Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Fractura de scafoid

  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
denny34

denny34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 23.04.2016
Am avut in august o cazatura puternica cu bicicleta si m-am ales cu o fractura de scafoid la mana dreapta.Nu a necesitat operatie din cate a spus doctorul,parea foarte sigur pe el ,dar m-a pus sa tin mana in ghips 5 saptamani.Cand am fost sa dau ghipsul jos am facut din nou radiografie si mi-a zis ca totul e in regula. Accidentul l-am avut pe la inceputul lui august ,dar iata ca acum sunt aproape 3 luni de atunci ,iar mana continua sa ma doara in zona incheieturii . Nu pot sa mai ridic nimic greutati cu mana dreapta.De tractiuni si flotari nici nu incape discutia. Poate sunt dintre voi care au mai avut o asemenea fractura si imi pot zice daca e normal sa ma mai doara dupa atata timp. Pe de alta parte, poate stiti ceva creme sau exercitii care le-as putea face pentru recuperare.

#2
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015
Eu spun sa mergi sa mai faci analize pe care sa le interpreteze si alt medic.

Pe de alta parte, e intr-un fel normal sa te doara si acum. Te-ar fi durut o buna perioada chiar daca ai fi tinut doar mana in ghips 5 saptamani, fara sa ai nimic. Te doare si din cauza imobilizarii prelungite.

#3
denny34

denny34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 23.04.2016

View PostDamascus77, on 31 octombrie 2016 - 21:16, said:

Eu spun sa mergi sa mai faci analize pe care sa le interpreteze si alt medic.

Pe de alta parte, e intr-un fel normal sa te doara si acum. Te-ar fi durut o buna perioada chiar daca ai fi tinut doar mana in ghips 5 saptamani, fara sa ai nimic. Te doare si din cauza imobilizarii prelungite.

Totusi am fost la unul dintre cei mai buni medici din oras de la mine,cu o vasta experienta.Nu pot sa concep ca nu ar stii sa citeasca o radiografie.

#4
tropojo

tropojo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 29.02.2016
Eu am avut fractura de scafoid in trecut (de doua ori), nu am fost operat, doar mi-au pus mana in gips pentru 8 saptamani. A doua fractura s-a intamplat la mai bine vreo 6 luni de la fractura initiala, deoarece am fortat si am facut un antrenament de lupte, deoarece credeam ca m-am refacut complet. Depinde acum si de fractura, daca a fost sau nu cu deplasare, daca s-a fisurat in 2 sau mai multe fragmente. Perioada de 5 saptamani in gips este destul de mica, de regula este undeva la 6-12 saptamani (http://www.consultat...osului-scafoid/)

Recuperarea poate varia de la cateva luni la cativa ani. Unii spun ca oricum nu vei mai avea aceeasi mobilitate. In cazul meu cred ca a durat ceva mai bine de 6 luni dar sub 1 an, timp in care la inceput nu prea puteam nici macar sa tin chitara in mana, cu atat mai putin greutati. Acum nu mai am nici un fel de problema, insa totusi sunt mai precaut cu incheieturile, nu doar cu cea de la mana la care am avut fractura.

Indiferent care ar fi cazul tau, in mod normal un medic ar trebui sa spuna cu certitudine daca osul s-a sudat corect sau nu, dupa citirea radiografiei. Se pot face diverse exercitii cu guma din aceea de cauciuc, insa evident in mod treptat fara sa fortezi si de preferat sub indrumarea unui kineto-terapeut (http://kinetopro.blo...de-scafoid.html). O alta recomandare, daca fumezi e de preferat sa te lasi in aceasta perioada pentru a permite oaselor sa se refaca, fumatul fiind contra-indicat. Incearca sa consumi alimente care contin calciu cum lactate, iaurt in special, peste (sardine, somon), fasole, smochine, etc..

Doctorul care te-a consultat, ce ti-a spus referitor la durere, in cat timp se va diminua?

P.S. Acesta nu este un sfat medical!!! Singurul sfat pe care il pot da, pentru orice fel de probleme de sanatate, e de preferat sa te consulte un doctor.

#5
denny34

denny34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 23.04.2016

View Posttropojo, on 31 octombrie 2016 - 23:24, said:

Eu am avut fractura de scafoid in trecut (de doua ori), nu am fost operat, doar mi-au pus mana in gips pentru 8 saptamani. A doua fractura s-a intamplat la mai bine vreo 6 luni de la fractura initiala, deoarece am fortat si am facut un antrenament de lupte, deoarece credeam ca m-am refacut complet. Depinde acum si de fractura, daca a fost sau nu cu deplasare, daca s-a fisurat in 2 sau mai multe fragmente. Perioada de 5 saptamani in gips este destul de mica, de regula este undeva la 6-12 saptamani (http://www.consultat...osului-scafoid/)

Recuperarea poate varia de la cateva luni la cativa ani. Unii spun ca oricum nu vei mai avea aceeasi mobilitate. In cazul meu cred ca a durat ceva mai bine de 6 luni dar sub 1 an, timp in care la inceput nu prea puteam nici macar sa tin chitara in mana, cu atat mai putin greutati. Acum nu mai am nici un fel de problema, insa totusi sunt mai precaut cu incheieturile, nu doar cu cea de la mana la care am avut fractura.

Indiferent care ar fi cazul tau, in mod normal un medic ar trebui sa spuna cu certitudine daca osul s-a sudat corect sau nu, dupa citirea radiografiei. Se pot face diverse exercitii cu guma din aceea de cauciuc, insa evident in mod treptat fara sa fortezi si de preferat sub indrumarea unui kineto-terapeut (http://kinetopro.blo...de-scafoid.html). O alta recomandare, daca fumezi e de preferat sa te lasi in aceasta perioada pentru a permite oaselor sa se refaca, fumatul fiind contra-indicat. Incearca sa consumi alimente care contin calciu cum lactate, iaurt in special, peste (sardine, somon), fasole, smochine, etc..

Doctorul care te-a consultat, ce ti-a spus referitor la durere, in cat timp se va diminua?

P.S. Acesta nu este un sfat medical!!! Singurul sfat pe care il pot da, pentru orice fel de probleme de sanatate, e de preferat sa te consulte un doctor.

Mie mi-a spus ca trebuie sa o tin in ghips 1 luna ,atat.Eu am tinut-o 5 saptamani ,dupa care am fost din nou la medic si mi-a zis ca e foarte bine si sa scap de ghips.Apoi, l-am intrebat cat timp dureaza pana isi revine mana, pana sa muncesc si eu cu ea din nou.El a zis ca intr-o luna ar trebui sa fie bine,dar ma va mai durea.Asta cu  fractura deplasata si daca s-a fisurat nu mi-a spus ,dar inclin sa cred ca nu ,de m-a pus sa o tin asa de putin in ghips. Pana la urma o sa ma mai duc si la un alt ortoped sa mai fac inca o radiografie ca sa fiu sigur. La tine a fost deplasata de a durat atat de mult recuperarea? Cam dupa cat timp ai inceput sa ridici greutati?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate