tuturor posibilitatilor si imposibilitatilor..
Ar fi bine ca parintii sau rudele voastre mai in varsta sa stie cam ce "trenduri" mai circula pe piata in afara de metoda accidentul sau ce ccaturi or mai inventat astia pt a fura bani

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fOXISOE43w4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
eu as pune problema asa. pe langa gravitatea faptelor, cum de pensionarii o duc rau la noi, dar dau si 10 000€ pt o vacanta?

#3
mofone

mofone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 30.08.2011

View PostDany_Darke, on 01 noiembrie 2016 - 11:34, said:

o duc rau la noi, dar dau si 10 000€ pt o vacanta?
Boo ca isi permit vacante pensionarii, boo.

Eu as pune problema altfel, suna 10.000 de pensionari si din aia gaseste 8 care isi permit o vacanta de 2000 euro, 2 care se imprumuta de la 3 blocuri vecine ca sa poata sa isi permita o vacanta de 10.000. Dupa ce aia 9989 inchid telefonul pentru ca au zis ca nu merg in concediu sau ca au fost acum 10 ani, pe o hartie sunt 10 nume de "castigatori". Acolo nu vezi problema? Schema asta in germania nu are nici o sansa, vasele de croaziera sunt pline de nemti si altii care isi permit.

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostDany_Darke, on 01 noiembrie 2016 - 11:34, said:

eu as pune problema asa. pe langa gravitatea faptelor, cum de pensionarii o duc rau la noi, dar dau si 10 000€ pt o vacanta?
Câţi dintre păgubiţi erau pensionaţi de la fostele CAP-uri sau din fabricile comuniste?

#5
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
nu le-am verificat conturile, eu am pus in discutie situatia prezentata.

#6
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009
Majoritatea pensionarilor au pensii mici, doar cei care i-au facut sa aiba pensii mici au pensii mari. Fosti securist , fosti secretari de partid , fosti militieni.....si alti ,,fosti'' cu pensii speciale : http://adevarul.ro/n...4c52/index.html

Edited by tinel231, 01 November 2016 - 12:29.


#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Dany_Darke, tocmai de aceea nu trebuie trataţi toţi pensionarii prin prisma câtorva care şi-au permis să arunce câteva mii de euro pe vacanţe ipotetice.

#8
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

View PostDany_Darke, on 01 noiembrie 2016 - 11:34, said:

eu as pune problema asa. pe langa gravitatea faptelor, cum de pensionarii o duc rau la noi, dar dau si 10 000€ pt o vacanta?
Asta ai inteles tu, ca toti sau majoritatea pensionarilor isi permit vacante de 10.000 de euro?

#9
AlexaLesby

AlexaLesby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 18.09.2016
Dany de ce nu te uiti la film inainte sa comentezi? Si o sa vezi ca acei pensionari nu si-au permis acele "vacante" cu pensia pe o luna, ci cu agoniseala lor de o viata.

Si bunica mea are niste zeci de mii de lei la CEC, bani stransi cu greu in 20 de ani, poate mai mult. O parte sunt din pensie, alta din muncit pamantul.
Pentru noi tinerii sumele astea pe perioade asa lungi par ridicole, dar pentru ei sunt totul. Daca bunica ar fi nevoita sa retraga bani din acele depozite i-ar cheltui cu mult mai mare grija decat dacar ar cheltui aceeasi suma din banii mei, pentru ca acei bani au atasate emotii, au in spate munca grea pe care ei nu o uita.

Impactul emotional dupa pierderea acestor bani pentru ei este enorm, de aceea multi ajung in spital

#10
apexu

apexu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 05.10.2016

View Posttinel231, on 01 noiembrie 2016 - 12:29, said:

Majoritatea pensionarilor au pensii mici, doar cei care i-au facut sa aiba pensii mici au pensii mari. Fosti securist , fosti secretari de partid , fosti militieni.....si alti ,,fosti'' cu pensii speciale : http://adevarul.ro/n...4c52/index.html
pai si cum nene de au fost fraieriti in asa hal tocmai aia fosti securisti, secretari de partid, militieni?

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Tocmai pentru că au fost ceva au crezut că lor nu li se poate întâmpla.

#12
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,681
  • Înscris: 21.06.2016

View PostDany_Darke, on 01 noiembrie 2016 - 11:34, said:

eu as pune problema asa. pe langa gravitatea faptelor, cum de pensionarii o duc rau la noi, dar dau si 10 000€ pt o vacanta?

Sint o multime de pensiuonari care au copii in strainatate si primesc bani de la acestia. Bani pe care nu-i cheltuie, maninca varza fiarta si ii string tot pentru copii. Ca asa sint batrinii la noi. Au mai vindut un pamint, o casa.

Edited by vrajitoruldinoz, 02 November 2016 - 09:43.


#13
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postvrajitoruldinoz, on 02 noiembrie 2016 - 09:42, said:

Sint o multime de pensiuonari care au copii in strainatate si primesc bani de la acestia. Bani pe care nu-i cheltuie, maninca varza fiarta si ii string tot pentru copii. Ca asa sint batrinii la noi. Au mai vindut un pamint, o casa.

"mom bank" in canada bubuie. avansurile pt supraevaluatele case vin, in foarte multe cazuri, de la mom bank.
si in londra, acum cateva luni, a murit un duce (cel ce stapanea cam tot pamantul din central london) si i-a lasat copilului echivalentul a 9 miliarde intr-un trust fund.
deci se practica.

#14
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006

View PostDany_Darke, on 01 noiembrie 2016 - 11:34, said:

eu as pune problema asa. pe langa gravitatea faptelor, cum de pensionarii o duc rau la noi, dar dau si 10 000€ pt o vacanta?
Visezi. Majoritatea abia daca isi permit esentialul.

#15
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
eu nu am generalizat. am intrebat doar.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate