Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Amenda RATT

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
kostoman

kostoman

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 31.10.2016
Buna asta seara am fost prins de controlor in RATT. Aveam un card personal vechi demagnetizat si ma dat jos. Faza e ca nu m-a legitimat nu mi-a dat nici o amenda nu nimic. Mi-a spus doar ca maine sa ma prezint intre 8 si 16 la sediul politiei ca in caz ca, cardul era scos din uz de mult voi lua amenda. Nu stiu daca sa ma prezint s-au nu fiindca faza e ca nu inteleg cum imi poate da amenda fara nici o dovada chiar daca are datele pesonale de pe inregistrarea cardului .. putea la fel de bine sa il gaseasca pe jos.. O parere si rog cineva care stie sigur daca da sau nu ca daca nu ma prezint mi-e frica de dublarea amenzii si de penalitatii daca nu o sa o platesc Posted Image multumesc anticipat.

Edited by kostoman, 31 October 2016 - 23:00.


#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Dormi linistit.
Esti cel mai benign infractor posibil :)

In cel mai rau caz, poti spune ca ai pierdut cardul, nu stii cine l-a gasit.

#3
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 kostoman, on 31 octombrie 2016 - 22:49, said:

.... in caz ca cardul era ....
Nasol moment, nu stiu ce sa zic. Posted Image

Nu te duci si asta e!

#4
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,701
  • Înscris: 25.11.2014
Stai acasa linistit. A vrut doar sa te sperie.

#5
kostoman

kostoman

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 31.10.2016

 Serafim606, on 31 octombrie 2016 - 23:15, said:

Stai acasa linistit. A vrut doar sa te sperie.
PAI DA DAR A LUAT CARDUL :) AIA M-A LASAT ASA

#6
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,274
  • Înscris: 13.03.2015
Așa de frică îți este încât consideri o contravenție echivalentă cu închisoarea de ai postat pe Drept Penal?

Nu văd motive pentru care să nu dormi liniștit, nici măcar n-ai primit PV.

#7
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Cand o sa iti faci card nou exista sansa sa te puna sa platesti o taxa suplimentara mai mare fata de taxa normala de inlocuire a cardului care e de 5 lei. Acu' multa coruptie e si la RATT.

#8
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@kostoman, cardul ala vechi si demagnetizat trebuia aruncat sau dus la un centru unde iti faci abonament sa il schimbi.
Controlorii aia au intentionat sa te sperie, iar cardul vechi si demagnetizat l-au luat caci tu nu mai aveai ce face cu el.

Insa daca ei au vorbit serios si au de gand sa iti faca rau trimitand Politia/o amenda la tine acasa dupa ce afla identitatea posesorului acelui card, tu poti sa spui ca ai pierdut cardul si controlorii l-au gasit la o persoana ce a folosit cardul tau si nu stia ca e un card vechi si demagnetizat.
Totusi ar fi bine sa te duci cat mai repede sa reclami cardul pierdut !

#9
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 super8, on 01 noiembrie 2016 - 08:04, said:

@kostoman, cardul ala vechi si demagnetizat trebuia aruncat sau dus la un centru unde iti faci abonament sa il schimbi.
Controlorii aia au intentionat sa te sperie, iar cardul vechi si demagnetizat l-au luat caci tu nu mai aveai ce face cu el.

Insa daca ei au vorbit serios si au de gand sa iti faca rau trimitand Politia/o amenda la tine acasa dupa ce afla identitatea posesorului acelui card, tu poti sa spui ca ai pierdut cardul si controlorii l-au gasit la o persoana ce a folosit cardul tau si nu stia ca e un card vechi si demagnetizat.
Totusi ar fi bine sa te duci cat mai repede sa reclami cardul pierdut !

Eu sunt curios, daca acel card este demagnetizat, cum citesc datele de pe el? Sau este embosat pe fata cu nume prenume etc?

#10
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
unde sa reclame ca a pierdut cardul? E ca si cum ar reclama ca a pierdut cardu cora. Stati potoliti, atata va stresati cu controlorii astia de parca sunt dumnezeu. Nici nu tre sa stati de vb cu ei, te-a dat jos, ura si la gara. Nu te-a dat jos, sa te legitimeze politia ca ei nu au nici un drept. Te retin prea mult, intra la alta incadrare. Asa ca vedeti-va de treaba.

Edited by usrnm, 01 November 2016 - 08:22.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate